Coalitie Heiloo verliest meerderheid 10.000 bollen sieren landgoederenroute Heiloo COLUMN 5 Corrie Konijn stapt over naar Heiloo Lokaal Sint-Maarten INGEZONDEN BRIEF Een konijn uit de hoge hoed UITKIJKPOST 11 NOVEMBER 2020 Op het Wilgenpad richting boerderij Ter Coulster worden de eerste bollen geplant. Foto: Sanne Kaandorp - Klaver HEILOO - Met de overstap van Corrie Konijn van Heiloo-2000 naar Heiloo Lokaal raakt de coalitie haar meerderheid kwijt. Waar eerst de coalitie een meer derheid bezat met 10 zetels en de oppositie bleef steken op 9 zetels, zijn de rollen nu omge draaid. Maandagavond 2 november maakte Corrie Konijn aan het begin van de raadsvergadering bekend over te stappen van Heiloo-2000 naar Heiloo Lokaal. Na 16 jaar zei ze de partij vaarwel. Bij Heiloo Lokaal treft zij een oude bekende, namelijk Tijmen Valkering die in 2017 ook Heiloo-2000 verliet en een afsplit sing maakte door Heiloo Lokaal op te richten. Konijn zegt dat de oor zaak van haar beslissing voor de overstap een intern partijprobleem is, gestoeld op een onoverkomelijke vertrouwensbreuk. "Ik heb overwo gen mijn raadszetel ter beschikking te stellen aan Heiloo-2000 maar de mensen die met voorkeurstemmen op mij gestemd hebben laat ik niet in de steek. Fractievoorzitter van Heiloo-2000 Linda Veerbeek zegt in een reactie totaal overvallen te zijn door het besluit van Konijn. "Wij herkennen ons niet in een vertrou wensbreuk." In haar statement zei Corrie Konijn tegen de gemeenteraad dat de huidige coalitie wat Heiloo Lokaal betreft tot de gemeente raadsverkiezingen in maart 2022 kan blijven functioneren in haar hui dige vorm. "Wel zal er gedoogsteun van een of meerdere partijen moe ten worden gezocht. Dat komt een goed debat in de raad ten goede. Daar ontbrak het de laatste tijd aan waardoor de gemeenteraad in Heiloo uiterst voorspelbaar werd", aldus Konijn. Wat betekent dit voor de stem verhouding? De zetelverdeling binnen de gemeenteraad van Heiloo zag er voor 2 november als volgt uit: Heiloo-2000 4 zetels, WD 4 zetels, D66 3 zetels, CDA 2 zetels, PvdA 2 zetels, GBH 3 zetels en Heiloo Lokaal 1 zetel. Na de overstap van Corrie Konijn gaat Heiloo-2000 naar 3 zetels en krijgt Heiloo Lokaal er 1 zetel bij. Dit houdt in dat de coalitie 9 zetels overhoudt en de opposi tie 10 zetels heeft. De laatste jaren was de stemverhouding binnen de gemeenteraad vaak 10-9 door de krappe meerderheid van de coali tiepartijen en konden belangrijke beslissingen bij stemmingen er vaak 'doorgedrukt' worden. Nu de ver houding net andersom ligt zal de coalitie het moeilijker krijgen om op vele fronten haar zin te krijgen. Verheugd Tijmen Valkering, fractievoorzit ter Heiloo Lokaal, toonde zich ver heugd. "We beseffen ons terdege dat de verhoudingen in de raad zijn gewijzigd. Heiloo Lokaal zal zich constructief pragmatisch blijven opstellen." René van Splunteren (WD) was verbaasd maar ziet in Konijn een loyaal lid binnen de gemeenteraad en hoopt op een constructieve hou ding in de komende tijd. Hessel Hienrstra (CDA) wees erop dat Konijn twee jaar geleden als, toen nog, fractievoorzitter haar handtekening zette onder het coali tieakkoord. Stemming Al bij de eerste stemming bleek hoe de overstap van Konijn uit kan pakken. Corrie Konijn stemde namens Heiloo Lokaal tegen de extra bijdrage van ruim 1,7 mil joen aan extra kosten voor de aan sluiting van Heiloo op de A9. Tekst: Yvonne van Stiphout HEILOO - De eerste editie van de GroenSpoor Plantestafette in Noord-Holland gaat dit jaar anders dan gepland door. Op 24 oktober zouden in de vijf gemeenten Heerhugowaard, Alkmaar, Heiloo, Castricum en Heemskerk in vijf weekenden ach ter elkaar met een groep van 30 inwoners bloembollen, vaste plan ten, struiken en bomen geplant wor den. De coronamaatregelen gooi den roet in het eten. In aangepaste vorm is het in Heiloo toch gelukt om een nieuw groenlint aan te leg gen. In etappes en in groepjes van twee personen, zijn 10.000 bollen geplant langs de landgoederenroute Heiloo. Landgoederenroute Heiloo Bewoners van het landgoed Willibrordus, vrijwilligers van Bijenlint Heiloo, Groei en Bloei, inwoners van Heiloo en zo'n 15 scouts hadden zich aangemeld om op 7 november 10.000 bollen te gaan planten. Het planten langs de landgoederenroute Heiloo is nu in etappes gebeurd. De scouts (onder 12 jaar) en hun begeleider start ten op 7 november met planten langs het Wilgenpad naar boerde rij Ter Coulster. Bewoners van het landgoed en de vrijwilligers heb ben daarna in