Een kijkje achter de voordeur van de FPA Delta Pianotrio in Witte Kerk 'A Million Steps... Towards Peace' Q de Bibliotheek de Bibliotheek Benefietconcert en première PEACE OPUS: Heiloo Deze actie loopt t/m 30 november 2019 Kinderboekenweek Workshop babymassage Presentatie over belasting toeslagen Workshop over WhatsApp Beter omgaan met je geldzaken Heiloo UITKIJKPOST 2 OKTOBER 2019 HEILOO - Zaterdag 28 sep tember opende de forensisch psychiatrische aldeling (FPA) van de GGZ Noord-Holland- Noord, in het kader van de Nationale Burendag, de deuren voor belangstellenden. Ieder uur startte een rondleiding. Er kon worden rondgekeken in een unit in het gebouw aan De Hooge Venne en op verschil lende locaties op het Landgoed Willibrordus. Het was druk tijdens de rond leidingen. In totaal zijn 157 buren langsgekomen om een kijkje te nemen achter de voordeur van de FPA aan De Hooge Venne. Manager René Wubs heette de belangstellen den welkom en gaf uitleg welke cli ënten bij de FPA opgenomen wor den. René: "Hier in Heiloo komen cliënten die met justitie in aanra king zijn gekomen. Zij hebben veel al een psychische stoornis. Soms hebben ze eerst in de gevangenis gezeten en komen dan hiernaartoe. Maar ook zijn er cliënten die recht streeks hier worden geplaatst. De locatie De Hooge Venne biedt plaats aan 36 bedden. In totaal heeft GGZ Noord-Holland-Noord 65 bed den ter beschikking in Heiloo voor forensische zorg. Wij bieden ver schillende behandelvormen aan en per cliënt wordt er gekeken welk vrijhedenbeleid er kan worden toegepast. Daarbij kijken wij welk risico de cliënten vormen voor de maatschappij en welke vrijheden ze aankunnen. We werken stapje voor stapje met de cliënt naar een terug keer in de maatschappij." Naast De Hooge Venne zijn er nog twee locaties voor forensische zorg, deze staan aan De Strandwal. Fases van vrijheden De cliënten die opgenomen wor den hebben het leven niet meer zelf in de hand. Bij opname mogen ze eigenlijk niets meer alleen doen. Alles wordt onder begeleiding gedaan en alleen naar buiten gaan is geen optie. Langzaam maar zeker wordt er door training en therapie toegewerkt naar een terugkeer in de maatschappij. Er wordt gewerkt met 10 fases, elk met meer vrijhe den. Vanaf fase 7 mogen de cüënten begeleid 'vrij' rondlopen in Heiloo. Bij fase 10, de laatste fase, is er weekendverlof mogelijk. Maatwerk De cliënten besteden hun tijd tijdens hun opname niet alleen aan het volgen van training en the rapie. Als zij eraan toe zijn kun nen zij bijvoorbeeld werken in de drukkerij, bij de houtbewerking of in het groen. Voor cliënten die het gebouw aan De Hooge Venne nog niet mogen verlaten kan er in het gebouw onder andere worden gewerkt aan het fietsenproject: het opknappen van wrak- en wees- fietsen die op het terrein worden gevonden of die zijn aangeleverd door de gemeente. Nadat de cüën ten de fietsen gerepareerd hebben worden deze tegen kostprijs van de reparatie doorverkocht aan andere cliënten die behoefte hebben aan een fiets. Het werken geeft de cli ënten de structuur die nodig is om terug te keren in de maatschappij. PMT In de gymzaal kregen de belang stellenden een kijkje achter de schermen bij de psychomotori sche therapie. Dit is een van de therapieën en behandelingen die wordt gegeven. Een therapie die ooit is bedacht door de vader van de overleden zanger Maarten van Roozendaal. Deze therapie is vooral doen en ervaren en minder praten. Door sport en spel leren de cliënten op een andere manier omgaan met allerlei thema's. Zo leren ze onder andere om te gaan met agressie, te reageren op lichaamssignalen, gren zen te stellen en te ontspannen. Beveiligingsniveau Met alles dat er speelt op het gebied van de forensische psychia trie in Nederland rijst natuurlijk de vraag: is de beveiliging in Heiloo wel goed? Navraag leert dat in Heiloo cliënten opgenomen zijn met een lage kans op terugval (recidive). De FPA in Heiloo heeft als hoog ste beveiügingsniveau 2 (er zijn in Nederland 4 niveaus) omdat dit ruim voldoende is voor de cliënten die hier opgenomen zijn. Want naast het feit dat de kliniek prima bevei ligd is, zijn dit ook cliënten waarbij de kans op ontsnappen echt vrij laag is. Zij zijn nameüjk al best ver in hun straf- en/of behandelproces. En ja, soms zorgen cliënten tijdens het boodschappen doen voor over last. Niet omdat ze agressief zijn maar omdat ze door alle prikkels even de weg kwijt zijn. Terugkeer in de maatschappij gaat met kleine stapjes vooruit en soms een klein stapje achteruit. René Wubs en de medewerkers van de FPA vragen inwoners bij overlast of vragen gewoon contact op te nemen met de FPA zodat er als 'buren' gesproken kan worden en irritatie of angst weggenomen kan worden. Er is een speciaal mail