Spullen opvissen die het daglicht niet kunnen verdragen Kunstverkoop voor Stichting Veldwerk 15 Een bijzondere hobby boddaert advocaten UITKIJKPOST 30 SEPTEMBER 2020 HEILOO - Geboren en getogen Heilooër John Molenaar heeft een bijzondere hobby: magneet- vissen. Het is eigenlijk allang geen hobby meer, soms brengt het wat op en de politie weet hem te vinden om assistentie te verlenen bij ernstige zaken. Hij viste bijvoorbeeld het antitank wapen op waarmee in 2018 het hoofdkantoor van De Telegraaf werd beschoten. Magneetvissen doe je met een grote magneet aan een touw of aan een prikstok, het liefst op plekken waar een strafbaar feit heeft plaats gevonden. De 56-jarige John startte zeven jaar geleden met een vriend die het al een tijdje deed. "In het begin vonden we alleen maar troep zoals fietsen en bierdopjes, ik vond er niks aan", glimlacht hij. Tot hij zijn eerste pistool uit WO II opviste en de dag erna nog een pistool en zelfs een jachtgeweer. John was verkocht. Onderwereld ligt op de loer Inmiddels heeft hij 149 handvuur wapens, 41 machinepistolen, gra naten en 18 raketwerpers opgevist én natuurlijk het antitankwapen dat werd gebruikt bij de beschie ting van het hoofdkantoor van De Telegraaf, dat was wel de kers op de taart voor John. Dit alles is overi gens niet zonder risico: de onderwe reld ligt overal op de loer. Een aan tal magneetviscollega's zijn al eens bedreigd en John zelf is ooit gefilmd en gefotografeerd. "Gelukkig merk te ik het, ik heb zijn camera afge pakt om alle opnamen te wissen, de jongen wilde namelijk niet zeggen met welke reden hij aan het opne men was", aldus John. Het gevaarlijkste object Als er een gevaarlijk object wordt opgevist zoals een granaat, een mijn of een pistool, belt John de politie en inmiddels weet hij uit ervaring of de EOD (Explosieven Opruimingsdienst Defensie) of de TEV (een speciaal team dat wapens onderzoekt) erbij gehaald moet worden. Hij is nu zelf bijna een wapenexpert: door zijn dienst tijd, ervaring en een cd-rom die hij in zijn bezit heeft waarop 80.000 wapens tot in de kleinste onderde len staan beschreven weet hij pre cies wat hij in handen heeft. Het gevaarlijkste wat hij ooit opviste was een antitankmijn met 7,2 kg TNT erin, een springstof. Hij zag het pas aan de pinnen toen hij de mijn van de magneet haalde en hij hoor de tot zijn grote schrik een klik. De politie kwam en zette 300 meter af in verband met het explosiegevaar. Droomvangsten Kluizen vindt John ook regelma tig. Die zijn zwaai' maai' met een paar magneten haal je die zo naar boven. "Het mooiste is als je de inhoud aan de rechtmatige eigenaar kan teruggeven", vertelt hij. Ooit viste hij een kluis op die van een agent bleek te zijn. De kluis bevatte munitie, twee pistolen, een aantal horloges en een roze trilapparaat. "De agent wilde alleen zijn horloges terug", glimlacht John. Hij heeft een schroevendraaier, een breekijzer, een hamer en een slijptol in huis om de kluizen open te maken. Hij tipt toekomstige magneetvissers om de kluis altijd mee naar huis te nemen: "Als je een vangst hebt van een waarde boven 3000 dan mag je dat na een jaar en één dag houden als niemand zich gemeld heeft", vertelt hij met een knipoog. Met al zijn expertise zou hij zelf wel kluizenkraker kunnen worden maai' daar past hij voor: "Ik laat me niet eens charteren voor een afge broken sleutel die nog in het slot zit, laat staan voor een kraak of iets dergelijks", lacht hij hardop. Tips Voor nieuwbakken magneetvis sers heeft hij wel een aantal tips: als je een wapen vindt, leg hem dan altijd terug in het water of leg hem in een emmer met water uit de sloot en dek het af met een andere emmer. Richt hierbij de loop op het water want als het wapen nog geladen is en hij gaat af dan remt het water de kracht van de kogel al na 20 cm. Als je een granaat opvist en er komt wit spul uit dan moet je hem gelijk terugleggen, hij is dan nog actief. Het laatste advies is om altijd 