'Kunst in herinnering' Buurt Egelshoek regelt buurt-AED! Puntje van kritiek tijdens feestelijke opening Hoogeweg Picknick bij het putje tijdens Liturgisch Muziekfestival 9 Een eerbetoon aan overleden kunstenaars van Heiloo UITKIJKPOST 3 JULI 2019 HEILOO - Het is een komen en gaan in het Historisch Museum. De foto's en kunst van de ten toonstelling over natuurgebied 'De Die of Het Die' worden opge haald en nieuwe kunst wordt gebracht. De heer Olbers komt net langs om een schilderij van Cor van Heeck te brengen, dat het museum in bruikleen krijgt. Het schilderij met daarop een detail van de boer derij van Groenveld op Landgoed Nijenburg hangt normaal gesproken aan de muur in zijn woonkamer, maar meneer vindt het mooi dat hij op deze manier een bijdrage kan leveren aan de tentoonstelling. Vrijdag 5 juli a.s. wordt de nieu we tijdelijke tentoonstelling 'Kunst in Herinnering' in het Historisch Museum in het bijzijn van geno digden geopend. De leden van de Historische Vereniging zijn er druk mee. Ook al moet er nog wel iets gebeuren, ze hebben vooral ook veel zin in vrijdag. "Van de levende kunstenaars die tijdens de Kunstparade Heiloo het afgelopen weekend hun kunst lieten zien, gaan we naar een eerbetoon aan de overleden kunstenaars van Heiloo," zegt Josta de Graaf-Gieltjes. "Het is prachtig om te zien hoe enthousiast nabestaanden en vrienden van deze overleden kunstenaars zijn over de nieuwe tentoonstelling. Behalve dat ze trots zijn, vinden zij het vooral een mooi eerbetoon aan de overle denen," aldus Josta. Op de tentoonstelling kunt u schilderijen en aquarellen verwach ten van o.a. vader (Jan) en zoon (Jaap) Dekker en Martien Bood, die behalve huisschilder ook kunst schilder was. Ook werk van Peter Huijzer, die de jongere generatie vertegenwoordigt, is te bewonde ren. Naast schilderijen zijn er ook marionettenpoppen, beelden en iets heel bijzonders te bewonde ren, maar dat wordt pas tijdens de opening onthuld. De tentoon stelling wordt geopend door de 85-jarige mevrouw Ilona Sandberg- Praetorius, dochter van een van Nederlands eerste couturiers Joan Praetorius die jaren in Heiloo woon de en zelfs voor het Koninklijk Huis japonnen ontwierp. Het mag duidelijk zijn, de vrijwil ligers van de Historische Vereniging hebben de handen weer flink uit de mouwen gestoken om een mooie tentoonstelling neer te zetten en dat is zonder meer gelukt. De ten toonstelling is vanaf zaterdag 6 juli tot en met half oktober open voor publiek. Openingstijden van het Historisch Museum: dinsdagavond 19.00 - 21.00 uur, zaterdag en zondag 14.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis. Tekst: Linda van Rozendaal HEILOO - De wijk Egelshoek in Heiloo is vanaf eind juni een stuk hartveiliger geworden. Op woensdag 26 juni is er een buurt-AED geplaatst in een van de appartementenblokken van het Wethouder Tomsonbos. De Egelshoek is een duurzame wijk (o.a. warmtepompen, groen- daken en wadi's) waar vooral seni oren wonen. Begin januari 2019 is er, voorafgaand aan de nieuwjaars receptie, een voorlichting geweest over het belang van een AED (elektrische schokken bij hartstil stand) in de wijk en de noodzaak dat bewoners kunnen reanimeren. Inmiddels hebben tien bewoners hun certificaat bij de reddingsbri gade Bergen behaald om te kunnen reanimeren en voorts hebben zij geleerd hoe elektrische schokken met de AED moeten worden toege diend als iemand een hartstilstand krijgt. Ook bij kindertehuis The Hobbits in de Egelshoek zijn ze vertrouwd met reanimatie. Om de AED te kunnen aanschaffen heeft de buurt onder de bezielende leiding van Henk Jongerius het gehele bedrag bij elkaar geschraapt. Een mooi initiatief dat hopelijk in meerdere wijken van Heiloo navolging gaat krijgen. Immers, een AED met opgeleide vrijwilligers redt levens! "Eindelijk hebben we in de buurt iets aangeschaft waarvan je hoopt dat het nooit gebruikt hoeft te wor den," zegt Edward Neering bij wie de AED kosteloos door de elektro- firma Kösters uit Heiloo vakkundig aan de schuurwand is gemonteerd. Josta de Graaf-Gieltjes (links) bekijkt het schilderij dat zij van Jaap Olbers (rechts) in bruikleen krijgen. Aangeleverde foto HEILOO - Woensdagmiddag 26 juni vond de feestelijke ope ning van de Hoogeweg plaats. Wethouder Rob Opdam fiets te met enkele bewoners de Hoogeweg op en neer en zo was de officiële opening een feit. Tijdens zijn toespraak keek de wethouder terug op de afgelopen vijf jaar. "Vijfjaar geleden is het hele project gestart. Inmiddels is fase twee van de drie fases afgerond. Volgend jaar april hopen wij fase drie af te ronden. Dan zal de spoor- onderdoorgang Vennewatersweg klaar zijn. Voor de fietsers, waaron der veel schoolkinderen, is er dan een mooi fietstraject. Zij kunnen dan gebruikmaken van het fiets pad dat naast de spoorlijn loopt. Zo kunnen fietsers veilig over de Vennewatersweg heen, zonder gevaarlijk kruispunt." Ook refereer de de wethouder nog aan de knot wilgen die ooit op de Hoogeweg