Sanitairreinigers 11 RO SIM G Je kamer perfect behangen WONEN 9 Bacteriën zitten graag op vervuilde of ruwe oppervlakken. Als je vuil en kalk op tijd ver wijdert, heb je ook in je toilet geen bleekmid del nodig. We geven je graag enkele nuttige tips voor het onderhouden van je sanitair. wonen&d romen Het lijkt allemaal zo simpel. Even een kamer behangen. Je koopt wat rollen behang, haalt de juiste gereedschap pen in huis en vervolgens plakje het behang op de muur. Maar menig doe-het-zelver is na het klaren van de klus tot de conclusie gekomen dat het resultaat toch niet helemaal was wat er vooraf van werd verwacht. Hoe voorkom je dat je straks tegen een muur aan zit te kijken waar je ei genlijk niet tevreden over bent? We geven je enkele tips om tot een per fect eindresultaat te kunnen komen. Rozing Wonen Dromen presenteert de boxspring Ninety van Avek UITKIJKPOST 1Meng chloorbleekmiddel nooit met zure middelen (zoals kalkverwijderaar). Dan kan bijtend chloorgas ontstaan dat zeer giftig is. 2. Als je regelmatig schoonmaakt, is desinfecteren of gebruik van een 'hygiënische reiniger' niet nodig. 3. Sanitairreinigers met een milieukeurmerk zoals het Europese Ecolabel belasten het milieu zo weinig mogelijk. 4. Schoonmaakazijn verwijdert kalk effectief. Een speciale sanitairreiniger is dan niet meer nodig. Gebruik chloor met beleid Als je de WC regelmatig schoonmaakt, is chloor (of dikke bleek) niet nodig. Chloor desinfecteert namelijk en dat is niet nodig is voor een wc-pot. Het maakt niet schoon en ontkalkt ook niet. Wel kan een middel met chloor handig zijn om schim mel in badkamervoegen te verwijderen. Let er dan wel op, dat het een toegelaten middel is en volg de gebruiksaanwijzing. Kalkaanslag eenvoudig verwijderen Zit er kalkaanslag in de toiletpot? Leg er dan een toiletpapiertje of doekje op dat is doordrenkt met schoonmaakazijn. Na een uurtje weken kun je de kalk gemakkelijk wegspoelen. Nooit mengen! Meng chloorbleekmiddel nooit met zure schoon maakmiddelen zoals toiletreinigers. Dan kan bij tend chloorgas ontstaan dat zeer giftig is. Ook in wc-blokjes zitten zure stoffen. Gebruik dus geen chloor in een toiletpot waarin een wc- blokje hangt. Als chloorbleekmiddel wordt ge mengd met ammonia ontstaan chlooramines, die irriterend zijn voor ogen en luchtwegen. Chlooramines kunnen ook ontstaan als chloor bleekmiddel in contact komt met urine. Laat dus geen chloor in de toiletpot staan. Desinfecteren is meestal overbodig In de winkel kun je speciale'hygiënische reinigers' kopen voor de keuken of badkamer. Deze midde len hebben een desinfecterend ingrediënt. Dat kan chloor zijn, maar ook quaternaire ammoni umverbindingen, melkzuur of waterstofperoxide. In de meeste gevallen is desinfecteren helemaal niet nodig. Alleen als iemand in huis een besmet telijke ziekte heeft, is het verstandig om te desin fecteren. In alle andere gevallen geldt dat schoon over het algemeen schoon genoeg is. Meer infor matie over goede hygiëne is te vinden op de site van het RIVM en het Voedingscentrum. (Bron: Mi lieu Centraal) Avek bestaat 90 jaar! Om dit te vieren hebben wij speciaal voor jou de Boxspring Ninety ontwikkeld. Een luxe Avek boxspring met vele extra's zoals een extra dikke topmatras, gratis LED leeslampjes en gratis in- en uitstapverlichting. En natuurlijk met de fraaie Ninety achterwand. Jouw voordeel bedraagt maar liefst 510 euro! Je hebt al een zeer complete Ninety boxspring voor 2.395 euro! Westerweg 261 1852 AG Heiloo Tel (072) 532 17 38 www.rozing.nl Hoe maak je de juiste keuze? Natuurlijk is je eigen persoonlijke voorkeur bij het kopen van behang van doorslaggevend belang. Je kiest immers het behang dat past bij jou als persoon. Er zijn honderden verschil lende stijlen en opties, dus er is altijd wel iets passends te vinden. Begin gewoon eens met het bezoeken van wat bouwmarkten of spe ciaalzaken op het gebied van behang. Op die manier doe je inspiratie op en leer je wat er zo al verkrijgbaar is. Heb je eenmaal een duide lijk beeld van wat je wilt, ga dan kijken naar de kwaliteit van het product. Als het behang (te) dun is, zie je elke oneffenheid op de muur straks terug in het eindresultaat. Hoe dikker het behang is, hoe minder je daar last van hebt en hoe mooier het eindresultaat wordt. Natuurlijk geldt hierbij datje er altijd naar moet streven om het te beplakken oppervlak zo goed moge lijk voor te bewerken, waarbij je alle oneffen heden zo veel mogelijk probeert