Gemeenteraad buigt zich over de Kadernota Bibliotheek Heiloo: Jeugdactiviteiten in de zomervakantie 13 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD Groep 8 van Meander treedt op bij De Loet UITKIJKPOST 10 JULI 2019 Yvonne van Stiphout doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. Yvonne is freelance journalist en fotograaf. HEILOO - Tijdens de raadsverga dering van 8 juli stond de Kadernota op de agenda, die de gemeenteraad jaarlijks vaststelt. In de Kadernota worden de uitgangspunten en richtlij nen opgenomen op basis waarvan de begroting wordt gemaakt. CDA, VVD en Heüoo-2000 dienden een motie in voor het schrijven van een brand brief aan de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) om meer geld te vragen voor lokale overhe den. De huidige financiële verhoudingen tussen het Rijk en de gemeenten leiden ertoe dat gemeenten steeds meer een Haagse 'speelbal' zijn. De ontwikkeling in de jeugdzorg is daarvan een treffend voor beeld. Een ander voorbeeld is dat onder uitputting op Rijksniveau leidt tot minder geld voor de gemeenten. De minister heeft aangegeven werk te willen maken van aanpassing van de financiële verhoudin gen tussen het Rijk en de gemeenten. Deze discussie, onder de noemer 'verruiming belastinggebied gemeenten' loopt reeds vele jaren zonder werkelijke resultaten. Ondertussen worden gemeenten opgeza deld met taken waarvoor onvoldoende middelen ter beschikking zijn gesteld en geen structureel sluitend financieel beleid kan worden gevoerd. Dit zou strikt geno men moeten leiden tot het doorvoeren van drastische bezuinigingen, die elke inwoner rechtstreeks zouden treffen. Het college zal in de brief, aan zowel de minister van BZK en de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), aandringen op een snelle aanpassing van de financi- ele verhoudingen tussen het Rijk en de gemeenten. Tevens zal erop aangedrongen worden dat in de tussentijd door het Rijk zodanige maatregelen genomen worden dat gemeenten met stabiele en toereiken de financiële middelen hun taken als eer ste overheid adequaat kunnen uitvoeren. Ook zal deze brief aangeboden worden aan de colleges en gemeenteraden in de regio, met de oproep hierop aan te sluiten. Afslag A9 De voltallige oppositie stelde voor onderzoek te doen naar de financiële risi- co's van de PAS-wet (Programma Aanpak Stikstof) voor de aan te leggen afslag A9. Wethouder Fred Dellemijn vond het daar nog te vroeg voor: "Het college is ervan overtuigd dat de afslag A9 er komt." Hij verwacht wel dat er maatregelen komen. Op de vraag van Fons Hopman (D66) welke maatregelen kon de wethouder alleen antwoorden: "Daar denken we nog over na." Van Ko Hemminga (PvdA) kreeg de wethouder het advies i.p.v. 'na te denken' nu eens te gaan 'voordenken'. Edith de Jong (GBH) vroeg zich af welke activiteiten geraakt gaan worden. "Heeft het bijvoorbeeld gevolgen voor de woning bouw." Hopman (D66) vindt afwachten wat de risico's zijn geen optie. Een kleine meerderheid steunde de wethouder in het afhouden van een onderzoek naar de financiële risico's. Dorpshart Heiloo Het college heeft recent een start gemaakt om in samenspraak met inwo ners te inventariseren op welke wijze het centrum 't Loo meer levendig kan worden gemaakt. Hierbij werden vele nuttige sug gesties gedaan, waarbij vooral het huidige winkelgebied in en rondom 't Loo wordt beschouwd. De drie collegepartijen vin den dat bij het ontwikkelen van een visie op het nabijgelegen winkelgebied 't Loo ook de visie op de toekomstige huisves ting van de gemeentelijke organisatie moet worden betrokken. Leidend hierbij is het 'Wenkend perspectief' zoals verwoord in het bedrijfsplan BUCH van 1 april 2015. Hierbij is de ambitie vastgelegd om de dienstverlening te organiseren in nauwe verbinding met de inwoners, bedrijven en instellingen. De organisatie en de mede werkers zullen daarop worden toegerust. Het richtpunt daarbij is om (op lan gere termijn) te komen tot een modern en vitaal dorpshart Heiloo, in samenhang met een laagdrempelig, open en modern gemeentehuis. Hiermee zou een maxi male verbinding met de inwoners worden gemaakt. Het college zal uiterlijk in het eerste kwartaal 2020 de raad informeren op welke wijze deze toekomstvisie kan worden vormgegeven. Tweede sporthal Wethouder Rob Opdam zegde toe dat er in de komende weken overleg is met de Sportraad. "Er is een onderzoek gaande naar binnensportaccommo daties in Heiloo. Ook in BUCH-verband wordt gekeken naar beschik bare accommodaties." Als voorbeeld gaf de wethouder aan dat Limmen ook een sport hal heeft. In september