BLIJLES Juf Paula neemt afscheid van Paulusschool Poëzie op Elckerlyc COLUMN BEDRIJF BELICHT Bergen Alkmaar Heiloo Egmond ..A Bij Chariot 'op school' maken we van taal en rekenen gewoon een feestje Taboe i Dick de Scally UITKIJKPOST 6 NOVEMBER 2019 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het verspreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 275 euro excl. btw. Online doorplaatsen is mogelijk. Voor aanmelding: Kennemerstraatweg 464, 1851 NG Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Aangeleverde foto Chariot (rechts) begeleidt leerlingen een-op-een en in kleine groepen. Voorstraat 59 a -1931 AH Egmond aan Zee www.bijles-bergen.nl charlotnijdam@gmail.com 06- 21 21 80 82 In een gezellige en professionele ruimte zitten twee jonge jongens aan een tafel. De een zit voor een beeldscherm en de ander buigt zich over zijn schrift. Even verderop bespreken twee mbo-studen- ten een geredigeerd werkstuk. Nemen zij de verbeterpunten en tips ter harte of vraagt een en ander om nadere uitleg? Er staat een pot thee op tafel, een schaal druiven en - hoe toepasselijk - een bakje met studentenhaver. "Op een lege maag kim je niet leren," zo stelt Chariot Nijdam, die het bijlesbureau BLIJLES runt met liefde voor haar cliënten en enthousiasme voor het vak. Voor leerlingen van alle opleidingsniveaus Chariot verzorgt sinds drie jaar bijles en huiswerkbegeleiding op locatie en thuis. Ook wordt ze per dagdeel ingehuurd door instellingen en scholen om leerlingen te ondersteunen. Ze worden een-op-een begeleid maar vaak ook in kleine groepen om de kosten te drukken. BLIJLES is er voor iedereen die moeite heeft met (begrijpend) lezen, schrijven of rekenen. Maar ook studenten kunnen zich met hulp van BLIJLES voorbereiden op referentie- toetsen en examens. "Naast het lesgeven in het basisonderwijs behaalde ik mijn tweedegraads bevoegdheid Nederlands uit interesse voor de taal. Ook het lesgeven in het voortgezet onderwijs bevalt mij goed en ik sta met plezier al ruim zeven tien jaar voor de klas. Echter, in het huidige onderwijssysteem zijn de klassen groot, terwijl er veel behoefte bestaat aan individuele aandacht," zo legt Chariot uit. Ze werkt met groepen van maximaal zes leerlingen, dit komt de persoonlijke aandacht en sfeer ten goede. Dyslexie of gewoon een taalachterstand? "Chariot heeft mij de regel van 't kofschip uitgelegd, nu kan ik veel beter spellen. Ik gebruik het werkwoord 'smurfen' als ik niet weet wanneer een werkwoord op een d of een t eindigt," glimlacht Teun, die in groep 8 zit. Studente Miijam vertelt: "Na twee jaar zelf aanmodderen heb ik nu ein delijk mijn referentietoetsen gehaald. Drie maanden lang kreeg ik iedere week bijles van Chariot. Of ik nu een kater had of niet: Chariot bleef gedul dig en ging met mij terug naar waar ik vastliep. Vanaf dat punt zijn we de lesstof weer gaan opbouwen." Mirjam verschool zich graag achter haar dyslexie maar met behulp van Chariot doorbrak ze dit patroon. Ze voelt zich weer gemotiveerd om te studeren. "Ze heeft mij geleerd dat ik spelling regels los moet zien van dyslexie," vult Mirjam aan. Terug naar de basis Vaak beginnen leerproblemen al in een vroeg stadium: als er niet vol doende aandacht besteed wordt aan herhaling van de lesstof kan kennis niet beklijven. Niet goed kunnen lezen is ook een probleem: door het ver beteren van de leesvaardigheid is het makkelijker om vakken zoals aard rijkskunde of geschiedenis aan te leren. "Ik neem mijn leerlingen mee terug naar de basis. Van daaruit reik ik ze bouwstenen aan om de lesstof opnieuw tot zich te nemen op de juiste manier," legt Chariot uit. "Je gaat het pas zien als je het doorhebt", zo citeert ze Johan Cruijff met een grote glimlach. Tekst: Margreeth Anema HEILOO - Op woensdag 30 oktober nam juf Paula op haar 65e verjaardag afscheid van de Paulusschool. Nadat ze lekker mocht uitslapen, werd ze om 9.30 uur verwelkomd op het schoolplein met een lied en een erehaag. Daarna kreeg ze in alle klassen voor de laatste keer les. Ze moest in groep 1-2 