Bijenlint SUV-steker werd opgewonden van steken rtM** Heiloo Voor Elkaar zoekt een schat COLUMN 5 Herkenning Dick de Scally Invasie van distelvlinders UITKIJKPOST 14 AUGUSTUS 2019 HEILOO - Voor velen van ons is augustus de vakantiemaand. Even bijkomen van alle drukte of juist nog meer drukte door op vakantie te gaan en op de plek van bestemming wat tot rust te komen. Hier vliegen de bijen gewoon door. Geen vakantie dus. Wist u dat een zomerbij ongeveer 8 tot 10 weken leeft? Daarvan zit ze de eer ste drie weken in de bijenkast en voert daar allerlei taken uit. Daarna gaat zij vliegtaken uitvoeren. Nectar, stuifmeel, water of propolis verzamelen. Of zoekbij worden om deze stoffen te vinden. Na de langste dag (21 juni) gaat de koningin langzaam weer wat minder eitjes leggen tot ze in december een periode geen eitjes meer legt. In juli en augustus is er vaak minder nectar en stuifmeel te vinden. Dit komt voor een deel omdat wij mensen de biodiversiteit de afgelopen decennia verwaar loosd hebben. Nu we ons hiervan bewust zijn geworden is het alleen nog zaak om de actie die hiervoor nodig is bij onze gedachten te voe gen. De bijen gaan zich langzaam voor bereiden op de komende winter maar als het warm blijft stellen ook zij hun voorbereidingen wat langer uit. De imkers zijn de honing die in de honingkamers verzameld is aan het slingeren en in potten aan het doen. Dus u kunt uw verse honing weer bij de imker kopen. Opvallend dat de gemeente juist in deze voedselarme periode ste ken laat vallen als het op biodiver siteit aankomt. Grasbermen die tot september eigenlijk niet gemaaid zouden moeten worden, worden in juli en augustus door loonbedrijven gewoon gemaaid en zelfs geklepeld, waardoor insecten met het gras ver malen worden. Als imker vind ik dit uit den boze. Hoe is Heiloo nu eigenlijk aan de status van bijvrien- delijke gemeente gekomen? Het lijkt wel alsof een duurzaam ecolo gisch maaibeleid er maar niet mag komen. Zolang de loonbedrijven die de gemeente heeft ingehuurd in juli en augustus mogen blijven maaien zal er veel biodiversiteit verloren gaan. Dus, gemeente: hou de loon bedrijven in juli en augustus buiten de gemeentegrenzen. Voor de insecten is er dan ook langer voedsel te vinden. En ver geet vooral niet dat de planten hun zaden dan kunnen laten vallen zodat de biodiversiteit toeneemt. HEILOO - Op bloeiende vlinderstruiken zitten veel vlinders. Naast 'gewone' soorten als atalanta's en dagpauwogen zijn er dit jaar ook opvallend veel distelvlinders te zien. Er is sprake van een ware invasie van deze trekvlinder uit Noord-Afrika. Foto: Kees Scharringa HEILOO - De SUV-steker, de 23-jarige René V. uit Julianadorp, heeft bekend dat hij vier personen heeft gesto ken. Volgens het OM is er spra ke van vijf steekincidenten. "Ik werd opgewonden van steken," zo verklaarde hij. De voorval len vonden plaats in november 2018 en januari 2019 in Egmond aan den Hoef, Castricum en Barsingerhorn. Op vrijdag 2 augustus moest René V. voor de rechter komen in een zogeheten pro-formazitting. Hij heeft bekend vier vrouwen te heb ben neergestoken en volgens het OM is er nog een vijfde incident aan toegevoegd: op 15 november 2018 reed hij een vrouw aan met zijn auto en reed hierna snel weg. Ook zou René V. een zesde vrouw gestalkt hebben. De verdachte heeft in de rechts zaak verklaard dat hij 'opgewonden' raakt van het steken. Hij zou nie mand willen doden of verwonden, maar wilde mensen 'schrik aanja gen' omdat hij hier een kick van zou krijgen. Ook geeft hij aan veel spijt te hebben van zijn daden. V. zegt volledig mee te willen werken aan onderzoek naar zijn mentale gesteldheid. René V. wordt verdacht van poging tot doodslag en poging tot moord, al kunnen die verdenkin gen nog veranderen. De zaak dient op 17 oktober. Hij moet niet alleen voor deze vergrijpen voorkomen, hij wordt ook verdacht van een aantal gevallen van bedreiging en stalking. Deze zaken zouden eigenlijk in mei dienen maar worden nu samenge voegd met de andere rechtszaak tegen hem. Bron: NH-Nieuws HEILOO - Heiloo Voor Elkaar helpt statushouders en mensen met Nederlands als tweede taal met hun integratie. Vrijwilligers geven taalles en helpen jon geren met hun huiswerk. Ook geven zij voorlichting en organi seren activiteiten voor volwas senen en kinderen. Op woensdag 7 augustus werd er door de kinderen naar een schat gezocht! Ze werden geholpen door hun enthousiaste mama's en papa's. Het lukte aardig, omdat boswachter Igor goede aanwijzingen gaf zodat iedereen op het juiste pad bleef. Na intensief speurwerk werd de schat in het mooie Heilooërbos gevonden. Een schat vinden is moeilijk. Maar een schat verdelen is nog moeilij ker! Gelukkig was er nog een ijsje aan het eind van de zoektocht zodat iedereen weer blij werd. Deze acti viteit werd mogelijk gemaakt door giften. slagregen, motregen (ja, regen met ruzie), stofregen, gietregen, zure regen. Hoe meer soorten neerslag (dat woord alleen al), hoe meer gebaren. Maar ook andere aandui dingen over weer en klimaat lenen zich goed voor meer romantische uitbeeldingen (denk hier vioolmu ziek bij): zwoele avonden, warme nachten, frisse ochtenden. En ten slotte de makkelijkste: depressie en opklaringen. Ik verwacht dat het weerpraatje een vorm van herken ning zal worden. Kinderen zochten én vonden een schat. Aangeleverde foto Toen Marco Verhoef het laatst in zijn weerpraatje op tv had over een 'dun laagje bewolking' maakte hij er het gebaar bij van 3 centimeter tussen duim en wijsvinger. 'Dun laagje' was al niet moeilijk, maar nu was het meteen duidelijk. Een vondst. Misschien kan Marco ook gebarentaal vinden voor andere weersaanduidingen als lagedrukge bied of harde wind, zonder ordinair te worden. Dat zou zijn weerpraatje enorm opvrolijken. Ik denk dat slechthorenden en humoristen hem dankbaar zullen zijn. Denk ook aan de verschillende soorten neerslag. Met hulp van een gebarentolk (pantomimespeler kan ook) zou toch fantastisch uit te beelden zijn: Een zomerbij leeft ongeveer 8 tot 10 weken. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 5