Nieuw straatbeeld voor De Rookamer Nazomerwandeling in de Noorderneg Tentoonstelling Jean Thomassen groot succes Blijk van waardering voor mantelzorgers Hoe betrek ik jongeren bij mijn (vrijwilligers)organisatie? 15 UITKIJKPOST 25 SEPTEMBER 2019 Heelblaadjes. HEILOO - Terwijl wij nog genie ten van de nazomer, bereidt de natuur zich al voor op de winter. Op zondagochtend 29 september laat een natuurgids van de IVN- gidsengroep Heiloo u graag zien hoe de natuur in de Noorderneg zich voorbereidt op de komende herfst en winter. Een enkele plant bloeit nog. Veel planten verspreiden hun zaden al. Hoe doen zij dat? En welke bessen zien we al aan de struiken? Zondag 29 september om 10.00 uur start de wandeling op de parkeerplaats van zwembad Het Baafje, De Omloop 11 in Heiloo. De wandeling duurt onge veer twee uur. Waterdichte schoe nen worden aanbevolen. Iedereen is welkom. Vooraf aanmelden is niet nodig. Een donatie (richtlijn 2,50) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u mailen naar hanneke@ivTmkl.nl, of bellen: 072-5337601. Kijk ook eens op www.ivn.nl/nkl HEILOO - 'Knettergek of geni aal' is de titel van de overzichts tentoonstelling die nog tot 13 oktober in Museum Slager in Den Bosch is te zien met werk van Heilooër kunstenaars Jean Thomassen en Ine Veen. Het blijkt een onverwacht suc ces te zijn: nooit eerder bezoch ten zo veel mensen het musemn naast de Sint-Janskathedraal om deze spraakmakende en absurdis tische schilderijen te bekijken. Er werd een prachtige catalogus voor geschreven door verzamelaar Glenn Janes uit Cheshire, die volgende week speciaal overkomt om deze unieke tentoonstelling te bekijken. Uniek, want het is niet mogelijk om deze schilderijen voor een tweede keer bjj elkaar te brengen. Jean Thomassen mocht recent een exem plaar van 'zijn' boek overhandigen aan burgemeester Hans Romeyn, die het dankbaar in ontvangst nam. HEILOO - In De Rookamer maakt het asfalt straks plaats voor klinkers. De zieke bomen worden vervangen en het riool wordt aangepakt om de water overlast te verminderen. De nieuwe inrichting van de straat is er gekomen in samenspraak met de bewoners. Het college heeft op 10 september het defi nitieve ontwerp vastgesteld. De werkzaamheden starten in november dit jaar en duren tot eind april 2020. Duurzame oplossing voor wateroverlast De Rookamer heeft te maken met slechte afwatering, met waterover last als gevolg. Drains werken niet meer goed en een hemelwaterriool aan de noordkant moet vervangen worden. Deze rioolbuizen worden verwij derd en vervangen door één nieuw drainage transportriool (DT-riool) onder de rijbaan. Via deze buis wordt tijdens natte periodes het grond- en regenwater afgevoerd. In droge periodes wordt water uit de sloot aangevoerd om het grond water aan te vullen en op peil te houden. Dit is steeds meer nodig door de klimaatverandering. Het bestaande vuilwatemool is in orde en wordt niet vervangen. Afkoppelen Klimaatverandering leidt onder andere tot een toename van hoos buien waardoor het systeem vaker overbelast kan raken. Het (vervuil de) water komt dan in sloten of op straat terecht. In de nieuwe situatie wordt het afvalwater van de wonin gen en het hemelwater van de daken en de rijweg zo veel mogelijk apart afgevoerd door af te koppelen. De gemeente vindt dit erg belangrijk en stimuleert bewoners hieraan mee te werken. Dit gebeurt, volgens beleid, zonder kosten voor de bewoners en alleen na overleg en goedkeuring. Met deze duurzame oplossing zor gen we ervoor dat het regenwater onder de rijbaan de grond inzakt en het overtollige regenwater wordt afgevoerd naar de watergang langs de Ewisweg. Nieuwe bomen en smallere rijbaan Het straatbeeld verandert. Zo wordt de 6.10 brede asfaltweg ver vangen door een 5.50 meter brede klinkerweg. De berm wordt hier door 60 centimeter breder en biedt de nieuwe bomen gelijk meer onder grondse groeiruimte. De huidige bomen, 34 stuks, moeten vanwege essentaksterfte verwijderd worden. Voor elke boom plant de gemeente een jonge gezonde boom terug. De bewoners konden kiezen uit drie combinaties van diverse boom soorten. Het planten van meerdere