's morgens vroeg te gaan magneetvis sen: "Ik sta rond 06.30 uur langs het water voordat er mensen op straat zijn. En vergeet niet dat criminelen pas rond 05.00/06.00 uur naar hun bed gaan, van hen heb je op dat tijd stip ook geen last", aldus John de magneetvisser. Tekst: Margreeth Anema Een stille getuige van misschien wel een vreselijke gebeur tenis. Foto: Margreeth Anema HEILOO - In het weekend van 10 en 11 oktober wordt in het JOEB-gebouw in Egmond- Binnen een kunstverkoop gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de Nepalese projecten van Stichting Veldwerk uit Heiloo. Van 13.00 tot 17.00 uur kun nen de creaties van diverse schil ders en keramisten bewonderd en gekocht worden. Niet alleen voor particulieren maar ook voor bedrij ven zijn er interessante werken te zien. Stichting Veldwerk, opge richt door René Veldt uit Heiloo, richt zich in Nepal op de kansarme kaste door financiering van oplei dingen tot verpleegster, metselaar of automonteur, beroepen die in Nepal voor een zelfstandig inko men kunnen zorgen. Uiteraard is er een Veldwerkstand met informatie over de projecten, vrijwilligerswerk in Nepal en de autobiografie van René Veldt 'Het ging van een leien dakje...'. Ook is er de mogelijkheid om instrumentale muziek te vertol ken op het open podium. Voor meer informatie, het aanbie den van kunstwerken of vertolken van muziek kan contact opgeno men worden met Lioba de Geus, 06-43257666 of Fred Valkering, 06-22659285. Het JOEB-gebouw is te vinden aan de Visweg 45A in Egmond- Binnen. Aangeleverde foto Iris Degenaar is letselschade advocaat bij Boddaert Advoca ten. In haar praktijk staat zij veel slachtoffers van verkeers ongevallen bij. De corona-uitbraak heeft op het vervoer binnen Nederland invloed, zo is inmiddels wel gebleken. Veel mensen ontwijken op dit mo ment het openbaar vervoer en geven voor het woon-werkver- keer de voorkeur aan de fiets. Daarnaast halen we graag een sportieve frisse neus op de fiets. En nu de scholen weer volop bezig zijn, zijn ook de fietsende scholieren weer in het dagelijk se straatbeeld aanwezig. Waar de wegen een stuk minder vol zijn met auto's, raakt het fietspad steeds voller. En op dat volle fietspad zien we tegen woordig een bonte verzameling van gebruikers, die zich daarbij ook nog eens met verschillende snelheden voortbewegen. U raadt het al, het wordt er niet veiliger op in het (fiets)verkeer. De verkoop van e-bikes is de afgelopen tijd hard gestegen. Helaas zien we daardoor ook meer ongevallen met deze e-bikes. Met name het gemak waarmee een hogere snelheid wordt behaald is een punt van aandacht. De gebruiker van de e-bike moet zich hiervan bewust zijn en zijn gedrag hierop aanpassen. Met name onder senioren blijkt dit geen gemakkelijke opgave te zijn. Maar ook de overige weggebrui kers moeten op deze hogere snelheid bedacht zijn. Waar men zonder e-bike zo'n 12-15 km per uur reed, is dat met een e-bike plots twee keer zo snel. Voor een automobilist lean die fietser dus harder aan komen rijden dan dat hij in eerste in stantie had ingeschat. Dit met alle gevolgen van dien. Een ongeluk schuilt helaas in een klein hoekje. Het is dan goed om te weten, datje als fietser als zwakkere verkeers deelnemer wettelijk wordt be schermd bij een verkeersonge val. Als je als fietser slachtoffer wordt van een ongeval met een gemotoriseerde weggebruiker (bijvoorbeeld een auto, motor of scooter), dan lcomt minstens de helft van de schade voor re kening van de gemotoriseerde weggebruiker. Dat is ook het ge val als de fietser zelf (volledige) schuld heeft aan het ongeval. Kinderen onder de veertien jaar hebben zelfs recht op een volledige schadevergoeding. Deze kluizen ving John op één dag. Aangeleverde foto De top van de Himalaya. Foto: Fred Valkering Boddaert Advocaten Comeniusstraat 4 E 1817 MS ALKMAAR 072 574 4409 tang@boddaertadvocaten.nl www.boddaertadvocaten.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 15