verwacht de wet houder dat de resultaten van het onder zoek bekend zijn. Schiphol GBH dient een motie in betreffende het standpunt van de gemeente Heiloo over Schiphol. De partij verzoekt het college zich actief op te stellen in het belang van de inwoners van Heiloo om verdere groei van vliegbewegingen en de daarmee gepaard gaande overlast van Schiphol tegen te gaan. Ook vraagt de partij om te bepleiten dat er in ieder geval tot minstens 2023 geen verdere groei van Schiphol plaatsvindt. En tevens te pleiten voor afschaffing van de nachtvluchten en het voorgaande uit te dragen in de ORS (Omgevingsraad Schiphol). Wethouder Rob Opdam: "Wij stellen ons actief op. Inmiddels is bekend dat de regio goede zaken heeft gedaan, er zullen minder tot geen nachtvluchten meer plaatsvinden." Dat dit wel tot meer dagvluchten gaat lei den moet geaccepteerd worden volgens de wethouder. GBH stelt in de motie ook de gezondheid aan de kaak. Niet alleen de nachtvluchten (slaapverstorend) zijn nadelig voor de gezondheid maar ook de uitstoot van CO2 en het (ultra) fijnstof die allerlei gezondheidsklachten kunnen veroorzaken als astma, hart- en vaatziek ten, hersenschade en (long)kanker. Dat veel inwoners zich ernstig zorgen maken over de uitbreiding van Schiphol blijkt uit de regionale informatieavond op 12 juni in Castricum en de vele klachten bij het meldpunt. Wethouder Opdam vindt dat de inwoners vliegverkeer moeten blijven accepteren. Arjen Vroegop (VVD) ziet geen normoverschrijding die een gevaar voor de volksgezondheid oplevert. "Bij westenwind hebben we ook last van fijnstof, namelijk zand." Ko Hemminga (PvdA) zou graag zien dat de vliegtuigen boven Heiloo hoger vliegen waardoor de geluidsoverlast minder is. De motie wordt verworpen met daarbij gezegd dat het CDA een stemverklaring aflegde. Het CDA is tegen de motie maar wel wil wel graag zien dat het college zich actief opstelt in het belang van de inwo ners van de gemeente Heiloo om verdere groei van vliegbewegingen en de daarmee gepaarde overlast van Schiphol tegen te gaan. Griffie Aan het eind van de raadsvergade ring werd afscheid genomen van Ronald Vennik. Na ruim een jaar in dienst te zijn geweest bij de gemeente Heiloo treedt hij per 1 september als griffier in dienst bij de gemeente Langedijk. Zowel het col lege als de raad bedankten Ronald voor al zijn werkzaamheden binnen de gemeente Heiloo en wensten hem het allerbeste toe in Langedijk. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Met het nummer Rock&Rollator swingden de leerlin gen van basisschool Meander woensdag 3 juli op het podium van wooncentrum De Loet. Dit is een van de nummers die de groep deze week ten gehore gaat brengen tijdens de afscheidsmusical 'Wie heeft de rol', waarmee groep 8 definitief afscheid neemt van de basisschool. De kinderen vonden het heel leuk om op te tre den voor de bewoners. Daarnaast konden ze alvast wennen aan optreden voor publiek. De bewoners waren allemaal superen thousiast en rockten met of zonder rollator de zaal uit. Aangeleverde foto HEILOO - Tijdens de zomerva kantie is er van alles te doen in de bibliotheek. Voorlezen voor kleuters Iedere woensdagmiddag wordt er van 14.30 tot circa 15.00 uur voor gelezen uit een mooi prentenboek. Alle kinderen van 4 tot 7 jaar (en hun ouders/verzorgers) zijn hierbij van harte welkom! Voorlezen en spelen voor peuters Elke vrijdag 10.30 - ca. 11.30 uur. Voor peuters is er iedere week een Peuteruurtje: 'Lezen en spelen'. Elke vrijdagochtend van 10.30 tot 11.30 uur wordt er voorgelezen, en daarna mogen de kinderen nog even lekker spelen met materiaal van de Speelotheek, rond het thema van het boek. Voor de ouders en groot ouders een mooi moment om even bij te praten en samen koffie te drin ken, terwijl de kinderen met elkaar spelen. Een gezellige ochtend rond boeken voor kinderen van 2-4 jaar en hun ouders/oppas. Zomerklooien Elke woensdag van 17 juli t/m 21 augustus in de zomervakantie, 15.00 - 16.00 uur. We gaan elke week weer met andere materialen aan de slag: Week 1 (17 juli): Klooien met hout Week 2 (24 juli): Klooien met stof en wol Week 3 (31 juli): Klooien met kleuren Week 4 (7 augustus): Klooien met karton MakeDo, met onze Kinderdirecteur als Special Guest Week 5 (14 augustus): Klooien met papier wedstrijd voor papie ren vliegtuigjes Week 6 (21 augustus): Klooien met kranten boeken Samen klooien is het allerleukste. Dus neem je ouders, vriendjes of vriendinnetjes mee! Opgave vooraf is niet nodig. Kom je ook zomerklooien in de bibliotheek? Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 13