Huis van Duurzaamheid geopend in Bibliotheek Heiloo op do stortplaats Niets belandt zomaar Hoe is het om in een aardgasvrije woning te leven? "Dat geeft een enorme kick!" Kringloopbedrijf Tol in Egmond aan r F Dico Tol in zijn kringloopbedrijf. Foto: Evert Visser Wethouder Rob Opdam opende het Huis van Duurzaamheid in de bibliotheek. Foto: STiP Fotografie EGMOND AAN DEN HOEF - Het gebeurt nogal eens dat medewerkers van kring loopwinkels alle spullen meenemen tij dens het ontruimen van woningen van mensen die bijvoorbeeld naar een ver zorgingshuis verhuizen. Deze bedrijven brengen een deel daarvan uiteindelijk naar de stort. Dit doen ze om tijd en geld te besparen. "Dat is zonde en zeker niet duurzaam. Wij doen dat anders," zegt Dico Tol, eigenaar van Kringloopbedrijf Tol in Egrnond aan den Hoef. "We bekijken in de woning goed wat we wil len meenemen en wat niet en maken dus een selectie. Uiteraard gebeurt dat samen met de inwoner(s). Zo belandt er niets onnodig in de vuilnisbak. Verder schatten we de waarde van de spullen in en vragen we naar de emotio nele waarde ervan. En zijn er dure spullen te vergeven, dan delen we de opbrengst hiervan. Zo profiteren ook deze klanten financieel van onze verkoop." Schoon opgeleverd De medewerkers bezoeken regelmatig mensen die gaan verhuizen en graag (een deel van) hun spullen kwijt willen. Tol: "Natuurlijk is het mogelijk om bijvoorbeeld op Marktplaats te verkopen. Toch kiezen veel mensen voor ons. Zelf spullen verkopen is namelijk een tijdro vende bezigheid en minstens zo belangrijk: je weet van tevoren niet welke koper je aan de deur treft en wat zijn of haar intentie is. Bij Tol is uw veiligheid gegarandeerd." Wie denkt dat Kringloopbedrijf Tol alleen de ontruiming van woningen voor zijn rekening neemt heeft het mis. Als de klant het vraagt, zorgt Tol ervoor dat de woning bezemschoon wordt opgele verd. Ook demonteert het bedrijf desgevraagd meubels in huis. Andere klussen kunnen zijn het afhalen en ophangen van lampen en gordijnrails en het afkoppelen van een wasma chine, droger of vaatwasser. Breed assortiment netjes gerangschikt Bezoekers van de bekende Egmondse kring loopwinkel vinden bjj Tol de meest uiteenlo pende spullen die een tweede of misschien wel een derde kans verdienen. Kasten, tafels, bureaus, banken en stoelen zijn standaard ver krijgbaar. Ook kunnen bezoekers hier bijvoor beeld vazen, keukengerei, wit- en bruingoed, tapijt, geluidsapparatuur en speelgoed vinden, evenals muziekinstrumenten, schilderijen, kle ding, cd's en langspeelplaten. Het zijn zomaar wat voorbeelden. Alle verkoopwaar is over zichtelijk en netjes gerangschikt in een schone en opgeruimde entourage. Extra mooi is dat deze spullen stuk voor stuk verkoopbaar zijn. Tol: "Wij controleren alles dat naar ons toe komt en repareren het zonodig zelf. Daarnaast maken wij de spullen schoon. We verkopen dus zeker geen 'rommel'." Nog nooit bij Kringloopbedrijf Tol over de vloer geweest? Kom dan eens kijken. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag gesloten. Het adres is Lamoraalweg 53B in Egmond aan den Hoef (industrieterrein De Weidjes). Telefoon: 06-36334333. Internet: www.kringlooptol.nl. Tekst: Evert VisserZEJV Media-producties HEILOO - Wat komt er allemaal kijken bij het verduurzamen van je woning? Voor veel mensen is het energiezuinig maken van hun woning een stappenplan waar zij langere tijd mee bezig zijn en waarbij veel belangrijke keuzes gemaakt moeten wor den. Leonard Thierry legt zijn ervaring uit. De familie Thierry woont in een aardgasvrije en nul-op-de-meterwoning in Bergen. Dit bete kent dat het huis evenveel energie opwekt als er gebruikt wordt. De familie Thierry houdt zelfs energie over. "Het geeft een enorme kick om geen energiekosten