groepen van twee personen bollen geplant langs de Olvendijk en de Kanaalweg. Zo is er een mooie, biodiverse en aantrek kelijke groene verbinding ontstaan. Deze staat in het voorjaar in volle bloei met krokussen, narcissen, botanische tulpjes en boshyacin- ten. Een extra reden om de land goederenroute te lopen en ervan te genieten. Wethouder Rob Opdam: "We zijn blij met dit mooie resultaat, al was het natuurlijk niet het feestje wat het had kunnen zijn. We hopen volgend jaar op een echte plan testafette. Een estafette waarbij alle betrokkenen aanwezig kun nen zijn. En waarbij we de plant- schop als estafettestokje doorge ven van gemeente naar gemeente voor het aanleggen van nog meer groenlinten in de gemeente en de regio!" "Mam, kunnen jullie er alsjeblieft eens over ophouden?" vraagt mijn dochter streng. We zitten aan tafel en hebben het voor de drie miljoen ste keer over corona. "Door er de hele tijd over te praten wordt het niet minder vervelend." Dochter heeft pas weer te horen gekregen dat de voetbalwedstrijden niet door gaan én dat ze op school een mond kapje moet dragen. Beschaamd zijn we ons opeens bewust van ons gedrag. Ik probeer vervolgens niet iedere update van coronanieuws meer te lezen, we bespreken het niet meer aan de eettafel en van de persconferenties lezen we alleen even de samenvat ting. Er daalt een serene rust neer op ons gezin. Ik lees weer eens een boek in plaats van nieuws. We genieten van de herfstkleuren in ons bos en we kopen stiekem pepemoten en kijken films. "Wanneer is het 11 november?" vraagt mijn zoon. "Nog een paar dagen", antwoord ik en voorzie geen problemen. Dit is toch wel het meest ultieme corona- proof feest van het jaar. De kinderen die samen lopen zitten toch al bij elkaar in de klas. De deuren die men langsgaat, ach, dat is je eigen straat. Men steekt kaarsjes aan, zet een pot snoep voor de deur en steekt na het gezongen liedje even de duim op vanachter het raam of vanuit de hal. Volkomen veilig. En daar was het bericht van de veiligheidsregio. En de e-mail van school. Geen elf november, geen lampionnetje knutselen. Niks. Verdorie. De kinderen accepteren het zonder te morren. Maar als kind weetje nog niet dat die regenachtige, win derige elfnovemberavonden later zulke mooie herinneringen zijn. Hoe je daar liep met die natgeregende lampion, zere vingers van de kou en een tas vol buit. Datje dacht dat het superlaat was en het zingen toch wel spannend vond, maai'je meer wilde ophalen dan je broertjes. De volgende dag mocht je een snoepje mee naai' school! En 's avonds vroeg je met een kriebel in je buik wanneer Sinterklaas aan zou komen. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Eindelijk is er iemand die haar principes niet wil verloochenen. Het creatief boekhouden vanwege de aansluiting op de A9 kan niet langer doorgaan, zeker niet als dit ten koste moet gaan van de sociale voorzieningen in Heiloo. Het is terecht dat de gemeenteraad heeft besloten de 1,7 miljoen extra kosten voor de A9 niet voor zijn rekening te willen nemen. Dit mag niet doorgaan, met een wethouder die zich van de domme houdt door alleen te begroten wat hij weet en kosten door te schuiven. Zo'n houding is er mede de oorzaak van dat infrastructurele projecten er politiek doorheen worden gejast en eindigen in een financieel debacle. Budgetbeheersing van infrastructuur vraagt niet om een relaxte houding, maar om visie, inzicht en scherp onderhandelen. De afslag A9 is een aanslag op het gemeentebudget. De provincie laat Heiloo de kastanjes uit het vuur halen. Heiloo moet blijkbaar aan de bedel staf. Het project om een provinciale weg op de A9 aan te laten sluiten gaat Heiloo boven zijn macht. Dit is een risico voor de gemeente, die zijn eigen broek moet ophouden. Het project A9 is achterhaald. Door maatschap pelijke veranderingen dienen uitgangspunten en eisen te worden herzien, waarbij rekening wordt gehouden met o.a. het stikstofbesluit en de invloed van de coronacrisis. Stop als projectontwikkelaar en het het duur ver kopen van grond aan speculanten voor de financiering van de afslag A9. Besteed het geld om de kwaliteit van de samenleving te verbeteren. Bouw meer woningen voor jongeren. De gemeenteraad dient te overwegen om de verantwoordelijkheid voor de afslag A9 terug te geven aan de provincie. Hulde aan mevrouw Konijn voor het terugbrengen van het debat in de gemeenteraad. Dat was tot nu toe een farce. Jaap Sombroek, Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 5