Priegelen tot er een levensecht schilderij ontstaat Hoogseizoen houdt langer aan uitkijkpost.nl EHBO op Het Kleurenorkest REGIO 0 volg ons op Facebook 15 UITKIJKPOST 11 NOVEMBER 2020 Tinie werkt aan haar nieuwe meesterwerk met een daglichtlamp en een stok waar haar pols op kan leunen. Foto: Margreeth Anema REGIO - Het is deze herfst druk ker dan normaal in het Noord- Hollands Duinreservaat. Volle parkeerplaatsen, vele fietsers en overal hardlopers. Sporten of wandelen in het bos- en duinge bied zijn populaire uitstapjes dit seizoen. Even je hoofd leegmaken, een herfstwandeling met het gezin of lekker sporten om je conditie op peil te houden. De bossen en duinen zijn er de perfecte plek voor. Vooral tijdens de (gedeeltelijke) lockdown. Het is makkelijk om anderhalve meter afstand tot anderen te houden in zo'n uitgestrekte, mooie, groe ne omgeving. Daarnaast is het op meerdere plekken mogelijk om een koffie-to-go of een to-go-appeltaar- tje te halen. Het gebrek aan andere uitgaansmogelijkheden lijkt tevens een rol te spelen. Tijdens de eerste lockdown werd het Duinreservaat ook drukbezocht. Het Noord-Hollands Duin reservaat is een van de grootste natuurgebieden in Nederland en bevindt zich tussen Wijk aan Zee en Bergen. Het gebied wordt beheerd door PWN. Volgens Jade Hurkmans, woordvoerder van PWN, is het niet zeker of de drukte komt door de lockdown. "We zien dat het hoog seizoen langer aanhoudt dan voor afgaande jaren maar of het echt door corona komt durven we niet te zeggen. Normaal gesproken begint het hoogseizoen in het voorjaar en neemt de drukte eind september af', aldus mevrouw Hurkmans. Toch grijpt PWN niet in zolang het goed gaat. "We vinden het belangrijk dat de coronamaatregelen worden nageleefd en dat iedereen de ver antwoordelijkheid neemt om ons prachtige natuurgebied schoon ach ter te laten. Als dit uit de hand loopt grijpen we natuurlijk in", zegt ze. De anderhalve meter is voorlopig niet weg te denken uit onze samen leving. Een witte winter maakt het Noord-Hollands Duinreservaat wel licht nog populairder. Tekst: Joep Kok LIMMEN - Alles begint met een uitvergrote foto, in dit geval van de weelderige bloemenpracht in haar achtertuin. Daarna worden de voornaamste bloemen op het paneel overgenomen met trans ferpapier. Dan volgt de onder schildering in sepia. Als laatste wordt de verf aangebracht met transparante kleuren om een 3D-effect te creëren. "Die prach tige klaprozen waar ik dol op ben moeten eruit knallen, som mige accenten doe ik met dek kende verf", aldus Tinie Hanck, fijnschilderes uit Limmen. De schilderijen die Tinie maakt zijn levensecht, het lijken wel foto's. Ze schilderde in opdracht o.a. een Fries paard, de Antelope Canyon, het Yellowstone-park en laatst mocht ze zelfs de portretten van de omgekomen vliegeniers maken bij het onlangs onthulde monu ment in Limmen. Toch schildert ze het allerliefst haar kleinkinderen Julian en Nikki, de laatste keer van een vakantiefoto uit 2017, toen ze 8 en 3 jaar waren. Dus volgens Tinie wordt het nu wel weer eens tijd voor een nieuw schilderij van haar oogappels. De werkplaats Ongeveer vijf uur in de week schildert ze op de bovenverdieping van 'de werkplaats'. De beneden verdieping is namelijk gereserveerd voor haar man en zijn hobby: de groentetuin. Vroeger fungeerde haar plekje als houtzolder. 'De werk plaats' stamt uit 1948 en was van haar vader, een aannemer. Tinie en haar man hebben alles zoveel moge lijk intact gelaten en ze moet dan ook na het schilderen heel voorzich tig het trapje weer af, zo steil is het. Het plekje is haar rijkdom. Tinie begon in 1993 met aqua relleren. Ze was zo gefocust op de details dat haar werd geadviseerd om te starten met fijnschilderen. Daar begon ze mee in 2000. Ze besloot in 2013 mee te doen aan de nationale wedstrijd 'Schilderij van het jaar'. Haar eerste inzending was een glas met een takje aalbessen erin. Het ziet er piekfijn uit: zelfs de bijna onzichtbare luchtbelletjes van het water zijn zichtbaar. Maar liefst drie keer op rij werd ze genomi neerd en in 2015 haalde ze zelfs de finale, maar het jaar daarop was ze er klaar mee. "Ik had genoeg wapen feiten verzameld", glimlacht Tinie bescheiden. Met het laatste meesterwerk van haar tuin met de klaprozen, papa vers en het vingerhoedskruid zal ze de hele winter zoet zijn. "Maar dat is heerlijk, zo heb ik deze winter toch een beetje het gevoel dat ik in mijn tuin zit", aldus de kunstenares. Tekst: Margreeth Anema Een prachtig schilderij van de kleinkinderen. Julian geeft zijn zusje Nikki een hapje chocoladeijs. Aangeleverde foto LIMMEN - Afgelopen week hebben de leerlingen van groep 8 van kindcentrum Het Kleurenorkest in Limmen de EHBO-week gehad. Na alle theorie geleerd te heb ben en deze voldoende afgesloten te hebben door middel van een the- orietoets, werden er door vrijwil ligers van de Castricumse EHBO- vereniging vier dagen achter elkaar praktijklessen verzorgd. De helft van de lesdag werd besteed aan de praktijklessen van EHBO. De leerlingen leerden onder andere de stabiele zijligging, buikdraaien en Rautek. Daarnaast werd er aan dacht besteed aan het aanleggen van een drukverband, handverband, knie- en elleboogverband. Op de laatste lesdag werd het beademen, reanimeren en het gebruik van een AED aangeleerd. Alle 28 leerlingen hebben de prak tijklessen met goed gevolg doorlo pen en mochten met trots het cer tificaat van deelname aan de Jeugd EHBO in ontvangst nemen. Iedereen mocht het Jeugd EHBO-certificaat in ontvangst nemen. Aangeleverde foto Tijdens de lockdown worden de duinen drukker bezocht dan normaal. Foto: Joep Kok

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 15