Afval scheiden: e hebben een wereld te winnen College Heiloo honoreert nieuwe verzoeken coronasteun Echte kerstgedachte bij de Elzenwal Thuiszorg Eveon Thuiszorg ontvangt cadeaus vóórhaar cliënten van Etos Het Hoekstuk UITKIJKPOST 16 DECEMBER 2020 HEILOO - We hebben een wereld te winnen. Letterlijk. De klimaatopwarming is mede de oorzaak van natuurrampen, grondstoffen raken uitgeput en de aarde vervuilt steeds meer. Er zijn internationale en nati onale afspraken gemaakt om die problemen aan te pakken. En daar kunnen we allemaal ons steentje aan bijdragen. Bijvoorbeeld door minder afval te produceren en datgene wat we verbruiken zo goed mogelijk te scheiden. Geld verbranden De overheid wil dat gemeentes ervoor zorgen dat inwoners in 2025 gemiddeld nog maar 30 kilo restaf val per persoon produceren. Nu is dat nog ruim 200 kilo. Een onmo gelijke opgave, denkt u misschien. Maar dat is niet zo. In ons restafval zitten heel veel stoffen die gerecy cled kunnen worden. Denk aan blik, drankverpakkingen, papier en plas tic. Als dat wordt verbrand, verbran den we geld. Want die materialen zijn waardevol. Recycling is goedko per dan het verbranden van afval. Afval scheiden heeft zin Het is dus zaak om ons afval zo gescheiden en 'schoon' mogelijk aan te leveren. Heeft dat zin? Nou en of! Uw afval komt echt niet op de grote hoop terecht. Als u uw afval vooraf scheidt blijven de kosten voor nascheiding beperkt. Ook de kwaliteit van de materialen die zullen worden hergebruikt is hoger. En er is nóg een belangrijke reden: het komt regelmatig voor dat een hele partij niet gerecycled kan worden omdat er te veel ver vuiling van ander afval tussen zit. Dat moeten we met z'n allen zien te voorkomen. De nieuwe containers U heeft drie nieuwe containers gekregen. Dat is onder meer gedaan omdat de gemeente steeds vaker van inwoners te horen kreeg dat hun bak aan vervanging toe was. Omdat er pmd-bakken moesten worden uitgeleverd is besloten om meteen alle bakken te vervangen. Daarnaast worden op diverse plek ken in de gemeente luiercontainers geplaatst en ook komt er een con tainer voor kleine huishoudelijke apparaten. De afvalstoffenheffing U denkt misschien: waarom moet ik meer betalen als ik minder afval produceer? Een goede vraag. De afvalstoffenheffing is wat elke inwo ner van Nederland betaalt voor het inzamelen en verwerken van huis houdelijk afval. Dus zowel de varia bele als de vaste heffmg samen heet de afvalstoffenheffing. Die is lande lijk in vrijwel alle gemeenten ver hoogd voor 2021 omdat de verwer kingskosten voor restafval omhoog zijn gegaan én omdat de belasting die gemeenten moeten betalen voor het verbranden van afval omhoog is gegaan. Deze stijging is in Heiloo, Castricum en Uitgeest ca. 8%. Met de variabele heffmg op restafval kun je invloed uitoefenen op de hoogte van het totale tarief, maar vrijwel iedereen betaalt volgend jaar meer voor afval. Als we niets zouden doen, zou het echter nog veel duur der zijn geworden... Er wordt geen winst gemaakt Op de afvalstoffenheffing wordt geen geld verdiend. Het is een zoge heten doelbelasting, wat wü zeggen dat de opbrengsten moeten worden gebruikt voor het doel waarvoor die belasting wordt geheven. De afvalstoffenheffing en de kosten per leging worden dus gebruikt voor de afvalinzameling. Als die inzameling efficiënter verloopt doordat er goed gescheiden wordt blijft de tariefstij ging beperkt en kan die op termijn zelfs omlaag. Help het milieu een handje Het zijn flinke veranderingen met een groot effect. Dat realiseert de gemeente zich heel goed. Zeker in het begin zal het niet altijd gemak kelijk gaan en misschien roept het zelfs weerstand bij u op. Maar ook de gemeente moet zich houden aan de regels die de overheid heeft ingevoerd om het afvalprobleem beheersbaar te houden. Uw mede werking is daarbij essentieel. Want de gemeente probeert op haar beurt de kosten voor binnen de perken te houden. Daarom is het basisbe drag van de afvalstoffenheffing al verlaagd en kan dat zoals gezegd in de toekomst nog verder naar bene den als we nu ons best doen om het milieu een handje te helpen. Inwoners en gemeente doen het niet alleen, we doen het samen. Want we hebben een wereld te winnen. HEILOO - Woensdag 9 december mocht Evean Thuiszorg Heiloo voor de cliënten rondom winkelcentrum Het Hoekstuk mooie cadeaus in ontvangst nemen. De cadeaus werden aangebo den door Etos Het Hoekstuk, om de cliënten een beetje extra te verwennen in deze tijd. Wat een prachtig gebaar. Het team van Evean Thuiszorg Heiloo zal ervoor zorgen dat hun cliënten rondom Het Hoekstuk de cadeaus de komende dagen in ont vangst mogen nemen. Etos Hoekstuk, enorm bedankt voor deze mooie geste! Aangeleverde foto De kerstboom bij de Elzenwal brengt sfeer. Aangelevede foto HEILOO - Het college heeft op 1 december besloten om vijf verzoeken voor coronas teun te honoreren. Het team Herstelfonds (eerder externe taskforce Corona) heeft het col lege geadviseerd over deze ver zoeken die zijn