boomsoorten voorkomt versprei ding van ziektes. De nieuwe bomen worden verspreid of in groepjes van drie geplant. Wethouder Rob Opdam is blij met dit resultaat. "Met dit project los sen we de afwatering op een goede manier op. Water kan dankzij de klinkers en de bredere groenstrook beter wegzakken in de bodem en bij veel water is er een goede afvoer. Klinkers zijn ook duurzamer dan asfalt omdat ze veel langer mee gaan." Planning en proces Nu het definitieve ontwerp is vastgesteld starten de voorberei dingen voor de werkzaamheden in november. De bomen worden eind november gekapt. De nieuwe bomen komen in het najaar van 2020. Bewoners krijgen bericht over alle werkzaamheden. HEILOO - Mantelzorg is belang rijk en onmisbaar werk. De gemeente wil dat belonen met een 'mantelzorgwaardering' in de vorm van een cadeaubon. Veel mensen die ernstig of langdu rig ziek zijn, worden geholpen door mantelzorgers. Met hun belangeloze inzet zorgen mantelzorgers ervoor dat mensen (langer) in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. Ze zijn onmisbaar in de samenleving. Daarom kunnen zij van de gemeente een blijk van waardering krijgen in de vorm van een cadeaubon. De Mantelzorgwaardering 2019 De gemeente heeft een brief gestuurd naar de inwoners die dit mogelijk aangaat. De waardering is bedoeld voor mantelzorgers die in 2019 minstens drie maan den intensief voor een ander heb ben gezorgd. De aanvrager moet wonen in de gemeente Heiloo. Ook mensen van wie de gemeente niet weet dat zij mantelzorg krijgen - en dus geen brief hebben ontvangen - kunnen iemand voordragen. Deze mantelzorger(s) mogen ook buiten de gemeente wonen. Ook kinderen die regelmatig meehelpen met de verzorging van een langdurig ziek familielid, zijn mantelzorgers. Jonge mantelzorgers hebben ook recht op mantelzorgwaardering. Mantelzorgers aanmelden Tot en met donderdag 31 okto ber a.s. is een digitaal aanmeld formulier beschikbaar op www. heiloo.nl/mantelzorg. Hier vindt de aanvrager informatie over man telzorg en het aanmeldformulier 'Mantelzorgwaardering 2019'. De verstrekte gegevens worden gebruikt voor de beoordeling en het toezenden van de waarde ring. Schriftelijk aanmelden Wanneer de aanvrager geen mogelijkheid heeft om het digitaal aan te vragen, wordt geadviseerd een papieren aanmeldformulier op te halen bij het gemeentehuis of bij het Sociaal Team tijdens de inloop spreekuren. Het volledig ingevulde formulier moet uiterlijk donderdag 31 oktober 2019 ingeleverd zijn bij de gemeente. De poststempel is bepalend of de aanvraag binnen het termijn valt. Cadeaukaart of bonnen Voor de feestdagen ontvangt de mantelzorger(s) een cadeaukaart als blijk van waardering voor zijn of haar goede zorgen. Per mantel- zorger kan er een keuze gemaakt worden uit een VW-cadeaukaart, een boekenbon of een enter- tainmentbon. De hoogte van de cadeaukaart wordt in november bepaald. Burgemeester Hans Romeyn nam het boek van Jean Thomassen dankbaar in ontvangst. Foto: A. M. Dolmans HEILOO - Veel organisaties wil len graag jongeren bij hun werk betrekken. Op woensdag 2 oktober en woensdag 20 novem ber organiseert het Vrijwilligers informatie Punt in samenwer king met het Jongerenwerk Heiloo een workshop over dit onderwerp. Jongeren zorgen voor een frisse wind binnen de organisatie en kun nen voor een verbreding van het activiteitenaanbod zorgen. Vaak zie je dat mensen die op jonge leeftijd vrijwilligerswerk hebben gedaan dit blijven doen. Een aanwinst voor je organisatie en een aanwinst voor de jongeren dus! De eerste bijeenkomst belicht wat een organisatie aantrekkelijk maakt voor jongeren. Aan het eind van de eerste bijeenkomst wordt er een huiswerkopdracht meegegeven. Deze wordt in tweede bijeenkomst besproken en ervaringen worden uitgewisseld. Locatie: Brunogebouw, Pastoor van Muijenweg 12, Heiloo. Deelname is gratis maar aanmel den is noodzakelijk via www. vrijwilligersacademiebuch.nl. Voor meer informatie kan contact wor den opgenomen met Sigrid Wijsman van het Vrijwilligers Informatie Punt: 06-48500912. Mantelzorg is belangrijk. Foto: via Google

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 15