zaterdag 14 en zondag 15 september THEMA'PLEKKEN VAN PLEZIER' □pen k Bankviro Loterij m MONUMENTENDAG Akersloot Korenmolen De Oude Knegt, Pontweg Noord (ongenummerd) Protestantse kerken begraafplaats, Dielofslaantje 4 Schoorl Groet Molen Kijkduin, Molenweg 13 Bergen Ruïnekerk, Raadhuisstraat 1 Egmond Binnen Adelbertusakker, Oude Schulpweg Limmen Voormalige school, onderkomen van de Stichting Oud Limmen, Schoolweg 1 Castricum De Duynkant, Geversweg 1 B Egmond aan Zee Museum van Egmond, Zuiderstraat 7 Heiloo Archeologisch Museum Baduhenna Uitgeest Heiloo Pakhuis Dekker, Holleweg 100 Egmond aan den Hoef Huys Egmont, Slotweg 46-48 (^ASTRICUM HEILOO Gemeente Bergen Gemeente Uitgeest Gemeente Castricum Gemeente Heiloo www.bergen-nh.nl www.uitgeest.nl www.castricum.nl www.heiloo.nl Haal de brochure bij de deelnemende locaties www.openmonumentendag.nl OPEN MONUMENTENDAG Hoeveel van die plekken telt men niet achter de brede Hollandse duinen, waar de buitenplaatsen met de omringende tuinen en 'plantages' al in de 18de eeuw geroemd werden als 'Het Zegepralend Kennemerland'? Waar in de 19de eeuw wandelaars als J.W. Hofdijk, J. Craandijk en F. van Eeden mijmer den over de oude geschiedenis rond kastelen en ru ines als de Assumburg, het Slot op den Hoef en de Bergense Ruïnekerk? Waar iets later in die eeuw de kustdorpen kennismaakten met de eerste badgasten? Egmond aan Zee was de eerste in 1856, en Bergen na de openlegging van zijn duingebied door de fraaie Zeeweg in 1906 met zijn 'familiebad plaats' Bergen aan Zee. En waren het ook niet de plekken, waar schilders en tekenaars naartoe trok ken en waar ze in Egmond en Bergen zelfs 'school' maakten? Waar talloze monumenten - van tuinderswonin gen tot villa's en van raadhuisjes tot koloniehui zen - getuigen van het leven, werken en genieten in deze prachtige omgeving? En waar honderden vrijwilligers van historische verenigingen en lokale musea zich beijveren om dit rijke verleden levend te houden en toegankelijk te maken voor een breed publiek? De Open Monumentendagen 2019 bieden daartoe weer een ruime gelegenheid! Openstelling: zaterdag 14 en zondag 15 september 10.00 -16.00 uur Openstelling: zaterdag 14 september 9.00 -17.00 uur Openstelling: zaterdag 14 september, 10.00 -16.30 uur Tijdens Open Monumentendag worden verhalen verteld door Wim van Bokhorst, klinkt er muziek en worden er versnaperingen verzorgd door de bewoners van de hoeve Buitenduin - nazaten van de laatste beroepsmolenaar. Inlichtingen: www.molen-kijkduin.nl of info@molen-kijkduin.nl. Openstelling: zondag 15 september, 13.30 -16.00 uur; regelmatig rondleidingen Het thema 'plekken van plezier' heeft de Historische Vereniging Ber gen geïnspireerd om op zondag 15 september een manifestatie te houden op het terrein van de Ruïnekerk met als motto 'Back to the sixties'. Er komt een showteam dat rock& roll-dansdemonstraties geeft en workshops organiseert, ledereen kan meedansen met een band. Er zijn brommers en auto's uit die tijd te zien, terwijl de vrijwilli gers zich laten voorzien van vetkuiven en suikerspinkapsels. Wie wil, kan zich onder de handen van een kapper zo'n coiffure laten aanme ten, en wie de mooiste haardracht heeft wint een prijs. Ook eetbare suikerspinnen en ijsjes worden verkocht. De manifestatie wordt om 13.30 geopend door burgemeester Hetty Hafkamp, die zich in ge paste kleding zal presenteren. Inlichtingen: promoteam@hvb-nh.nl. Openstelling: vrij toegankelijk Tijdens beide dagen worden regelmatig rondleidingen over het terrein gegeven. Inlichtingen: www.adelbertusakker.nl. Openstelling: zondag 15 september 13.00-17.00 uur De lopende expositie 'Bollen, Koninginnen en Prinsessen' is ook tijdens Open Monumenten dagen te bezichtigen, omdat deze eveneens uit stekend pastin het thema 'plekken van plezier'. Openstelling: zaterdag 14 en zondag 15 september, 13.30 -16.00 uur Ter gelegenheid van Open Monumentenweekend is er een thematentoonstelling te zien over 'plekken van plezier'. Aan de hand van foto's en filmbeelden worden allerlei soorten van vermaak getoond, zoals de speeltuin, de kermis, het strand, deijsbaan, de Papenberg met het Speelduin - plus de in 1937geopende en nog steeds bestaande bioscoop 'Corso'. Inlichtingen: www.oudcastricum.com. Op zondag 15 september wordt vanaf de Duynkant een fetsexcursie gehouden door het Oer-IJ-gebied. Deze start om 13.00 uur en duurt ongeveer tweeënhalf uur. Deelname is gratis, maar wel graag aanmelding vooraf door een mail naar info@oerij.eu. Openstelling: zaterdag 14 en zondag 15 september, 11.00 -17.00 uur In de nieuw gebouwde tentoonstellingszaal is dit jaar een expositie te zien van werk van Marjan de dopper: Egmond- se landschappen, bloemen, stillevens en portretjes. Inlichtingen: info@museumvanegmond.nl. Openstelling: zaterdag 14 en zondag 15 september 13.00 -15.00 uur Een tentoonstelling van voorwer pen uit de wereld van sport en spel, zoals glissen (schaatsen), bikkels en kolfsloffen. Buiten het museum worden zondag middag demonstraties gegeven van Oudhollandse spelletjes zoals bikkelen, waaraan bezoekers ook zelf kunnen meedoen. Op zondag middag wordt ook het Oudhollandse kolfspel gedemonstreerd, een voor loper van het moderne golf, dat in deze omgeving tot in het begin van de 20ste eeuw populair is geweest. In lichtingen: www.baduhenna.nl. Vanaf Dorpshuis de Zwaan, Middelweg 5 wordt op za terdag 14 september onder leiding van Greetje Plai- sier-Wartenhorst een dorpswandeling gemaakt langs'plekken van plezier'. Er wordt onder meer aandacht besteed aan feesten in het Dorpshuis, zeilen en schaatsen, de speeltuinvereniging, de hertenkamp, de toneelvereniging(en) Genesis en Vondel en de ker mis aan de Middelweg bij café Klaas. De rondleidingen vertrekken om 10 en 14 uur. Deelname is gratis, maar graag opgave vooraf per mail: g.t.enl.plaisier@planet.nl of telefoon: 06-54640810 Openstelling: zaterdag z14 en zondag 15 septem ber alleen tijdens lezingen Er worden lezingen gegeven over de geschiedenis van het gebouw. Reservering is gewenst; er is plaats voor maximaal 50 personen. Inlichtingen: www.pakhuisdekker.nl Openstelling: zaterdag 14 en zondag 15 september, 12.00 -17.00 uur Tijdens de Open Monumentendagen draait een speciale fotoserie over 'Het Slot als plek van plezier'. Inlichtingen: www.historischegmond.nl en www.huysegmont.nl. «rmirnrf »F G ff* L. A GEMEENTE

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 32