Voorstelling Lelijk Eendje Basisbende succes Workshop Online Donorregistratie Subsidie energiebesparende maatregelen verder uitgebreid 19 INGEZONDEN BRIEF De 'herdenkingsweek' van Srebrenica ligt alweer een tijdje achter ons Snel een mooi plaatje maken UITKIJKPOST 30 SEPTEMBER 2020 De documentaire "Srebrenica - de machteloze missie van Dutchbat" heeft een diepe indruk op mij gemaakt. Met name de vraag die één van de mili tairen stelde nadat zij door haar omgeving veroordeeld werd omdat men vond dat ze te weinig had gedaan om de genocide te voorkomen. Haar reactie was: "Maar wat hebben jullie er aan gedaan?" Deze vraag raakt wat mij betreft de kern wat er aan de hand was maar ook de kern van de men taliteit van de gemiddelde Nederlander. Wat hebben jullie, de Nederlandse bevolking, eraan gedaan? Wat heb ik er eigenlijk aan gedaan? Wat deed ik toen die militairen daar 6 maanden lang onder erbarmelijke omstandigheden met een minimum aan bewape ning onder druk stonden van een Servische overmacht. Helemaal niets. Na afloop was ik ook verontwaardigd, schaamde me zelfs voor onze Nederlandse militairen en ook ik riep: "Als ik daar had gezeten dan Ook ik huilde met de wolven mee zonder enige vorm van kennis en wist het beter. Wat heb ik toen de plank misgeslagen. Terwijl ik beter had moeten weten. Beter vanwege de verhalen die ik van andere missies had gehoord en beter omdat ik weet dat media en waarheid zelden hand in hand gaan. Een slecht vertekend beeld verkoopt vaak beter dan de droe vige waarheid. Wat rest zijn 25 jaar later zwaar beschadigde mensen. Mensen die streden voor de veiligheid van anderen. Mensen die met hun handen vastgebon den een oorlog in zijn gestuurd en die van de VN, onze regering en de Nederlanders geen steun kregen. Hulpvragen werden bureaucratisch afge wezen en we lieten hen verrekken en creëerden hiermee ons eigen falen. Sterker nog na afloop wezen we massaal met ons vinger, scholden hen uit en veroordeelden ze. De media voorop en wij, ik, volgden de leugens blindelings. Wat rest is de enige mogelijkheid die ik nu nog heb en dat is mijn nederige verontschuldigen aanbieden aan de mannen en vrouwen van Dutchbat III. Het spijt me enorm en ik heb een diep respect voor hoe jullie je hebben staande gehouden. Niet alleen toen maar ook in de jaren er na. Het spijt me dat dit pas 25 jaar na dato komt en dat een documentaire mij dat moet hebben laten inzien. Co Nanne, Limmen HEILOO - In het weekend van 26 en 27 september speelde de basisbende van Theaterbende Heiloo de door de pandemie uitgestelde voorstelling "Het Lelijke Eendje" in Muziek- en Dansschool Heiloo. De kinderen waren hartstikke blij dat ze de voorstelling waar ze het afgelopen seizoen voor geoefend hadden, eindelijk konden opvoeren. De voorstelling was wel aangepast om aan de RIVM-normen te vol doen. De vier uitverkochte voorstellin gen waren een groot succes en het toneelplezier spatte ervan af. Het bekende verhaal waarin elementen van de huidige tijd waren verweven zorgde voor droefheid wat betreft het pestgedrag van de omgeving van het lelijke eendje, maar menig maal voor een lach omdat het zo werd uitvergroot, en de spelers hun rol heel goed vertolkten. De muziek ondersteunde het verhaal en nadat het eendje een prachtige zwaan was geworden en werd verteld dat ieder ei goed is zoals het is, werd afgeslo ten met de nederpophit 'Iedereen is van de wereld'. Nieuwe voorstelling: 'Anne Frank, Aangenaam!' Eind mei 2021 wordt door de productiegroep (jongeren 12 tot 18 jaar) ook de uitgestelde voorstel ling "Anne Frank, Aangenaam!" gespeeld in de Cultuurkoepel in Heiloo. Daarnaast is de Theaterbende in samenwerking met Muziek- en Dansschool Heiloo bezig met het opzetten