Klazien Beets-Boot: "We doken in een ga! langs de uieg" Klazien Beets-Boot, geboren op 26 juni 1936, was bijna 4 jaar oud toen de oorlog uitbrak. Haar ouders hadden een melk- en kruidenierszaak aan de Kennemerstraatweg. Achter en boven de winkel was het woon huis waar Klazien geboren werd en opgroeide. Klazien: "Ik herinner me nog wel het een en ander uit die tijd. Angst heb ik zeker gekend. Maar ik heb ook geluk gehad. Op 7 mei 1944, om ongeveer 13.00 uur, sloeg een bom in op de weg voor ons huis. Ik stond toevallig voor het raam te kijken naar een groep wandelaars die voorbijkwam. De bom kwam op een betonnen rand van de weg terecht. Opeens was er één grote stofwolk. Het glas vloog over me heen de kamer in. Dat ik niet geraakt werd is tot op de dag van vandaag een groot wonder. Van zes huizen waren alle ramen kapot. Naast ons woonde buurvrouw Schong met haar dochter Jansie. Zij waren evacués uit Egmond. De buurvrouw zat voor het raam en was op slag dood. Jansie, die net de voordeur uit liep toen de bom insloeg, werd getroffen en stierf de volgende dag. Een buurjongen uit het gezin van de familie Bolten was zwaargewond aan zijn benen." Legerauto onder vuur Ook heeft Klazien benauwde momenten doorgemaakt toen ze met haar vader vanuit Oterleek terugkeerde naar huis. "Mijn vader had een bakfiets waarmee hij met levensmiddelen langs de deuren ging. Die bakfiets was op een zeker moment toe aan nieuwe banden. Maar nergens waren meer banden verkrijgbaar. Nu was mijn oom Jan Schuurman timmerman van beroep. Hij zei wel nieuwe banden van hout te kunnen maken voor mijn vader. Oom Jan woonde in Oterleek dus ik met mijn vader op de fiets daarnaartoe. Toen we weer huiswaarts keerden en Alkmaar binnenreden ging achter ons de brug van de Schermerweg open. Voor de brug stond een leger auto. Plotseling kwam er een vliegtuig over die het vuur opende op die legerauto. Samen met mijn vader dook ik in een gat langs de weg. Mijn vader zag dat het vliegtuig een cirkel maakte en de legerauto opnieuw onder vuur nam. We hebben net zo lang in dat gat gelegen tot het vliegtuig uit het zicht was verdwenen. We zijn toen heel erg snel naar huis gefietst." Huiszoeking Klazien: "Op een nacht was er gerammel aan de winkel deur. Drie Duitse soldaten met revolvers doorzochten het hele huis. Ze konden niets vinden. De fiets van mijn moeder stond in losse delen boven dus daar konden de Duitsers niets mee. Een Keulse pot vol roomboter hebben ze over het hoofd gezien. Wel vroegen ze om boterbonnen. Mijn moeder legde ze op tafel. Zij kreeg een revolver tegen haar hoofd en kreeg de waarschuwing dat ze haar kop eraf zouden schieten als de bonnen niet meer geldig zouden zijn. Ik vergeet dat nooit meer want als 8-jarig meisje stond ik erbij en keek ernaar." Haar vader kreeg steeds minder melk geleverd waar door de bezorging per bakfiets wegviel. De bakfiets werd uiteindelijk gebruikt voor het vervoeren van gesprokkeld hout. Hiervan maakte de vader van Klazien stalbezems voor de boeren. Ook trok hij per bakfiets West-Friesland in om daar zijn spullen te ruilen voor voedsel. Ook bood het gezin onderdak aan evacués. De familie Son uit Den Helder vond onderdak bij de familie Boot aan de Kennemerstraatweg. in 1943 werd zoon Nanning van Foreest door de Duitsers gearresteerd, hij overleed in een concentratiekamp, in 1945 stierf Niek van Foreest, een broer van Herpert en oud-burgemeester van Heiloo. Een andere neef, Pieter van Foreest uit Lochem, heeft de familie in de oorlog terzijde gestaan bij het bestuur van het landgoed. Daarnaast was deze Pieter van Foreest actief met verzetsactiviteiten, waarvoor hij tegen het einde van de oor log is opgepakt. In de verwarring van de op handen zijnde bevrijding heeft hij kun nen vluchten. Over zijn daden voor het verzet heeft hij nooit willen spreken. Ontruiming Nijenburg Zowel in 1944 als in 1945 heeft het Duitse gezag Nijenburg laten ontruimen om er troepen te legeren. Vooral de eerste keer dat dat moest gebeuren, in 1944, was dat een heel probleem, alle evacués weg, alle onderduikers andere adressen bezorgen en dan het hele huis ontruimen. En dat alles in minder dan twee dagen. Alweer dankzij de inzet van de boeren uit de omgeving is dat gelukt, veel meubilair kreeg een tij delijke plaats op de boerderijen. In 1945 herhaalde deze gang van zaken zich. In 1944 kreeg de familie een woning toege wezen in de Laarmanstraat in Heiloo, bij de tweede ontruiming heeft Jan Bakker sr. van de boerderij bij Nijenburg de woonkamer aan de familie afgestaan. Uit voorzorg waren kostbare delen van het interieur al aan het begin van de oorlog in veiligheid gebracht, waaronder schilde rijen, de bolklok, het archief, het poppen huis en het Lutherse kastje. Een deel van deze spullen belandde in het Rijksmuseum in Amsterdam, een ander deel in kasteel Radboud in Medemblik. Reigers In het bos voor Nijenburg was in die tijd een grote kolonie blauwe reigers. In het voorjaar waren er tientallen nesten. Sommige Duitse officieren kwamen daar heen om een van de reigers te schieten. Die nam hij dan mee om thuis op te eten. Afrastering De afrastering om het bos van het huis Nijenburg bestaat uit een groot aan tal ijzeren palen. Dit zijn palen van Duitse makelij, ze stonden in de oorlog vlakbij de versperring op de Kennemerstraatweg bij het Blockhovepark. Deze versperring was onderdeel van een uitgebreide tankgracht die rondom Alkmaar was aangelegd. Naast de weg was er eerst een stuk met zogenaamde haaientanden en tussen deze haaientanden stonden deze ijzeren palen. Tussen de palen waren draden met heel gemeen scherpe punten gespannen waar men niet doorheen kon. Canadezen Na de bevrijding verbleven de Canadezen gedurende enkele weken op Nijenburg. Zij sloegen daar hun tenten op. Om erbij te komen moest je nog wel door een ondiepe sloot heen waden maar dat was geen probleem voor vele mensen uit Heiloo. Men trok gewoon zijn schoenen uit. Op die manier kwam men bij de solda ten en hoopte men dat ze wat chocola of iets van biscuit kregen. Meestal kreeg men wel wat en lekker dat het was! Vooral de biscuit, dat waren van die keiharde brokken, maar ook erg lekker. O Bron: boek 'Heiloo, EEN DORP IN OORLOGSTIJD'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 21