"Bouwen naar behoefte is loze kreet van college Heiloo VAN DE GEMEENTERAAD VERSLAG INGEZONDEN Glijvlucht Bedankt 'natuurliefhebbers' BRIEVEN Vliegtuigspotter Vliegtuigspotter (2) Vliegtuigherrie Foresters gaat nieuwe fase in UITKIJKPOST 6 NOVEMBER 2019 Yvonne van Stiphout doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad. Yvonne is freelance journalist en fotograaf. HEILOO - Tijdens de behandeling van de begroting 2020 was vooral verho ging van de onroerendezaakbelas- ting (OZB) een heikel punt. Ook het uitstel van de afslag A9 waardoor de kosten wederom hoger uit zullen val len was sommige partijen een doorn in het oog. Deze kosten zijn namelijk niet opgenomen in de begroting van 2020. De OZB zal volgend jaar stijgen met 8,5%. Hierin zit een inflatiecorrectie van 1,5%. Vanwege de waardevermeerdering van de woningen wordt de aanslag veel hoger. Bijna alle partijen vonden de 8,5% verhoging te veel. Fractievoorzitter Corrie Konijn van Heiloo-2000 vond de verhoging een logische beslissing. De afslag A9, die al 42 miljoen heeft gekost, zal nog duurder worden, evenals de vernieuwing van het Looplein. "En ook de voorzieningen die we hebben zullen bekostigd moeten wor den," aldus Konijn. Maar zoals verwacht weken de collegepartijen niet bij de in stemming gebrachte amendementen en moties om voor volgend jaar de stijging van de OZB te beperken. Telkens was de verhouding 10-9 en moest de raad de ver hoging van de OZB slikken. De coalitiepartijen Heiloo-2000, WD en CDA kwamen zelf met een motie waarin het college wordt opgedragen te kijken hoe de autonome stijging van de opbrengst van de OZB gestopt of beperkt kan worden, zodat de lasten van de inwo ners met maximaal een eventuele inflatie correctie toenemen. GBH en D66 steun den de motie niet. D66-fractievoorzitter Hopman noemde deze motie 'symboolpo litiek'. Verenigingen Een paar jaar geleden is een 'maat schappelijke huur' ingesteld voor accom modaties die verenigingen van de gemeen te huren. De verenigingen zijn 70% van het commerciële huurtarief gaan betalen, maar dat betekende voor sommige vereni gingen een te hoge huurbelasting. Tot nu toe werd dat verrekend met de subsidies, maar per 1 januari 2020 komen die subsi dies te vervallen. Sommige verenigingen zullen het moeilijk krijgen door het weg vallen van de subsidies. Wethouder Elly Beens meldde dat na gesprekken met Tintoretto en Hobbyfarm deze verenigin gen weer verder kunnen. Met Scouting Rurik wordt nog volop gesproken. Een amendement van D66 om meer subsidie voor verenigingen te krijgen werd niet gesteund door de coalitie. Jongerenraad D66, Heiloo-2000, WD, CDA en Heiloo Lokaal dienen een amendement in betref fende een budget voor oprichting van de jongerenraad. In dit unaniem aanvaarde amendement werd voor gesteld om over een periode van drie jaar t/m 2022 6.000 per jaar beschikbaar te stellen ten behoeve van de jon gerenraad in Heiloo. Bij de begroting van 2023 wordt de situatie opnieuw beoordeeld. Het bedrag zal ten laste komen van het begrotingssaldo. Bouwen naar behoefte In drie moties vroeg D66 het college om in het eerste kwartaal van 2020 een onder zoek uit te voeren waarmee concreet inzicht wordt geboden in de nominale behoefte aan sociale woningen bij inwo ners van Heiloo en degenen die Heiloo de afgelopen vier jaar hebben verlaten. En op basis daarvan de bebouwing van de gemeentelijke gronden zodanig te plannen dat aan de nominale behoefte aan sociale woningen wordt voldaan. Tevens vraagt