Elisah na loodzware levensreddende operatie: "Ik kan weer ademen" Een goed idee voor Sinterklaas! COLUMN Tf\Aaanje' 5 Het nieuwe boek van de Historische Vereniging De oude man INGEZONDEN BRIEVEN Reactie op reactie ingezonden brief 'Ik wil wonen in Heiloo' Reactie op petitie 'Ik wil wonen in Heiloo' UITKIJKPOST 2 DECEMBER 2020 Het boek is een leuke cadeautip voor de feestdagen! Aangeleverde foto HEILOO - Enkele weken gele den is een nieuw boek over het Landgoed Willibrordus uitge komen. Dick Slagter, bekend van onder andere 'Het nieuwe straatnamenboek van Heiloo' heeft het Landgoed zeer uitge breid beschreven, de verdwenen en nog bestaande gebouwen op het terrein maar ook de vele kunstwerken die er te vinden zijn. Veel aandacht gaat naar de kapel, zo worden bijvoorbeeld de schitte rende glas-in-loodramen uitvoerig beschreven. Met dit boek in de hand bekijkt u de ramen op een bijzon dere en gedetailleerde wijze. Op de geschiedenis en ontwikkeling van het psychiatrisch centrum, het leven en het werken op de Willibrordus wordt uitvoerig ingegaan. Daarnaast is het boek zeer rijk geïllustreerd. Dick heeft uit zijn prachtige foto collectie ruim 200 historische en actuele foto's in het boek kunnen plaatsen. Het boek is door de woor denlijst, een chronologisch over zicht, een uitgebreide index en een toegevoegde plattegrond van het terrein zeer compleet geworden. Het boek is in Heiloo te koop bij Primera in Het Hoekstuk, Bruna aan de Heerenweg en in het Historisch Museum Heiloo. Het kost 16,50. Voor informatie kunt u bellen naar 06 - 51718363. Openingstijden van het muse um: di. 19.00 - 21.00 uur, za. en zo. 14.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis en alle coronaregels worden in acht genomen. HEILOO - "Ik kan het nog steeds bijna niet geloven dat ik nu aan de andere kant van een operatie zit. Ik leef nog." Elf weken na een zware en riskante operatie aan haar hoofd en nekwervels is Elisah Binne wij zend thuis aan het herstellen. Jarenlang bracht ze door in bed vanwege een zeldzame neurologische aandoe ning waardoor ze meer en meer lichamelijke klachten kreeg, maar niemand kon haar vertel len wat ze had. Elisah zit opgesloten in haar appartement in Heiloo. Vanwege corona durft ze de deur nog niet uit. Ze moet veel rust houden en heel erg wennen aan het gevoel dat ze haar hoofd niet meer kan draaien doordat de nekwervels zijn vastge zet. "Ik kan nu goed ademen. Dat voelt al zo heerlijk. Als ik het kon, zou ik een gat in de lucht springen." Altijd hoofdpijn Zo lang als Elisah zich herinnert heeft ze last van haar hoofd en nek. "Toen ze klein was merkten we al dat er iets mis was, maar ondanks bezoeken aan artsen kwamen we er niet achter wat haar mankeerde", aldus haar ouders Janny en Hans. "Elisah had altijd hoofdpijn en die vreselijke pijn in haar nek." De klachten werden steeds erger en als jonge vrouw bracht Elisah de afgelopen jaren grotendeels door in bed of op de bank. Haar hoofd ondersteund door een nekkraag en met een zonnebril op tegen het licht. Normale lichaamsfuncties werkten niet meer en zelfs praten ging moei zaam. Haar hoofd voelde alsof het er ieder moment af kon vallen. Twee jaar geleden leek een stamceltherapie in Duitsland nog haar enige redding. Via crowdfun- ding probeerde ze het geld voor deze behandeling bijeen te krijgen. Voordat het zover was, kwam ze erachter dat een zittende MRI-scan in Engeland tot de mogelijkheden behoorde. Uit die scan werd ein delijk duidelijk dat Elisah lijdt aan een zeldzame neurologische aan doening, waardoor haar nekwervels extreem instabiel zijn en alle kanten op wiebelen. Als gevolg daarvan zijn de kleine hersenen helemaal verzakt. Geen stamcelbehandeling, maar een nog veel duiudere opera tie in Amerika of Barcelona waarbij haar nek wordt vastgezet, kon haar helpen. In augustus had Elisah de benodigde ton voor deze operatie bij elkaar en kon ze eindelijk wor den geholpen. De ingreep is risico vol, maar ze ging ervoor. Horror "De operatie duurde zeven uur en ik heb daarna 48 uur op de intensive care gelegen. Ik kon van tevoren niet inschatten hoe heftig dat zou zijn. De eerste vijf dagen waren echt horror." Inmiddels is ze elf weken verder. "Eerst overheerste het gevoel dat ik nooit zou kunnen wen nen aan mijn vastzittende nek. Als ik ga liggen moet ik ervoor zorgen dat het precies recht ligt. Maar