WONEN Je gaat scheiden, en nu? Hypotheken Financiële planning Verzekeringen Duidelijk verhaal De Hypotheekshop Heiloo Kennemerstraatweg 382 hypotheekshop.nl/heiLoo heiloo4990hypotheekshop.nl (072)514 06 20 Nederland heeft het vorige week flink te verduren gekregen. Storm Ciara raasde over ons land en veroorzaakte behoorlijk wat schade. Dakdelen lieten los, gevels stortten in en ramen vlogen uit hun spon ningen. Hoe dien je te handelen, wanneer je zelf stormschade aan je woning of bedrijfspand hebt en hoe krijg je daarvoor een billijke ver goeding? Je nieuw aangeschafte meubels wil je natuurlijk zo lang mogelijk in goede conditie houden. Menig huiskat denkt daar anders over en gebruikt jouw zorgvuldig gekozen inrichting als levensgrote krabpaal. Hoe voorkom je dat je kat je meubels ruïneert? Koop een krabpaal! UITKIJKPOST 1 9 FEBRUARI 2 0 2 0 Die houdt in dat de vertrekkende partner toch nog twee jaar lang de hypotheekrente kan aftrekken van zijn deel van de woning. Het betaalde eigenwoningforfait wordt verrekend als betaalde alimentatie Uit elkaar gaan is een emotionele gebeurtenis. Er moeten in korte tijd tal van (ingewikkelde) zaken geregeld worden terwijl je hoofd er eigenlijk niet naar staat. Raadzaam dus om je te laten bijstaan door iemand met veel kennis hiervan. Je Hypotheekshopadviseur doet er alles aan om ervoor te zorgen dat je straks weer prettig woont maar ook voldoende geld overhoudt voor andere zaken. Zodat je niet wakker hoeft te liggen van je hypotheek. Want scheiden is niet alleen een einde maar vooral ook weer een begin. Wil je meer weten? Vraag de verkopende makelaar om meer informatie, loop eens binnen of maak vrijblijvend een afspraak op een moment dat het jou uitkomt. In het rijtje van meest ingrijpende gebeurtenissen staat echtscheiding hoog genoteerd. De periode van uit elkaar gaan (en soms ook nog daarna) is vaak emotioneel en onzeker voor de betrokkenen, zeker als er ook nog kinderen in het spel zijn. Er komt een boel op je af en er moet veel geregeld worden. Zaken waar je vaak niet eerder bij stil stond. Wie blijft in het huis wonen? Als beide partners eigenaar van de woning zijn, heb je kort gezegd twee mogelijkheden: een van de ex-partners blijft wonen of, als dat niet lukt of men dat niet wil, de woning wordt verkocht. Je kunt ervoor kiezen om de volledige hypotheekschuld op je te nemen of om je partner als het ware uit te kopen. Hierdoor kan je in de koopwoning blijven wonen. Het hypotheekdeel dat je overneemt, moet annuïtair of lineair afgelost worden om aanspraak te blijven maken op de hypotheekrenteaftrek. Dit is verplicht. Het behouden van je hypotheek en scheiden wordt beoordeeld door de geldverstrekker. Die kijkt of jij in je eentje de waarde van het huis of de woonlasten kunt betalen. Of toch verkopen? Als geen van beiden wil of kan blijven wonen, wordt de woning meestal te koop gezet. Is er sprake van overwaarde, dus een positief verschil tussen verkoopprijs en de hypotheek, dan is dat prettig. Wel moet deze overwaarde vaak in de nieuwe koopwoning(en) worden gestopt. Blijft er na verkoop echter een restschuld over en was de hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie afgesloten, dan kun je in aanmerking komen voor kwijtschelding daarvan. Zonder NHG zal het tekort zelf moeten worden bijgelegd, of geleend De scheidingsregeling Het afwikkelen van de scheiding vergt meestal veel tijd. Bovendien staan in de huidige tijd woningen vaak langer te koop dan voorheen. Gelukkig bestaat de scheidingsregeling. Bij de storm die in 2018 over Nederland raasde, liep het totale schadebedrag in rap tempo op tot ongeveer 90 miljoen euro. Nog lang geen record, want in 2007 werd na een hevige storm voor on geveer 