HEILOO Week van de VEILIGHEID 13 GEMEENTE Veilig ^BURGERUET ondernemen Rookmelders redden levens! Bent u voor bereid op het voorkomen van criminaliteit? Eerst checken en dan klikken HELD MISDAAD ANONIEM Download de Burgernet-app Een bekende heeft snel geld nodig Licht aan. Voorkom inbraak! 080 0-7000 meld misd oo d anorticm.nl iiiwn eon veilige buurt M» UITKIJKPOST 7 OKTOBER 2020 Gratis trainingen Via het ccv kun je online gratis trainingen volgen over winkeldiefstal, overval len en interne criminaliteit. Kijk voor het volledige aanbod op http://hetccv.nl/ advies-en-training/ccv-academie De beste plek voor je rookmelder Hang ten minste rookmelders in de hal en op de overloop. Dit is meestal de vluchtroute als er brand uitbreekt. Nog beter is het om ook melders op te hangen in alle slaapkamers en de woonkamer. En wil je maximale beveiliging, hang dan melders op in alle ruimten waar brand kan ontstaan. In ieder geval: Op elke verdieping tegen het plafond. Minimaal 50 cm van een muur of hoek en niet op de tocht of bij mechani sche ventilatie in de buurt. In de ruimte waar de slaapkamers op uit komen (vluchtroute). Voor nog meer veiligheid: In iedere slaapkamer. In de woonkamer of andere verblijfsruimte. In de ruimte waar de wasmachine en wasdroger staan (als dit niet de dou cheruimte is) In iedere ruimte waar elektrische apparaten worden opgeladen (telefoons, tabiets, fietsen, hoverboards, Meer informatie over rookmelders vindt u op https://www.brandweer.nl/brand- veiligheid/rookmelder Van 5 tot 11 oktober is het de Week van de Veiligheid. Tijdens deze week zetten gemeenten, brancheorgani saties en politie zich samen in om u te informeren over wat u kunt doen tegen criminaliteit. Dit jaar is het thema 'Weerbaarheid'. Wat kunt u doen om uzelf, uw familie of uw bedrijf weerbaar te maken? Wist u dat het aantal inbraken tijdens de coronacrisis daalde? Terwijl het aantal meldingen van online oplichting daarbij aanzienlijk steeg. Denk aan oplichting via WhatsApp met betaalver- zoeken van een zogenaamde bekende of iemand die met een babbeltruc uw woning probeert binnen te komen en vervolgens uw portemonnee heeft gestolen. Wat kunt u doen om weerbaar te zijn tegen criminaliteit? Op deze pagina vindt u diverse informatie en tips. Zo kunt u zich aanmelden bij Burgernet en de politie helpen bij een vermissing van een kind of het uitkijken naar een verdachte van een overval. Ook leest u hoe u een anonieme melding kunt maken bij Meld Misdaad Anoniem. Zo houden we de buurt samen veilig. Word geen slachtoffer! Strijd samen met ons tegen criminaliteit. Ik hoop van harte dat u veel opsteekt van de tips op deze pagina en uzelf, elkaar en ons helpt ons dorp nog veili ger te maken. Volg onze tips ook dage lijks op onze Facebookpagina. Hans Romeyn, burgemeester Heiloo We bestellen steeds meer online. Door de coronacrisis is het aantal online bestellingen alleen maar toegenomen. Criminelen spelen hier makkelijk op in. Sommige valse web winkels zijn bijvoorbeeld exacte kopieën van bestaande web winkels. Wel eens een pakketje besteld, maar nooit gekre- gen? Bekijk hier 5 tips om de webwinkel te controleren. 1Zoek op Google naar reviews over de site. 2. Lees consumentenfora zoals dat van Radar. 3. Kijk of de site een keurmerk heeft. 4. Kijk of de prijzen reëel zijn. Te mooi om waar te zijn? Dan is dat vaak ook zo. 5. Controleer of het bedrijf is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Veilig internetten Op de website: https://veiliginternetten.nl kunt u veel tips vinden over veilig gebruik van internet(winkelen) en sociale media voor uzelf en uw kinderen. Stel: u bent getuige van een overval maar op dat moment kunt u niets doen. Of u kunt wel wat doen, maar de dader lijkt wel erg op de buurman van ver derop. U grijpt uiteindelijk niet in. Toch heeft u een duidelijk signalement van de dader en wilt u toch wel melding maken bij de politie. U kunt dit doen zonder dat uw naam bekend wordt bij de dader. Hiervoor is Meld Misdaad Anoniem (M.) in het leven geroepen. M. is een onafhankelijk meldpunt waar u anoniem informatie kunt afgeven over criminaliteit en misdaad. Uw anonimiteit staat altijd centraal. Het telefoonnummer is: 0800-7000. Kijk voor meer informatie op: www.meld- misdaadanoniem.nl. En werk samen met uw gemeente en politie aan veiligheid in uw buurt Om de gemeente nog