Koor van mensen met dementie gaat artistieke uitdaging aan mm dmd« I Nieuw boek van Dick Slagter bij de Historische Vereniging en ander nieuws V 3 f D-CZ-E mi. UITKIJKPOST 23 SEPTEMBER 2020 HEILOO - 'Stilte, opnames', staat er te lezen op de toe gangsdeur van de Cultuurkoepel Heiloo. Op de gang klinken de prachtige klanken van klassiek gezang van een meerstemmig koor. Woensdag 16 september vonden er opnames plaats van het jaarlijkse familieconcert 'Erbarme dich', door een koor dat bestaat uit dirigent Bas van Houte, 60 zangers, 3 solisten, 11 muzikanten, 7 vertellers en 40 bewoners uit verpleeghuizen met een vorm van dementie, afa sie of parkinson. Zij voeren de mooiste koralen en aria's op uit de Matthaus Passion. Dit jaar vindt de derde editie van het Passie-project plaats in aange paste versie door de corona-uit braak. Koren uit Haarlem, Midden- Delfland en Bergen komen samen voor opnames in de Cultuurkoepel en de première van het concert werd op maandag 21 september via YouTube uitgezonden. Repeteren in een koeienstal Eric Zwiers, artistiek leider: "Het thema 'Erbarme dich' hebben we vorig jaar al gekozen, maar niemand kon toen bevroeden hoe urgent dit zou worden. Voor ons, de participa tiekoren, betekende de lockdown dat wij alle activiteiten hebben moe ten stilleggen en dat onze passiecon certen in maart en april geen door- Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Egmond- Binnen en Egmond aan den Hoef. Op de teksten, de foto's en het ontwerp van Uitkijkpost rust copyright. Niets mag op welke wijze dan ook worden overge nomen, verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden zonder toestemming van de uitgever. Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu- t vriendelijke druktechniek Openingstijden ma. di. wo. do. vr. 09.00 - 17.00 uur 09.00 -17.00 uur GESLOTEN 09.00 -12.00 09.00 -14.30 uur Verkoop De verkoopafdeling is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag, tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl Redactie De redactie is bereikbaar op maandag, dinsdag en vrijdag, op tel. 072-5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl Administratie De administratie is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag, op tel. 072-5330175 of via administratie@uitkijkpost.nl Adres Bezoekadres: Willibrordus Business Centrum, Kennemerstraatweg 464, Heiloo Uitkijkpost Media is nimmer aansprakelijk voor schade, door wie dan ook geleden, welke veroorzaakt is door niet, niet tijdig of onjuiste plaatsingen van uitkijkertjes. In geval van twijfel beslist de uitgever. Uw privacy: https://www.uitkijkpost.nl/ pagina/privacy gang konden vinden. Sinds eind juni mochten we ons programma coro- naproof herstarten, met strikte vei ligheidsprotocollen en een meetlint in de hand vond onze eerste repeti tie plaats in een lege koeienstal met prima ventilatie." Iedere zanger die een vorm van alzheimer heeft wordt ondersteund door een maatje, een zogenaamde 'mantelzanger'. Zij souffleren of wijzen even op de bladmuziek aan waar ze zijn als de koorzanger het even kwijt is. Tussen de bedrijven door delen 'de vertellers', mensen die met dementie te maken hebben, hun aangrijpende verhalen. Deze keer zijn het brieven die zij tijdens de coronacrisis schreven aan gelief den, verre vrienden of aan minis ters. Ze gaan over het van elkaar afgescheiden zijn en over het verlan gen je over elkaar te ontfermen in moeilijke tijden. Dit kunnen wij nog! Zanger Franc Janssen heeft begin nende alzheimer en hij had nooit gedacht dat hij zich aan de Matthaus Passion zou wagen. Een half jaar geleden nam hij noodgedwongen afscheid van zijn band omdat hij soms niet meer wist hoe hij de akkoorden moest spelen. Hij over treft zichzelf nu: "Zie je wel, dit kun nen wij nog. We zullen het pubhek een poepie laten