Het vraagstuk Sint-Maarten: langs de deuren ja of nee? Zien drinken Rabobank organiseert online doet drinken bijeenkomst 'Digitale Fraude' ALLIANTIÉ ALCOHOLBELEID NEDERLAND UITKIJKPOST 4 NOVEMBER 2020 HEILOO - Volgende week woensdag is het 11 november, de dag waarop normaal gespro ken de leerlingen van het basis- schoolonderwijs met hun zelfge maakte lampion langs de deuren gaan om Sint-Maarten te vieren. Dit jaar zorgen het coronavi rus en de berichtgeving voor de nodige onduidelijkheid. Creatief alternatief De Veiligheidregio Noord- Holland-Noord geeft het dringende advies om niet langs de deuren te gaan met Sint-Maarten. Het risiconi veau is op dit moment nog 'ernstig'. Het blijft de eigen verantwoordelijk heid van de ouders, maar het wordt sterk afgeraden om nieuwe besmet tingen te voorkomen. Petra wordt in haar werk dagelijks geconfron teerd met corona en de gevolgen daarvan, daarom houdt zij zich aan het advies. "Het zou dan ook niet goed voelen om met mijn dochter Wies Sint-Maarten te vieren en me niet aan het advies te houden." Ook Esther, moeder van Nova (10) en Ian (12) kan zich in het advies vin den. "De kinderen weten al dat we dit jaar om deze reden geen Sint- Maarten vieren. We geven ook geen snoep aan kinderen die wel langs de deuren gaan. Dat zouden de kinderen niet begrijpen." Lara laat weten dit jaar geen Sint-Maarten te vieren, op school wordt ook geen lampion geknutseld. Lara: "Dit maakt het thuis iets makkelijker te begrijpen voor mijn dochter (9) en zoon (6). Wel met de belofte dat zij van ons een zak snoep mogen scheppen en dat we op de avond zelf gezellig gaan gourmetten. De gordijnen gaan dicht en we maken er met elkaar aan tafel een mooi familiemoment van." Petra en Bart (ouders van Fenna 10 en Sam 12) vullen Sint-Maarten dit jaar anders in, omdat dat hun het veiligst lijkt. "De traditie gaat heus niet verloren als we het een keer overslaan. We halen zelf een berg snoep in huis en dit verstoppen we her en der. Het is anders dan anders, maar we maken er toch iets van!" Esther, de moeder van Roos (10) vertelt dat ze het tra ditionele Sint-Maarten overslaan dit jaar. "Roos begrijpt dat dit niet door kan gaan, maar vindt dat wel heel erg jammer. En dus verzinnen we een creatief alternatief. Zo gaan we snoep sjoelen met chocolademun- ten en de winnaar krijgt een lekker zakje snoep." Bij Marit thuis zijn de meningen nog een beetje verdeeld. Zelf is zij het niet eens met het advies en vindt ze het heel erg jam mer. Toch zullen zij het advies wel opvolgen. "Ik wil andere mensen niet voor het blok zetten door toch voor de deur te staan. En dus gaan wij niet langs de deuren. We hebben wel snoepgoed in huis, dus als er kinderen aan de deur komen, doen we zeker open." Een ander vraagt zich af hoeveel kwaad het kan als de kinderen buiten staan te zingen. "Er zijn zoveel creatieve oplossingen te bedenken om dit feest toch door te laten gaan, maar daar wordt helaas niet naar gekeken." Bij Karin zijn de kinderen gewoon welkom, als zij thuis zijn. "Ik denk dat mijn jon gens wel graag willen lopen. In de buurt was ook de vraag gesteld, wat te doen met Sint-Maarten, waarbij bijna de hele straat aangaf dat kin deren welkom zijn. Misschien gaan we met de jongens wel iets anders doen, dan zijn we er niet. Al met al ben ik er dus eigenlijk nog niet uit." Lantaarn in vensterbank Het RIVM vraagt mensen die met Sint-Maarten langs de deuren gaan om rekening te houden met de maximale groepsgrootte en mini maal 1,5 meter afstand van bewo ners te houden. Wendy zou de tra ditie graag in ere houden en wil dan ook zeker langs de deuren. "Met het eigen gezin en maximaal twee volwassenen moet dat kunnen. Als mensen bij de deur een mandje klaarzetten en afstand houden voorzie ik geen probleem. Wel zou het mooi zijn als mensen die wel meedoen dit bijvoorbeeld door een lantaarn in de vensterbank of bij de voordeur kenbaar maken. Een beetje licht in deze tijd kan sowieso geen kwaad", aldus Wendy. Ook Lisette zou het graag vieren met haar twee jonge kinderen: "Zolang volwassenen op afstand blijven en verpakt snoep wordt uitgedeeld, zie ik het probleem niet zo", zegt zij. Net als Wendy zou ook zij het wel fijn vinden als huizen het kenbaar maken of kinderen welkom zijn. Ze vindt het nog een lastige keuze. Lisette: "Ik wil wel, maar ik wil niet de regels negeren. Daarom is een 'dringend advies' ook lastig te inter preteren. Dit laat ruimte voor eigen invulling. Wat dat betreft zou een verbod fijner zijn." De kinderen van Tanja zijn 7 en 11 en mogen gewoon op pad met him lampion. Zelf zorgt Tanja voor voorverpakt snoep dat ze vanuit de deuropening zo in de tasjes van de kinderen kan 'mikken'. Tanja: "Als iedereen dat zo doet, zie ik niet wat hier verkeerd aan is. Gewoon een beetje creatief zijn." Opa en oma Verder blijkt dat veel ouders ervoor kiezen om alleen bij de naaste buren langs te gaan, na dit vooraf te hebben overlegd. Zo ook bij Delina, die daar nog aan toevoegt dat bij haar de