Ook in november opkikkers XopX 'De Parel' overhandigt cheque aan Hospice Egmond Jaarlijkse inzamelactie Douwe Egberts waardepunten gestart regio 21 9 DECEMBER 2020 [v| Fabio Pravisani vereeuwigt Descartes EGMOND AAN DEN HOEF - In de zomer draait hij alle smaken ijs voor 'Prav', de ijssalon in de Voorstraat in Egmond aan Zee. Fabio Pravisani (49) is daarnaast vooral ook een autodidactisch kunste naar, beeldhouwer en bronsgieter. In de winter werkt hij in diezelf de ijssalon aan de beelden die hij in opdracht maakt of aan eigen werk. "Afgelopen vrijdag 4 december is mijn meest recente stuk op zijn sokkel gezet in de tuin van de Slotkapel in Egmond aan den Hoef: een borstbeeld van René Descartes, een groot Franse filosoof en beroemd wiskundige en ooit inwoner van de Egmonden. Hij is vooral bekend om zijn filosofische uitspraak 'Ik denk, dus ik ben'. De officiële onthulling, waarschijnlijk door de Franse ambassadeur, volgt op een later moment", aldus Fabio. Bronsgieter Al jaren werkt Fabio in de bronsgie terij De Hooischuur in Alkmaar, in eerste instantie als vrijwilliger. Hij heeft daar het vak van bronsgieter geleerd. "Het proces van idee naar bronzen buste is tijdrovend maar vooral héél interessant", aldus de trotse kunstenaar. Hij heeft voor deze opdracht zelf contact opge nomen met Peter J.H. van den Berg, schrijver van een boek over Descartes en initiatiefnemer van deze bronzen buste. "Ik begreep dat hij een kunstenaar zocht om een beeld van René Descartes te maken. Ik het hem mijn schetsen zien en de opdracht was binnen", geeft hij aan. "Aan het kleien van de buste heb REGIO - Kringloopwinkel XopX geeft elke week een Opkikker van 250 aan een vereniging of stichting. De opkikkers van de maand novem ber zijn gegeven aan: Ontmoetingscentrum voor mensen met een visuele beper king in Castricum; Alkmaar Taal Thuis, taaicafé in Alkmaar; RK Basisschool De Rietvink in Zaandam. Ook Kindcentrum De Kiem in Egmond aan den Hoef ontving een van de opkikkers. Al zo'n 40 jaar zijn we met groep 6 van De Kiem of de Sint Jozefschool zoals de school vroeger heette, bezig met schooltuin werk. Naast het schoolgebouw ligt een prach tig stuk tuin, dat al jaren gebruikt wordt als schooltuin. De jongens en meisjes van groep 6 hebben ieder een eigen schooltuin, waar ze vanaf half maart tot half oktober in kun nen werken. Elke woensdagmorgen gaat de groep trouw de schooltuin in. Er wordt van alles gezaaid en geplant aan groenten (sla, spinazie, wortelen, sperziebonen enz.) en bloemen (asters, zinnia's, dahlia's, afrikanen enz.). E lk tuintje is ongeveer 4 meter lang en 1 meter breed. Ook in de vakan tie wordt er doorgewerkt. Op het einde van het seizoen zijn er altijd twee activiteiten nl. bloemschikken en boerenkoolfeest in de Slotkapel. We zijn blij met de gift, waarmee we weer nieuwe gereedschappen kun nen kopen. Wilt u ook in aanmerking komen voor een donatie? U kunt het for mulier downloaden via www.stich- tingxopx.wordpress.com of opha len in onze kringloopwinkel Keer op Keer, Rijksweg 127, Limmen. Openingstijden: dinsdag, donderdag en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur, tel. 072- 5325962. ik drie weken gewerkt. Ik begin meestal kort na de middag, ik ben nu eenmaal geen ochtendmens. Wanneer ik echt in een kunstzin nige flow zit, werk ik door tot in de nacht. De enige inspiratie die ik nu had waren etsen en schilderijen van Descartes zoals je die overal kunt vinden. Een kunstzinnige uitdaging om daar een driedimensionale buste van te maken, maar het is gelukt." "Nadat het beeld van klei goedge keurd was door Peter, kon het door naar de bronsgieterij voor het ver volgproces. Nadat de mal met vloei baar brons wordt gevuld en afkoelt, komt het beeld tevoorschijn. Altijd een spannend moment. Na het afwerken wordt het beeld gekleurd en krijgt het zijn bronzen, groene uiterlijk. De uitstraling van brons vind ik nog steeds prachtig", aldus Fabio. Filosoof in Egmond Peter schreef een boek over waar om de grote filosoof Descartes aan het einde van zijn leven tussen 1637 en 1647 tot tweemaal toe in een door Willem van Oranje verwoest Egmond woonde, ver van zijn eigen thuis in Frankrijk. Eerst op het landgoed Tijdverdrijf in Egmond aan den Hoef en later op Zorgwijk in Egmond-Binnen. Wat ontbrak bij deze verslaglegging was een tast bare herinnering aan Descartes in de Egmonden. Dankzij de bijdragen van de gemeente Bergen, Stichting Historisch Egmond, de Rabobank en Martijn Groot kon het bronzen borstbeeld door Pravisani gemaakt worden. De vriendin van Descartes en moeder van zijn dochter Francine, Het bronzen borstbeeld van Descartes dat Fabio Pravisani maakte. Fabio Pravisani (links) en Peter van den Berg bij het beeld van Descartes. Foto: Pauline de Vries Helena Jans van der Stroom, ligt begraven in de Slotkapel. Logisch dat het beeld van René Descartes daar nu ook staat. En waarom Descartes in Egmond verbleef? Egmond was toen een heiligdom voor andersdenkenden, kunste naars en vermogende bestuurders. Een plaats waar de rijken van de zeventiende eeuw grote landhuizen bezaten. Een prima plek voor een geesteskunstenaar als Descartes. Kunstenaar Wilt u in de omgeving meer werk van Fabio Pravisani zien? In Egmond aan Zee staat sinds 2015 het Deiper Vraauwtje op het Vureboetsduin. Een eerbetoon aan alle achtergebleven weduwen na de Eerste Wereldoorlog. In Alkmaar bij het Waagplein staat het bronzen Kussende Kaasmeisje van de hand van Fabio. Het beeld markeert een populair 'kissing photopoint'. Ook in Alkmaar staat de buste van Maria Tesselschade en in Amsterdam komt binnenkort een bronzen beeld van verzetsheldin Jacoba van Tongeren te staan. www.fabiopravisani.com Tekst: Pauline de Vries EGMOND AAN ZEE Vereniging Dorpsbelangen Egmond 'De Parel' heeft Hospice Egmond verblijd met een mooie cheque. De cheque met een waarde van maar liefst 5.300 is bedoeld voor de aanschaf van een wasmachine en een droger, die nog op het ver langlijstje van het hospice ston den. Een mooie en zeer welkome bijdr age dus. Uit handen van Marieke Sibarani (bestuurslid 'De Parel') nam Jessica Zwart-Neeter (initiatiefneemster en bestuurslid Hospice Egmond) de cheque in ontvangst. Op dit moment wordt er nog hard gewerkt aan de inrichting van het hospice. De officiële opening van Hospice Egmond vindt plaats op 7 januari 2021. Vanaf medio januari kunnen de eerste gasten worden ontvangen. Marieke Sibarani overhandigt de cheque aan Jessica Zwart-Neeter. Foto: Paul Bakker De schooltuinen van basisschool De Kiem in Egmond aan den Hoef worden keurig onderhouden door de leerlingen van groep 6. Foto: aangeleverd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 19