Wieltjesdag bij De Zuidwester voor de kleuters Verduurzaming, wat zijn de plannen Museum Hoeve Overslot is weer open Meerdere sporten uitproberen via de Sportstrippenkaart Ilgiï mmBmm Theo Bakker benoemd tot Lid van Verdienste 6 DOKTERS DIENSTEN Atletiekvereniging Trias UITKIJKPOST 2 4 JUNI 2020 Drie weken lang leest u in Uitkijkpost een serie artikelen over Regionale Energie Strategie (RES). Vorige week werd uiteenge zet wat de RES nou eigenlijk precies inhoudt. Deze week leest u over verduurzaming en wat de plannen zijn. HEILOO - De klimaatverande ringen zullen ons steeds vaker en intenser treffen. Daar moeten we ons, ook in Heiloo, bewust van zijn en ernaar handelen door onze woon- en leefomgeving daarop voor te bereiden en in te richten. In het Klimaatakkoord is de nationale doelstelling vastgelegd om in 2030 een C02-reductie van 49% te hebben gerealiseerd ten opzichte van 1990. Om dit waar te kunnen maken moeten alle Nederlandse gemeenten samen 35 TWh per jaar aan hernieuw bare energie op land produceren vanaf 2030. Voor de regio Noord- Holland Noord, waar de BUCH- gemeenten onder vallen, is de ambitie 4,2 TWh aan duurzame energie in 2030. Daarnaast moet in het Klimaatakkoord 7 TWh per jaar door zon op daken (binnen stedelijk) worden gerealiseerd. Ook het isoleren en aardgasvrij maken van woningen en gebou wen moet gerealiseerd worden. In het Klimaatakkoord staat dat het de bedoeling is om minimaal 1,5 miljoen woningen en andere gebouwen te verduurzamen voor 2030. De BUCH-gemeenten willen hieraan bijdragen door duurzaam opgewekte energie in de regio te realiseren, energie te besparen en toe te werken naar aardgasvrije gebouwde omgeving. Ook in Heiloo zal het aardgas op termijn verdwijnen. Er zal gekeken moeten worden welke alternatieven er zijn. Er moet onderzocht worden in welke volg orde de wijken in Heiloo van het EGMOND AAN DEN HOEF - Het schelpenkabinet en de Wunderkammer van Museum Hoeve Overslot zijn weer open. De bijzondere collecties, gepre senteerd in de stijl van een 18e-eeuws curiositeitenkabinet, zijn zeer de moeite waard om te bekijken. De Wunderkammer in de monu mentale stal ademt rust en har monie uit. Laat je verrassen door prachtig versierde Chinese bruids kasten, het ei van een dinosaurus, grafurnvazen, barnsteen of het fos siel van een 3,5 miljard jaar oude bacteriekolonie. Daarnaast is er een ijstijdcollectie en brons uit Mesopotamië, maar ook een kam- menverzameling en veel meer. Natuur, cultuur, kunst en weten schap komen hier op speelse wijze samen. Niet alles staat achter glas, je mag objecten aanraken. Iedereen en zeker ook opa's, oma's en ouders met kinderen zijn van harte welkom. De inloop is laag drempelig, de toegang is gratis, een vrijwillige bijdrage wordt op prijs aardgas af gaan. Stap voor stap zullen de veranderingen doorge voerd gaan worden. Er worden nu al voorbereidingen getroffen om de komende periode in minimaal 1 wijk in de BUCH-gemeenten te gaan starten met het aardgas- vrij maken van woningen. In het vierde kwartaal van 2020 wordt de visie aardgasvrije wijken opge leverd. Vervolgens wordt er per gemeente een wijkuitvoeringsplan (WUP) gemaakt. Hierin staat hoe en wanneer een wijk van het aard gas af gaat. De realisatie zal 5 tot 8 jaar na het vaststellen van de WUP zijn afgerond. Bij het verduurzamen zal ook gekeken worden hoe en waar er duurzame elektriciteit, zowel zon als wind, opgewekt kan worden en hoe deze dan opgeslagen wordt. Naast het opwekken van zonne- energie door zonnepanelen kan er ook gekozen worden voor wind energie. Een windmolen levert een grote hoeveelheid elektriciteit. In de Boekelermeer staan er al een paar en er is ruimte voor meer windmolens. Inwoners van Heiloo kunnen een bijdrage leveren aan de eigen elektriciteit door mee te investeren in een windmolen. Binnen de BUCH is het mogelijk een aandeel in een windmolen aan te schaffen. In het eerste artikel van dit drie luik is uitgelegd wat de Regionale Energiestrategie (RES) betekent. De definitieve RES wordt uiterlijk 1 juli 2021 aangeboden aan het Nationaal Programma RES. Tekst: Yvonne van Stiphout gesteld. Collectioneur Jan van Trigt vertelt