Radboudschool viert zomerfeest De Etrusken en het oude Rome Ontdek hoe tuinen en plantsoenen klimaatproof kunnen worden Lezing Groei Bloei: De Duinen en de Polders Bezoek de tuinen van Landgoed Nijenburg 16 INGEZONDEN BRIEF Cultuurgeschiedenis in Heiloo: Volop OV-fietsen, maar niet één te huur! UITKIJKPOST 4 SEPTEMBER 2019 HEILOO - Het begint een ver trouwd initiatief te worden: twee keer per jaar organiseert Cornelis Jonkman een cursus over cultuurhistorische onder werpen. Zo kwamen o.a. Iran en Jeruzalem aan bod. Dit voorjaar is Jonkman begonnen aan een lange wandeling door de cul tuurgeschiedenis van Europa, te beginnen bij de oude Grieken. Op 24 oktober begint de nieuwe cursus, nu over het oude Italië. In acht ochtenden, steeds op donder dag, worden de Etrusken geïntro duceerd. Over hun wereld is veel nog niet bekend, maar aan de hand van de overvloedige grafvondsten in Toscane ontstaat toch een vrij hel der beeld van hun cultuur. Aan de Tiber kwam in dezelfde HEILOO - Op 11 september organiseert Groei Bloei een lezing over de duinen en de pol ders. Tijdens de lezing vertelt Dick Groenendijk over de duinen, nu en in de toekomst. De Nederlandse duinen zijn internationaal vermaard en heel speciaal. Het unieke en bij zondere van de duinen zal centraal staan in zijn verhaal. Dick werkt als duinecoloog bij drinkwaterleiding- bedrijf PWN. Johan Stuart vertelt tijd Rome tot bloei, een stad met een volkomen andere mentaliteit. Daarmee bouwden de Romeinen een imperium dat voor de geschie denis van Europa van blijvende betekenis is gebleken. Tijdens de cursus wordt onder meer de opkomst van Rome behandeld, de religie en mythologie van de Romeinen, het politieke systeem, de oorlogen tegen Carthago en de langzame acceptatie van de Griekse kunst en cultuur. Grote namen komen langs zoals Coriolanus en Cato, Scipio en Hannibal, de Gracchen, Livius en Vergilius, Cicero en Caesar. De cursus wordt gege ven in de Kleine Kapel van de Willibrordusstichting. Meer infor matie is te vinden op de website www.italiaclassica.nl over het land achter de duinen: de polder. Hij kijkt specifiek naar de natuur in de Noord-Hollandse pol ders. Hoe gaat het daar bijvoorbeeld met weidevogels zoals de kievit, grutto en tureluur? U bent van harte welkom op 11 september in de Ter Coulsterkerk op de Holleweg 111 in Heiloo. De zaal is open vanaf 19.30 uur, de lezing start om 20.00 uur. Leden van Groei Bloei hebben gratis toe gang, niet-leden betalen 3,-. HEILOO - Traditiegetrouw orga niseerde de ouderraad van de Radboudschool in Heiloo op de eerste vrijdag na de zomerva kantie het zomerfeest. Het thema van dit jaar was 'Radboud moves' en dat kwam duidelijk naar voren in de verschil lende activiteiten. De zes meter hoge klimwand was niet te missen. Veel leerlingen waagden een poging om de top te halen, voor de één een koud kunstje en voor de ander een uitdaging. Binnen konden de kin deren meedoen aan een Tacx-race: wielrennen op een soort hometrai ner. Ook hiervoor stonden de kinde ren in de rij, net als bij het geliefde schminken en touwtje trekken voor de jongere kinderen. Trouwe gast en entertainer Jordy liet op het podium van zich horen. Hij kreeg de kinderen aan het zingen en dansen en maakte er een ouderwets feestje van. Verder was er een skippybal- lenrace, trilspiraal, visspel, spijker broekhangen, een loterij met mooie HEILOO - Het klimaat verandert en we moeten meer rekening houden met periodes van hitte en droogte of juist flinke stort buien. Door tuinen en plant soenen hierop in te richten, zijn de gevolgen van extreem weer te beperken. De gemeente Heiloo houdt daarom samen met groenorganisaties opnieuw een Wijksafari, dit keer op zaterdag 21 september in basis school Meander. De intekening is gestart. Een goed ingerichte tuin kan de gevolgen van extreem weer beper ken en draagt bij aan een groene wijk. Zorg ervoor dat het water weg kan lopen in de grond, dan raken het riool en de sloten minder belast. En zorg voor variatie, dat is fijn voor vogels en insecten. Zo heb je al gauw een groene tuin. Voor het openbaar groen, denk aan plantsoe nen en groenstroken, geldt eigenlijk hetzelfde. Programma Wie meer wil weten, of zelf ideeën wil inbrengen, is welkom bij de