Hoe Heilooër Peter Zwijnenberg (83) met hulp van burgemeester Hans Romeyn zijn levensredster uit 1941 opspoorde! 18 HERMAN C.GROOT CATHARINA G.GROOT -BAKKUM Door Peter Zwijnenberg HEILOO - Je zult maar als jochie van vier, een paar honderd meter van huis, op je fietsje zitten ter wijl zomaar opeens de granaten van het Duitse luchtafweergeschut rondom je in het wegdek slaan. Dit overkwam Petertje in 1941 op de kruising Kennemerstraatweg/ Warmoezierslaan. Hij liet zijn fiets je vallen en rende naar het dichtst bijzijnde 'huis' (het kruideniers winkeltje van Herman Groot). De bewoonster ving hem op in de deur opening, sleurde hem de huiskamer in en ze zochten vervolgens dekking onder een zware eikenhouten tafel totdat 'de bui' over was. Geweldig, zo'n vrouw die een haar onbe kend knulletje met haar lichaam beschermde. Reünie Na de oorlog in 1947 verhuisde het gezin Zwijnenberg naar Amsterdam, Peter de mogelijkheid ontnemend om zijn redster nog eens op te zoeken en te bedanken. Het heimwee naar zijn geboortedorp Heiloo met al zijn vroe gere dorps- en klasgenootjes bleef ech ter knagen en zo besloot hij eind jaren '90 naar hen op zoek te gaan, waar bij de hulp van de lokale pers ('Peter Zwijnenbergs heimwee naar het Heiloo van zijn niet volbrachte jeugd') wonde ren deed. Een stortvloed aan reacties was het gevolg, zelfs van geëmigreerde Heilooërs uit Canada en Nieuw-Zeeland, maar ook uit Italië en Oostenrijk, veelal voorzien van zeldzame foto's. Voor Peter was het meteen duidelijk: hier moest iets mee gedaan worden voordat al die herinneringen aan Heiloo in de oorlogsjaren voorgoed tot het verleden zouden behoren! En zo ontstond haast als vanzelf het idee om 'Rondschrijven Heiloo' te starten: een kwartaaluitgave waarvan het eerste nummer in mei 2000 verscheen en het laatste in december 2004, met de belofte aan alle mede werkers dat hun waardevolle bijdragen ooit in boekvorm zouden worden uit gebracht. Op 15 mei 2004 vond er een grootse reünie in Heiloo plaats waarbij het boek 'Vaders achter het behang' werd geïntroduceerd. Uitkijkpost deed hiervan bij herhaling uitgebreid verslag. Een prachtige bekroning van een door heimwee gedreven initiatief waardoor vele uitgewaaierde Heilooërs elkaar hadden teruggevonden. Terug naar Heiloo Werd Peter eindelijk van zijn heim wee verlost? Zowel ja als nee! Want nog altijd was daar die herinnering aan mevrouw Groot van de gelijknamige kruidenierszaak die Peter met gevaar voor eigen leven had gered. Tijdens zijn vele bezoeken aan Heiloo reed Peter steeds langs dat vroegere kruideniers winkeltje - inmiddels een woonhuis - en over de plek waar hij zijn fietsje liet vallen om in de armen van Catharina Geertruida Bakkurn (de meisjesnaam van zijn redster, zoals hij later ontdek te) te vallen. Nadat in 2014 zijn echtge note Tonny overleed met wie hij 53 jaar getrouwd was, hield hij het nog drie jaar in zijn eentje vol in Zuid-Holland alvorens naar Heiloo te verhuizen, waar hij op 850 meter van zijn vroegere ouderlijk huis een bungalow huurde op bungalowpark Het Caendorp. Met zijn broer Eric vlakbij in Alkmaar en diens poldermolen De Wimmenumer in Egmond a/d Hoef op nog geen zes kilo meter afstand, voelde het weer hele maal als thuis en had Peter eindelijk tijd om in februari 2018 aan het vroe gere kruidenierswinkeltje van Herman Groot een bezoekje te brengen (zie onderstaande foto's van 'toen' en 'nu'). Door de huidige bewoners Ingeborg en Martin Lind werd hij allervriendelijkst ontvangen en hij mocht overal rondkij ken. Met een achtergelaten exemplaar van 'Vaders achter het behang' plus een foto van 'die vroegere winkel' nam hij afscheid. De burgemeester Maar toen begon voor Peter een nieuwe zoektocht! Want WIE was nou eigenlijk zijn redster uit 1941? Dat ze nog in leven zou zijn kon hij echt wel vergeten. Zou ze kinderen hebben gehad die hij misschien zou kunnen opsporen om hen alsnog postuum te bedanken voor zijn redding? Wat was haar meisjesnaam, haar sterfdag, haar begraafplaats (om ten minste met een bloemstukje alsnog postuum dankbaar heid te kunnen tonen)? Vragen, vragen, vragen waarop niemand een antwoord kon geven. Echt alles geprobeerd! Om gek van te worden, en dat met de moderne digitale technieken, maar de evenzo storende wet op de privacy om een bewoonster uit de veertiger jaren niet te mogen opsporen! Het was een allerlaatste en spontane inge ving van Peter Zwijnenberg om ten einde raad aan de burgemeester van Heiloo zijn probleem voor te leggen. Niet in de laatste plaats sinds deze tijdens een toevallige ontmoeting enthousiast aan Peter vertelde dat zijn boek 'Vaders achter het behang' bij hem thuis in de boekenkast stond. Einde aan de zoektocht Ambtelijke molens kunnen lang zaam malen. Heel wat langzamer dan de ruim 1 miljoen omwentelingen per jaar van de poldermolen van zijn broer Eric, maar de snelheid waar mee de tientallen jaren van zoeken naar een levensredder in 'no-time' door burgemeester Romeyn in gang werd gezet, slaat alles. Binnen enkele weken ontving Peter van directeur Paul Post van het Regionaal Archief Alkmaar alle persoonlijke gegevens over 'kruideniersvrouw' Catharina Geertruida Bakkurn, geboren in 1908, overleden in 1987, met als meest belangrijke info waar zij in 1987 was begraven. Bijna had ik de moed al opgegeven om aan die laatste afslui ting gestalte te kunnen geven, aldus Peter, toen Jan Kaandorp, eigenaar van het bungalowpark waar ik woon, mij te hulp schoot met een document van het RK kerkhof aan de Westerweg waar zijn ouders begraven liggen om daar te gaan informeren. Een nieuwe zoektocht kwam op gang, met als resultaat dat ik op 28 oktober 2020 tot mijn grote verrassing en opluch ting een e-maü van Willibrordushof- beheerder Ina Hoogeboom ontving waarin stond dat er van mijn levens redster en haar echtgenoot wel degelijk nog een graf bestaat! En zo kwam er dankzij burgemeester Hans Romeyn, zijn secretaresse Mira van Hilst, directeur Paul Post van het Regionaal Archief en Jan Kaandorp een einde aan een 79 jaar durende zoektocht. Peter Zwijnenberg. Aangeleverde foto 21HH&Q9 t 28-6 1982 H'B-ttOS t Met een plant bij het graf van zijn redster toont Peter zijn dank baarheid. Aangeleverde foto De kruidenierswinkel. Aangeleverde foto Het pand nu. Foto: Google Streetview UITKIJKPOST 9 DECEMBER 2020

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 18