de partij het college om in het eerste kwar taal van 2020 een onderzoek uit te voeren waarmee concreet inzicht wordt geboden in de nominale behoefte bij oudere inwo ners van Heiloo. En op basis daarvan de bebouwing van de gemeentelijke gronden in de Zandzoom zodanig te plannen dat aan die nominale behoefte wordt voldaan. Het gaat dan om betaalbare woningen/ appartementen voor ouderen. In een derde motie vraagt D66 het colle ge om (mocht dat onverhoopt aan de orde komen) bij een aanpassing van het aantal te realiseren woningen in de Zandzoom het aantal sociale woningen nominaal gelijk te houden. Alle drie moties wer den met de verhouding 10-9 verworpen. Fractievoorzitter Fons Hopman noemde 'bouwen naar behoefte' een loze kreet van het college. "Anders steun je deze moties," aldus Hopman. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Deze brief schrijf ik naar aanleiding van de bespreeknotitie van de PvdA in de Commissie Openbare Ruimte, die is ingediend door de heer Hemminga. Een lovenswaardige actie, die nog eens nadrukkelijk aandacht vraagt voor een groot probleem: de geluids overlast die Schiphol deze regio bezorgt. Belangrijk is ook dat de heer Hemminga de regio oproept deze zaak onder de aandacht te brengen bij de diverse overheids instanties. Het bevreemdt mij dat er zo weinig aandacht is voor een studie die onderzoekt of het naderen van de landingsbaan van Schiphol vanaf grote hoogte in een glijvlucht kan plaatsvinden. In veel landen, zoals bijvoorbeeld de Verenigde Staten, is dit gebrui kelijk. Bij een glijvlucht is er veel minder motorvermogen nodig. Dus minder lawaai en minder uitstoot. Een serieus onderzoek en een pas op de plaats ten aanzien van uitbreiding van het aantal vlieg bewegingen lijkt mij zeer gerecht vaardigd. W.M. Swart HEILOO - Een mooie foto in Uitkijkpost van 31 oktober. Wij hadden op het milieuterrein aan de Dokterslaan/Burenweg ook mooie vliegenzwammen, eekhoorntjes brood, heksenkringen en dergelijke. Vele mensen, jong en oud keken ernaar of maakten foto's. Maar helaas, toen kwamen de 'natuurliefhebbers'. Een mevrouw met een mandje aan haar arm liep rond, nam paddenstoelen mee en verwoestte de natuur. Een man reed op zijn mountainbike dwars tussen alles door. Hij pakte en graaide en stopte de laatste padden stoelen in een plastic zak en stopte die in zijn rugzak. Geweldig, zulke medebewoners die zo van de natuur houden. Ikke, ikke en de rest kan stikken. Als wij pech hebben zijn er volgend jaar geen paddenstoelen meer. Met dank aan dergelijke mensen. Een van de bewoners die dit heel spijtig vindt, L. van der Linden HEILOO - Net als meneer Best woon ik ook langer dan 50 jaar tot volle tevredenheid in ons mooie Heiloo. Ja, wat nu te doen aan vlieg tuiglawaai? Zelf heb ik vroeger ook veel gevlogen en dus erger ik mij er niet aan. Het hoort nu eenmaal bij deze tijd. 's Zomers zit ik vaak bui ten met mijn iPad op schoot vlieg tuigen te volgen door flightradar te gebruiken en te zien of ze landen of ergens naar op weg zijn. Ik volg ook mijn 'vliegende' kleinkinderen vanaf het punt waar ze vertrekken tot het moment waarop zij weer veilig op Schiphol staan. Je kunt maar beter ergens plezier in hebben! Mw. A.Klaver. 