Op 28 augustus 1945 vierde de gehele Willibrordusstichting op sobere wijze het bevrijdingsfeest in het feestgebouw en op het feestterrein. op de daken en de koepe! zijn nog de restanten van de kruizen te zien die er in de oorlog op waren aangebracht. Oorlog in Vught Op 16 september 1944 groepeerden Duitsers met auto's en afweer zich op het terrein in Vught, als voorposten van de verdediging van Arnhem. De befaamde slag om deze stad zou de volgende dag beginnen en duizenden Engelse vliegtuigen lieten het luchtruim boven het gesticht dreu nen. Op het terrein wierpen de vliegtuigen van alles naar beneden, zoals levensmiddelen en verband. Een verpleeg kundige dacht een staaf vet gevonden te hebben. Het was een groot geluk dat men in de keuken zeer goed uitkeek, want de staaf bleek zeer explosief materiaal! De angst en spanning namen toe, toen de granaten over Vught gierden, wat vooral 's nachts een angstwekkend gehoor was. Rondom pletsten de scherven op het terrein en spatten de granaten uiteen. Een van de Heilooër ver pleegden moest zijn nieuwsgierigheid betalen met scher ven in zijn benen. Op 25 oktober stonden de Engelsen en Duitsers lijf aan lijf in de tuinen van de paviljoenen in Vught. Het is een kakofonie van geweer- en mitrailleurvuur, van dreunende tanks en kanonnen. Maar Voorburg was bevrijd! Maar de oorlog was nog niet afgelopen. Een Duitse vliegenier liet een bom vallen op de vrouwenafdeling van Voorburg. Gewonden moesten onder het puin uitgehaald en verbonden worden. Eén patiënte vond de dood. Terugkeer naar Heiloo En dan, op 5 mei 1945, wordt ook in Heiloo de Nederlandse vlag gehesen. In Vught was men geweldig nieuwsgierig naar de stand van zaken in Heiloo. Op 12 juni is het eerste contact tussen de Willibrordusstichting en Vught weer gelegd: Broeder Overste en de waarnemend geneesheer-directeur zagen kans naar Vught te komen en al direct werd druk gesproken over de terugkeer van de geëvacueerde patiënten naar Heiloo. Al op 23 juni gaat een eerste groep van 30 patiënten naar Heiloo om daar de nodige voorbereidingen te treffen, zoals schoonmaken. Op 1 juli volgde de tweede groep. De eerste groep bracht tevens de meubelen en andere goederen weer mee naar Heiloo. Intussen hadden de Canadezen en de Engelsen om beurten de wacht betrokken bij het lazaret. Van overal werden de zieke en invalide Duitsers naar hier gebracht om na keuring verder gezonden te worden. Eindelijk, op 9 juni 1946, vertrokken de laatste Duitsers en is aan de bijna vijfjarige bezetting een einde gekomen. De patiënten konden weer terug naar Heiloo. In de Verhalenkamer zijn documenten te verkrijgen over de Willibrordusstichting tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 31