veiliger te maken, kunnen inwoners zich aanmel den bij Burgernet. Dit is een samen werking tussen politie, gemeente en inwoners om de veiligheid in de buurt te vergroten. Burgernet wordt inge zet bij dringende zaken waarbij een duidelijk signalement van een dader beschikbaar is. Denk bijvoorbeeld aan inbraken, overvallen, vermissingen of doorrijden na een ongeval. Helpt u ook mee? Hoe meer mensen deelnemen, hoe sneller een persoon of voertuig wordt gevonden. Download de Burgernet-app of meld u aan via www.burgernet.nl. Deelname is gratis. Over Burgernet Als Burgernetdeelnemer ontvangt u een spraak- of sms-bericht wanneer er iets gebeurt in uw omgeving. Daarin krijgt u het verzoek om naar een persoon of voertuig uit te kijken. Iets gezien? Dan belt u rechtstreeks met de meldkamer. Dat doet u via het gratis Burgernetnummer 0800-0011. Of in de app via "Bel met de politie" knop. Bent u niet aangemeld, maar gebruikt u de app? Dan ontvangt u meldingen over acties die op dat moment in uw buurt gebeuren, waar u ook bent. U ontvangt meldingen als tekstbericht. In de app zelf kunt u ook het spraakbericht beluis teren. Burgernet gebruikt uw locatiege gevens verder nergens voor. Uw gege vens worden dus ook niet bijgehouden. Hoe voorkom je dat je slachtoffer van II WhatsApp-fraude wordt? 1Spreek vooraf met familie en vrien den af dat je nooit via WhatsApp om geld vraagt 2. Krijg je een WhatsApp-bericht van iemand die een nieuw nummer heeft? Bel diegene op het nummer dat jijzelf al hebt. Houd een echt gesprek. Vraag door. 3. Vertrouw je het niet? Maak geen geld over. Doe aangifte bij de politie. Doe een melding bij de Fraudehelpdesk via fraudehelpdesk.nl/fraude-melden 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Bewust of onbewust kun je als onderne mer te maken krijgen met criminaliteit. Bijvoorbeeld als je kassa wordt leegge roofd (overval), als je wordt opgelicht (fraude) of als spullen worden gestolen (diefstal). Ook krijgen ondernemers regelmatig te maken met valse e-mails (phishing), bedreiging (afpersing) of een andere vorm van cybercrime. 10 handige tips van veiligheidsexperts: Maak een veiligheidsplan voor off- en online (o.a. sleutelbeleid en verant woordelijkheden). Train uw personeel op alle veiligheidsprocedures. Test periodiek uw eigen kennis en dat van uw medewerkers. Maak zichtbaar welke veiligheidsmaatregelen u heeft genomen. Ken uw buren, klanten, leveranciers en medewerkers. Vertrouw op uw gevoel en maak verdachte zaken bespreekbaar. Gebruik sterke wachtwoorden of een password manager. Maak geregeld automatische back-ups. Hang de poster 'Wij werken samen met de politie' op Meld ernstige misdaad bij 'Meld misdaad anoniem' De meeste slachtoffers bij brand val len door het inademen van rook. Als je slaapt, ruik je niets, je neus werkt niet. Alleen je gehoor werkt nog. Als de wasdroger kortsluiting maakt en brand veroorzaakt, word je van de rooklucht dus niet wakker. Doordat rook veel giftige gassen bevat, raak je snel in een diepe bewusteloosheid. Vaak al binnen enkele minuten. Rookmelders zijn van levensbelang, en niet alleen als je slaapt! Hoe sneller je een brand ontdekt, des te meer tijd en kans je hebt om je huis veilig te verla- De donkere maanden zijn weer aange broken en de herfstvakantie staat voor de deur. Misschien gaat u wat vaker op pad. Inbrekers zien dan eenvoudig dat u niet thuis bent en kunnen snel hun slag slaan. Hoe schrikt u inbrekers af? Enkele maatregelen zijn: Licht: gebruik tijdschakelaars op uw verlichting. Geluid in huis: laat de radio of de televisie aan als u een avondje weggaat. Sociale controle: vertel uw buren dat u een paar dagen weg gaat zodat ze een oogje in het zeil kunnen houden. Goed hang- en sluitwerk: maak hier van gebruik. Doe ramen en deuren dicht én op slot. Ook als u maar even weggaat. Bel 1-1-2! Ziet u iets verdachts bij u in de buurt? Aarzel dan niet en bel direct 1-1-2. Met de omschrijving van de daders en de vluchtrichting van de auto of scooter komt de politie direct in actie. Maak als het kan een film of foto met uw mobie le telefoon. Let wel goed op uw eigen veiligheid! Meer tips vind u op https:// www.poiitie.nl/themas/woninginbraak. Betrouwbare slotenmaker Betrouwbare slotenmaker nodig? U vindt deze eenvoudig via https://hetccv.nl/slotenmakers

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 13