Heiloo t Waar blijft het water? HEILÓÖ1 Afvoer geregeld in Gemeentelijk Rioleringsplan Heiloo 2019-2023 14 GEMEENTE Riool Op 24 juni heeft de gemeen teraad het Gemeentelijke RioleringsPlan 2019-2023 vast gesteld. Dit plan is in te zien via www.heiloo.nl/rioleringsplan. Waarom een rioleringsplan? Ander klimaat vraagt om maatregelen Grondwater En verder... Rioolheffing Meer informatie Wat kunt u doen UITKIJKPOST 10 JULI 2019 r nieuws en informatie voor de inwoners van (Foto Iwan Bronkhorst) Al het regenwater, maar ook het rioolwater uit woningen en bedrijven moet ergens heen. De gemeente zorgt voor de afvoer. Ook houdt de gemeente het grondwater peil bij. Er staan meetpunten door de hele gemeente. Hoe de gemeente dit alles doet, dat staat in het gemeentelijk rioleringsplan (GRP). Hierin staan de plannen voor de komende jaren, wat dat kost en wat inwoners bijdragen in de vorm van rioolheffing. Het GRP wordt elke 5 jaar aangepast. Het klimaat verandert: regenbuien wor den steeds heviger en ook periodes van droogte komen vaker voor. Bij extreme regen kan het riool al het water niet met een verwerken. Een periode van lange droogte heeft ongewenste gevolgen voor bijvoorbeeld de grondwaterstand. Daarom nemen Nederlandse gemeenten en waterschappen maatregelen om pro blemen te voorkomen. Bij veel regen moet het water goed wegkunnen, bij droogte is het juist van belang om watervoorraden te hebben. Speciale bestrating en planten helpen het regenwater in de tuin te houden. (Illustratie Rioned) Door de klimaatverandering komen er meer periodes van heftige regenval, maar ook van langdurige droogte. Dat heeft gevolgen voor het grondwaterpeil. Om de risico's bij lange droogte te beperken, is de grondwatervoorraad belangrijk. Waar het peil laag is, kan regenwater het best in de grond belanden in plaats van het riool. Waar het peil hoog is, kan drainage uitkomst bieden. Grondwatermeetpunten verspreid door de gemeente hou den de grondwaterstanden bij. De gemeente werkt aan beleid voor zogeheten 'klimaatadaptatie', ofwel: hoe bereiden we ons voor op de gevolgen van klimaatverandering? Dit werken we de komende 2 jaar uit. De extra investeringen en onderhoudsmaatregelen voor het riool zijn nodig maar kosten wel geld. De gemeente weet de meeste extra kosten te beperken door meer samenwer king en afstemming met andere overheden en door slimmer werkzaamheden te combine ren. Ook kijkt de gemeente naar het onderhoud: als het nog kan wachten, dan bespaart dat kosten. Zo kan de stijging van de rioolheffing met kleine stapjes per jaar beperkt blijven. Volgend jaar zal het college de gemeenteraad voorstellen het tarief vast te stellen op 171,- Heeft u vragen over het rioleringsplan? Neem dan contact op met Inge Zuurbier, beleidsmedewerker water: tel. 072 535 66 66, of mail naar info@heiloo.nl. Het rioleringsplan staat op de website: www.heiloo.nl/rioleringsplan. De gemeente kan het effect van klimaatverandering niet alléén opvangen. Om wateroverlast na flinke regenbuien te beperken zijn maatregelen op eigen terrein van inwoners en ondernemers ook nodig. Hoe meer regenwater rechtstreeks in de grond kan stromen, hoe minder het riool onder druk komt te staan. Waar veel huizen of bedrijven staan, is dat vaak moeilijker: straten en terreinen zijn geplaveid en het regenwater vindt vooral via het riool zijn weg. Wat helpt is in deze gebieden ruimte voor regenwater te scheppen. Door groen te planten bijvoorbeeld Heiloo Tegenwoordig legt de gemeente gescheiden rioolsystemen aan. Het vuile afvalwater uit woningen en bedrijven komt niet meer in dezelfde rioolbuis als het regenwater waardoor geen vuil rioolwater op straat belandt bij heftige regen. Het afvalwater gaat via het eigen rioolsysteem naar de zuivering van het hoogheemraadschap (waterschap). Dankzij het gescheiden rioolstelsel hoeft het schone regenwater niet meer naar de zuivering, maar wordt het afgevoerd naar de sloot. Daarnaast wordt regenwater plaatselijk opgevangen in verlaagde grasvelden, verlaging met beplanting of greppels, waar het minder overlast veroorzaakt. De gemeente zorgt voor het onderhoud van het riool. Dankzij rijdende camera's in het riool is er goed zicht op de kwaliteit van de putten en buizen. Het scheelt als regenwater in de tuin kan lopen in plaats van in het riool. (Foto Rioned)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 14