xEen mens is pas vergeten als zijn naam is vergeten/ Oorlogsgraven in Heiloo Het Stolpersteineproject: Nederlandse oörtagsgraven Stolpersteine is een project van de in 1947 in Berlijn geboren Duitse kun stenaar Gunter Demnig. Hij brengt gedenktekens aan op de straat voor de huizen van mensen die door de nazi's verdreven, gedepor teerd, vermoord of tot zelfmoord gedreven zijn. De kunstenaar noemt ze 'Stolpersteine' (struikelstenen) omdat je erover struikelt met je hoofd en je hart en omdat je moet buigen om de tekst te kunnen lezen. De eerste Stolperstein is gelegd voor het stadhuis van Keulen op 16 decem ber 1992; in 2018 waren er al 70.000 stenen geplaatst in 2000 verschillende steden en dorpen in een groot aantal landen. Gunter Demnig wil de omge komen Joodse mensen en andere slachtoffers een blijvende herinnering geven onder het motto: 'Een mens is pas vergeten als zijn naam vergeten is.' In Heiloo zijn op twee begraafplaatsen vier oorlogsgraven. Eén op de Algemene Begraafplaats Heiloo en drie op de R.K. Begraafplaats St. Willibrordus. Albertus de Raaf Geboren 28 juni 1924 te Emmer- Compascuum, overleden op 20-jarige leeftijd te Lerbeck op 10 december 1944. Van beroep veenarbeider. Op donderdag 29 juli 2010 zijn op de gemeentelijke begraafplaats in Heiloo de stoffelijke resten herbegraven van Albertus de Raaf. Na een lange tocht door Duitsland arriveerde de kist met zijn resten in het voormalige kamp Amersfoort, vanwaar hij in 1944 naar Duitsland getransporteerd is. Na een korte herdenking is de kist overgedra gen aan de Oorlogsgravenstichting, die het vervoer naar Heiloo verzorg de. De zuster en zwager van Albertus de Raaf en zijn verzetsvriend Jan Hof begeleidden de kist op het laatste gedeelte van de reis. De herbegrafe nis is uitgevoerd door medewerkers van de Oorlogsgravenstichting en de gemeente Heiloo. Met de bijzetting in het familiegraf in Nederland ging een langgekoesterde wens van de familie in vervulling. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wer den Nederlandse jongens en man nen opgeroepen om in het kader van de Arbeitseinsatz te werken in Duitsland. Albertus de Raaf weigerde dat en dook onder in Smilde. Daar kwam hij in contact met de verzetsman Jan Hof en raakte betrok ken bij het plaatselijke verzet. Op 2 juni 1944 werd hij samen met Jan Hof opgepakt en overgebracht naar kamp Amersfoort. Omdat Albertus de Raaf volhardde in zijn weigering om voor de Duitsers te gaan wer ken, werd hij naar het concentratie kamp Neuengamme bij Hamburg getransporteerd. Daar werd hij geregistreerd onder het nummer 49136. Vanuit Neuengamme werd hij overgebracht naar het werkamp Lerbe ck bij Porta Westfalica. Daar overleed hij op 20-jarige leeftijd. Na de oorlog bestond er onduidelijkheid over de locatie van zijn rustplaats. Ondanks diverse naspeuringen werd het graf nooit gevonden. In 2009 werd besloten tot een ultieme poging om het graf alsnog op te sporen. Zij riepen hiervoor de hulp in van de biograaf Vincent van de Velde. Met de medewerking van Duitse burgers en autoriteiten werd na een uitge breide en intensieve speurtocht zijn vermoedelijke rustplaats gevon den op een kampbegraafplaats in Porta Westfalica, Duitsland. DNA-onderzoek wees uit dat het hier inderdaad ging om de stoffelijke resten van Albertus de Raaf. Dirk Bakker Geboren 21 augustus 1899 te Heiloo, overleden op 45-jarige leeftijd te Alkmaar op 3 september 1944. Van beroep expediteur/lid verzet. Dirk Bakker ligt begraven op de R.K. Begraafplaats St. Willibrordus. Wilhelmus Theodorus Admiraal Geboren 1 januari 1922 te Nieuwer- Amstel, overleden op 22-jarige leeftijd te Querschied, Landkreis Saarbrücken, op 9 oktober 1944. Van beroep schilder. Wilhelmus Theodorus Admiraal ligt begraven op de R.K. Begraafplaats St. Willibrordus. Matthijs Johannes Cornelis Zonderhuis Geboren 5 april 1908 te Den Helder, overleden op 36-jarige leeftijd te Heiloo op 2 september 1944. Van beroep manufacturier/lid verzet. Matthijs Johannes Cornelis Zonderhuis ligt begraven op de R.K. Begraafplaats St. Willibrordus. Op de stenen zijn in een messing plaatje onder andere de naam, geboortedatum en datum van overlijden gestanst. Op 4 oktober 2005 ontving Demnig in de Orangerie van Slot Charlottenburg in Berlijn voor het project Stolpersteine een hoge Duitse onderschei ding, de Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland. Op 23 mei 2008 werd Demnig door de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Wolfgang Schauble en de minister van Justitie Brigitte Zypries benoemd tot ambassadeur voor democratie en tolerantie (Botschafter für Demokratie und Toleranz). In Heiloo Aan het begin van de oorlog woonden er niet zoveel Joodse mensen in Heiloo. Echter, in de loop van de oorlogsjaren heeft een aanzienlijk aantal Joodse mensen, waarvan de meesten uit Amsterdam kwamen, in Heiloo op verschillende plaatsen een onderduik adres gekregen om zo te proberen aan de verschrikkingen te ontkomen. Daarbij is gebleken dat nogal wat Heilooërs bereid waren de risico's te aanvaarden die met het in huis nemen van deze mensen gepaard gingen. Adressen in Heiloo Op 9 adressen in Heiloo zijn 26 Stolpersteine geplaatst. Voor het gezin Kaas zijn 3 stenen geplaatst op de Rector Frederiklaan 24. Op de Van Foreestlaan 10 zijn er 3 stenen voor het gezin Mossel en 1 steen voor Werner Joseph. Voor het huis aan de Spoorlaan 4 liggen 2 stenen voor de kinderen Bonnewit en een natuursteen voor de ouders van de kinderen. Beide ouders hebben de oorlog overleefd en kregen daarom geen Stolperstein. Op zowel de Holleweg 27 als op de Kennemerstraatweg 508 liggen 4 stenen voor respectievelijk de gezinnen Sonépouse en Pach. Op de Heerenweg 95 en de Korte Kapellaan 10 liggen op elk adres 3 stenen voor respectievelijk het gezin De Vries en het gezin Schwaitzar. Op de Kennemerstraatweg 558 ligt 1 steen voor Debora Samuëls-Roos en bij het oorlogsmonument aan de Nicolaas Beetsweg liggen 2 stenen voor het echtpaar Voorzanger. De Historische Vereniging organiseert een fietstocht van ongeveer 2 uur langs de 9 adressen en bij elk adres zal het verhaal rondom de stenen die daar liggen worden verteld. Kijk voor data en tijden op: www.hvheiloo.nl O Bron: Stolpersteine in Heiloo van Josta de Graaf-Gieltjes en Jaap de Graaf De stenen voor de kinderen Bonnewit en de natuursteen voor de ouders van beide jongens aan de Spoorlaan 4. O Bron: Oorlogsgravenstichting

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 27