meer te hoeven betalen en geen C02 uit te stoten, omdat de natuur alles levert," aldus Leonard Thierry. "Bij het ontwerp is rekening gehouden met optimale zonoriëntatie op de ramen, zoals zoninstraling in de winter en schaduw in de zomer. Daarnaast heeft de woning een uit stekend geïsoleerde gebouwschil, is het huis opgebouwd uit duurzame materialen en heeft het een ruim opgezet ventilatiesysteem met warmteteragwinning. Zonnedakpannen zorgen voor de energie. "Het was soms een beetje pionieren, maar zo integraal ontwerpen en bouwen wordt nu steeds meer gemeengoed." In 2020 vervangt de Bijna-Energie-Neutrale- Gebouwenstandaard (BENG) de huidige energielabels van nieuwbouw. "Deze BENG- standaard beloont deze integrale werkwijze gelukkig helemaal!" volgens Leonard Thieny. Bent u enthousiast geworden van de erva ringen van Leonard? Kom dan tijdens de Nationale Duurzame Huizenroute op zaterdag 9 november bij hem langs. Meld u daarvoor aan op www.duurzamehuizenroute.n] en zoek op de woning in Bergen. U bent ook van harte welkom in een van de meer dan 1.000 andere aangemelde woningen in Nederland! Er zijn geen kosten aan verbonden, maar vanwege de grote belangstelling is vroeg inschrijven een aanrader. HEILOO - Zaterdagochtend 2 novem ber opende wethouder Rob Opdam in Bibliotheek Heiloo het Huis van Duurzaamheid. Het huis is opgetrokken uit karton en is gemaakt door CiRoPack bv. De aanwezige warmtepomp en het voorbeeld van vloerverwarming zijn geleverd door Installatiebedrijf De Noord. Het huis zal dienen als infor matiepunt voor het verduurzamen van woonhuizen. Bibliotheek Heiloo opende het informatie punt omdat zij als maatschappelijke organi satie een rol willen spelen in het bieden van kennis op het gebied van verduurzaming. Het is de bedoeling dat, nu het casco staat, het huis langzaam maar zeker ingericht gaat worden. Iedere bezoeker die het huis bezoekt moet antwoord krijgen op alle vragen over duurzaamheid in het dagelijks leven, van bewust boodschappen doen tot energiebesparing. Daarom heeft dit infor matiepunt de vorm van een huis gekregen, om het verhaal van duurzaamheid letterlijk bij de mensen thuis te brengen. Het huis wordt gevuld met informatie, boeken, tips en activiteiten zoals spreekuren, lezingen en bijeenkomsten. Activiteiten In de maand november vinden verschillende activiteiten plaats. Per week een ander thema met veel informatie in de vorm van workshops, presentaties en ruimte voor vra gen. Op 9 november is het thema 'wonen'. Op 16 november 'mobiüteit' en op 23 november 'afval en recycling'. Op 20 novem ber is er een lezing van Martijn Smit en op 21 november een excursie naar Sortiva. Toekomststoel Op 10 november is er een lezing van Jan en Sanne Terlouw in het PCC-gebouw, over hun werk en de ideeën die hieraan ten grondslag liggen. Jan Terlouw zal ook inhaken op het thema 'duurzaamheid'. Op 2 november vond een workshop 'Het pim- pen van de Toekomststoel' plaats, uit het door Jan Terlouw geschreven boek 'Het Hebzuchtgas'. De stoel zal na 10 november aan wethou der Rob Opdam cadeau worden gedaan. Jeanette Braam: "Een stoel waarvan wij hopen dat deze een plaats krijgt in de raads zaal zodat u, meneer de wethouder, bij al uw besluiten rekening kan houden met de toekomst van de generatie van Denise Otto, onze jeugddirecteur." Denise en Jeanette Braam zullen de stoel te zijner tijd officieel aan de wethouder aanbieden. Tips Mocht u duurzame tips hebben dan kimt u deze kwijt op een formulier dat verkrijgbaar is bij de Bibliotheek Heiloo. Schrijf uw tips op en lever uw suggesties in bij de service balie. Alle tips zullen op een groot bord aan het Huis van Duurzaamheid worden opge hangen. Tekst: Yvonne van Stiphout

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 11