een proeve van bekwaamheid afleggen voor haar vakantie naar Thailand en kreeg in groep 8-4 de 'Kanjer voor altijd' uitgereikt. In groep 5-6 moest juf Paula een dictee maken en in groep 7-8 werd ze verrast met een toneel stuk. De ochtend werd afgesloten in de speelzaal, waar de hele school, onder begeleiding van een schoolor- kest van 46 kinderen, haar voor de laatste maal toezong. Tijdens de aansluitende recep ties, eerst voor ouders en daarna voor (oud-)collega's, werd Paula nogmaals uitgebreid in het zon netje gezet en bedankt voor haai' wanne betrokkenheid bij kinderen, HEILOO - Sinds maandag 28 oktober staat op basisschool Elckerlyc alles in het teken van poëzie. Naast de activiteiten in de verschillende klassen kreeg de school afgelopen woens dag bezoek van het bekende dichtersduo Hans en Monique Hagen. Zij hebben de kinderen kennis laten maken met gedichten, waar bij het enerzijds gaat om de emoties die in poëzie gestopt kunnen wor den, maar anderzijds ook om het plezier dat je kunt beleven aan het spelen met taal. Ook de ouders van de leerhngen waren bij deze lessen uitgenodigd, omdat uit onderzoek blijkt dat kinderen bij wie thuis over boeken, taal of lezen wordt gesproken, vijf keer meer kans heb ben om zelf ook goede lezers te worden. Om het belang van poëzie te onderstrepen droeg burgemees ter Hans Rorneyn ook een steentje bij door een gedicht te onthullen ouders en collega's en voor haar kwaliteiten als leerkracht en intern begeleider. De school kijkt terug op een prachtige dag en bedankt Paula nogmaals enorm voor haar jaren lange inzet voor de Paulusschool! Juf Paula kreeg de ene na de andere verrassing. Aangeleverde foto en voor te dragen. Elke dag was er iets anders te zien aan de muur in de grote zaal, waarbij de kinderen zich steeds afvroegen waar dit nou toch over kon gaan. Het gedicht dat de burgemeester voordroeg was 'Wat je moet doen als je over een nijl paard struikelt' door Edward van de Vendel en Martijn van der Linden. Op vrijdag 8 november sluit de school het thema af met een expositie en voordrachten van de gedichten die zij aan het maken zijn. Daarna werken zij weer aan thema's die de kinderen zelf inbren gen zoals dat normaal gesproken op Elckerlyc gaat. Burgemeester Romeyn draagt het gedicht voor dat hij kort daar voor mocht onthullen. Aangeleverde foto Nooit geweten dat het een taboe is, omdat ik zelf geen slachtoffer ben. Een behoorlijk deel van de mens heid is dat wel. Die durven hun huis niet uit vanwege plasproblemen. Te vaak of te plotseling moeten en geen toilet in de buurt. Sta je daar in de open ruimte met gekruiste benen de zaak op te houden. Wat bij een behoorlijk deel soms niet lukt. Pijnlijk en gênant. Je zou een toilet kunnen meene men. Dat hebben dieven gedaan in september jongstleden. Ze schroef den de massief gouden toiletpot ter waarde van 1 miljoen euro uit Blenheim Palace in Engeland los en gingen ermee vandoor. Onhandig, want hoeveel weegt dat ding wel niet? En hoe spoel je door? Een eenvoudiger oplossing vind je in de apotheek. Dat weet ik sinds iemand mij vertelde dat zijn apothe ker met een groot pak van achter de balie naar een wachtende riep: 'Mevrouw, uw Tena Lady!' Iedereen keek om. Gênant en pijnlijk. Ik ken een terrasje waar je naar de wc kunt zonder de hele zaak door te hoeven. De strategie die mensen bedenken om zonder iets te gebrui ken te toiletteren, is fascinerend. Je blijft kijken. Sommigen stappen met zelfverzekerde passen en met brutale blik naar binnen. Je zal maar nodig moeten. Anderen, die hun probleem iets beter onder controle hebben, betreden aarzelend het ter ras en doen verrast dat er een toilet is. Pff, gelukkig. De derde soort vraagt beleefd of ze 'even' gebruik mogen maken, enzovoort. Ja, dat mag. Denkt u aan het potje voor een muntje? Ik heb er in één uur zeker twaalf naar binnen zien gaan. Toen ik even later zelf de pot op moest, keek ik in het potje. Er lag precies 1 muntje van 50 eurocent in. Pijnlijk en gênant..

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 5