adres aangemaakt waar buren met vragen terecht kunnen: buren@ ggz-nhn.nl Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Het Delta Pianotrio is een van die jonge Nederlandse ensembles met een interna tionale carrière waar we in Heiloo zo trots op zijn. Het trio, bestaande uit Gerard Spronk (viool), Irene Enzlin (cello) en Vera Kooper (piano), komt op zondag 13 oktober voor een concert naar de Witte Kerk in Heiloo. Ze zijn overrompelend en impone rend, maar ook innemend met hun tomeloze energie en vrijheidsdrang. Zij zijn overtuigende pleitbezorgers van zowel het vertrouwde reper toire als van nieuwe composities, zoals die van Lera Auerbach. Ook ditmaal brengen zij, naast trio's van Brahms en Haydn en Beethovens Mondscheinsonate, eigentijdse stukken mee van de Letse compo nist Peteris Vasks en de Fransman Eric Tanguy. Beiden behoren tot de meest gespeelde componisten van hun generatie maar worden in Nederland maar zelden gehoord. Verrassend en nieuwsgierigmakend! Zondag 13 oktober 20.00 uur, de entree bedraagt 15,- (jongeren 7,-), incl. consumptie. U kunt ook een abonnement nemen voor drie concerten, kosten 35,-. Raadpleeg voor meer informatie de website www.concertenwitte- kerk.nl. Besteüen kan telefonisch (06-45184525), per e-mail: info@ concertenwittekerk.nl of via de website. Het te betalen bedrag kan worden overgemaakt naar reke ningnummer NL 42 TRIO 02547 12843 t.n.v. Stichting Cultuur Witte Kerk Heiloo. Het Delta Pianotrio overrompelt en imponeert. Aangeleverde foto HEILOO - Op zaterdag 12 okto ber viert Stichting Your Song Projects haar 10-jarig jubileum met de uitvoering van een door Teresa Takken gecomponeerd klassiek-romantisch opus. Het wordt ten gehore gebracht door het Arnhems Symfonie Orkest NOVA en het Peace Opus koor. De opbrengst van de kaartver koop gaat naar onderstaande goede doelen: - Hattrick Zorg/Patrick Rupsam/ Heiloo organiseert in 2020 een sur- vivaltocht in de Ardennen voor mensen met een beperking. - Paul Gokke/Limmen zet zich in om zijn vrouw Isabelle, die her senletsel heeft, in Amerika te laten behandelen. - Carina Berger/Alkmaar zet zich in voor een healthcenter in Gambia (malarianetten). - Tanja.v.d.Linde/Haarlem maakt begin 2020 een bouwreis naar Nepal om huizen te bouwen voor en met de lokale bevolking. - 't Praethuys/Kees.v.Straaten/ Alkmaar biedt creatieve workshops voor kinderen en jongeren die geraakt zijn door kanker. Ter Coulsterkerk, Holleweg 111, Heiloo, aanvang 20.00 uur, kaarten 15,-. Kinderen t/m 12 jaar gratis. Bestellen: your.song.projects.2019@ gmail.com Bent u nog geen lid van de biblio theek? Neem een gratis proef abonnement! Hiermee heeft u drie maanden de tijd om de bibli otheek te ontdekken. Bovendien heeft u keuze uit duizenden e-books en korting op onze cur sussen en lezingen. 2 t/m 13 oktober Ga je mee op reis in de Kinderboekenweek? We trap pen af op 2 oktober met het voorleesfeestje en razen via het Kinderboekenfeest op 5 oktober door naar de interactieve quiz op 12 oktober met schrijver Arend van Dam! Zie www.bibliotheek- heiloo.nl voor het complete pro gramma. Donderdag 17 oktober, 10.30 - 12.00 uur Tijdens deze workshop wordt een korte uitleg gegeven over baby massage, de verschillende mas sagetechnieken en de effecten ervan. Je kunt het geleerde direct toepassen op je baby, onder bege leiding van kinderfysiotherapeut Linda Andriessen-Nelissen. De toegang is vrij, opgave vooraf. Donderdag 17 oktober, 14.00 - 15.30 uur Ontvangt u een toeslag van de belastingdienst, bijvoorbeeld zorgtoeslag of huurtoeslag of wilt u meer weten over de diverse toeslagen? Dhr. Bras geeft hier een presentatie over. De toegang is vrij, opgave vooraf. Woensdag 23 oktober, 14.00 - 15.30 uur, woensdag 13 november, 14.00 -15.30 uur Bent u een enthousiaste gebrui ker van WhatsApp maar twijfelt u weieens of u alle mogelijkheden van de app beheerst? Geeft u zich dan op voor een van de speciale bijeenkomsten. Startbijeenkomst maandag 28 oktober, 14.00 uur (6 bijeen komsten) Wil je leren hoe je je administra tie op orde krijgt? Doe mee met de gratis cursus 'Voor 't zelfde geld'. Je leert om een goed over zicht te maken van je inkomsten en uitgaven. En je krijgt veel tips hoe je geld kunt besparen. Opgave vooraf. Meer informatie en opgave voor activiteiten: www.bibliotheekheiloo.nl 072 - 5330670 of bij de servicebalie Volg ons ook op Facebook en Twitter! Westerweg 250 tel. 072-5330670 info@bibliotheekheiloo.nl www.bibliotheekheiloo.nl De buren die in groten getale een kijkje kwamen nemen achter de deuren van de FPA krijgen voorlichting over psychomotori sche therapie. Foto: SUP Fotografie De opbrengst van de kaartverkoop gaat naar verschiHende goede doelen. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 9