Latijnse les: 'Felicem annum novum' Nieuwe activiteiten Historische Vereniging COLUMN Films voor onderwijsproject in Zambia 5 Een nieuwe start met je interieur in 2020 Laat me niet lachen UITKIJKPOST 8 JANUARI 2020 HEILOO - Nieuwe plannen voor je interieur of tuin dit jaar? Lifs interieuradvies styling denkt graag met je mee. Je kunt bij ons terecht voor onder andere kleuradvies, aanbouw, nieuwbouw, nieuwe keuken, indeling etc. Wij ontwerpen interieurs op maat en verwerken de tekeningen in een 3D-ontwerp! Een intake is vrijblijvend. Meer informatie? www.lifs.nl of via 06-11741499. Lifs interieuradvies styling. Foto: Joianda Kruse HEILOO - De Historische Ver eniging Heiloo wenst u alle goeds voor 2020. Nieuwe tentoonstelling In de nieuwe tentoonstelling IJspret in Heiloo ziet u historische documenten, foto's en allerlei mate rialen. Weet u nog dat we al schaat send door Heiloo konden gaan? Ook die film wordt naast andere opnamen in de filmzaal gedraaid. Aan de koffietafel zijn wij benieuwd naar uw verhalen en kunnen we wellicht daarmee de tentoonstelling verder uitbreiden. Maart In maart zal er een grote ten toonstelling geopend worden die vertelt over de oorlogsjaren, de Stolpersteine in Heiloo maar ook over het feit dat we 75 jaar in vrij heid leven. Bent u in het bezit van materiaal uit de oorlog dat we mogen gebruiken in de expositie, laat ons dat dan weten. We hebben een heel mooie expositieruimte waar we veel kunnen laten zien! We zijn in het bijzonder op zoek naar persoonlijke dingen. Misschien heeft u een dagboek of een kook boek met recepten uit de oorlog? Ook zal in maart tijdens de Boekenweek aandacht besteed worden aan 'De Kring van Heiloo'. Nadere informatie volgt. Nijenburg De eerstvolgende rondleiding op Nijenburg is op 19 januari om 11.00 of om 13.30 uur. Inclusief koffie of thee kosten de rondleidingen €7,50. info 06-51718363. 'In het verborgene' Kaarten voor de toneelvoorstel ling 'In het verborgene, een daad van verzet' van Martine Faber kunt u vanaf nu reserveren op gieltjes@ kpnmEiil.nl. Data van de voorstellin gen: 26 april en 3 en 4 mei zijn mid dagvoorstellingen; 24, 25, 30 april en 1 en 2 mei zijn avondvoorstellingen. Openingstij den Openingstijden van het Historisch Museum Heiloo: di 19.00-21.00 uur. Zaterdag en zondag 14.00-17.00 uur. HEILOO - Mensen die niet weten wat bovenstaande Latijnse tekst betekent zouden er goed aan doen om eens een cursus Latijn te volgen bij René van Royen in het Trefpunt in Heiloo. De gedreven leraar Latijn behan delt in zijn cursussen niet alleen de Latijnse taal maar zijn leerlingen worden ook gehakteerd op prach tige historische verhalen zoals bijvoorbeeld over Julius Caesar of over het kerklatijn. René van Royen is gastonderzoeker aan de Universiteit van Amsterdam en schreef boeken over het Latijn, o.a. verkrijgbaar bij bol.com. Hij heeft zelfs al zijn tv-debuut gehad op NP03 waar hij de redevoering van Thierry Baudet Einalyseerde. Een taal voor jong en oud De jongste cursist is een veertiger die op de operatiekamer werkt. "In de OK worden vaak Latijnse termen gebruikt, voorail met betrekking tot anatomie. Ik vond het leuk om daar meer over te weten." Een van de oudste cursisten is 88 jaar. Zij gaat nu het derde jaar in bij René. Ze vindt de lessen enig: "René doet het geweldig. Hij legt het Latijn goed uit. Je hoeft geen rijtjes te leren, het gaat erom dat je de taal begrijpt. Door de lesmethode van René kan je ook gewoon meedoen als je iets ouder bent en als je geheugen je soms een beetje in de steek laat," zo vertelt zij enthousiast. Een van de andere cursisten is rooms-katholiek opgevoed en kent het Latijn uit de kerk: "Het is mooi om te weten wat je zingt en bidt," zo legt hij uit. Een dame die vroeger vwo heeft gedaan is blij dat ze nu Latijn kan leren: "Het sudderde al heel lang, ik ben blij dat ik nu eindelijk deze bijzon dere taal mag leren op zo'n leuke manier." Naast het wekelijkse uurtje in de klas krijgen de studenten ook huiswerk. Hieraan besteed je gemid deld 1,5 a 2 uur per week. HEILOO - Rotaryclub