Welkom bij de winteractiviteiten van de Historische Vereniging Heiloo Schiphol is de nachtclub van Europa INGEZONDEN MEDEDELINGEN Happy New Beer - Nieuwjaarsreceptie voor locals ft UITKIJKPOST 18 DECEMBER 2019 HEILOO - Happy New Beer is een bierfestival dat plaatsvindt in de Cultuurkoepel. Na een succesvolle eerste editie in 2019 komen wederom acht brouwerijen uit Noord-Holland hun bieren presenteren. Naast hun bestaande assortiment presenteert elke brouwer één nieuw bier! Zo is het festival aantrekkelijk voor 'beginnende' bierliefhebbers, alsmede voor bierdrinkers die al veel bieren kennen. Bezoekers hebben een ruime keuze uit de vele bieren die allemaal in de Koepel te vinden zijn. Daarnaast mogen ze op een shortlist van de aanwezige bieren hun favoriet aangeven. Het bier met de meeste stemmen wordt een jaar lang in de Cultuurkoepel geschonken, alsmede in het naastgelegen restaurant Keuken met Karakter! Wij stimuleren iedereen zijn/haar eigen borrelhapjes mee te nemen maar in de Koepel zijn ook hapjes verkrijgbaar, verzorgd door Kaashuis Tromp! Winnaar van vorig jaar en titelverdediger: Brouwerij Dampegheest (Limmen) Nieuw: Brouwerij De 7 Deugden (Amsterdam) Brouwerij Astronaut (Alkmaar) BE+ER (Hoofddorp) Gebrouwen door Vrouwen (Amsterdam) HOOP Bier (Zaandijk) Bierbrouwerij Volendam (Volendam) Brouwerij De Werf (Enkhuizen) We hopen u te verwelkomen op zaterdag 4 januari 2020 in de Cultuurkoepel Heiloo. Aanvang 15.00 uur. Kaarten via www.cultuurkoepelheiloo.nl of bij het VW-kantoor op Landgoed Willibrordus. Starterspakket 20 incl. festi valboekje, glas en vijf munten. Losse munten 2,50 (bier tot 7% 20 cl., bier 7% of hoger 15 cl.). Er is ruimte voor maximaal 500 bezoekers, dus zorg dat je op tijd een kaart koopt! Bij de deur zijn ook kaarten verkrijgbaar, maar vol vol. HEILOO - Net als voorgaande jaren zal de Historische Vereniging ook dit jaar een winterwandeling met gids orga niseren. Ditmaal zijn de wande lingen op 28 en 29 december. Vanuit het Historisch Museum op Landgoed Willibrordus wande len we door het gebied van De Die naar de theekoepel op Landgoed Ter Coulster. En heel bijzonder... in de theekoepel op Landgoed Ter Coulster drinken we koffie of thee. De route van de wandeling is onge veer 4 kilometer. De tocht voert langs het riviertje De Die. Jaap de Graaf, auteur van het onlangs ver schenen boek over De Die, zal uw gids zijn. Vanaf 13.30 uur bent u welkom in het museum. Het vertrek is om 14.00 uur. Denkt u vooral om goede wandelschoenen of laarzen. Kosten 5 p.p. U kunt per pin beta len. Kinderen mogen gratis mee. Aanmelden is niet noodzakelijk. Voor informatie tel. 06-51718363 of www.hvheiloo.nl Tentoonstelling Vanaf zaterdag 21 december heeft het Historisch Museum een geheel nieuwe tentoonstelling onder de titel 'Winter- en IJspret in Heiloo'. Tal van historische foto's en per soonlijke aandenkens van bijvoor beeld Elfstedentochtrijders zijn te bewonderen. In de film-theaterzaal worden er historische beelden getoond. Weet u nog dat we in 1979 schaatstochtjes op de straten van Heiloo konden maken? Heeft u nog imieke plaatjes of attributen in uw bezit? Wellicht wilt u ze tijdelijk afstaan voor deze tentoonstelling. De eerste rondleiding in het nieu we jaar op Nijenburg is op 5 januari 2020. Openingstij den Het Historisch Museum Heiloo is geopend op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op 28 en 29 december is het museum geopend vanaf 13.30 uur. Eerste en Tweede Kerstdag, 31 december en 1 januari is het museum gesloten. Info: 06 - 51718363 Tijdens de winterwandeling drinkt u koffie of thee in de Theekoepel op Landgoed Ter Coulster. Foto: Josta de Graaf-Gieitjes HEILOO - Op dinsdagavond 10 december organiseerde Ko Hemminga (PvdA) een thema avond over de geluidshinder van Schiphol. Hemminga volgt het dossier Schiphol al jaren. En niet alleen Hemminga stoort zich aan de laag overvliegende vliegtuigen met hun uitstoot en geluid. Ongeveer 50 belangstellenden waren deze avond naar de biblio theek aan de Westerweg gekomen om te horen wat er nu eigenlijk speelt rondom de vliegbewegingen boven Heiloo en wat de politiek in ons dorp aan de overlast doet. Stukje geschiedenis Schiphol is in 1916 ontstaan en was toen bedoeld als militair vlieg veld. In 1920 werd het een echt vliegveld met 440 passagiers voor de lijnvlucht Schiphol-Londen. Heiloo telde toen 3181 inwoners. In 1954 maakten op jaarbasis 1 miljoen passagiers gebruik van de luchtha ven. In 2019 is dat aantal gestegen naar 71 miljoen passagiers. Schiphol is de op twee na grootste