De UJillibrordusstichting in oorlogstijd jfl Het kruis wordt van de koepel verwijderd. Slechts acht dagen nadat de Duitsers de Nederlandse grens passeerden, doken ze ook op bij de Willibrordusstichting. ■HtflK UuUftTl Ze richtten een wapendepot in op het terrein. Op 28 juni 1940 volgde een inspectie om te onderzoeken of de Stichting geschikt zou kunnen zijn als hospitaal. Op 1 juli kwamen twee militaire artsen van de Duitse marine meedelen, dat de staf maar liefst 200 bedden nodig had voor een lazaret. En in de linker vleugel van het hoofdgebouw moest ruimte komen voor hun administratie, laboratorium en de verblijfskamers van hun artsen. Op 8 juli moest alles voor elkaar zijn! Gelukkig konden 250 patiënten en 33 broeders evacueren naar een nieuw paviljoen van het Provinciaal Ziekenhuis in Bakkum. De Duitsers waren nergens pünktlicher in dan in het vorderen, want stipt op tijd, op 8 juli, werd gestart om alles voor het lazaret in orde te maken. Drie evacuaties Tien maanden lang, tot mei 1941, gebeurde er niets. Maar toen kwam er een simpel berichtje van de Wehrmacht: weer moest een grote groep patiënten vertrekken. In Bakkum stonden gebouwen van de vakantiekolonie St. Antonius, Eendracht en Unie, en daarin konden de patiënten op 13 mei 1941 hun intrek nemen. Zij trokken er te voet naartoe omdat wandelen zo gezond is! Voor de 180 patiënten in de vakantiekolonies was er van alles ongeveer niets. De Stichting moest voor bedden en kleding zorgen en zelfs trok elke middag een paard en wagen van de Stichting naar de kolonies om het middag eten te brengen! Op 8 juni 1942 vond weer een evacuatie plaats. Het Provinciaal Ziekenhuis werd gevorderd en dat beteken de voor de 153 Heilooër patiënten in het nieuwe pavil joen weer verhuizen. Zij gingen nu naar de psychiatrische inrichting Voorburg in Vught. Maar ook de vakantieko lonies moesten leeg. En dat was nog niet alles. Op 30 november 1942 beval de Wehrmacht dat alle verpleeg den van de St. Willibrordusstichting geëvacueerd moesten worden! Op 21 december 1942 vertrokken de 240 patiën ten per trein van Heiloo naar Den Bosch, en dan door naar Vught. Het was een indrukkwekkende ballingencolonne. Strozakken, matrassen, beddengoed en allerlei andere din gen werden meegesjouwd en alles verdween in de trein. Hongerperiode De broeders die achterbleven betrokken het paviljoen St. jozef. Nieuwjaar 1943 namen de Duitsers de keu ken van de Willibrordusstichting in beslag. Op 29 maart 1943 werd de geneesheer-directeur gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht, waar hij vier weken later weer werd vrijgelaten. St. Aloysius had een zeer gemengde bevolking. Er lagen reeds zieke soldaten en er woon den nog andere personen, maar toen kwamen daar nog de Zusters van Heiloo bij die begin april uit hun klooster moesten evacueren. In de beruchte hongerperiode werden steeds 20 a 30 personen, die te voet met allerlei vehikels de regio introk ken om te zien of daar nog wat te halen viel, geherbergd. Op manieren, waarop men in normale tijd absoluut niet gekomen zou zijn, werd voedsel georganiseerd uit de Duitse keuken!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 30