Groeten uit Wenen Week van de mediawijsheid Komedie voor de Zonnebloem Limmen Wervelende Willibrorduslezing O fel V 17 de Bibliotheek de Bibliotheek He i I do Nederland Leest Lezing door Jan en Sanne Terlouw Jeugdtheater in de biblio theek: Waar is Pietje nu? Recycle Sint Werken met de digitale over heid - beginnerscursus UITKIJKPOST NOVEMBER 2019 Veel aanwezigen in de Cultuurkoepel tijdens de uitvoering 'Groeten uit Wenen!Foto: STiP Fotografie HEILOO - Zondagmiddag 3 november werden twee missen van Haydn en Mozart ten gehore gebracht in de Cultuurkoepel. Dirigent Paul Waerts selecteer de de twee missen waarmee de twee componisten naam maak ten. De ongeveer 450 aanwezi gen, jong en oud, genoten van de uitvoering in de Cultuurkoepel. De liturgische mis is misschien wel een van de meest populaire onderwerpen in de klassieke muziek. Ook Mozart en Haydn com poneerden er vele voor hun kerke lijke opdrachtgevers. Maar deze twee componisten gebruikten het vertrouwde muzikale vehikel ook om de grenzen van de muziek op te zoeken. Dramatische dynamiek, ongehoorde harmonieën; vriend en vijand zat op het puntje van de stoel bij hun vernieuwende uitvoeringen. Dirigent Paul Waerts selecteerde van Haydn 'Missa brevis Sancti Joannis de Deo' en van Mozart 'Vesperae solennes de Confessore'. Zang was er van sopraan Caroline Stam en het Oratoriumkoor Heiloo. Barokorkest Cappella Maria Barbara met organist en muzikaal leider Henk Zonneveld voerden van Mozart de 'Sonate in G für zwei Violinen, Orgel Violoncello in BalB, KV 274' en 'Sonate in C fur zwei Violinen, Orgel Violoncello und BaB, KV 336 uit. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Tijdens de Week van de mediawijsheid organiseert de bibliotheek activiteiten voor jong én oud over het gebruik van verschillende digitale media. Leren programmeren bij CoderDojo: Zaterdag 16 november, 10.30 - 12.30 uur. Deelnemers aan deze CoderDojo typen in echte programmeertalen zoals Python en JavaScript. Het spel moedigt aan om te proberen (trial-and-error) kritisch te den ken en al je creativiteit te gebrui ken. Iedereen van 7 tot 17 jaar is van harte welkom. Deelname is gratis, een toegangskaart is vereist. Verkrijgbaar via www. bibliotheekheiloo.nl Workshop vloggen - vanaf 10 jaar Zaterdag 16 november, 14.00 - 16.30 uur. Kijk je ook zo graag naar vlogs en wil je zelf leren hoe dat moet? Ben je 10 jaar of iets ouder? Dan helpen we je graag op weg met filmen en monteren. We werken in tweetallen, met iMovie op de iPad. Geef je snel op via www.bibliotheeklreiloo.nl Tabletcafé Dinsdag 12 november, 18.30 - 20.00 uur U kunt ontdekken hoe u de tablet of smartphone slim gebruikt (Android, Apple of Windows). Samen met andere gebruikers kunt u apps uitwisselen en tips en trucs delen. De toegang is gratis; koffie en thee kosten 1. LIMMEN - Op vrijdagmiddag 15 november brengt toneelver eniging De Limmer Plankeniers de komedie 'Extra hulp op de Eerste Hulp' voor gasten van de Zonnebloem Limmen. Het vrolijke stuk speelt zich af in de wachtruimte van een regionaal ziekenhuisje waar een verstrooide oude dokter gaat stoppen met zijn baan en een opvolger moet inwer ken. Deze dolkomische klucht zit van begin tot eind vol met grappen en onveiwachte ontwikkelingen die voor hilarische situaties zorgen. Tussendoor vindt een verloting plaats met prachtige prijzen. De voorstelling vindt plaats in Heeren van Limmen en begint om 14.00 uur. De zaal is open om 13.30 uur. Heeft u problemen met vervoer? Belt u dan met Ria Hooijboer, 072 - 5052235. HEILOO - De vijfde Willibrorduslezing, afgelopen zaterdag in de Cultuurkoepel, zal door de bezoekers niet snel vergeten worden. Eppo van Nispen tot Sevenaer wist het publiek mee te slepen in een gloedvol betoog over de impact van de digitalisering op ons dagelijks leven. De bezoekers werden bij de ingang stijlvol ontvangen door Aiden en Noor van Theaterbende Heiloo. Hetty Deinum, penning meester van de Vrienden van de Cultuurkoepel, leidde de avond in door vijf leerlingen van de Willibrordschool op het podium te roepen: Jara, Linde, Manon, Teun en Ties. Zij droegen op uitstekende wijze een pantone voor, een van oorsprong Maleisische dichtvorm. Burgemeester Hans Romeyn sprak vervolgens, vooruitlopend op de lezing, over de IBD, een samenwer kingsverband