92 jaar HEILOO - Graag wil ik reageren op ingezonden brief 'Vliegtuigspotter'. Ik geniet dagelijks van de vliegtui gen die overkomen en ben blij dat er meer mensen zijn zoals ik. Ik heb geen last van het lawaai maar kijk elke keer vol bewondering naar het overkomende toestel. Vriendelijke groet, Janneke Stoffers - Terpstra HEILOO - De heer Best staat 'vaak tot in de late uurtjes in mijn achter tuin te genieten van al dat motor geronk,' schreef hij vorige week in Uitkijkpost. Nou, wat zal hij dan afgelopen zaterdag met het schier constante gebulder (ik kan het geen geronk noemen) aan zijn trekken zijn gekomen! Waarom verhuist hij eigenlijk niet naar Zwanenburg? Ik heb trouwens voor hem (en ande ren) een leuke app die de herrie van vliegtuigen meet: 'Explane'. Een van de vele vragen die ik over Schiphol heb is waarom vliegtuigen boven Heiloo, dat hemelsbreed meer dan 30 km verwijderd is van de luchthaven, al zo laag (circa 800 meter boven onze huizen) overvlie gen. Op andere aanvliegroutes en in het buitenland is dat lang niet altijd het geval. Ik heb deze vraag voorgelegd aan het Bewoners Aanspreekpunt Schiphol (BAS; helaas tijdelijk buiten bedrijf), een informatieplatform van Schiphol en Luchtvaartverkeersleiding Nederland. Dat leverde twee ver schillende antwoorden op. De ene woordvoerder zei dat dit 'vliegtech nisch inderdaad niet nodig is', maar bepaald is door de Aeronautical Information Publication. Hij ver wacht dat 'in 2023 bij de herindeling van het luchtruim de naderings hoogte verhoogd zal worden.' Gezien de ervaringen met Schiphol durf ik daar niet op te wedden. Het antwoord van een andere woordvoerder luidde, samengevat, u hebt pech gehad, want later en dus steiler zakken kan niet omdat vliegtuigen dan snelheid opbouwen die zij niet meer kunnen verliezen voor het landen. Waarom dat elders dan wel kan heb ik niet gevraagd. Mijn vraag is dus niet (eensluidend) beantwoord, zoals Schiphol en de daarbijbehorende lobby zich vaker in nevelen hult, foute voorlichting/ cijfers geeft of gewoon manipuleert en valsspeelt. Explane is een particulier initiatief om gegevens over vliegtuiggeluid te verzamelen en betrokkenen bij het Schipholvraagstuk daar over te informeren. Voor wie de ontwik kelingen rond Schiphol wil volgen: installeer de zeer informatieve Explane en stuur het meetresultaat naar deze databank. En mijnheer Best, ook u bent van harte uitgenodigd. Berend Izaks HEILOO - Foresters heeft een nieuw (interim) bestuur. Op de buitengewone algemene leden vergadering van 29 oktober kreeg de Commissie Foresters 2.0, opgericht tijdens de ALV van juni 2019, unaniem groen licht om het gepresenteerde plan te gaan uitvoeren. In de nabije toekomst heeft de vereniging een driekoppig bestuur (voorzitter, secretaris, penningmeester), twee sta forganen (Financiën/ICT en Sponsoring Communicatie) en een vijftal commissies. Die conunissies hebben een eigen jaarplan en budget, wat het vrij willigerswerk interessanter en leuker maakt en ervoor zorgt dat er snel besluiten genomen kun nen worden. Groot bijkomend voordeel is dat hierdoor de druk op het bestuur en de staforganen wordt verminderd. Het interim-bestuur gaat gevormd worden door Sjoerd Stoker (voorzitter), Mark Lindeman (secretaris) en Remco Teerhuis (penningmeester). Iedereen die een steentje wil bijdragen of meer informatie wenst wordt van harte uitgenodigd om een e-mail te sturen naar vrijwilligers® deforesters.nl of te bellen naar 06-24900020. De vereniging is het vorige bestuur veel dank verschuldigd. Joep Hooijschuur, Martina van der Zwet en de recent afgetreden Bas Michielsen, Harm Jan Stegink en Arnt Blei hebben bergen werk verzet en doen nog steeds het nodige voor de club.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 19