Mevrouw De Jager (88): flooit honger gekend tijdens de oorlog 1 Speuren naar geschiedenis mM) ■n ii i 1: i Opvallend in zijn collectie is de Kübelwagen type 82 uit 1943, waar hij met mooi weer nog weieens een rondje mee toert. Mevrouw De Jager was 8 jaar toen de oorlog begon. Zij her innert zich dat op een dag een oom bij haar moeder kwam en zij een ernstig gesprek hadden. Mevrouw De Jager vermoedt dat haar oom aan haar moeder vertelde dat het oorlog was. Mevrouw De Jager: "Wij woonden in een huis aan de Kennemerstraatweg, schuin tegenover Betsy's Hof. Wij hebben nooit honger gehad. Er moesten 9 monden gevuld worden, vader, moeder, 6 kinde ren en het dienstmeisje. Wat ik mij her inner is dat het dienstmeisje 2 keer per dag een emmer met aardappelen schilde en mijn moeder soep en eten maakte. Ook voor mensen die langsliepen en niets te eten hadden. Mijn moeder maak te ook kaas. Hiervoor kreeg zij strem sel van de boerin aan de overkant van de Kennemerstraatweg. Mijn vader ging regelmatig met mijn broers naar het noorden om graan te kopen. Hij kwam dan vaak terug met ongemalen graan. Ik ging dan als jong meisje op de fiets, zonder banden, naar de molen van Piet om het graan te laten malen. Gelukkig s i' Ll«l Tekening, gemaakt door Jan Pannekeet, van het toenmalige huis van mevrouw De Jager. ben ik nooit aangehouden en altijd weer met het gemalen graan thuisgekomen. Mijn vader werkte bij een exportbe drijf dat veel naar Engeland exporteerde. Tijdens de oorlog heeft hij gesolliciteerd naar de functie van hoofd luchtbescher ming. Hij werd aangenomen. Dat kantoor ging ook over de bonkaarten voor voedsel. Op een dag werd tegen mijn vader gezegd een dagje vrij te nemen. Waarom begreep hij pas later. Op de dag dat hij vrij was werd het ondergrondse kantoor overvallen en zijn de bonkaarten meegenomen. Aan het eind van de oorlog hadden mijn broers de leeftijd om meegenomen te worden door de Duitsers. Als er een razzia was werd mijn vader gewaarschuwd zodat de jongens zich in de bollenschuur konden verstoppen. Ook herinner ik mij dat we in huis de houten planken van de vloer weg konden halen zodat de jongens zich konden verstoppen onder de vloer." Naast angst voor overvliegende vliegtui gen, beschietingen en bommen en diverse nachtmerries heeft mevrouw De Jager ook goede herinneringen aan de oorlog. "Er reed geen auto op de Kennemer straatweg. Als kind konden we eindeloos spelen en hinkelen midden op straat. En de dag dat de Canadezen binnenreden vergeet ik nooit meer. We hadden slingers van bloemen gemaakt en gooiden die bij de auto's die langsreden naar binnen." Wat mevrouw De Jager wel iets minder netjes vond is dat na de oorlog joelend achter meiden aangelopen werd die zich 'in dienst' hadden gesteld van de vijand. "Ik deed daar ook zelf aan mee maar ach teraf heb ik toch mijn bedenkingen. Deze meiden werden naar het plein voor het gemeentehuis gebracht en kaalgeschoren. Natuurlijk was het niet goed wat ze deden maar ze wilden en moesten ook de oorlog overleven." Mevrouw De Jager woont nog steeds in Heiloo, niet meer in het huis aan de Kennemerstraatweg. Maar als herinnering heeft zij een prachtige tekening van het huis, gemaakt door Jan Pannekeet. René Albrink, 36 jaar, woont in Heiloo en is werkzaam als hovenier. Zo op het eerste gezicht zie je niets geks aan hem, maar hij heeft een bijzondere hobby. Hij is namelijk al van jongs af aan geïnteresseerd in de Tweede Wereldoorlog. Het begon allemaal toen hij als 5-jarig jongetje een soldatenverkleedpakje kreeg en een oude huls. Zijn interesse was gewekt. En waar andere kinderen op voetbal gingen, trok hij naar rommelmarkten of slagvelden van de Tweede Wereldoorlog om te speuren naar overblijfselen. Duizenden voorwerpen Zijn indrukwekkende verzameling telt inmiddels enkele duizenden voorwerpen. Denk aan broodzak ken, gasmaskers, helmen, veldflessen, ransels, munitietasjes, verrekijkers, schoeisel, kranten, bonnenboekjes, persoonsbewijzen en diverse uniformen. De meest bijzondere spullen uit zijn collectie zijn niet per definitie ook de duurste. De items die een verhaal vertellen, en die hij soms nog uit de eer ste hand heeft kunnen horen, zijn voor hem van onschatbare waarde. Het zal niet lang meer duren voordat dat niet meer kan, dus neemt hij graag de tijd voor een praatje met mensen die de oorlog nog hebben meegemaakt. Druk met speuren Voordat de coronacrisis de wereld in zijn greep kreeg was hij druk bezig een selectie te maken om tentoon te stellen in het Historisch Museum Heiloo. Wie weet is er later dit jaar of volgend jaar tijdens de herdenkingsperiode rond 4/5 mei een nieuwe kans om daar zijn spullen te laten zien of heeft een ander museum interesse in een tijdelijke expositie. Tot die tijd blijft hij druk met speuren naar nieuwe items en mooie verhalen zodat deze belangrijke periode in de geschiedenis niet vergeten zal worden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 23