dat gemeenten helpt om digitale informatie te beveiligen. Menselijke maat Daarna was het de beurt aan Eppo van Nispen tot Sevenaer, die zijn lezing ophing aan de vraag hoelang we nog op de wereld zijn 'om mekaar te hellepe niewaar'. De digitalisering kan immers lei den tot individualisering en 'korte lontjes', omdat men behoeften direct kan bevredigen en dus niet meer leert om te wachten. Dat Van Nispen tot Sevenaer als puber al het Nederlandse Spraakwatervalkampioenschap won, zal geen enkele toehoorder na afloop van zijn lezing verrassen. Met een aanstekelijk flux de bouche en ondersteund door maar liefst 271 afbeeldingen volgde het publiek allereerst zijn carrièresprongen, van misdaadverslaggever bij de TROS tot zijn huidige functie als direc teur bij het Instituut voor Beeld en Geluid. Sterk humoristisch, maar daardoor des te indringender, toon de hij vervolgens aan dat de digi tale wereld en de menselijke maat steeds vaker op gespannen voet staan. Wie geen smartphone heeft of internet, krijgt het in de maat schappij steeds moeilijker. Gemak en gevaar De digitalisering zorgt uiteraard voor gemak. Zo is het natuurlijk erg handig om je huishoudelijke apparaten op afstand te bedienen; wereldwijd kunnen momenteel zo'n 50 miljard apparaten 'praten' met het internet (het zogeheten 'Internet of Things). Een gevaarlijke ontwik keling is echter het vervagende onderscheid tussen echt en nep; er is niet alleen nepnieuws, maar ook beelden worden gemanipuleerd, waardoor mensen in compromit terende situaties kunnen worden gebracht. De vier c's Van Nispen tot Sevenaer bepleit te, ondanks alle digitale verleidin gen, de belangrijkheid van lezen. Dat koppelde hij aan de vier c's die hij graag in de maatschappij ziet: compassie, cohesie, contemplatie en connectie. Zaken die een goed verhaal je kunnen bieden. "Waar wordt een brein blij van?" aldus Van Nispen tot Sevenaer tot slot. "Van oxytocine, het knuffelhormoon. Als je die letters husselt, kun je er conexio van maken." Connectie, dus. Niet via internet, maar van mens tot mens. Na afloop verzorgde Keuken met Karakter voor alle aanwezi gen een heerlijke stamppotmaal tijd. Wilt u de organisatie van de lezing steimen, kijk dan op op www.vriendencultuurkoepel.nl Eppo van Nispen tot Sevenaer hing zijn lezing op aan de vraag hoe lang we nog op de wereld zijn 'om mekaar te hellepe niewaar'. Aangeleverde foto De hele maand november De grootste bibliotheek campagne van Nederland, Nederland Leest, zet dit jaar het thema Duurzaamheid centraal. Kom in november naar Bibliotheek Heiloo en u ontvangt het geschenkboek Winterbloei cadeau, een bloem lezing van natuurverhalen van Jan Wolkers (op vertoon van uw bibliotheekpas, zolang de voorraad strekt). Word nu drie maanden gratis lid. Meld u aan in de bibliotheek. Dit kan nog t/m 30 november 2019. Zondag 10 november, 14.00 uur Op uitnodiging van Bibliotheek Heiloo komen Jan Terlouw en zijn dochter Sanne naar het schoolgebouw van PCC Heiloo voor een lezing. Zij vertellen over het schrijverschap, de wis selwerking tussen hun beider inbreng en de ideeën die aan hun werk ten grondslag liggen. Jan Terlouw haakt tijdens deze lezing ook in op het thema van Nederland Leest: duurzaam heid. Opgave vooraf. Zondag 24 november, 11.00 uur Het kanariepietje van Zwarte Piet is zoek. Dus wordt het hele pietenhuis op z'n kop gezet en blijken er heel wat vreemde vogels rond te vliegen. Kaarten a 6 zijn te reserveren bij Stichting Potitco via www. potitco.nl, incl. limonade en koffie/thee. Maandag 25 en dinsdag 26 november De Recycle Sint pakt het dit jaar duurzaam aan, samen met de bibliotheek. Inleveren speelgoed maandag tussen 15.00 en 17.00 uur, of dinsdag tussen 10.00 en 12.00 uur; je krijgt daarvoor waarde bonnen die je dinsdag tussen 19.00 en 21.00 uur weer kunt besteden. Startbijeenkomst vrijdag 29 november, 14.00 uur Tegenwoordig gaan acties als het aanvragen van een huurtoe- slag, het zoeken naar werk etc. allemaal digitaal. Wilt u leren hoe u dit zelf kunt doen? Volg dan deze cursus bij de biblio theek (drie bijeenkomsten). Opgave vooraf. Westerweg 250 tel. 072-5330670 iufo@bibliotheekheiloo.nl www.bibliotheekheiloo.nl Tijdens de workshop vloggen leer je filmen en monteren. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 17