stonden. "In samenspraak met de bewoners, die graag weer knotwil gen terug willen, heeft de gemeente besloten weer dit soort bomen terug te plaatsen. De bewoners gaan de bomen onderhouden." Afsluiting met paaltjes Enige tijd geleden heeft de gemeente, zonder overleg met de buurtbewoners, op de hoek Zevenhuizerlaan/Hoogeweg paal tjes geplaatst. "Dit om sluip- verkeer te voorkomen," aldus de wethouder. Zo worden de bewoners van de Hoogeweg en Zuiderloo gedwongen om te rij den via de Vennewatersweg/ Kennemerstraatweg/ Zevenhuizerlaan als men bijvoor beeld met de auto boodschap pen wil halen in winkelcentrum Het Hoekstuk. Voor de bewoners van Zuiderloo en de Hazelaar, die direct uitkomt op de Hoogeweg, betekent dit, dat men altijd gebruik moet maken van de uitgang Vennewatersweg. Voor veel buurt bewoners zijn de paaltjes een doorn in het oog en daarom zijn zij een handtekeningenactie gestart voor het weghalen van de paaltjes zodat er weer gewoon vanaf twee kanten de Hoogeweg opgereden kan wor den. "Ik woon net op de hoek en ik moet nu eerst helemaal omrijden voordat ik met de auto bij mijn huis kan komen," aldus een buurtbe woonster. Ook zijn de buurtbewoners bang dat veel mensen hun boodschappen in Limmen gaan halen omdat het omrijden naar de winkelcentra in Heiloo gewoon te veel tijd en kilo meters kost. Daarnaast wordt nog het milieuaspect genoemd. "Door veel om te moeten rijden door het dorp zal ook het milieu meer belast worden," aldus de buurtbewoners. De heer Sprenkeling (buurtbe woner): "De Hoogeweg wordt nu aangeduid als fietsstraat. Fietsers hebben dus vanzelfsprekend voor rang, dus de afsluiting met de paal tjes heeft helemaal geen zin. Door die paaltjes te plaatsen is er een fietspad van gemaakt dus geen fiets- straat." Verder klagen de bewoners over het feit dat aan de ene kant paaltjes de doorgang van auto's verhinderen en aan de andere kant vaak de weg wordt afgesloten door bulldozers of busjes. Dit houdt in dat buurtbewoners met de auto geen uitgang meer hebben. Maar misschien nog wel belangrijker, de hulpdiensten ook niet meer de Hoogeweg op kunnen. Wethouder Rob Opdam zegt toe contact op te nemen met de buurtbewoners om verder over dit probleem te praten. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Het heiligdom Onze Lieve Vrouw ter Nood organi seert deze zomer drie festivals waarin liturgische muziek, tra ditie en cultuur centraal staan. Mgr. Hendriks, bisschop-coad jutor van het bisdom Haarlem Amsterdam en burgemeester Romeyn openen het festival op 7 juli. Deze dag staat in het teken van de Baltische staten en Russische invloeden. Op 28 juli zijn Ierland en Iona aan de beurt en op 25 augustus de brui sende klanken uit het Zuiden. Vernieuwend, feestelijk en gevarieerd Geen lange uitvoeringen in con certzalen, maar laagdrempelig, fees telijk en gevarieerd wordt klassieke en religieuze muziek ten gehore gebracht. In korte uitvoeringen van dertig minuten, zodat de bezoeker van verschillende composities kan genieten. Bezoekers die hun eigen talenten willen inzetten kunnen deelnemen aan een workshop. Leer in een halfuur Baltisch of Russisch zingen, onder de bezielende leiding van Joep de Bont. Cultuur en folklore We kennen in Nederland ver schillende migrantengemeenschap pen, die een rijke cultuur van oude muziek en gebruiken meenemen. Tijdens de festivals geven we daar kleur aan. Op 7 juli staan de Baltische staten en Rusland cen traal met als thema 'Balsem voor de ziel'. Muziek als desem voor troost, bemoediging en hoop. Het Russisch-orthodoxe koor Oktoich treedt deze dag op. Dit koor heeft zijn sporen reeds ver diend met optredens tijdens het Grachtenfestival in Amsterdam, Het Oude Muziekfestival in Utrecht en het Tanejev Festival in London. 'Het meest kleurrijke saxofoonkwar tet ter wereld', het Amstel Quartet, brengt deze dag Baltische muziek ten gehore. Zij hebben een volledig album gewijd aan Baltische muziek: Baltica. Op verrassende en vernieu wende wijze laten zij deze muziek klinken. Picknick Een traditie uit 1630 wordt in ere hersteld. Bezoekers mogen tijdens het festival hun eigen picknick meenemen en staan daarmee in de traditie van 'Picknick bij het putje'. In de 17e eeuw gingen families op wandeltocht naar de Runxputte in Heiloo, bij de Mariakapel. Voor iedereen die kennis wil maken met liturgische- en oude muziek in een sfeer van traditie en symboliek, is het Liturgisch Muziekfestival een bijzonder feest. Vernieuwend, speels, maar tegelij kertijd rijk aan inhoud. Voor meer informatie of kaarten: www.liturgischfestival.nl. Op het schilderij van Gerrit Pietersz. de Jong, 'Familie op bede vaart in Heiloo' (1630), is te zien hoe een familie bij deze put een picknick houdt. Aangeleverde foto Wethouder Rob Opdam opent de fietsstraat door fietsend op de tandem de Hoogeweg op en neer te rijden. Achterop buurtbe woonster Wendy met zoontje Sky. Foto: STiP Fotografie

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 9