Heiloo ondersteunt het project Kanjanji in Zambia met twee filmavonden in Theater De Beun. De eerste film is Le Grand Bain op woensdag 15 januari om 20.00 uur. Feestje Een les Latijn met René van Royen is werkelijk een feestje, Er wordt gewerkt maar ook gelachen in het volle leslokaal. "Alleen al van wege de leraEir is de cursus Latijn de moeite waard," glimlacht een van de cursisten. René loodst zijn leer lingen gemEikkelijk door de lesstof heen en aan het einde van de les worden er zinnen vertaald naar het Latijn. Het lukt de meeste cursis ten foutloos. "Prachtig, schitterend, chapeau," roept René enthousiast als er weer een prachtige volzin wordt gemaakt. Een meneer ver telt René dat hij een zin niet heeft begrepen en voegt eraan toe: "MaEir dat ligt niet aan jou, hoor." René, die alleen streng is voor zichzelf, Eintwoordt: "Jawel, dat ligt wel aan mij anders had je het wel begre pen." Daarna legt hij de zin nog eens rustig uit en valt het kwartje bij de ijverige student. In SEimenwerking met Rota ry clubs in Nederland, Engeland en Duitsland brengt Rotaryclub Heiloo geld bijeen om een mid delbare school voor aidswezen in Zambia te realiseren. KEiarten a 12,50 per stuk zijn verkrijgbaar bij: Taart en limoncello De laatste cursusdag zit erop en René heeft al zijn leerlingen uitge nodigd voor het traditionele 'taart- feest'. De boeken gaan dicht en drie overheerlijke taarten worden verdeeld onder de cursisten. De leerlingen zitten gezellig te keuve len onder het genot van een glaasje limoncello of amaretto. "Omdat de cursus een doorlopend traject is, is het leuk om elkaar te leren kennen. Eerstejaarsstudenten ontmoeten derdejaarsstudenten en horen dat de cursus echt werkt," vertelt René terwijl hij geniet van de gezelligheid. Op dinsdag 28 jEinuari om 13.00 uur start een nieuwe cursus in het Trefpunt. U kunt zich aanmelden via: www.latijnnu.nl, e-mailadres raroyen@plEinet.nl of telefonisch op 06-10 810 838. René wenst alle lezers van Uitkijkpost een 'felicem Einnum novum' oftewel een 'gelukkig nieuwjaar'. Tekst: Margreeth Anema Theater De Beun (Willibrordusweg 2), Rozing Wonen Dromen (Westerweg 261), Primera (Het Hoekstuk 4), Rotaryclub Heiloo (secretarisrcheiloo@gmail.com) en telefonisch via 06-47033042. In de nieuwe tentoonstelling IJspret ziet u historische documen ten en foto's over ijspret in Heiloo. Foto: Josta de Graaf-Gielljes 'It's the end of a decade...', zo zingt Abba in de klassieker 'Happy New Year'. Al jaren knalt deze tophit om 00.00 uur op oudejaarsnacht bij ons de speakers uit. Dit jaar bleef opeens die 'decade' hangen. Jee! It's the end of a decade! Ik had er eigenlijk nog niet zo bij stilgestaan. Van de (op z'n Engels) 10's naar de 20's, of... hoe noemen we deze decennia eigenlijk? De jaren 2010? En zitten we nu dan in de jaren 2020? Ik ben geboren in de jaren '70, dat is tenminste duidelijk. In het afgelopen decen nium mochten manlief en ik twee keer trotse ouders worden, van de leukste dochters van de hele wereld. Er wtiren hoogte- en dieptepunten, deuren gingen dicht en andere weer open, er kwamen wat kilootjes bij (evenals grijze haren), ik verloor vrienden uit het oog en er kwamen nieuwe vrienden bij. Alles bij elkaar waren die 10's (zoals ik ze voor het gemak nog maar even noem) zo gek nog niet, op een paar (diepte)pun- ten na... Wat een nieuw jaar je zal brengen weet je (gelukkig) nooit van tevoren. Ik geloof ook niet dat ik het wil weten. Ik laat me maar verrassen en ik heb er eigenlijk wel zin in. Een nieuw jaar, een schone lei, een leeg huis - nu alle kerstversiering de deur weer uit is - en een (enigszins) leeg hoofd. Aan goede voornemens doe ik niet, maar ik heb me wel voorge nomen dat we meer moeten lachen. Niet altijd alles zo serieus nemen en vooral ook de humor van de dingen in blijven zien. Maar goede voorne mens? Een Dry January? Meer spor ten? Afvallen? Laat me niet lachen! Hoewel... Het traditionele 'taartfeest' waarmee het cursusjaar wordt afgesloten. Foto: Margreeth Anema

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 5