u graag over zijn collecties. Museum Hoeve Overslot aan de Slotweg 42 (tegenover de ruïne van Egrnond) is elk weekend van 14.00 tot 18.00 uur geopend voor een beperkt aantal bezoekers, ook door deweeks als de vlag aan de gevel uithangt. Bel eventueel 06-53614769 voor opening op afspraak. Tekst: Felix Hogeboom De Wunderkammer. Foto: Felix Hogeboom HEILOO - Niets is zo boeiend en effectief als bewegend leren. Woensdag 17 juni hebben de kleuters van De Zuidwester hun opgedane kennis van het verkeer toegepast in de prak tijk. Ze mochten allemaal 'iets' met wieltjes meenemen. Vol trots kwamen de kinderen naar school op de flets, driewieler en step. In de kring in de klas lag een zebrapad en er stonden stoplich ten en verkeersborden. Nadat ze met elkaar de verkeersafspraken nogmaals hadden doorgenomen, hebben de kleuters de materialen naar buiten gebracht. Ze hebben het zebrapad uitgerold en de stoplich ten en verkeersborden op het plein gezet. Vervolgens zijn ze op hun vervoersmiddel gestapt en hebben ze het uitgezette parcours tiental len keren met veel plezier afgelegd. Door het zebrapad te verleggen en HEILOO - Veel mensen zien in dat sporten en bewegen erg belangrijk is voor de gezond heid. Lastiger wordt het om echt de stap te maken naar een sportvereniging of een andere sportaanbieder. Uit gesprek ken voor het lokaal sportak- koord is gebleken dat meerdere sportaanbieders in Heiloo de handen ineen willen slaan om die stap makkelijker te maken. Met die gedachte wordt nu de Sportstrippenkaart ontwikkeld. Met de Sportstrippenkaart kan men voor 50 tien verschillende sporten uitproberen bij de aange sloten sportaanbieders uit Heiloo. Zo kunnen zij zich de ene week bij voorbeeld inschrijven om te gaan tennissen en de volgende week een kickboksles te volgen. De Sportstrippenkaart is niet gebonden aan een naam. Het is dus mogelijk om met een vriend of vriendin, man, vrouw, buren of kinderen samen te gaan sporten. Dit kost dan één strip per persoon. We hopen dat zoveel mogelijk sportaanbieders zich aansluiten met bestaand of nieuw aanbod, zodat er een zo gevarieerd mogelijk pro gramma te volgen is deze zomer. Zo willen we voor zowel kinderen als hun ouders, voor jongeren en oude ren meerdere sporten aanbieden om uit te kunnen proberen. Sportaanbieders die interesse hebben om deel te nemen aan de HEILOO - Iedereen die lid is van AV Trias kent Theo. De man die verschillende functies binnen de club bekleed heeft en overal zijn steentje aan heeft bijgedragen. Natuurlijk waardeert de vereni ging dat al jaren, maar sinds woens dag 17 juni is het ook bekroond met een mooie titel. Tijdens de algeme- verkeersborden te verzetten, heb ben ze zelf ook meerdere malen het parcours veranderd. De kinderen Sportstrippenkaart kunnen tot uiter lijk zondag 28 juni een mail sturen naar Buurtsportcoach Bart Ploeger, via b.ploeger@alkmaarsport.nl. Op zaterdag 4 juli starten we met een Open Sportdag, waar de sportaanbieders hun club openstel len voor geïnteresseerden en de Sportstrippenkaart bij voldoende aanbod gelanceerd zal worden. De ne ledenvergadering is Theo offici eel benoemd tot Lid van Verdienste. Deze blijk van waardering werd uitgereikt door voorzitter Remco van Hove, maar dit gebaar wordt natuurlijk ondersteund door de hele vereniging, die hoopt Theo nog lang rond de baan te mogen verwel komen. hadden er zo'n plezier in, dat ze ook in de middag het schoolplein tot verkeersplein hebben omgetoverd. looptijd van de Sportstrippenkaart is nu bepaald van 6 juli t/m 30 sep tember. Hierover volgt later meer informatie. Wilt u ook op de hoogte blij ven van de Sportstrippenkaart? Volg Buurtsportcoach Heiloo op Facebook of hou de website www.sportenbewegeninheiloo.nl in de gaten. Wegens vakantie is de praktijk van dr. Poelakker gesloten van 6 juli t/m 17 juli. Waarneming: Dr. de Haan, tel.: 072-5322526 De kleuters van De Zuidwester mochten op wieltjesdag allemaal iets met wieltjes meenemen. Aangeleverde foto Pi- jj •i j-jf f Met de strippenkaart kun je verschillende sporten uitproberen bij aangesloten sportaanbieders. Foto: Bart Ploeger

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 6