Het oorlogsverhaal van floor (Josephus Öitta-Leeuuienberg (1905-1998) Oohan fïlorsch vertelt: geschreven door haar dochter Sophie Josephus Jitta O Voor het BBC-interview met Stan Cross: https://www.iwm.org.uk/collections/item/ - r 'Bets' werd op de trein gezet met een emmer en een bezem. Ter gelegenheid van de Yad Vashem-onderscheiding voor mijn moeder, Noor Josephus Jitta- Leeuwenberg schrijf ik, haar 74-jarige dochter Sophie Josephus Jitta, dit verhaal. Zij krijgt de onderscheiding voor het verlenen van onderduik tus sen 1942 en 1945 aan officieel vijf maar in werkelijkheid meer dan tien personen van 'joodse huize'. Wie was Noor Leeuwenberg? Zij werd in 1905 in Nijmegen geboren, in een katholiek gezin. Na het gymnasium ging zij scheikunde studeren en in 1929 behaalde zij haar doctoraal. Daarna kreeg zij een baan als lerares scheikunde aan het Petrus Canisius Lyceum te Alkmaar. In haar vrije tijd reed zij paard, op haar eigen merrie, en dit edele dier stalde zij in een manege, op de grens tussen Heiloo en Alkmaar. Daar reed ook - maar dan op een manege knol- Frans Josephus Jitta, bankdirecteur en rechter-plaatsvervanger. In 1937 zijn Noor en Frans getrouwd. Dit had wel enige voeten in de aarde gehad, want zij was rooms- katholiek en hij beleed geen gods dienst. Hij kwam uit een vooraanstaand joods, geassimileerd milieu en om te kun nen trouwen moest hij katholiek worden. Nadat door hem het gewenste diploma bij de paters benedictijnen in Egmond was behaald, trouwde het stel en ging wonen in een groot houten huis aan de rand van het bos, aan de Rijksstraatweg 176 in Heiloo. Tussen 1938 en 1941 werden drie zoontjes geboren. In 1941 werd Frans door de bezetter tot jood verklaard en uit zijn ambt gezet. Op aanraden van vrienden scheidden Frans en Noor, omdat het gezin inmiddels drie 'halfjoodse' jongetjes telde en zij meenden dat het voor hun toekomst beter was dat de katholieke Noor en de inmid dels joodse Frans officieel uit elkaar gingen Dat gemengd gehuwd zijn (op papier) bescherming tegen deportatie bood, was hun onbekend. Na de scheiding in maart 1942 verhuisde Frans naar Amsterdam. Eind 1942 kreeg Noor een telefoontje: Frans zou iedereen in het huis in gevaar brengen. Hij dook toen onder bij Noor. In 1942 was daar al een 13-jarig joods neefje gearriveerd. Vervolgens vonden diverse personen bij Noor onderdak, voor langere of kortere tijd. Verder had mijn moeder mij herhaaldelijk verteld dat zij begin 1944 een telefoontje had gekregen van een studente met de vraag of er plaats was voor een 'zeer joods uitziende jonge vrouw, 'Bets". 'Bets' (in werkelijk heid Liesje) de L. kreeg in Heiloo de zorg over de drie kleine jongetjes: haar eigen zoontje was elders ondergedoken. Eind 1944 kwam het bericht dat de bezetter het huis vorderde en de bewoonster moest verhuizen. Noor vond een huis in Haarlem. Er was evenwel een klein probleem: offi cieel woonde alleen de gescheiden Noor Leeuwenberg met haar drie zoontjes aan de Rijksstraatweg; in werkelijkheid woon den daar ook Frans Jitta en 'Bets' de L. Frans vermomde zich als verhuizer. 'Bets' werd op de trein gezet met een emmer en een bezem. Zij kwamen beiden veilig in Haarlem aan. In Haarlem voegden zich bij het gezelschap nog mevrouw S. en de zus van mijn vader, Annie Z.-Josephus Jitta. Allen hebben de bevrijding in Haarlem beleefd. Noor en Frans hertrouwden in de herfst van 1945 en in februari 1946 zag ik het levenslicht. In 2015 heb ik een poging gewaagd om een Yad Vashem- onder scheiding voor Noor aan te vragen. Er was wel een complicatie: de getuigenissen van de Dappere Daden moeten uit de eerste hand komen en de meeste onderduikers waren inmiddels gestorven. Vorig jaar besloot ik alsnog een kansje te wagen. En nu krijgt Noor Josephus Jitta- Leeuwenberg postuum alsnog de erkenning. "1945. Na de bevrijding werd er in de krant een adver tentie geplaatst met de vraag wie een geallieerd graf wilde adopteren voor onderhoud en verzorging op de plaatselijke begraafplaats in Bergen. Mijn vader Chris Morsch, toen 25 jaar, heeft daarop gereageerd en twee graven geadopteerd. Het eerste graf is van Peter Mackie, hij stierf op 9 juli 1944 aan zijn verwondingen. Mackie was stoker 1st class op de MTB 666 (motor torpedoboot). Het tweede graf is van Brian Sleath, hij stierf op 11 juli 1944. Sleath was leading stoker op diezelfde MTB 666. Mijn vader heeft onder andere de kruizen op de graven van beide mannen geschilderd. Later zijn de graven overgenomen door de 'Common Wealth Service'. De MTB 666 Een klein stukje geschiedenis van deze twee mari nemensen van de Royal Navy. De MTB 666 patrouil leerde op de Noordzee in verband met beveiliging van de invasiestranden van Normandië. Zij voeren in linie met een aantal MTB's. De boot werd in de nacht van 4-5 juli 1944 beschoten vanaf een kustbatterij en werd getroffen. Er ontstond brand in de machinekamer. De bemanning moest het schip verlaten en na uren in het water te hebben gelegen werden zij opgepikt door Duitsers. De boot werd naar IJmuiden gesleept en daar ontplofte hij. Hierbij werden ook nog enkele Duitsers gedood. De gewonden werden overgebracht naar het lazaret (Duits hospitaal) in Heiloo (het latere GCZ) en de overige bemanning naar een gevangenkamp in Duitsland. Na enkele dagen zijn Mackie en Sleath in het lazaret aan hun verwondingen overleden. Jaarlijkse herdenking Sinds 1946 gaan wij met de gehele familie (eerst met vader en moeder, later met kinderen en kleinkinderen) jaarlijks naar de 4 meiherdenking. Tijdens een herden king halverwege de jaren 80 werden wij verrast door een bezoek van enkele overgebleven bemanningsleden die de graven bezochten. Onder hen bevond zich Stan Cross. Hij vertelde ons het verhaal van de boot en zijn verpleging in het laza ret in Heiloo. Samen met Stan Cross heb ik het lazaret bezocht. Hij vertelde mij over hun aankomst via de Kanaalweg, liggend op een draagbaar. Zo werd hij in de hal van een van de paviljoenen geplaatst. Bij zijn bezoek aan een van de toen nog aanwezige paviljoenen barstte hij in tranen uit omdat hij de raampartijen aan de bovenzijde herkende. Deze emotionele reactie ontroerde mij. Als eerbetoon kregen mijn broer Henk Morsch en ik een herdenkingsschild en kopie logboek van de bewuste nacht, 4-5 juli 1944." O Voor meer informatie over de MTB 666 https://WWW.WRECKSITE.EU/WRECK.ASPX7243501 https://CFV.ORG.UK/FORUM/VIEWTOPIC. PHP?T=364 OBJECT/80016836, DE LAATSTE BELEVENISSEN VAN DE MTB 66, BAND 3, OPNAME IN LAZARET HEILOO.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 29