gelukkig gaat het nu beter en voelt het alle maal al wat natuurlijker." Spijt van de ingrijpende operatie heeft ze dan ook niet. "De voordelen zijn nu al veel groter dan het nadeel." Elisah beseft goed dat ze nog een lange weg te gaan heeft. "Het her stel van de operatie kan wel twee jaar duren en er is nog een operatie nodig aan een hernia in mijn rug." Toch blijft ze optimistisch. Voor de operatie droomde ze van alledaagse dingen zoals winkelen en eten koken voor haar man. "Het is nog steeds heel onwerkelijk dat ik dat straks kan. Misschien krijg ik ooit wel een hond. Ik heb zo lang op een operatie gewacht dat ik nu bijna niet kan geloven dat het achter de rug is. Ik ben de mensen die mij hebben gesteund zo dankbaar, dat is niet in woorden uit te drukken. Dat het voorbij is en dat ik kan werken aan herstel is echt ongelooflijk." Bron: NH Nieuws Ook al zal het herstel nog even duren, Elisah is optimistisch en ziet nu al de voordelen van de operatie. Foto: NH-Nieuws Het is alweer zover: de oude man is weer over uit Spanje. De tijd van schoentje zetten, liedjes zingen en mooie tekeningen met verlanglijstjes maken is aangebroken. Heerlijk! Samen met nog de enige gelovige in huis kijk ik naar de filmpjes van ons sinterklaasfeest van vorig jaar met de hele familie. Ieder jaar nodigt het opperhoofd van de familie, onze oude opa, zijn hele achterban uit om samen een middagje met de hilari sche Sint en zijn pieten het feest te vieren. De groep is groot. Opa heeft op het filmpje alleen al dertien ach terkleinkinderen rondrennen. Er moet al een aantal jaren een zaaltje gehum d worden en aan grote tafels zitten alle gezinnen lekker door elkaar' heen en kletsen bij. Koffie, taart, pepemoten en bier gaan in de rondte. Opa loopt rond en geniet met volle teugen. We scrollen op de telefoon door de foto's. Er is er uiteraard ook weer eentje met opa bij de Sint op schoot. We lachen. Neefjes en nichtjes spelen met de lege jute zakken, him cadeautjes en opa's rollator. Het lijkt als de dag van gisteren maar toch ook weer lang geleden. Zoveel men sen op een kluitje zie je tegenwoor dig niet meer. De lach is veranderd in een kleine traan. Volgend jaar hebben we geen nieuwe filmpjes om terug te kijken. De lachende mensen op beeld wis ten toen nog niet dat ze meer hadden moeten genieten, misschien toch even langer hadden moeten blijven zitten en harder hadden moeten lachen. Het was de laatste keer. Opa is er niet meer. Even een jaartje overslaan vanwege corona klinkt vrij onschuldig, maar wat als het je laatste keer samen zal zijn? Je laatste kerst samen, je laatste verjaar dag, de laatste keer aftellen voor het nieuwe jaar? Laten we goed kijken wat de moge lijkheden zjjn om de feestdagen toch zo compleet mogelijk te vieren dit rare jaar. Het kunnen zomaar waar devolle herinneringen worden. Op 25 november stond een brief in de krant van een heer die suggereert dat het geen probleem is om een huis in Heiloo te kopen en kopers arrogantie verwijt. Over arrogant gesproken. Hij gaat volledig voorbij aan het feit dat niet iedereen de financiële mogelijkheden heeft, zoals hij die kennelijk wel heeft. Als je in Heiloo wilt blijven wonen en niet kan kopen ben je aangewe zen op een huurwoning, Dan is het helaas zo dat er een wachtlijst van minimaal tien jaar is, zoals bij mijn kinderen. Daar heb je als gefortuneerde koper inderdaad geen last van, maar om dan mensen die dat soort problemen proberen op te lossen arro gant te noemen vond ik wel ver gaan. Wie is er hier arrogant? G. Oudhoff Ik geef Ed Verbeek volkomen gelijk dat er momenteel geen betaalbare koopwoningen zijn en geen sociale huurwoningen voor jonge starters. Ik vind dat er meer betaalbare koopwoningen en sociale huurwoningen moeten worden gebouwd. Ik weet waarom het allemaal zo duur wordt. Van de positieve ideeën van de gemeente en van de burgers (het bouwen van huizen voor starters) wordt veel tegengehouden door de Stichting Heilloze Weg en natuurverenigingen. Daardoor vraag ik mijzelf af: "Willen jullie zelf geen toekomst voor jullie kinderen?" Waarom komen de Stichting Heilloze Weg en natuurverenigingen niet met positieve ideeën? Ik wil graag dat mijn kleinkinderen ook in Heiloo kunnen blijven wonen, maar dat kan alleen als het allemaal betaalbaarder wordt. Pé Scholten

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 5