Culturele Salon verwelkomt Annejet van der Zijl Katalysatoren in trek bij rondtrekkende criminelen Pauline fom Presentatie boekje ‘De Kring van Heiloo’ L'J Deze week: 3 W j| ff 1 ff. 1 UITKIJKPOST 14 APRIL 2021 HEILOO Ik geef de lens door aan Isabelle Vermeij. In deze rubriek deelt een lezer van Uitkijkpost een foto. De foto gunt andere lezers een kijkje in iemands leven, laat zien wat iemand bezighoudt of gewoon mooi vindt. Daar sta ik dan: als 17-jarig meisje in een Noorse lokale krant met mijn dwarsfluit. Wat een avontuur, op tournee in Noorwegen met orkest. Een ervaring die ik mijn leven lang met me meedraag. Nog steeds neemt muziek een belangrijke plek in. Mijn drie doch ters laten graag van zich horen (altviool, saxofoon, drums, dans en zang) en met mijn 86-jarige moeder kruip ik graag achter de piano om quatre-mains te spelen. Ook professioneel gezien bepaalt muziek mijn leven. Muziek maken: je gunt het ieder mens. Dat sporten enorm belangrijk is, onderschrijven we allemaal. Maar muziek maken en ernaar luiste ren is net zo belangrijk en gezond! Professor Scherder - bekend van televisie - laat dikwijls zien dat muziek cruciale delen van ons brein met elkaar in verbinding brengt. Muziek is geweldige hersengymnastiek voor alle leeftijden. In het kwartier vóór en na het vraaggesprek speelden de twee jonge, zeer talentvolle dwarsflui- tistes Lisa van Oorschot en Merel Popken op formidabele wijze wer ken van o.a. Beethoven, Stamitz en Köhler, maar ook het toepasselijke ‘Sonny Boy’. ‘Sonny Boy’ was het boek waar mee Annejet van der Zijl in 2004 op grote schaal doorbrak. Het was haar derde boek, na ‘Jagtlust’ en ‘Anna’, het levensverhaal van Annie M.G. Schmidt, twee boeken waarmee ze ook al opzien baarde vanwege haar soepele, levendige schrijfstijl. De magie van het schrijven Gezeten op comfortabele stoelen, beschikbaar gesteld door Bolten De Woonversierder, gingen Borghstijn en Van der Zijl in op de ‘magie van het schrijven’. “Het begint met infor matie verzamelen,” aldus Van der Zijl. “Mijn gedachte is: ik hou van dit verhaal, hoe ga ik dit overbrengen op de lezer en hoe zorg ik ervoor dat ze doorlezen?” Om haar boeken zo levensecht mogelijk te maken, gaat ze soms ver. Zo vaarde ze mee op een boot van Antwerpen naar Midden-Amerika om te weten hoe dat voelt en te “kijken hoe het licht valt”. Als bezoek weer is toegestaan zal er in het Historisch Museum een kleine expositie geopend worden over de Kring van Heiloo waarbij Het boekje is voor 5 te koop bij de Historische Vereniging. Maar het is ook telefonisch te bestellen op nummer 06-51718363. Pinnen kan dan ook. www.hvheiloo.nl Op de vraag hoe haar eigen bio grafie er over enige tientallen jaren uit gaat zien, antwoordde ze kort en krachtig: “Saai!” Ze houdt haar eigen leven het liefst zo rustig en over zichtelijk mogelijk. Die rust zoekt ze hier, want sinds kort woont Annejet van der Zijl weer in de regio. Ze is geboren in Oterleek, maar verhuis de onlangs van Amsterdam naar Bergen. Deze omgeving zal Van der Zijl zeker inspireren tot nog vele mooie boeken. De Culturele Salon is een initiatief van Bibliotheek Heiloo, Muziek- en Dansschool Heiloo, Theater De Beun en de Witte Kerk en wordt mede mogelijk gemaakt door het Herstelfonds. De katalysatoren worden vaak ’s nachts door een aantal personen onder geparkeerde auto’s vandaan gehaald. In katalysatoren zijn edel metalen verwerkt die vanwege de gestegen prijs in trek zijn geraakt bij criminelen. Op de zwarte markt levert hun dit doorgaans zo’n 50 tot 100 op. Dit is