Wijksafari op zaterdag 21 september. Om 13.30 uur is er ont vangst met koffie en koek in Obs Meander aan De Hucht 2 te Heiloo. Wethouder Rob Opdam is er om de deelnemers welkom te heten. Na een korte inleiding over de groene tuin volgt de wandelroute langs tuinen in de wijk: welke zijn al goed bestand tegen een hoosbui? Experts delen onderweg hun ideeën prijzen, touwtrekken, een dansact en een cupcakewedstrijd. Het mooie weer en ruimschoots aanwezige eten en drinken maak ten het zomerfeest af. De ouderraad Ouderwets spijkerbroekhangen. en suggesties. De wandelaars keren om 15.00 uur terug bij Meander. Dan start het programma waar iedereen aan mee kan doen, dus ook wie niet mee is gegaan met de Wijksafari. Men kan naar keuze terecht bij: Een minicursus tuininrichting door Groei Bloei; Een gesprek met de groen-/wijk- beheerder over de groeninrich- ting; De plantjesmarkt. Experts Ook zijn er experts aanwezig van onder meer de vereniging Groei Bloei, gemeente Heiloo, de kijkt terug op een mooi feest, met dank aan de sponsoren en de hulp van leerkrachten en enkele ouders. En zo is het nieuwe schooljaar weer écht begonnen. Aangeleverde foto Vogelbescherming en Landschap Noord-Holland voor vragen over plantenkeuze, waterbestendig heid van de tuur, vogels in de tuin, geschiedenis of landschap. Het programma eindigt rond 16.30 uur. Vooraf opgeven stelt de organi satie op prijs. Dat kan via een e-nrail aan info@degroenereiger.nl met vermelding van het aantal personen. Wie de eigen tuin al goed heeft inge richt voor wateropslag en/of voor het aantrekken van vogels, vlinders of bijen, is welkom deze ervaringen te delen tijdens de safari. Wie dat leuk vindt, kan zich aanmelden via info@degroenereiger.nl. Etruskische echtparensarcofaag, Villa Giulia Rome. Foto: Cornelis Jonkman HEILOO - Geregeld maak ik gebruik van de trein en huur dan een OV-fiets om mijn eindbestemming te bereiken. Hiervoor is de OV-fiets bedoeld, het vervolgverkeer vanaf de stations. Zaterdag jl. kwam ik rond 10.00 uur aan op station Heiloo, en zag tot mijn voldoening dat het gehele glazen hok op het plein gevuld stond met glanzende fietsen. Helaas gaf het systeem aan dat er NUL fietsen konden worden gehuurd. Ik heb het drie keer gepro beerd, met hetzelfde resultaat. Dan maar terug naar Castricum. Daar ston den er 12, zonder gebreken. Ook hier geen mogelijkheid om er een van de twaalf te huren. Navraag bij NS gedaan en verzocht om dit te onderzoeken. Dat was men niet van plan. NS suggereert dat mensen de fietsen voor de maximale duur van 24 dagen huren, en wil hen daar niet op aanspreken. Toch vind ik onderzoek nodig: misschien zijn het wel bedrijven, of andere slimmerds die het systeem misbruiken en de gewone klanten benadelen. Heeft u wellicht ook zo'n ervaring, in Heiloo of elders, reageert u dan met een brief aan de krant. Zo kunnen we wellicht NS bewegen eens uit te zoe ken wie de twaalf fietsen op Heiloo afhuurt. Ronald de Jong HEILOO - Meld je aan voor een rondleiding over de tuinpleinen en boomgaard van Landgoed Nijenburg! Landgoed Nijenburg is een van de best bewaarde landgoederen in de provincie Noord-Holland. Het hart van het landgoed is het prachtige huis met parktuinen. Iedere don derdagochtend werken we hier met een grote groep trouwe vrijwilligers hard aan het behoud van deze tui nen, want die blijven niet vanzelf zo mooi. Een landgoed onderhouden is veel werk! Speciale openstellingen Normaal zijn de tuinen niet toe gankelijk voor pubhek, maar op een aantal ochtenden kun je de tuinplei nen en boomgaard onder begelei ding van een gids bekijken! Meld je snel aan op www.natuurmonumen- ten.nl/nijenburg! Leden krijgen kor ting en vol vol. Praktische informatie Vooraf aanmelden is verplicht. De rondleidingen zijn op 5 en 12 september en 3 oktober. Start vanaf de brug bij de noordelijke oprit van het landhuis, zie de info bij aan melding. Fietsen graag stallen vóór de brug. Auto's parkeren langs de Nijenburgerweg. Honden zijn op het terrein niet toegestaan. Zowel het hoofdhuis als het koetshuis zijn bewoond, respecteer de privacy van de bewoners. Afgelopen voorjaar was er ook een Wijksafari, toen in de wijk Zuiderloo. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 16