The Spot helpt jongeren door de lockdown heen Een bewogen jaar voor buurtsportcoaches Kim en Bart UITKIJKPOST 23 DECEMBER 2 0 2 0 Bt±S, HEILOO - Corona had veel impact op hoe gelukkig de jon geren in Heiloo waren dit jaar, zowel fysiek als mentaal. 'Geen zin om uit bed te komen', 'je vrienden niet zien', 'geen regel maat meer', de jongeren zijn er heel duidelijk in: 2020 was gewoon een rotjaar. Gelukkig kunnen zij altijd terecht bij jongerenwerkers Maarten en Ester, die het er zelf ook moeilijk mee hadden. "Tijdens de lockdown viel bijna al het contact met de jon geren weg. Op straat waren er ook weinig jongeren en als we ze al zagen moesten we ze helpen herin neren om zich aan de coronamaat regelen te houden. We organiseer den veel online maar het is lastig om op die manier nieuwe jongeren te ontmoeten", aldus Maarten. 100 dagen dicht Gelukkig ging in de zomer jon gerencentrum Buk Buk weer open na een sluiting van precies 100 dagen door corona. Het jongeren centrum is een plek waar jongeren zichzelf kunnen zijn, even naartoe kunnen vluchten en lekker stoom kunnen afblazen. Twee dagen per week is het centrum open: in de middag voor de groepen 7 en 8 en 's avonds voor de oudere jeugd tot 23 jaar. In de Buk Buk werd dan ook een briljant plan gesmeed waardoor de jongeren toch nog een doel had den in deze lastige tijd. De 16-jarige Delphine, de 14-jarige Caoimhe en de 15-jarige Noa vertellen vol enthousiasme over hun nieuwe pro ject: het realiseren van een nieuwe hangplek voor de jeugd, 'The Spot' genaamd. Weggestuurd worden Het idee ontstond toen duidelijk werd dat er buiten niets te doen is voor de jongeren in Heiloo. Er is één hangplek bij Ypestein maar daar komt nooit iemand. "Het is daar saai, er heerst geen leuke sfeer om af te spreken", verduide lijkt Delphine. "Op een schoolplein afspreken is ook lastig, we worden vaak weggestuurd omdat mensen bang zijn voor geluidsoverlast", aldus Caoimhe. "Er heerst toch een bepaalde angst: oh help, daar han gen jongeren", vult Noa aan. Jongerenwerker Maarten stelde voor om samen met de jeugd een voorstel te doen aan de gemeente voor het realiseren van een plek. Zij wilden hierbij van tevoren een toe zegging voor een locatie, ze wilden dat de gemeente een deel van de financiën voor haar rekening nam en dat de gemeente de nieuwe hang plek zou beheren. Maarten en zijn team van 25 jon geren kregen als locatie het stuk bosschage toegewezen tussen de badmintonvereniging en de sport hal. Vervolgens brainstormden de jongeren met elkaar over hoe zij de nieuwe plek voor zich zien en gin gen zij met de bus langs vier hang plekken in andere plaatsen om idee- en op te doen. Nadat zij him onderzoek hadden afgesloten waren de jongeren eruit: The Spot moet een artistieke en kleurrijke, goed verlichte plek wor den waar je verschillende sporten kan beoefenen maar waar je ook gewoon lekker kan gaan zitten. De volgende stap Inmiddels hebben drie organisa ties die dit kunnen realiseren zich gepresenteerd aan de jongeren. De volgende stap is om democratisch te gaan finetunen. Als het ontwerp klaar is zullen de jongeren een pre sentatie geven aan sportverenigin gen, de gemeente en de buurtbe woners waarna de fondsenwerving begint. "De jongeren doen dus alles zelf en je merkt dat dat voor veel partijen nieuw is. Vaak worden door de gemeente plannen gemaakt, die vervolgens worden getoetst bij inwoners. Nu is dat precies anders om", glimlacht Maarten trots. De groep hoopt dat The Spot aanko mende zomer klaar is. Tekst: Margreeth Anema V.l.n.r. Noa, Maarten, Delphine en Caoimhe. Foto: Margreeth Anema HEILOO - Het jaar 2020 vergde improvisatievermogen en flexi biliteit van onze buurtsport coaches maar desalniettemin bleven zij in actiestand. "Het was ook een jaar van optimis me: we keken wat er wel kon en hoe we zoveel mogelijk mensen in beweging konden krijgen", aldus Bart. Ondanks