HEILOO Week van de VEILIGHEID ,e!© ■^•BURGER GEMEENTE Heling Licht aan. Voorkom woning inbraak! Burgernet Attentie! WhatsApp buurtpreventie Buurtpreventie WhatsApp MELD NÜ DAAD ANONIEM 'Eerst checken en dan klikken' A Meld Misdaad Anoniem Camera in Beeld Voorkom identiteitsfraude rn4ldmisdaadanoniitin.nl Vesrje CiëEtiieet» koop je gestolen spulten- UITKIJKPOST 9 OKTOBER 2019 Wat ze ook verzinnen De kans op succesvolle opsporing van woninginbrekers, dieven en helers wordt vergroot als mensen hun waardevolle spullen registreren. Als aangevers bij de aangifte direct een lijst met de unieke serienummers van bijvoorbeeld appa ratuur en foto's van sieraden kunnen geven, kan de politie gevonden buit sneller koppelen aan de rechtmatige eigenaar. Ook geeft het vaak aanwijzin gen naar het spoor van de dader(s). Wat kunt u zelf doen? Registreren van uw eigendommen kan door het uitgebreidere kostbaarheden- registratieformulier van Politiekeurmerk te downloaden of de app van www.stopheling.nl gebruiken. Met deze app kunt u ook controleren of te koop aangeboden goederen ais gestolen geregistreerd staan. U voorkomt daarmee dat u zelf (onbewust) aan heling doet! Op www.dnavaneensieraad.nl kunt u stap voor stap een goede, uniforme beschrijving van uw sieraden maken en uitprinten. Deze beschrijving kan de politie helpen gestolen juwelen bij u terug te bezorgen. Installeer ook track-and-trace-software op uw mobiele telefoon, laptop en/of tablet om deze makkelijker op te kunnen sporen. Van 7 tot en met 13 oktober 2019 is het landelijke Week van de Veiligheid. Dat betekent dat ook wij als gemeente Heiloo extra aandacht vragen voor het thema veiligheid. Want met het invallen van de donke re dagen in oktober neemt de kans op criminaliteit toe. 5a«*cn wMr Mn vo<l ge buurc Om de gemeente nog veiliger te maken, kunnen inwoners zich aanmel den bij Burgernet. Dit is een samen werking tussen politie, gemeente en inwoners om de veiligheid in de buurt te vergroten. Burgernet werkt heel sim pel via het telefoonnetwerk en wordt ingezet bij dringende zaken waarbij een duidelijk signalement van een dader beschikbaar is. Denk bijvoor beeld aan inbraken, overvallen, vermis singen of doorrijden na een ongeval. Als Burgernetdeelnemer ontvangt u een spraak- of sms-bericht wanneer er iets gebeurt in uw omgeving. Daarin krijgt u het verzoek om naar een persoon of voertuig uit te kijken. Iets gezien? Dan belt u rechtstreeks met de meldkamer. Dat doet u via het gratis Burgernetnummer 0800-0011Of in de app via de "Bel met de politie" knop. Aanmelden Wilt u ook lid worden van Burgernet? Dan kunt u de app Burgernet down loaden. Voor meer informatie: www. burgernet.nl. Deelname is gratis. Dit jaar ligt de focus van de Week van de Veiligheid op het voorkomen van heling. Als we er samen voor zorgen dat gestolen goederen niet meer doorverkocht kunnen worden, ontmoedigen we daarmee overvallen, inbraken, straatroven en andere diefstallen. U helpt toch ook mee? Via een WhatsApp- groep wisselt u gratis informatie uit over uw buurt. Bijvoorbeeld over een inbraak of iemand die zich verdacht gedraagt. Zo helpt u mee aan een veiligere buurt en kunt u inbraken voorkomen. Op de website www.buurtpreventiehelloo.nl leest u of er al een WhatsAppgroep bij u in de buurt is of hoe u een groep kunt oprichten. U moet wel in het bezit zijn van een mobiele telefoon waarop een Whatsappbericht te ontvangen is. OQOO'/OOO In 2017 was een op de negen Nederlanders slachtoffer van een vorm van internetcriminaliteit, zo berekende het CBS. Het gaat hierbij om identi teitsfraude, koop- en verkoopfraude, hacken of cyberpesten. De Nederlandse samenleving wordt steeds afhankelijker van ICT. Maar particulie ren en ondernemers hebben hun digitale beveiliging niet altijd op orde. Om mensen te beschermen tegen valse links, bijlages en betaalverzoe- ken, is de campagne 'Eerst checken, dan klikken' gelanceerd. Klik niet zomaar op elk linkje Een e-mail, tekstbericht of betaalver- zoek met een foute