gericht op her stel van de samenleving in deze coronatijd. De gemeente Heiloo wil cultu rele en welzijnsorganisaties, ver enigingen en ondernemers helpen de coronacrisis weer te boven te komen door initiatieven te onder steunen of door een bijdrage uit het Herstelfonds. Bijdrage voor verschillende initiatieven Scouting Victorie Heiloo krijgt een bijdrage van 538. De scou ting had het zwaar afgelopen jaar door de coronacrisis. Met de bij drage van de gemeente kunnen ze een afgeschreven sloep vervangen (daartoe had de scouting zelf al 10.000 aan sponsorgeld opgehaald) en reparaties aan zeilen betalen. Met de financiële steun kan de scou ting goed van start in het volgende seizoen. Nieuw is dat de organisa tie in samenwerking met Stichting Vluchtelingenwerk een aantal Syrische kinderen laat aansluiten bij een activiteit in het Heilooërbos. Volgens het college is dit een mooi initiatief dat meer inwoners in Heiloo met elkaar verbindt. Om meer bekendheid te gene reren krijgt het Museumkwartier een bijdrage van 6.776. Bij het Museumkwartier gaat het om Stichting de Buitenkans, Historische Vereniging Heiloo, Stichting Baduhenna en Stichting Toverlantaarn Museum Heiloo. De vier musea, gevestigd op Landgoed Willibrordus, willen door samen werking het landgoed digitaal pro moten en daarmee meer bezoekers trekken. Het college ziet deze nieu we samenwerking als een mooie stap richting de toekomst van de betrokken organisaties en een ver sterking van het aanbod in Heiloo. Om de horeca en verswinkels te ondersteunen is een bijdrage van 9.630 bestemd voor een uitneem- baar katern van vier pagina's begin december in de Uitkijkpost. Het is een uitgave met korte verhalen over de restaurants met een afhaal- service en een verwijzing naar hun websites. Daarnaast krijgt op de website van Natuurlijk Heiloo elke deelnemer een eigen pagina om meer informatie te verstrekken. Ook is er ruimte ingeruimd voor kerstrecepten en leveranciers van ingrediënten. Het college honoreert het verzoek voor een financiële bijdrage van 9.500 voor het verkennen van kan sen voor de Podiumkunstenschool. De uitkering van de bijdrage vindt plaats na een positief besluit over de haalbaarheidsstudie van de verbou wing van de Muziek- en Dansschool. Met dit geld kuimen de initiatiefne mers (Muziek- en Dansschool, de Theaterbende, muziekverenigingen Caecilia, Eensgezindheid, Fanfare Showband, het Noord-Hollands Jeugdorkest en Koor Swing) extern advies inwinnen over fondsen werving en positionering van de Podiumkunstenschool. Corona zet het voortbestaan van de initiatief nemers onder druk; zij hebben meer dan ooit gemerkt dat samenwerking de sleutel is om te blijven bestaan. Tot slot heeft het college besloten dat Falkland Toneel extern finan cieel advies krijgt. De gemeente is nog in gesprek met Falkland Toneel over het kwijtschelden van de huur en opzeggingstermijn voor het Brunogebouw. Deze gesprekken worden naar verwachting op korte tennijn afgerond en richten zich ook op het waarborgen van de con tinuïteit van de toneelvereniging. Beoordeling initiatieven Het team Herstelfonds beoordeelt de ideeën op zes criteria, zoals col lectief karakter en maatschappe lijke impact. Ook wordt gekeken of er sprake is van eigen initiatief; is er zelf gezocht naar oplossingen of zijn andere hulpbronnen aangeboord? De laatste weken van 2020 richt het team Herstelfonds zich op de resterende bijna dertig verzoeken vanuit de samenleving. Deze wor den medio december in een derde advies voorgelegd aan het college. HEILOO - Op het hofje van de Elzenwal in Heiloo staat een prachtige kerstboom. Het is niet de enorme hoogte die deze kerstboom bijzonder maakt (6 meter!). Het mooie aan deze boom is het verhaal erachter. Een ware kerstgedachte! Alle buren hebben namelijk gezamenlijk geld ingelegd om deze boom neer te zetten. "Het idee is een aantal jaren geleden ontstaan", vertelt bewoner Rense. "Toen had den we een kleinere boom! Dit jaar kwam er opnieuw een initiatief van uit een aantal buurtbewoners, de zoektocht naar een nieuwe boom was een feit." Het waren Tineke en Kristiaan die met het idee kwamen om een mooie, grote boom van lichtjes neer te zetten. Een topidee. De buurt was gelijk razend enthousiast. Ina: "Het was voor mij als nieuwkomer een geweldig initiatief om samen wat te doen!" "De keuze was nog een behoor lijke uitdaging en er is een ware poll in het leven geroepen om een keuze te maken!" lacht Rense. Er is uitein delijk voor een boom gekozen die eigendom blijft van de buurtbewo ners. "Zo kunnen we elk jaar genie ten van onze gezamenlijke, mooie, verlichte boom!" Buurtbewoner Alex heeft uiteindelijk het geld inge zameld en de boom opgehaald. Met al zijn mankracht en met wat behulp van andere bewoners is de boom in elkaar gezet. Binnen een paar uur kon de buurt genieten van de prach tige verlichte boom. Een mooie boom, een prachtig initiatief, alle buren samen. Een ware kerstgedachte.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 27