kinderen welkom zijn. Zij laat dan een van haar eigen kinderen de deur open doen. Een andere moeder laat nog weten ook wat bekenden in de straat langs te gaan en dat de kin deren alleen voorverpakte snoepjes mogen aannemen. Patricia vertelt dat een groep ouders zich rondom de school zal verstoppen (met inachtneming van de coronamaat regelen) en dat groepjes kinderen al zingend de ouders moeten zien te vinden. Als de ouder is gevonden, krijgen de kinderen natuurlijk een snoepje. Opvallend is dat bij veel gezin nen opa en oma bij het Sint- Maartenfeest worden betrokken. "Levi en Senna zingen bij opa en oma, krijgen een snoepje en gaan dan snel achterom waar ze ook bij de achterdeur een liedje zingen. Zo hebben ze twee deuren om voor te zingen en halen ze lekker een frisse neus", aldus moeder Linda. Andere ouders gaan met de kinderen alleen bij opa en oma langs om een liedje te zingen. Of opa en oma worden thuis uitgenodigd en er wordt in huis een gezellige avond georgani seerd. Al dan niet met snoep of lek ker eten. Lampions in het middelpunt In de Uitkijkpost van vorige week las u al hoe verschillende basis scholen in Heiloo omgaan met de adviezen rondom Sint-Maarten. Jouri Horsthuis, directeur van Elckerlyc basisschool voor freinet- onderwijs laat nog weten dat het advies om niet langs de deuren te gaan, niet uitmaakt voor de situatie op school. "We zijn met veel plezier en enthousiasme begonnen aan het maken van lampionnen. Dit is een hartstikke leuke creatieve activi teit die wij altijd groepsdoorbroken doen en die voor veel verbinding in de school zorgt. Op school laten we op 11 november de lampions aan elkaar zien in een verduisterde grote zaal. We hopen dat de kinde ren en hun ouders een leuke en ver antwoorde invulling kunnen geven aan het feest waarbij de lampions toch nog even in het middelpunt kunnen staan." Gezien alle reacties en het idee om er voor de kinderen op een of andere manier toch een leuke Sint- Maarten van te maken, zal dat laat ste wel lukken. Tekst: Linda van Rozendaal V.l.n.r. Noah, Vos, Loek en Noël, die vorig jaar gewoon alle deuren langsgingen. Foto: Tanja Verwer Online fraude neemt steeds meer toe. Foto: Getty Images/iStockphoto HEILOO - Kinderen kopiëren het gedrag van hun ouders. Daar zijn we ons met betrek king tot veel zaken al bewust van, maar nog niet over het drinken van alcohol. Voor veel kinderen die volwassenen zien drinken, wordt alcohol aantrek kelijk. Drink daarom geen alco hol als kinderen en jongeren erbij zijn. Met deze boodschap start de Alliantie Alcoholbeleid Nederland volgende week lande lijk met de campagne 'Zien drin ken doet drinken'. Het doel: ouders en andere opvoeders bewust maken van hun voorbeeldfunctie en de invloed die zij hebben op het latere drinkgedrag van kinderen. Control of Alcohol Drugs en Brijder Jeugd houdt op donderdagavond 5 november een webinar voor ouders en opvoeders uit de regio. Daar wordt naast de boodschap van de campagne ook besproken wat de effecten zijn van alcohol- en drugsgebruik op het puberbrein, hoe je het gesprek aan kunt gaan met je kind over alcohol en drugs en er is de moge- HEILOO - WhatsAppfraude, valse e-mails, marktplaatsfrau de... Je kunt het zo gek niet bedenken of criminelen weten op een uiterst sluwe manier geld van je bankrekening af te halen. We zijn steeds meer online en in deze tijd van corona zelfs nog meer met thuis werken, infor matie zoeken en delen. Die functionaliteit is heel fijn, maar daarmee zijn we ook meer kwetsbaar voor internetcrimine- len. "En dat merken wij", aldus Sharon Döpp-Berkhout, mana ger Dagelijkse Bankzaken van Rabobank Alkmaar e.o. "We wor den wekelijks geconfronteerd met online fraude en we zien dit aantal steeds meer toenemen. Criminelen worden steeds creatiever en valse e-mails zijn bijna niet meer van echt te onderscheiden. En het kan echt iedereen overkomen! We zien het als onze maatschappelijke taak om mensen hierop te wijzen en tips te geven om die digitale deur zo goed mogelijk af te sluiten. Daarom orga niseren wjj deze online bijeenkomst op dinsdagavond 17 november van 19.30 - 20.45 uur." Deze bijeenkomst is gericht op particulieren. Wat kun je verwachten? Tijdens de bijeenkomst nemen Sonja Groenendijk en Jolanda van Velsen van Cyber2day je mee in ver schillende soorten digitale fraudes. Zij leggen dit op heldere en duide lijke wijze uit. Een online bijeen komst vol interactiviteit, filmpjes en animaties die aansluiten op de dage lijkse realiteit. En wat je daartegen kimt doen. Wil jij deze bijeenkomst bijwonen? Meld je aan via rabo. nl/alkmaar/cybercrime. Na je aan melding ontvang je een bevestiging van je deelname. Uiterlijk één dag van tevoren krijg je een link om de online bijeenkomst bij te wonen. Gewoon thuis vanaf je eigen bank. lijkheid om vragen te stellen. Het webinar begint om 19.30 uur, aan melden kan gratis via interventies- gezondheid@ggdhn.nl of www. incontrolofalcoholendiTigs.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 15