link erin is een veelgebruikte manier om u gegevens te ontfutselen. Dit heet phishing. Met die gegevens, zoals wachtwoorden of toegangscodes, kunnen internet- criminelen u veel geld afhandig maken. Het is dus belangrijk om alert te zijn. Als u phishing kunt herkennen, en niet op linkjes en bijlagen klikt, snijdt u internetcriminelen flink de pas af. Laat niemand binnen De donkere maanden zijn weer aange broken. Inbrekers zien dan eenvoudig dat u niet thuis bent en kunnen snei hun slag slaan. Hoe schrikt u inbrekers af? Enkele maatregelen zijn: Licht: gebruik tijdschakelaars op uw verlichting. Geluid in huis: laat de radio of de televisie aan als u een avondje weggaat. Sociale controle: vertel uw buren dat u een paar dagen weggaat zodat ze een oogje in het zeil kunnen houden. Goed hang- en sluitwerk: maak hiervan gebruik. Doe ramen en deuren dicht én op slot. Ook als u maar even weggaat. Meld Misdaad Anoniem (M.) is het onafhankelijke meldpunt waar u anoniem informatie kunt geven over ernstige criminaliteit en misdaad. U kunt bij M. melden over bijvoorbeeld moord en doodslag, mishandeling, overvallen, brandstichting, wapen- of mensenhandel. Ook met informatie over fraude en corruptie kunt u bij M. terecht. Zo levert u een bijdrage aan de veiligheid in uw eigen omgeving. Wat moet u checken? Check altijd de echtheid van een e-mail, appje of betaalverzoek. Wordt er om geld of persoonsgegevens gevraagd of kent u de afzender niet? Moet u heel snel reageren of maakt u kans op een wel heel bijzondere prijs? Dan moet er wel een alarmbelletje bij u gaan rinkelen! Bel 1-1-2! Ziet u iets verdachts bij u in de buurt? Aarzel dan niet en bel direct 1-1-2. Met de omschrijving van de daders en de vluchtrichting van de auto of scooter komt de politie direct in actie. Maak als het kan een film of foto met uw mobie le telefoon. Let wel goed op uw eigen veiligheid! Meer tips kunt u vinden op https://www.politie.nl/themas/woninginbraak. Anoniem M. is een onafhankelijke organisatie. De anonimiteit en veiligheid van de melders is voor M. van hoofdbelang. Alleen als de anonimiteit gewaarborgd kan worden stuurt M. de anonieme melding door naar de partners, zoals de politie en andere opsporingsdiensten. De anonimiteit van de melder is voor M. belangrijker dan het oplossen van een zaak. M. biedt een vangnet voor als u wel wilt melden, maar niet bekend wilt worden. Meer tips Op de website: https://veiliginternetten. nl kunt u veel tips voor uzelf en uw kinderen vinden over veilig internetten. Ook vindt u hier tips voor het veilig gebruik van sociale media en veilig kopen op internet. Veel ondernemers gebruiken camera's voor het hou den van toezicht en het beveiligen van hun panden en goederen. Ook steeds meer particulieren beveiligen hun eigendommen met camera's. De politie gebruikt in het dagelijks werk vaak camerabeelden om misdaden op te lossen. Beeldbank Om te weten waar camera's geïnstalleerd zijn, maakt de politie gebruik van een databank. Deze databank heet 'Camera in Beeld'. Hiermee kan de politie nog sneller zien waar in de buurt van een misdaad, bijvoor beeld een woninginbraak, zich camera's bevinden die mogelijk beelden van de dader hebben opgenomen. Hierdoor kunnen daders sneller worden gepakt. Doet u mee met Camera in Beeld? Aanmelden kan via www.politie.nl/cib Steeds meer organisaties vragen om een kopie van uw paspoort, identi teitskaart, rijbewijs of verblijfsdocu ment. Bijvoorbeeld als u een telefoon abonnement afsluit. Er zijn mensen die misbruik maken van kopieën van deze identiteitsbewijzen. Wat kunt u zelf doen? U bent niet altijd verplicht om een kopie van uw identiteitsbewijs af te geven. Geeft u toch een kopie af? Help dan misbruik te voorkomen. Hoe doet u dat? Volg de drie stappen: Voor meer informatie: www.rijksoverheid.nl/identiteitsfraude. Schrijf op de kopie: 1) Dat het een kopie is; 2) Aan welk bedrijf u de kopie geeft; 3) De datum waarop u de kopie afgeeft.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 12