Unieke vondst en hoog bezoek bij XopX Limmen Workshop Oratoriumkoor Marjolijn van Kooten in Cultuurkoepel De sarcofagen van Heiloo 10 'Zingen ols verbinding' UITKIJKPOST 23 SEPTEMBER 2020 Het oratoriumkoor repeteert - op afstand - in de Cultuurkoepel. Foto: Harry Marechal HEILOO - Wilt u werken aan de verdieping van uw zangtalent? Of wilt u geïnspireerd raken door samen te zingen met ande ren die dezelfde passie voelen voor koorzang? Dan is deelne men aan de workshop 'Zingen als verbinding' echt iets voor u. Onder leiding van onze dirigent Paul Waerts gaan we aan de slag met onder andere ademhalings techniek, zangtechniek, luiste ren naar elkaar, klankkleur en koorklank. De workshops vinden plaats op zaterdag 3, 10 en 24 okto ber in de Cultuurkoepel aan de Kennemerstraatweg 464 in Heiloo. Deelname is gratis. Wees er op tijd bij want het aantal deelnemers per workshop is beperkt. Na aanmel ding ontvangt u het programma van de workshop, die begint om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Meer weten? Kijk op www.oratori- umkooheiloo.nl. Daar kunt u zich ook aanmelden. Uiteraard houden we ons tijdens de workshops strikt aan de RIVM-richtlijnen. Na deel name aan de workshop kunt u zich HEILOO - Na haar eerste optreden in een uitverkochte Cultuurkoepel met de voorstel ling 'Ik zie de bui al hangen' is Marjolijn van Kooten terug met de voorstelling 'Ongestoord'. Een voorstelling boordevol zwar te humor, waarbij het publiek zich tussen de lachbuien door getroost en verbonden voelt door haar relati verende humor en ontroerende lied teksten. Wat blijft er van je over als je geen paniekaanvallen meer hebt en geen patiënt meer bent? Wat is dan je identiteit? Ben je dan.eh. normaal? Wat is dat eigenlijk, nor maal zijn? Het gaat nu al een paar desgewenst opgeven voor het ver volgtraject van het project 'Zingen als verbinding'. Vanaf dinsdag 3 november kunt u als projectzanger deelnemen aan de repetities van het Oratoriumkoor. Wij studeren dan op de Messiah van G.F. Handel, met als einddoel de uitvoering van dit koor werk met solisten en een profes sioneel barokorkest op zaterdag 19 december in de Cultuurkoepel van Heiloo, de thuisbasis van het koor. Oratoriumkoor Heiloo brengt grote klassieke koorwerken met uitvoeringen op hoog niveau. Altijd met professionele orkesten en solisten, en onder de inspire rende leiding van dirigent Paul Waerts. Jaarlijks genieten honder den muziekliefhebbers uit Heiloo en omstreken van onze concerten. Minstens even belangrijk: we zijn een gezellige vereniging van ruim 80 koorleden die wekelijks bij elkaar komen om muziek te maken. Het project 'Zingen als verbinding' wordt mede mogelijk met subsidie van het Herstelfonds Cultuur van de Gemeente Heiloo. jaar zó goed met Marjolijn dat het bijna eng wordt. Maar ja, de humor zit toch vaak in tragiek en ellende. Dus kom maar op met die tegenslag; met de moed der wanhoop zet Van Kooten haar hangende schouders eronder en maakt er denderende grappen over. Want humor blijkt nog altijd het beste medicijn. Een van de bijwerkingen is echter dat je er echt van opknapt. Kom op zaterdag 10 oktober om 20.30 uur naar de Cultuurkoepel want deze voorstelling is 100% anti- depressief! Kaarten a 17,50 zijn uitsluitend vooraf en online te koop via www.cultuurkoepellieiloo.nl HEILOO - Wim Maan, vrijwil liger op de boekenafdeling van kringloopwinkel XopX aan de Rijksweg in Limmen heeft in zijn 15-jarige carrière bij de kringloop zelden zo'n mooie vondst gedaan: onlangs vond hij een reeks boeken uit de jaren 1814 -1819 over de geschiedenis van de oorlog. Terwijl de doorgewinterde vrij williger dozen met kinder- kook- en historische boeken sorteerde stuitte hij op een reeks antieke boeken, en hij voelde dat dit iets bijzonders was. Wim begon te googlen en het klopte: hij had erfgoed in handen. "Mijn hart ging er sneller van klop pen en ik besloot de boeken iedere dag na sluitingstijd mee naar huis te nemen om te voorkomen dat ze in de schappen zouden belanden", aldus Wim. Het gaat hier namelijk om een puntgave complete reeks van acht boeken over de 'geschiedenis van den oorlog', geschreven door Carl Venturini. Deel I en II gaan over de oorlog in Rusland, deel III en IV gaan over de oorlog in 'Duitschland' en deel VI en VII gaan over de oorlog in 'den Nederlanden'. Op Catawiki worden er delen van de reeks aangeboden door verzame laars maar niemand heeft de volle dige reeks, zelfs de