luchtha ven van Europa, na Heathrow en Charles de Gaulle. Voor 2003 kon den de inwoners van Heiloo nog rustig in hun tuin zitten. Daarna kwam de Polderbaan en was het gedaan met de rust. "Schiphol is de nachtclub van Europa geworden," zegt Ko Hemminga. Luchtvaartnota In de Luchtvaartnota 2020-2050 staat dat het aantal vliegbewegin gen voor Schiphol gaat groeien naar 540.000 per jaar. Daarbovenop komen ook nog de vliegbewegin gen voor Lelystad: 40.000 per jaar. Kijken we naar de nachtvluchten boven onze regio dan zullen dat er op jaarbasis 32.000 worden. Veel meer dan bijvoorbeeld de 6.000 bij Heathrow en de 5.000 bij Charles de Gaulle. De 32.000 vliegbewegingen in de nachtelijke uren zijn hoofdza kelijk vrachtvluchten en goedkope vakantievluchten. Slaapverstoring De GGD Hollands Noorden doet iedere vier jaar onderzoek naar het ervaren van hinder en slaap verstoring door vliegtuiggeluid. Wordt er gekeken naar Heiloo, Castricum en Bergen dan zien we dat Heiloo met 35,2% koploper is wat betreft ernstige geluidshinder (EGH); 17,6% van de Heilooërs ervaart ernstige slaapverstoring (ESV). Ruim 4000 inwoners slapen dus zeer slecht als gevolg van het vliegverkeer. Castricum volgt met EGH 24,2% en ESV 12,1%. Bergen sluit de rij met EGH 14,3% en ESV 7,1%. Deze cijfers dateren uit 2016. In 2020 zal er een nieuw onderzoek plaatsvinden. Probleem en oplossingen Het probleem in de regio ontstaat door de lage aanvliegroute. Voor de Polderbaan - waar wij last van heb ben - is de aanvliegroute 600 meter terwijl voor de Zwanenburgbaan een aanvliegroute opgelegd is van 1.500 meter. Kijken we naar andere vliegvelden in Europa dan zien we dat bij die vliegvelden veel hoger wordt aangevlogen en er sneller gedaald wordt. Oplossingen zijn er zeker: hogere aanvliegroutes, ver mindering van vluchten, beperking van nachtvluchten. Twijfels over de politiek De aanwezigen vinden het schan dalig dat de landelijke en regionale politiek niets doet aan de overlast. Ook in ons eigen dorp vindt men dat er te weinig aan gedaan wordt. Op 11 november van dit jaar heeft de PvdA door het inbrengen van een motie geprobeerd de gemeenteraad van Heiloo wakker te schudden en nu eens echt iets aan het probleem Schiphol te gaan doen. Zoals te verwachten viel werd de motie ver worpen. Ko Hemminga stelde op 5 november een aantal vragen over dit onderwerp aan wethouder Rob Opdam. Hij mocht op 6 december eindelijk de antwoorden hierop ontvangen. Een van de vragen die Hemminga de wethouder stelde is waarom er geen raadsinformatie- avond gehouden is over de gevolgen van de geluidshinder in Heiloo door het vliegverkeer. In de gemeente Bergen en in Castricum zijn deze eerder dit jaar wel gehouden. Het antwoord was duidelijk: in Heiloo waren er geen vragen van raadsle den en inwoners. Maar was dat ook zo? Verder zegt het college naar aanleiding van de vragen van Hemminga wel verontrust te zijn In de Luchtvaartnota staat dat het aantal vliegbewegingen verder zal groeien. Foto: pixabay door de cijfers van GGD Hollands Noorden, waaruit blijkt dat in Heiloo 40,7% van de inwoners matig overlast ervaart van het vliegver keer en 35,2% ernstige overlast heeft. Het college geeft aan dat de nachtelijke vlieghinder hoog op de agenda staat in de regio IJmond- Alkmaar. Op provinciaal niveau wordt nu ingezet op een nachtelijk vliegverbod en streeft ook de minis ter van Infrastructuur Waterstaat naar het beperken van nachtvluch ten. Degenen die op 10 december aanwezig waren hebben zo hun twijfels over de politiek. Uitingen als "Schandalig dat de politiek niet eensgezind is, dit is van nationaal belang" en "Zolang de WD aan het roer zit gebeurt er niets" zeggen genoeg. Platform Klein lichtpuntje deze avond was de mededeling dat in Castricum al tijden een Platform Vlieghinder Regio Castricum (PVRC) actief is. Dit platform is concreet bezig voor minder hinder. Zij hebben korte lijntjes met Schiphol en de Haagse politiek. Wilfred Eleveld was aan wezig deze avond. Hij is üd van het platform maar woont in Heiloo. Eleveld stelde voor om op zeer korte termijn een avond te organise ren waarin gekeken wordt of ook in Heiloo zo'n platform van de grond kan komen. "Wachten is namelijk niet verstandig en als de politiek in de regio niets doet dan zullen we het zelf moeten doen," aldus Eleveld. Vele aanwezigen leken daar wel iets voor te voelen. Voor infor matie over het PVRC kunt u terecht op de website van het platform: www.vlieghinder.nl Tekst: Yvonne van Stiphout

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2019 | | pagina 9