Veel 'ahaa' momenten bij cursisten Latijn: snappen is leuk Uit&Zo al 25 jaar een begrip in Heiloo 10 VMAGEN AAN... ANNA MANJOEM 3 Bent u benieuwd naar de rest van deze 'Tien vragen aan...'? Lees dan verder op www.uitkijkpost.nl onder het kopje 'Rubrieken'. Start Chi Kung en meditatie Al jarenlang verschijnt in Uitkijkpost de rubriek 'Tien vragen aan...' De redactie vindt het nu de hoogste tijd om deze populaire rubriek in een iets ander jasje te steken. De 'Tien vragen aan...' nieuwe stijl dus. Waar het in de rubriek om gaat, blijft onveranderd: iemand een beetje beter leren kennen, want iedereen heeft een persoonlijk verhaal te vertellen. Vanaf nu kunnen de 'deelnemers' kiezen uit zo'n twintig vragen, waar door niet steeds dezelfde vragen beantwoord hoeven worden. Daarnaast verschijnen vanaf nu nog vijf vragen in de krant, de rest van de vragen staat op onze website www.uitkijkpost.nl. UITKIJKPOST 11 SEPTEMBER 2019 HEILOO - Maandag 23 sep tember start een nieuwe cur sus Latijn bij het Trefpunt in Heiloo. De cursus wordt gege ven én geschreven door René van Royen. René is schrijver, als historicus verbonden aan de universiteit van Amsterdam, maar vooral een zeer bevlogen latinist. Hij heeft zijn eigen lesmethode ontwikkeld en het studiemateriaal zelf geschreven. Begrijpen is beter voor je humeur "Bij deze cursus draait het om inzicht en werken met taal. Een goed leerproces gaat onbewust; wat je eenmaal weet gaat nooit meer verloren," aldus Van Royen. Daarom is de cursus geschikt voor alle leeftijden; de oudste cursist is 88 jaar. "Vroeger was het stampen, nu is begrijpen het belangrijkst. Dit is niet belastend voor het geheugen en beter voor je humeur," glimlacht René. Daarnaast wordt er ook veel geleerd over de omgangsvormen in het Romeinse Rijk. "Dat is heel inte ressant, het zijn toch onze voorou ders," vult cursist Gerard aan. Een elegante taal Een van de leerlingen, een jon gedame, vertelt dat ze altijd met een glimlach naar huis gaat: "Als René bijvoorbeeld een regel van de Latijnse taal uitlegt zegt hij er vaak achteraan: is dat nou niet lollig"? Het enthousiasme van de bevlogen professor is de katalysator die de cursisten overeind houdt als ze het even niet begrijpen. "Het lesgeven is namelijk vreselijk leuk, ik geniet er enorm van," vult René aan op zijn eigen onbevangen manier. Latijn is een prachtige constructietaal, veel woorden in verschillende talen zijn te herleiden naar het Latijn. Het is gewoon een truc volgens René: Nederlands is een plaatsingstaal, wij beleven de grammatica niet. In het Latijn zit de grammatica vast aan de woorden zelf. "Een elegante taal," zo noemt een van de cursis ten het Latijn. De nieuwelingen krijgen één uur per week les in het Trefpunt aan het Abraham du Bois- Hof 2 in Heiloo, daarbij kan de cur sist rekenen op ongeveer één uur thuisstudie per week. "Te verdelen in iedere dag een kwartier bijvoor beeld," vult René aan. Voor meer informatie over de cursus Latijn: www.latijnlezen.nl. Voor vragen of deelname: raroyen@wxs.nl Tekst: Margreeth Anema Twee cursisten zijn na de les even blijven zitten voor extra uit leg van René van Royen (midden). Foto: Margreeth Anema Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Egmond- Binnen en Egmond aan den Hoef. Op de teksten, de foto's en het ontwerp van Uitkijkpost rust copyright. Niets mag op welke wijze dan ook worden overge nomen, verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden zonder toestemming van de uitgever. Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu vriendelijke druktechniek Openingstijden ma. 09.00 - 17.00 uur di. 09.00 - 17.00 uur wo. GESLOTEN do. 09.00 - 12.00 vr. 09.00 - 14.30 uur Verkoop De verkoopafdeling is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl Redactie De redactie is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072-5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl Administratie De administratie is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag, op tel. 072-5330175 of via administratie@uitkijkpost.nl Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo Uitkijkpost Media is nimmer aansprakelijk voor schade, door wie dan ook geleden, welke veroorzaakt is door