corona werden er meer activiteiten georganiseerd dan voor gaande jaren, veel ook in samenwer king met verenigingen. Hoogtepunten Kinderen mochten gelukkig nog wel samenkomen dus voor hen konden veel activiteiten gewoon doorgaan. Denk aan de zomer spelen, de kleutersportdagen, het sportspektakel en pannavoetbal. Er werden ook filmpjes opgeno men in het kader van ouderensport met als hoogtepunt een bezoek van Olga Commandeur, bekend van 'Nederland in Beweging'. Om de verenigingen te ondersteunen werd de 'sportstrippenkaart' gerealiseerd: een rittenkaart om zoveel mogelijk sporten uit te kunnen proberen bij verschillende verenigingen. Een ander hoogtepunt dit jaar was natuurlijk de ondertekening van het Sportakkoord: een samen vatting van plannen van verschillen de sportaanbieders, de gemeente en andere belanghebbenden, om inwo ners van Heiloo structureel te laten bewegen. Vanuit het Rijk werd geld beschikbaar gesteld om de plannen te realiseren. Trots op sportend Heiloo Bart: "Het mooie van deze tij den van corona is toch dat partijen in actie komen om te zorgen voor maatschappelijke verbindingen. Bijvoorbeeld door het gebrui ken van eikaars accommodatie." Kim vult aan: "Ook ontstonden er samenwerkingen tussen bijvoor beeld de dansschool en een basis school en stelden verenigingen hun deuren ook open voor niet-leden." De buurtsportcoaches zijn trots op wat sportend Heiloo mogelijk heeft gemaakt in deze moeilijke tijd. De plannen voor 2021 In 2021 maken de buurtsport coaches een vliegende start met de SportXperience. Vijf verenigingen bieden elk vier lessen aan voor kin deren van 5/6 jaar om ze kennis te laten maken met diverse sporten. "Juist op deze leeftijd ontdekken de kinderen welke sport zij leuk vin den. Door ze kennis te laten maken met diverse sporten worden ze veel- zijdiger en het is goed voor de ont wikkeling", aldus Bart. Hockeyclub Terriërs, Karate Funakoshi, Flashing Heiloo, AV Trias en de muziek- en dansschool zullen hun deuren openstellen voor de ontdek kingstocht van de kleintjes. Ook zullen de buurtsportcoa ches in samenwerking met het Ouderenfonds en diverse verenigin gen speciale activiteiten opzetten voor ouderen en daar ook een 'club huis' voor zoeken. "Ouderen die aan beweging doen missen het in deze moeilijke tijd. Bewegen is goed voor de gezondheid en de sociale contac ten dus we vinden het belangrijk om hier veel aandacht aan te besteden door middel van dit mooie project", aldus Kim. Tekst: Margreeth Anema Buurtsportcoaches Kim en Bart. Over Kim en Bart "Ik zag Kim dit jaar via Zoom en Skype bijna vaker dan mijn eigen vriendin", glimlacht Bart. De twee buurtsportcoaches zijn goed op elkaar ingespeeld. Bart focust zich meer op verenigingen en was in de eerste lockdown voor hen het eerste aanspreekpunt richting de gemeente. Kim houdt zich meer bezig met scholen en de activiteiten voor de kinderen. Ze ondersteunen elkaar waar zij kunnen. Kim is fervent handbalster: "Al vanaf mijn vierde jaar handbal ik en ik hoop het mijn hele leven fysiek vol te kunnen houden." Als hobby doet ze aan de stoere sport kitesurfen, ze wordt blij van strand én wind. De afgelopen twee weken mocht zij haar passie overbrengen aan de sportklassen van het PCC door handbalclinics te geven. Bart is voetballer: "Ik speel op zaterdagmiddag in een vrienden team in Dirkshorn. We spelen in de laagste klasse maar dat mag de pret niet drukken." Tijdens de eerste lockdown startte hij met har dlopen, aangevuld met bootcamp. Dat vonden de sport- minded vrienden zo leuk dat ze het volhouden tot de dag van vandaag, naast de traditionele voetbalmiddag. De buurtsportcoaches hopen snel weer langs de lijn te kunnen staan om sportend Heiloo aan te moe digen. Voor vragen of informatie kunt u Kim en Bart bereiken via: k.groen@alkmaarsport.nl Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2020 | | pagina 29