Sarcofaag weer terug in Heiloo Kinderopvang Kits Oonlie weer open! Sluizen en bruggen geopend 9 Uilskuikens gespot UITKIJKPOST 20 MEI 2020 Onder het toeziend oog van Jaap de Graaf en voorzitter van de Historische Vereniging, Jacob Ouderkerken, arriveert de sarcofaag bij het Historisch Museum. Foto: Josta de Graaf - Gieitjes HEILOO - Maandag 18 mei was het eindelijk zover. Een naast de Witte Kerk in Heiloo gevon den sarcofaag is weer terug in het dorp. Met uiterste voor zichtigheid en precisie werd de gerestaureerde sarcofaag het Historisch Museum binnenge bracht. De sarcofaag werd ruim honderd- vijftig jaar geleden, in 1866, naast de Witte Kerk opgegraven. De sarco faag kreeg een plaats op de binnen plaats van het Stedelijk Museum in Alkmaar, dat toen gevestigd was aan de Breedstraat. Het museum ver huisde later naar de Doelenstraat. Toen het museum in 2000 verhuis de naar het Canadaplein was daar geen plaats meer voor de sarcofaag, die wederom een plek kreeg aan de Breedstraat, in de tuin van het Alkmaarse stadhuis. Daar wordt het object in 2010 in slechte staat aangetroffen. Het is in vier stukken gebroken. De slechte staat waarin de sar cofaag verkeerde deed eigenlijk geen recht aan de cultuurhistori sche waarde ervan. De sarcofaag is misschien wel duizend jaar oud en heeft een onbekende, maar onge twijfeld interessante geschiedenis. De Historische Vereniging en het Stedelijk Museum Alkmaar hebben afgesproken dat de sarcofaag na res tauratie in bruikleen gegeven wordt aan de Historische Vereniging. In juli 2019 is de sarcofaag naar Delft vervoerd waar hij door de firma Kustwacht BV is gerestaureerd. De losse delen zijn met doken verlijmd en de missende delen aangevuld in passende kleur en textuur. Jaap de Graaf beschrijft in de Historische Reeks Heiloo de geschiedenis van 'De Sarcofagen van Heiloo'. Het boekje is voor 7,95 te koop bij Bruna en Primera in Heiloo en bij Van der Meulen's Boekhandel in Alkmaar. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - Na acht weken alleen geopend te zijn voor noodop vang, mocht Kits Oonlie op maandag 11 mei haar deuren weer openen voor alle kinderen. Voor medewerkers, kinderen en ouders was het wel even wen nen, want hoe gaat het brengen en halen van kinderen eruitzien met 1,5 meter afstand? Voor iedere locatie zijn er maat regelen genomen, zodat ook tijdens het brengen en halen van de kinde ren voldoende afstand gehouden kan worden. Maar veel belangrij ker is dat er ook gekeken is naar de emotionele veiligheid van de kinderen. Er is voor alle ouders en kinderen de tijd genomen om de nieuwe maatregelen goed uit te leg gen en de medewerkers merken na de eerste week dat de meeste kinderen en ouders deze al goed kennen. De maatregelen zorgen er wel voor dat sommige ouders even moeten wachten voor zij aan de beurt zijn, maar ook dit verloopt prima. De kinderen waren superblij om iedereen weer te zien en waren zo weer gewend. Op de peutergroe- pen waren de kinderen ook erg benieuwd naar Puk. Waar was hij al die weken geweest, was hij hele maal alleen en wat heeft hij alle maal gedaan? Puk heeft zeker niet stilgezeten de afgelopen tijd. Op de Centrale Administratie van Kits Oonlie was het enorm druk voor de opening, waardoor Puk genoeg te doen had. Puk heeft ouders gebeld om te vragen op welke dagen de kinderen naar school mochten vanaf 11 mei. Maar Puk heeft ook vragen beantwoord van ouders die het toch wel spannend vonden om hun kinderen weer te brengen. Puk wist ze allemaal gerust te stellen en hij vertelde er ook meteen bij dat hij bij de opening gewoon weer op de vestiging zou zijn. Voor vragen over opvang bij Kits Oonlie kunt u een e-nrail sturen naar info@kits-oonlie.nl Puk heeft de afgelopen periode heel hard gewerkt op de Centrale Administratie van Kits Oonlie. Aangeleverde foto Bron: www.hhnk.nl REGIO - Sinds 13 mei jl. heeft Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier de bediening van de eigen sluizen en bruggen opengesteld. Dit besluit is afge stemd met de Veiligheidsregio's Kennemerland, Zaanstreek- Waterland en Noord-Holland Noord. De sluizen en bruggen van het hoogheemraadschap zouden al op 16 april in zomerbediening gaan. Vanwege de toen geldende corona maatregelen kon dat niet doorgaan. Omdat het rijksadvies 'blijf zoveel mogelijk thuis' is aangepast naar 'vermijd drukte en houd 1,5 meter afstand', ziet het hoogheemraad schap geen belemmeringen meer om nog langer in winterbediening te blijven. Echter, als de open bare orde en veiligheid onder druk komen te staan, kan dit besluit op last van de veiligheidsregio's wor den teruggedraaid. Check uw route Niet alle sluizen en bruggen in Hollands Noorderkwartier zijn in beheer bij het hoogheemraadschap. Ook de provincie en gemeenten bedienen diverse sluizen en brug gen. Check daarom vooraf uw vaar route. De voorzieningen bij de slui zen, bruggen en jachthavens, zoals gemeenschappelijke wc's en dou ches blijven tot 1 juli gesloten. Veilig genieten van water Houd anderhalve meter afstand. Bij sluizen, bruggen en slagbomen kan het druk zijn. De schipper en bemanning zijn verantwoordelijk voor het naleven van de anderhal- vemeterrichtlijn op het water. Ook het wachtende pubhek bij een open staande brug heeft zijn eigen verant woordelijkheid. Als we met elkaar de richtlijnen volgen, kan ieder een op een veilige manier genieten van het water. Op de websites van de veiligheidsregio's vindt u meer informatie over wat wel en niet kan in de openbare ruimte. HEILOO - Het is geen alledaags gezicht, een uil in het bos. Heel bijzonder dus, dat Dorus Bakkum dit uilskuiken zo goed heeft weten vast te leggen tijdens een wandeling in Heiloo. Dorus weet te vertel len dat het om een ransuil gaat. Een uil die goed te herkennen is aan zijn oranje ogen en de pluimen op zijn oren. Dorus: "De beide ouders zijn in de bomen rondom het nest te vinden vanwaar ze nauw gezet de boel in de gaten houden. Ze houden duidelijk niet van pottenkijkers, maar om zichzelf niet te verraden bewegen ze zo min mogelijk. De (ten minste) drie uilskuikens vinden echter alles even interessant en rennen van links naar rechts door het nest. Sinds enkele dagen mogen we ze takkelin- gen noemen omdat ze al een beetje van tak naar tak kunnen springen." Foto: Dorus Bakkum

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 9