Gemeenteraad niet eens over ozb-verhoging Jan en Sanne Terlouw op dreef in PCC Startschot voor lokaal sportakkoord Geen ontvangen? 9 Uitii/ifiatf Bel donderdag tot 12.00 uur: kijk ook op www.uitkijkpost.nl ga naar: www.uitkijkpost.nl/klacht Hier vind u een lijst van adressen waar u de Uitkijkpost kan ophalen 0226 33 10 20 (rodi verspreiding bv) UITKIJKPOST 13 NOVEMBER 2019 Sanne en Jan Terlouw, die vaderlijk zijn arm om jeugddirecteur Denise Otto van Bibliotheek Heiloo heen slaat. Aangeleverde foto HEILOO - Jan en Sanne Terlouw hielden op zondag 10 novem ber een lezing in de vol publiek gestroomde aula van het PCC in Heiloo. Beiden benadrukten het belang van verhalen vertellen en het prikkelen van de fantasie. "Als iemand zegt: 'Ik zal je een verhaal vertellen', ga je vanzelf rechtop zitten en luisteren." Dat de lezing in het PCC plaats vond is geen toeval. De campagne 'Nederland leest' die deze maand plaatsvindt heeft duurzaamheid als thema. Directeur Rob Baltus onder streepte het duurzame karakter van de school. Bovendien won een groep leerlingen uit de eerste klas onlangs een prijs voor hun plan om de circulaire economie te bevorde ren. Gedeelde grote liefde Jeanette Braam, directeur van Bibliotheek Heiloo en mede-initia tiefnemer van de lezing, kondigde vervolgens Jan en Sanne Terlouw aan. Zij spraken over de stapste nen in hun leven en carrière, ste nen die ze allemaal hebben opge tild om te kijken wat eronder zat. Zo was Sanne onder meer free lancer voor het tijdschrift Donald Duck, totdat de hoofdredacteur de samenwerking verbrak omdat er te veel misdaad en ellende in haar verhaaltjes zou zitten. Jan, van oor sprong natuurkundige, kennen we voornamelijk als politicus en kin derboekenschrijver. Uiteindelijk vonden vader en dochter elkaar in hun gedeelde grote liefde voor het verhaal. Nu schrijven ze samen thrillers. "Een verhaal is een koord, gespannen tussen twee werel den", aldus schrijfster Jeanette Winterson. Maar hoe schrijf je een goed verhaal? Moeilijk is het niet volgens Sanne. "Schrijven kan iedereen, als je maar veel oefent en voor ogen houdt hoe belangrijk het verhaal is. Mensen willen meer dan de werkelijkheid." Vader Jan was het met die eenvoud niet eens, en benadert de schrijfkunst meer wetenschappelijk. "Het tempo van het boek is van groot belang. Hoe lang ga je door met dingen erin stoppen en wanneer begin je met oplossen?" De kracht van het verhaal is enorm. Jan wist dat ook heel simpel duidelijk te maken. Hij sprak: "Ik ga u een verhaal vertellen". Na een tijd je stopte hij, keek de zaal in en zei: "Ziet u wel? Niemand kucht, ieder een is stil en luistert vol aandacht. Alleen maar omdat ik zeg dat ik u een verhaal ga vertellen." Klimaatverandering Vlak voor de pauze onthulde jeugddirecteur van de bibliotheek Denise Otto samen met Jeanette Braam de Toekomststoel, die een rol speelt in het boek 'Het Hebzuchtgas' van Jan Terlouw. De Toekomststoel zal worden aangebo den aan de gemeente Heiloo, "in de hoop dat de gemeente bij besluiten rekening zal houden met toekom stige generaties." In de pauze signeerden Jan en Sanne hun boeken. Daarna was het tijd voor de rondvraag, die werd geleid door Rob van Veen, leraar Nederlands op het PCC. Uiteraard werden er veel schrijftips gevraagd. Tijdens deze rondvraag maakte Jan zich nog even oprecht kwaad over politici die de klimaatverandering ontkennen en overduidelijk zonder enig verstand over zulke precaire kwesties praten, de wetenschap negeren en daarmee een gevaar lijke wissel trekken op de toekomst. "Schandalig vind ik het, echt rond uit schan-da-lig! Iemand als Baudet zou nog geen twee minuten stand houden tegenover mij!" In zijn slotwoord benadrukte Rob van Veen net als vader en dochter Terlouw het grote belang van lezen en een goed verhaal. "Blijf uw kin deren verhalen vertellen en ontwik kel hun fantasie." HEILOO - Tijdens de gemeen teraadsvergadering van 11 november is er nog geen besluit genomen over de voorgestelde verhoging van de onroerende- zaakbelasting. Het voorstel van het college om deze belasting volgend jaar te laten stijgen met 8,5% kwam er niet door. Dit mede door afwezigheid van CDA-fractievoorzitter Hiemstra waardoor de meerderheid van de coalitie kwam te vervallen en de stemmen over dit onderwerp staakten bij 9-9. Burgemeester Romeyn waar schuwde na afloop van de stem ming wel dat tijdens de volgende raadsvergadering een besluit moet worden genomen betreffende de ozb. Indien dit niet gebeurt voor eind