en ontwikkelen van leuke en leerzame workshops voor bijna alle leeftijden. Dit gaat in januari 2021 van start. Voor meer informatie houd je de websites theaterbende-heiloo.nl en muziekendansschoolheiloo.nl/ musicaldag in de gaten. Nieuwe audities worden pas in 2021 gehouden na het spelen van 'Anne Frank, Aangenaam!' maar iedereen die interesse heeft mag op zaterdagen tussen 11.00 en 14.00 uur altijd even een kijkje komen nemen op onze repetitielocatie, Het Veld 1, Heiloo (wel vooraf even mailen naar info@theaterbende-heiloo.nl). HEILOO - Bibliotheek Heiloo verzorgt een workshop Online Donorregistratie. Sinds 1 juli 2020 is de nieuwe Donorwet van kracht. Wat betekent dit voor jou? Tijdens deze gratis workshop: Vertellen we over nieuwe Donorwet, het donorregister en welke keuzesje kunt maken; Laten we zien waar je op het internet betrouwbare informatie kunt vinden, zodat je bewust een keuze kunt maken; Kun je, wanneer je dit wilt, gelijk je keuze online registeren in het donorregister. Als je gelijk je keuze online wilt registreren, neem dan het volgende mee: - Je DigiD en wachtwoord; - Je mobiele telefoon (voor sms- controle); - Eventueel je eigen laptop of tablet. Er is ook een leenlaptop beschikbaar in de bibliotheek. Aanmelden voor de workshop Van tevoren aanmelden is ver plicht. Waar: Bibliotheek Heiloo. Datum tijd: Donderdag 8 oktober, 15.30 tot 16.30 uur, woensdag 14 oktober, 11.00 tot 12.00 uur, don derdag 22 oktober, 15.30 tot 16.30 uur. Reserveren: vooraf bij de ser vicebalie van de bibliotheek of via www.bibliotheekheiloo.nl. Deelname is gratis. Maatregelen tegen corona Uiteraard hebben wij maatrege len getroffen vanwege het corona virus. De workshop wordt gegeven aan kleine groepjes, waarbij we rekening houden met 1,5 meter afstand tussen deelnemers en de docent. Of bezoek het Spreekuur Donorregistratie, elke woensdag van 10.00 - 11.00 uur (vooraf aan melden). Meer informatie: www. bibliotheekheiloo.nl HEILOO - In de gemeente Heiloo kan een subsidie van zeventig euro worden aange vraagd voor energiebesparende maatregelen. Met deze subsidie kunnen woningeigenaren energiebespa rende maatregelen nemen, zoals het kopen van nieuwe ledverlichting of het aanbrengen van tochtstrips. De subsidie is echter verder uitgebreid met zonnepanelen, grotere isolatie maatregelen en witgoed. De subsidie wordt mogelijk gemaakt doordat de gemeente Heiloo gebruik maakt van de Regeling Reductie Energiegebruik (RRE) van het Rijk. Deze regeling is verder uitgebreid waardoor er nu ook een bijdrage kan worden aangevraagd bij een investering in zonnepanelen, vloer- en dakisolatie en zelfs witgoed met het hoogste A++-energielabel. Woningeigenaren kunnen tot 31 maart 2021 subsidie aanvragen, tenzij het subsidieplafond eerder is bereikt. Verder heeft de subsidie betrekking op bestaande woningen (geen huurwoningen). Heeft u al maatregelen genomen? Dan kunt u met terugwerkende kracht de bon, maximaal tot 1 janu ari 2020 oud, nog indienen voor een teruggave. Via de gemeentelijke website www.heiloo.nl/energie is meer informatie te vinden over de subsidie. Zowel spelers als publiek genoot met volle teugen van de voorstelling. Aangeleverde foto HEILOO - Wat een mooi plaatje! De 15-jarige Ruben van Gemert maakte deze foto op weg naar school. "Ik was onderweg naar school. Toen ik zag dat de spoorbomen dicht waren bij het Heilooërbos nam ik een ander paadje. Hier stond een meneer al foto's te maken. En zo maakte ik ook even snel een foto met mijn mobiel - zonder te weten of de foto mooi of onscherp was - omdat ik snel naar school moest." Nou, deze snelle foto is zeker mooi geworden, Ruben! Foto: Ruben van Gemert

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 19