WONEN Even binnenkijken Een huis vol verhalen E3 35 In deze aflevering kijken wij binnen in het huis van 1670 van Carlina Smit en Albert Oudendijk. UITKIJKPOST 18 DECEMBER 2019 Tekst en foto's: Arita Immerzeel Bij binnenkomst Carlina en Albert wonen in een rijksmonument uit 1670 in Santpoort-Zuid. Hun boerderij draagt de historische naam Middenduin. Sinds 2003 bewoont het stel Middenduin met enorm veel genoegen. Behalve veel ruimte, heeft hun wo ning in alle kamers prachtige doorkijkjes naar buiten. Via de ramen, soms met eeuwenoude ruitjes, kijkje overal het prach tige landschap van Zuid-Kennemerland in. Waar aan te bellen, is even een charmant puzzeltochtje als je voor de eerste keer Middenduin bezoekt. Huisnummer 83, 85 en 87 blijken sa mengevoegd. Je passeert eerst een paar hooibergen, een stal en maakt kans op een ontmoeting met wat paarden, voordat de voordeur open zwaait. Geschiedenis Het huis ademt geschiedenis. Aan elke ruimte, elk meubel stuk, elk detail kleeft een verhaal. Sporen uit meer dan drie eeuwen zijn overal in huis te herleiden. Zo vond Carlina bij de renovatie van de balken in de opkamer kranten uit 1880, na- melijk"Het nieuws van de dag", de voorloper van De Telegraaf. De kelder oogt met zijn parabole vorm als uit een fort of kas teel en is nog steeds als voorraadkelder in gebruik. Jan Mor ren van Stichting Historische Kring schreef een boekje vol fei ten over Middenduin. In 2010 is het huis ingrijpend gereno veerd. Er is getracht om zo authentiek mogelijk te restaureren. Qua inrichting zijn veel details met zorg gekozen. Zo zijn via internet bakelieten lichtschakelaars en de meest oud ogen de radiatoren met bijpassende kranen gevonden."Alles wordt nieuw nagemaakt'vertelt Albert. "Als je maar goed zoekt". Op de heerlijk naar hout ruikende zolder hangen posters van de kinderkamer van Carlina. Huisdieren Poes Bep blijkt een fotogenieke huisgenoot. Buiten, om het huis, scharrelen wat kippen en zwermen veel vogels en her ten rond. Albert telde zo'n 48 soorten vogels, zoals een ha vik, kopmezen, ooievaars, watersnip en met name ook allerlei soorten spechten. Met Pasen dartelen lammetjes van buurt genoot Manus Maneling rond het huis. Carlina fotografeert al le huisdieren graag. Verzamelingen Op de vraag, zijn er verzamelingen? antwoordt het echtpaar in koor "jazeker!" Albert, meubelmaker van beroep, had lang een meubelzaak in Santpoort-Noord. Toen de zaak opgehe ven werd, kon hij de meubelen en sierdoosjes, die niet ver kocht waren, een plek in hun monumentale huis geven. De scherfjes die Albert en Carlina in hun tuin vinden, krijgen ook een plekje in hun huis. Her en der liggen pijpenkopjes in de vensterbanken. Diverse gevonden flesjes, waaronder een gaaf exemplaar van een origineel kogelflesje, pronken op een van de vele pronkkasten. Kennissen geven ook wel zaken als vintage stoelen of een spinnenwiel cadeau. "Jij hebt de ruim te", is dan veelgehoord. Natuurlijke omgeving Uit welk raam je ook kijkt, overal kijkje naar buiten de natuur in. Ooit was er een grote moestuin voor het huis, waar nu gras, beukenhaag en een eik sieren. Alle eigenschappen van de sei zoenen zijn een bron van inspiratie voor fotografe Carlina. Vo gels, bloemen, bomen, alles wordt op de plaat gezet en ver veelt nooit. Historische planten laten zich soms ook ineens zien, zo kwam zegekruid spontaan op afgelopen jaar. Kapel In de tuin staat een kleine kapel, die door een pastoor uit Drie huis gewijd is. In 1990 was de kapel opgenomen in een fiets tocht georganiseerd langs kerken in Velsen. Vijfhonderd fiet sers bezochten het. Bron De watervoorziening liep sinds jaar en dag via een eigen bron. Plots bleek deze vorig jaar opgedroogd. Kortgeleden, waar schijnlijk na alle regenval dit jaar, bleek de bron weer water te geven. Afscheid Albert en Carlina hebben hun huis onlangs te koop gezet. Op www.funda.nl zijn nog meer foto's te vinden van hun majes tueuze woning. Albert verwoordt het komende afscheid kort en bondig: "alles is tijdelijk".

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 35