defensiebiblio theken in Nederland niet, zo bleek later toen Wim de boeken aanbood aan het Nederlands Instituut voor Militaire Historie. Op dinsdag 15 september kwam Erwin Rossmeisl van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie de reeks ophalen, nadat Wim het instituut de boeken koste loos had aangeboden. "Omdat wij HEILOO - In het weekend van 3 en 4 oktober opent de Witte Kerk haar deuren. Het publiek kan dan twee historische kunst voorwerpen bekijken. De sarcofagen van Heiloo Rond en in de Witte Kerk te Heiloo zijn meerdere sarcofagen gevonden die van bijzondere, histo rische waarde zijn. Tussen ca. 1100 en 800 jaar geleden werden er meer dere belangrijke personen begraven in een zandstenen sarcofaag, zeker ook voor die tijd een uitzonderlijke doodskist. Omdat er ca 150 jaar geleden werkzaamheden aan de Witte Kerk plaatsvonden is een van de gevon den sarcofagen weggegeven aan de Willibrorduskerk aan de Westeiweg in Heiloo. Vervolgens is de doods kist verhuisd en op een door paar den getrokken wagen naar' de Sint- Adelbert abdij in Egmond-Binnen vervoerd. Men vond sarcofagen lange tijd nauwelijks de moeite waard om ze voor de toekomst vei lig te stellen; zo heeft de sarcofaag van de Witte Kerk eeuwenlang als drinkbak voor het vee gediend. Daar werd hij kort geleden aangetroffen in de tuin van de Abdij. Dankzij de medewerking van de toenmalige abt van de abdij van Egmond, Gerard Mathijsen, is de sarcofaag weer in het bezit gekomen van de Witte Kerk en kan hij tentoongesteld wor den aan het publiek. Met behulp van diverse fondsen werd het mogelijk de sarcofaag te laten restaureren door steenhouwe rij Maassen in Utrecht. ook een ideologische instelling zijn prefereerden wij het ideologische en publieke aspect boven het finan ciële aspect", aldus Wim. De over dracht vond plaats via een onder tekening van een officiële akte van schenking. "Wij krijgen veel dagboeken, foto albums en correspondentie aange boden uit particuliere hoek, dit is van onschatbare waarde voor ons onderzoek naar de Nederlandse militaire historie. Het komt zelden voor dat we vanuit een kringloopor ganisatie of een goed doel iets aan geboden krijgen, dus wij waren blij verrast en vonden het een bijzonder aanbod", aldus Rossmeisl. De reeks ontbreekt in de omvangrijke biblio theek van het instituut, maar ook in De beide historische kroonluch ters en ander koperwerk sieren het interieur van de Witte Kerk. De kroonluchters zijn vervaardigd door Gerrit Goutier in 1749. Bovenaan de kroonluchters prijkt het wapen van 'Van Cats van Ter Coulster'. Boven het doophek in de kerk staan 2 fraaie koperen bogen, net als de koperen lessenaar of lezenaars op de preekstoel en het doophek. Beiden dragen eveneens het wapen van "Van Cats van Ter Coulster" Alle koperen elementen zijn onlangs gerestaureerd en opnieuw glanzend gepoetst door de heer W. Brink van KBH te Assendelft. de andere bibliotheken van defen sie, zo onderzocht hij. "De reeks is heet van de naald geschreven in het kielzog van de oorlog van Napoleon en gelijk vertaald en uitgegeven, dat is heel bijzonder." Het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) is een gespecialiseerd kennis- en onder zoekscentrum op het gebied van de Nederlandse militaire geschiedenis. Het gaat om de geschiedenis van de Nederlandse strijdkrachten in de periode van de Tachtigjarige Oorlog tot nu. Het NIMH beheert een unie ke militair-historische collectie en maakt deze toegankelijk voor een breed publiek. Tekst: Margreeth Anema Zaterdag 3 oktober 2020, 13.00 - 16.00 uur, bezichtiging gerestau reerde sarcofaag en kroonluchters, gratis toegang Zondag 4 oktober 2020, 13.00 - 14.00 uur, lezing van Jaap de Graaf over de sarcofaag in de Witte kerk. Reserveren is verphcht/vol=vol reserveren@wittekerk-heiloo.nl Over de sarcofagen van Heiloo heeft de Historische Vereniging Heiloo een prachtige publicatie van Jaap de Graaf uitgebracht, die daar te koop is. Zondag 4 oktober 2020, 14.00 - 16.00 uur, bezichtiging gerestaureer de sar cofaag, gratis toegang. Marjolijn van Kooten is terug met de voorstelling 'Ongestoord'. Foto: Richard Zandberg en Buro De sarcofaag, nog voor de restauratie, op de vindplaats, De Abdij in Egmond. Foto: Jaap de Graaf Penningmeester George Tervoort (1) en Wim Maan (r) vrij williger op de boekenafdeling van XopX tekenen de akte van schenking. Foto: Margreeth Anema

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 10