te verwijde ren. Ga je een ruimte behangen waar de wan den sneller vuil kunnen worden, zoals de keu ken of de badkamer? Ga dan op zoek naar af- wasbaar behang. Dat scheelt je later een hoop frustraties. Zorg er bij het kiezen van het be hang altijd voor datje het behang eerst even goed gezien hebt, voordat je het aanschaft. Kopen via internet lijkt handig, maar de kleur op je beeldscherm kan net anders zijn dan de kleur van het behang dat uiteindelijk geleverd wordt. Om teleurstellingen te voorkomen, is het altijd beter om het behang eerst met eigen ogen te bekijken. Bereid de klus goed voor Behangen begint niet bij het insmeren van de rol papier, maar al veel eerder. Voordat je be gint met behangen, neem je bij voorkeur uit gebreid de tijd om de ondergrond goed te prepareren. Een muur die niet goed droog is, kun je niet goed behangen. Zorg er dus voor dat de muur echt goed droog is. Dit bereik je bijvoorbeeld door de verwarming een aan tal uren op volle toeren te laten draaien. Maak echter niet de fout om daarna direct met be hangen te starten, maar breng eerst de kamer weer op een normale temperatuur. Behangen lukt het beste wanneer de ruimte tussen de 17 en 21 graden is. Zorg ook altijd voor voldoen de ontluchting. Zitten er nog oude verfresten op je muur? Haal die dan eerst weg. Hetzelfde geldt voor oud behang. Ga niet over het vorige behang heen werken, maar verwijder alle eer der aangebrachte lagen voor een zo goed mo gelijk resultaat. Controleer de muur ook goed op eventuele schimmelplekken. Als je die niet vooraf verwijdert, zul je straks problemen krij gen met je pas nieuw behangen muur en dat is zonde van al het werk. Koop voldoende behang in Dat klinkt misschien heel vanzelfsprekend, maar je zult niet de eerste zijn die aan het eind van de klus net een rol behang tekort komt. Het is beter om een rol extra in voorraad te ne men en die, indien mogelijk, later weer terug te brengen. Je kunt het allemaal nog zo goed berekend hebben, maar gedurende het werk kom je er vaak achter dat je door snijverlies toch meer rollen nodig hebt dan je vooraf had ingeschat. Dat hangt overigens nauw samen met het type behang waarop de keuze is ge vallen. Is het een behang met een aansluitend patroon? Dan moetje er rekening mee houden datje wat meer materiaal nodig hebt door snij verlies. Werk zorgvuldig en gestructureerd Natuurlijk is enige handigheid wel vereist wanneer je gaat behangen. Het behang moet recht worden aangebracht en dat is niet altijd even gemakkelijk. Gelukkig zijn op internet veel instructievideo's te vinden, waarin duide lijk wordt uitgelegd hoe je tot het beste resul taat komt. Een lastig klusje zijn vaak de hoeken van een ruimte. Het komt erop neer datje het behang met een soepele beweging voorzich tig op de juiste plaats strijkt. Houd er daarbij rekening mee dat het behang tijdens het dro gen altijd iets krimpt. Als je banen precies te gen elkaar aan plakt, kunnen door het krimpen grote naden ontstaan en dat geeft geen fraai eindresultaat. Dit is niet alleen belangrijk om te onthouden bij het aansluiten van twee ba nen, maar ook bij het afwerken van de randjes bij kozijnen en obstakels zoals wandcontact dozen en radiatoren. Het is beter om het be hang iets ruimer aan te brengen op deze plaat sen. Mocht het uiteindelijk te ruim blijken te zijn, dan kun je er altijd achteraf nog voor kie zen om iets weg te snijden. Een teveel kan al tijd verwijderd worden, maar een tekort kan achteraf niet meer aangevuld worden, ont houd dit goed. Ontsierende luchtbellen De klus is geklaard, je bekijkt het resultaat en je ziet dat op verschillende plekken luchtbel len zijn ontstaan. Heel irritant natuurlijk, want die luchtbellen ontsieren het geheel behoor lijk. Bovendien zorgen ze ervoor dat het be hang na verloop van tijd zou kunnen loslaten. Weg met die luchtbellen dus. In veel gevallen kun je ze, zolang de lijm nog niet is gedroogd, met de hand gladstrijken. Lukt dat niet, dan kun je proberen om er met een speld voor zicht een klein gaatje in te prikken. Daarna kun je ze meestal alsnog gladstrijken. Als de lucht bel is ontstaan op een plek waar niet voldoen de lijm op het behang zit, probeer dan om met een klein kwastje nog wat extra lijm op deze plek aan te brengen. Handel ook bij het verwij deren van luchtbellen zorgvuldig, zodat je ach teraf echt tevreden kunt zijn over het resultaat van je harde werken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 9