december zal er volgend jaar helemaal geen ozb geheven kun nen worden. Voor de burger zal dit aantrekkelijk zijn maar de gemeente Heiloo zal hierdoor vele miljoe nen aan inkomsten mislopen. D66- fractievoorzitter Hopman roept het college op om voor de volgende raadsvergadering in december met een voorstel te komen waarmee iedereen wel kan instemmen. Antispeculatiebeding Het initiatiefvoorstel van de PvdA betreffende het antispeculatiebe ding sneuvelde tijdens de raads vergadering. Het beding is erop gericht om de woningen voor een bepaalde doelgroep bereikbaar te houden en speculatie in de eerste jaren van bewoning te voorkomen. Fractievoorzitter Hemminga ziet dat het beding in de praktijk niet goed werkt. "In het plan De Lus aan de HEILOO - In het gemeentehuis van Heiloo ondertekenden wet houder Sport Rob Opdam en vertegenwoordigers van diverse sport- en beweegaanbieders uit Heiloo dinsdagavond 5 novem ber een intentieverklaring om te komen tot een lokaal sportak koord. In 2018 is het Nationaal Sport- Oosterzij werden de sociale koop woningen nog voor de oplevering alweer op Funda te koop aangebo den," aldus Hemminga. Zowel het college, de coalitie als D66 vinden de bestaande overwinstregeling, waarbij de koper bij verkoop van zijn woning binnen 5 jaar een deel van de winst moet afdragen, vol doende. Hemminga kreeg echter wel bijval van Heiloo Lokaal-fractievoorzitter Valkering. Hij wist te vertellen dat in het deelplan De Linden, Zuid 2 in Zuiderloo bij een aantal wonin gen het beding uit de koopakte was geschrapt Er wordt vaak bezuinigd op de keuken en de badkamer om zo de limiet van 239.000 voor een sociale koopwoning te halen. Door- op deze twee te bezuinigen moet de koper grote kosten maken en is dus veel meer geld kwijt. Ondanks deze constatering steunde Heiloo Lokaal het voorstel van de PvdA niet. Schiphol PvdA bracht een motie in betref fende 'Plan van aanpak bestrijding overlast Schiphol'. Hierin verzocht de partij het college om uiterlijk voor het tweede kwartaal 2020 met een (regionaal) 'Plan van aan pak bestrijding overlast Schiphol' te komen, met het doel de huidige overlast substantieel te verminde ren en dit plan aan de raad voor te leggen. De PvdA kwam met een rapport van de GGD Hollands Noorden waaruit blijkt dat bijna 76% van de bewoners in Heiloo geluidshinder ondervindt door vliegverkeer en 35% dit als ernstig ervaart. GGD akkoord ondertekend door het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Het lokale sport akkoord is een onderdeel daar van. Het ministerie stelt subsidie beschikbaar en Heiloo zet deze in om een sportformateur aan te stel len, die als procesbegeleider de taak heeft om samen met lokale partijen invulling te geven aan het lokale sportakkoord. Hollands Noorden verwacht dat dit voor ca. 4.100 burgers in Heiloo leidt tot ernstige slaapverstoring. In de motie worden tevens andere gezondheidsrisico's genoemd zoals stress, verhoogde bloeddruk en hart- en vaatziekten. De minimale vlieghoogte boven Heiloo is 609 meter, maar er wordt regelmatig lager gevolgen. Nu Schiphol mag uitbreiden met 40.000 vluchten maakt de PvdA zich nog grotere zor gen. Portefeuillehouder Opdam gaf aan dat de regionale gemeenten de BUCH, Alkmaar en IJmond, al hun uiterste best doen om de overlast zo veel mogelijk te beperken. Ook gaf de portefeuillehouder aan dat de belangen van de vele inwoners die nog dichter bij Schiphol wonen veelal zwaarder wegen dan in onze regio. Hemminga zou willen dat de vlieg tuigen hoger over onze regio gaan, ook de portefeuillehouder zou dat graag willen. De portefeuillehouder geeft echter wel aan dat, iedere keer als dat naar voren gebracht wordt, de luchtverkeersleiding zegt dat het niet mogelijk is vanwege de veilig heid. Linda Veerbeek (Heiloo-2000) zegt dat haar partij in de toekomst zelf met een motie gaat komen. Zij geeft aan dat het isoleren van woningen met geluidsisolatie een oplossing zou kunnen zijn. De ingebrachte motie van de PvdA haalde het niet, deze werd weggestemd met 13 stemmen tegen en 5 voor. Tekst: Yvonne van Stiphout Het belangrijkste doel is om zoveel mogelijk mensen met plezier te laten sporten en bewegen. Door aan de slag te gaan met een lokaal sportakkoord, wil de gemeente Heiloo samen met sportaanbie- ders en maatschappelijke partners afspraken maken over hoe die ambities lokaal bereikt kunnen worden. De intentieverklaring voor een lokaal sportakkoord is ondertekend. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 9