ruiken", glimlacht hij. Het is aandoenlijk hoe de jonge mantelzangeres Marlies Schoone hand in hand zingt met haar vroe gere oppas. "Ze vergat weieens waarom we daar waren en wat we gingen zingen, maar zodra ze de eer ste woorden hoorde kwam de her kenning en kon ze meezingen, heel fascinerend", vertelt Marlies. Impact lockdown Tijdens de lockdown maakte Eric Zwiers een podcast met zijn doch ter, om de ouderen door deze moei lijke tijd heen te slepen. "Voor onze corona-podcast 'Wij zijn Nico' stond ik veel in contact met onze leden in verzorgingshuizen die geïsoleerd waren van sociaal contact. Het gemis hiervan had als gevolg dat een aantal leden achteruit zijn gegaan en voor een enkeling was dit de reden dat ze er vandaag niet meer zijn." De concertfilm is te bekijken via www.paiticipatiekoor.nl Tekst: Margreeth Anema m DOOtDE HM VIM.. In deze rubriek deelt een lezer van Uitkijkpost een foto. De foto gunt andere lezers een kijkje in iemands leven, laat zien wat iemand bezighoudt of gewoon mooi vindt. "U denkt vast: wat een mysterieuze foto van deze egelballetjes. Ik heb twee keer per week fysiotherapie bij Kinderfysiotherapie Nelissen. Hier sta en 'loop' ik en maken zij mijn spieren soepel. Door mijn lichamelijke beperking is het belangrijk dit te onder houden. Door de coronacrisis moest ik een veel te lange pauze houden. Ik trainde thuis wel en normaal ervaar ik geen last maar nu voelde ik mij belabberd. Alle spieren waren stram en nu had ik echt spier pijn. Naast de klachten heb ik Nikki, Anne en Linda erg gemist! Gelukkig bestaat er zoiets als WhatsApp en kon ik met deze top pers contact blijven houden. Het is waar als er gezegd wordt: 'Je weet niet wat je mist, totdat het er niet meer is'. Ik ben blij jullie weer te zien en wij gaan er weer volop tegenaan!" Liann geeft de lens door aan Job Jansweijer. Een deel van het koor tijdens de filmopnamen van het concert in de Cultuurkoepel. Foto: participatiekoor.nl Volg de Uitkijkpost ook op _u_j HEILOO - 'De St. Willibror- dusstichting, van Landgoed Ypestein tot Landgoed Willibrordus'. Dat is de titel van het nieuwe boek van Dick Slagter. Het eerste exemplaar van zijn nieuwe boek zal tijdens een bijeenkomst voor genodig den op vrijdag 25 september worden overhandigd aan dhr. Jos Brinkmann van de Raad van Bestuur GGZ NHN. Dick schreef eerder o.a. het Nieuwe Straatnamenboek en een boek over het Melcoterrein. Het boek is zeer rijk geïllustreerd met historische en nieuwe foto's, het heeft een uitgebreide appendix met een chronologisch overzicht, een verklarende woordenlijst en een uitgebreide index. Kortom, een aanwinst voor de historiebeschrij ving van Heiloo. Tegelijkertijd is in het Historisch Museum een nieuwe tentoonstelling over de historie van de Willibrordusstichting te zien. Veel foto's uit het boek zul len uitvergroot te bewonderen zijn. Daarnaast is de tentoonstelling '75 jaar Vrijheid in Heiloo' wegens groot succes met enkele weken ver lengd. Voor de toneelvoorstellingen 'In het verborgene, een daad van ver zet' op 6, 8 en 14 november dreigen wachtlijsten te ontstaan. Het drin gend verzoek is om uw gereserveer de kaarten tijdens de openingsuren van het museum op te halen. Voor vragen: gieltjes@kpmnail.nl Ten slotte: Het nieuwe boek is vanaf zaterdag 26 september te koop in Alkmaar in het Stedelijk Museum en bij Van der Meulen's boekhandel en in Heiloo bij Bmna, Primera en het Historisch Museum. Het boek kost 16,50. Openingstijden van het museum dinsdag van 19.00 - 21.00 uur, zater dag en zondag van 14.00-17.00 uur. U bent allen van harte welkom! Dick Slagter bekijkt zijn nieuwe boek bij de inrichting van de nieuwe tentoonstelling. Komend weekend signeert Dick zijn boek in het Historisch Museum Heiloo. Foto: Josta de Graaf

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 3