175 miljoen euro aan schade gedecla reerd. Een groot deel van dergelijke stormscha des kan worden verhaald op de opstalverzeke ring, die door veel hypotheekverstrekkers tegen woordig verplicht wordt gesteld. Je hoeft je dus in financiële zin geen zorgen te maken, wanneer ten gevolge van een storm een aantal dakpak- ken weggewaaid zijn of ruiten gesneuveld zijn. Anders is dat voor zaken die niet aan de woning vast zitten. Is bijvoorbeeld je tuinmeubilair weg gewaaid, dan kun je die schade niet verhalen op de opstalverzekering. Dit behoort tot je inboedel en dus kun je daarvoor de inboedelverzekering aanwenden. Of je daarmee bereikt dat je een nieuwe tuinset kunt aanschaffen, is nog maar de vraag. Bij storm geldt namelijk over het alge meen een eigen risico en in de meeste gevallen is dat bij schade door storm hoger dan bij ande re oorzaken. Hou er in elk geval maar alvast reke ning mee datje in zo'n geval enkele honderden euro's zelf op tafel moet leggen. Natuurlijk is van belang dat je stormschade zo snel mogelijk bij de verzekeraar meldt. Tegen woordig kan dat in de meeste gevallen digitaal, waardoor lange wachttijden aan de telefoon tot het verleden behoren. Hoewel het KNMI pas van af windkracht 9 spreekt van storm, hanteren de verzekeraars een ondergrens van windkracht 7. Indien er ter plaatse tenminste sprake is geweest van windkracht 7, kom je voor afhandeling van je schadeclaim in aanmerking. Wanneer de schade zodanig is dat directe maat regelen nodig zijn, overleg je altijd eerst met de verzekeraar, voordat je hiervoor vaklieden in schakelt. Je moet immers wel de bevestiging hebben dat die kosten ook gedekt zijn. Boven dien willen verzekeraars in sommige gevallen eerst een schade-expert langs sturen om de si tuatie zelf te kunnen beoordelen. En wellicht een open deur, maar we melden het toch maar even: stormschade aan je auto, bijvoorbeeld door een omgevallen boom, wordt uiteraard niet op deze manier vergoed. Hiervoor ben je aangewezen op de autoverzekering en dan is het afhankelijk van het type verzekering, of je een vergoeding krijgt. Dit is namelijk niet het geval als je alleen WA ver zekerd bent. Een kat is zich niet bewust van de waarde van meubelstukken. Evenmin begrijpt het dier waar om het niet toegestaan is om eraan te krabben. Dat krabben is namelijk een natuurlijke bezig heid die katten erop nahouden om stress kwijt te raken en om hun nagels aan te scherpen. Het heeft geen enkele zin om een kat te straffen voor het krabben aan de meubels. Het dier is namelijk niet in staat om de link te leggen tussen het straf fen en het krabgedrag. Het gevolg is dat de kat alleen nog maar meer gestresst raakt en dus ook nog meer behoefte heeft om te gaan krabben. Een averechts effect dus. Veel beter is het om je woonkamer op te sieren met een fraaie krabpaal. Ze zijn er in vele soorten en maten en je zult je kat er een groot plezier mee doen. Er zijn krabpalen met plateaus om op te zitten, sommigen reiken zelfs tot aan het plafond. Een kat zit graag hoog, dus met een dergelijke krab paal doe je het dier echt een plezier. Ook voor wie wat kleiner behuisd is, zijn er allerlei krabpalen of -zuilen verkrijgbaar waarmee de kat prima uit de voeten kan. Soms moetje het dier wel eerst even verleiden om het nieuwe object te gaan gebrui ken. Gaat dat niet vanzelf, dan kan het helpen om wat kattenkruid aan te brengen op de krabpaal. Katten worden hier rustig van en voelen zich er door thuis. Ook het aanbrengen van wat valeri aan kan in dit geval soelaas bieden. Wanneer de kat eenmaal gewend is aan de nieuwe krabpaal, zal het dier doorgaans de bank, het vloerkleed en de stoel lekker met rust laten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 7