Beste inuioners van Heiloo Colofon Kranslegging 4 mei HEILOO 7g 1 \AR BEVRIJD leidend verbinden Met vriendelijke groet, Hans Romeyn, burgemeester. 2020 is het jaar dat we 75 jaar vrijheid vieren. Samen met het speciaal hiervoor opgerichte 4/5 mei comité hadden we daarvoor een mooi programma samengesteld. Er stonden diverse activiteiten op verschillende locaties in Heiloo gepland: vrede- en vrijheidsspelen voor de jeugd, een muziektheatervoorstelling, een toneelstuk, een voorstelling over Anne Frank, een poëzieavond, een dans- en muziekmiddag. Ook was het plan dat ik het défilé van honderd legervoertuigen zou afnemen op het Willibrordterrein. Op tal van manieren zouden wij met elkaar de vrijheid vieren. Maar toen kwam de uitbraak van het coronavirus en waren we genoodzaakt om het programma aan te passen. De activiteiten op 5 mei zijn weliswaar afgelast, maar op 4 mei herdenken we wel de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Uiteraard doen we dat. Alleen dit keer wel op aangepaste wijze, en ook op gepaste wijze. Ik spreek u toe vanaf deze plek, en zal u ook op 4 mei toespreken. Dit keer niet live met publiek, maar door middel van een eerder opgenomen videostream op de Facebookpagina van de gemeente. Ik begon dit verhaal met wat voor bijzonder herdenkingsjaar dit had moeten worden: het jaar van de herdenking van het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog 75 jaar geleden. Ook al verlopen dodenherdenking en de viering van Bevrijdingsdag op 5 mei anders dan voorgenomen, we staan evengoed stil bij de vrijheid die is bevochten door mensen die daarvoor grote offers hebben gebracht. En we vieren dat we sinds 1945 in vrijheid leven, in het besef dat we samen verantwoordelijk zijn om vrijheid door te geven aan nieuwe generaties. De bevrijding destijds betekende het herstel van onze vrije en open democra tische rechtsstaat. De rechten en vrijheden die daaruit voortkomen, zijn niet vrijblijvend. Ze scheppen voor iedereen een verantwoordelijkheid voor het behoud en versterken ervan. Zodat de verschrikkingen van toen - onderdruk king, terreur, systematische schending van mensenrechten, en uitsluiting en vervolging van Joden, Roma en Sinti - nooit meer kunnen gebeuren. De slachtoffers en oorlogsgetroffenen blijven wij altijd herdenken, op welke manier dan ook, evenals onze bevrijders en andere veteranen. Misschien voelen we ons dit jaar nog wel meer verbonden dan anders. Burgemeester Hans Romeyn legt op 4 mei een krans bij het monument 'De Man van Vught' aan Frederica's Hof. Hij doet dit alleen en zonder publiek, omdat de geldende maat regelen voor de volksgezondheid zijn. Er is dit jaar geen stille it. De kranslegging en toespraak de burgemeester zijn te zien om 19.00 uur via de Facebookpagina van de gemeente, de website van de Uitkijkpost en via de website en tv- uitzending van Beat FM (Ziggo Kanaal 49). Dit is voorafgaand aan de toe spraak door koning Willem-Alexander om 20.00 uur. "In mijn toespraak zal ik oproepen om naar de toespraak van de koning te kijken. Ik hoop dat deze woorden ons met elkaar in deze bijzondere tijd, maar ook daarna," aldus de burgemeester. EIhDEum r.ir vjs-i De bewaarkrant '75 jaar vrijheid' verschijnt op woensdag 29 april 2020 als bijlage in de Uitkijkpost. Op de teksten, foto's en het ontwerp rust copyright. Niets mag op welke wijze dan ook worden overgenomen, ver veelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden zonder toestemming van Uitkijkpost Media bv. Uitkijkpost Media bv is op geen enkele wijze aansprakelijk, noch kan verantwoordelijk worden gehouden voor welke geleden schade dan ook die voortvloeit uit de in deze bijlage verstrekte informatie. Voor de totstandkoming van deze krant bedanken wij in het bijzonder: De Historische Vereniging Heiloo, Gemeente Heiloo, Comité 4 5 mei Heiloo, GGZ Noord-Holland-Noord, Team Uitkijkpost Media bv, Jaap en Josta de Graaf - Gieltjes, Jacky Mol, Yvonne van Stiphout STiP Fotografie, alle geïnterviewden en alle andere mensen die geheel belan geloos aan deze krant hebben mee gewerkt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 18