niet, niet tijdig of onjuiste plaatsingen van uitkijkertjes. In geval van twijfel beslist de uitgever. Uw privacy: https://www.uitkijkpost.nl/ pagina/privacy Volg de Uitkijkpost ook op HEILOO - Op zaterdag 2 sep tember 1995 vond de eerste Uitmarkt van Heiloo plaats. Met zo'n 40 kraampjes en 11 optre dens en gedurende de hele dag een grote groep geïnteresseer den. Was dit het begin van een traditie? Nu, 25 jaar later, kan met een gerust hart worden gezegd: "Ja, dat was het begin van een traditie." Uit&Zo is heden ten dage uitge groeid tot dé start van het culturele, educatieve en sportieve seizoen in Heiloo. Er is veel veranderd in de afge lopen jaren. De Uitmarkt kreeg in 2009 op last van een Amsterdams advocatenkantoor een andere naam, Uit&Zo. Dit omdat de naam 'Uitmarkt' beschermd was. Maar ook het aantal deelnemers groei de fors. De locatie wijzigde, van winkelcentrum Het Hoekstuk naar de Westerweg. Er ontstond een fijne samenwerking met de Willibrorduskerk, waar een tweede podium kwam. Maar sommige dingen zijn het zelfde gebleven. Mensen van het eerste uur helpen nog steeds mee. Verschillende deelnemers van 25 jaar geleden zijn er nog steeds bij. Kortom, zaterdag 7 september was Uit&Zo een groot feest voor jong en oud! Tekst: Yvonne van Stiphout Voor wie een balletje wilde slaan was een minigolfbaan aangelegd. Foto: STiP Fotografie 1. Waar ben je geboren en getogen? Ik ben geboren en getogen op de Westerweg in Alkmaar. Na het vwo op de Scholengemeenschap Noord-Kennemerland ben ik naar Amster dam verhuisd en heb daar de Academie voor Lichamelijke Opvoeding gedaan. Fantastische opleiding, heel breed, je kunt er veel kanten mee op. Ik wilde al heel jong gymjuf worden en dat werd ik dan ook op mijn oude middelbare school. Veel later heb ik mij gestort op het be geleiden van topsporters op school (Loot-leerlingen) en dat was echt helemaal mijn ding! Ik heb nu nog steeds veel contact met een aantal leerlingen uit die tijd! 2. Wat wilde je worden als kind? Profvoetbalster! Alleen was dat in mijn jeugd absoluut onmogelijk. Ik heb nog wel stiekem meegedaan in lagereschoolteams, verkleed als jongetje natuurlijk. Ik kan nu ook wel een beetje jaloers kijken naar het damesvoetbal van het Nederlands team. Geweldig dat die dames nu geld kunnen verdienen met hun hobby. Stefanie van der Gragt heeft op het Willem Blaeu haar schooldiploma gehaald. Leuk als je haar nu op het WK ziet spelen. 3. Wat is jouw 'guilty pleasure'? Dropjes! Lekker op woensdag halen bij Erik op de markt. 4. Wat is voor jou geluk? De gezondheid van mijn familie! Pas als jezelf een aantal vervelende dingen hebt meegemaakt, weet je hoe kwetsbaar je als mens bent en hoe blij je moet zijn met alle leuke dingen in het leven. Bij ons in de keuken hangt een spreuk: 'Wacht niet op een mooie dag, maar maak er een'. 5. De persoonlijke vraag van Peter Vennik: Waar komt jouw ongebreidelde interesse voor sport vandaan? Genetisch bepaald of gevormd?" Beide denk ik. Mijn ouders waren wel sportief, maar volgens mij niet erg getalenteerd. Zij waren wel enorme sportliefhebbers. Mijn vader zei ook altijd tegen mij: "Als je toch niet van sport houdt..." Hij zou ook zeker alle sportzenders op zijn televisie hebben, net als wij trouwens! Ik merk dat onze dochter en haar kinderen met hetzelfde virus zijn besmet! Ik geef de vragen door aan Paul Warren. Mijn persoonlijke vraag aan Paul is: "Je bent, zoals veel mensen weten, heel veelzijdig. Maar wat ik zou willen weten is wat je toch iedere keer doet als vrijwilliger in de Eilandspolder. HEILOO - Op woensdag 18 september start in Egmond-Binnen een tweewekelijkse serie avondlessen Chi Kung. Op 25 september start de tweewekelijkse meditatieles. Beide lessen zijn voor beginners en gevor derden. Chi Kung is Chinese gymnastiek: eenvoudige, effectieve oefeningen om je te ontspannen en prettig te voelen. Bij meditatie zit je op een stoel of kussen om de geest naar binnen te keren. Een proefles en deelname aan losse lessen is mogelijk. Op 17 oktober is er een lezing: 'Van stress naar energie en ontspanning'. Opgave en info: Marcel Gazendam, e-mail mgazendam@kpnplanet.nl, tel. 072-5314884.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 3