een groot con trast met de kosten voor het herstel van de auto, die vaak kunnen oplo pen tot meer dan 2000. De politie houdt geregeld kataly- satordieven aan. Meestal gaat het om personen afkomstig uit Oost- Europa die in groepen door het hele land reizen om toe slaan. Ze verblijven vaak maar korte tijd in Nederland en trekken daarna door naar een volgend land of reizen terug naar het thuisland. Dit wordt ‘mobiel banditisme’ genoemd. Wat kunt u doen? De politie werkt samen met ver schillende organisaties om deze criminele bendes tegen te gaan, maar we hebben ook uw hulp nodig. Ziet u een verdachte situatie of een diefstal? Bel dan direct 112. Heeft u informatie over verblijfplaatsen van deze rondtrekkende criminelen of over hun activiteiten? Laat het ons weten via telefoonnummer 0900 8844. (Directeur-bestuurder Muziek- en Dansschool Heiloo) nieuwe boek ‘Fortuna’s kinderen’, waarvan ‘Leon Juliette’ de basis vormt. “Misschien was ik nog niet klaar met het verhaal of was het verhaal nog niet klaar met mij. Ik wilde ook graag een familieverhaal schrijven over hoe generaties elkaar beïnvloeden.” Zo heeft ze ook het levensverhaal van prins Bernhard geschreven. “Ik snapte bepaalde dingen niet van Bernhard. Toen dacht ik: wat nu als ik de geschiedenis van Bernhard verknoop met de geschiedenis van Duitsland? Begrijp ik Duitsland en Bernhard dan beter?” In de ‘Historische Reeks’ van de Historische Vereniging Heiloo is maandag het zesde deel gepresenteerd: ‘De Kring van Heiloo’. Het boek je is geschreven door Josta de Graaf-Gieltjes. De eerste twee exemplaren werden door haar overhandigd aan oud-bestuurs- leden Bep van Vliet en Wim Buwalda. omdat er zulke sterke vrouwen achter hen staan’, waaronder Alida van Foreest, de vrouw van Nicolaas Beets. Hasebroek kreeg steun van zijn zus Elisabeth, die aanvankelijk zijn huishoudster was maar later zelf schrijfster werd. En ook de zeer succesvolle ‘Truitje’ Bosboom- Toussaint maakte deel uit van de Kring van Heiloo. Mensen die de livestream wilden volgen werden vooraf in de gelegen heid gesteld om vragen te stellen aan de schrijfster. Zo kreeg ze de vraag hoe ze aan haar onderwerpen komt. “Daar loop ik tegenaan. Ik was bijvoorbeeld in Zuid-Frankrijk voor mijn boek over Bernhard en daar kwam ik op het spoor van de Amerikaanse prinses, waar ik ook een boek over schreef.” Soms heeft Van der Zijl zelfs het idee dat de din gen zo móéten lopen. “Je zou bijna gelovig worden van sommige toe valligheden.” Biografie Vorig jaar schreef Van der Zijl het Boekenweekgeschenk ‘Leon Juliette’. In oktober verschijnt haar O Door h wuNs van... HEILOO - De politie waarschuwt voor de diefstal van katalysato ren. Vanuit de gemeente Heiloo heeft de politie afgelopen weken een zestal aangiftes binnenge kregen van auto-eigenaren die slachtoffer zijn geworden. Bent u ook slachtoffer geworden van katalysatordiefstal? Meld dat dan en doe aangifte via www. politie.nl onder andere boeken worden ten toongesteld. Bep van Vliet en Wim Buwalda zullen dan een eenakter opvoeren en in de huid kruipen van leden van de Kring. De Kring van Heiloo was een groep literatoren uit de negen tiende eeuw die samenkwam in de Oude Pastorij of op landgoed Nijenburg. Tot deze Kring behoor den onder meer Nicolaas Beets, Johannes Hasebroek, Johannes Kneppelhout en Willem Hofdijk. Josta de Graaf memoreerde in haar toespraak echter ‘dat mannen zich in de kunst kunnen manifesteren “Je hebt geschiedenis en je hebt mensen,” vertelt Van der Zijl, “en die raken elkaar regelmatig. Wat doet die geschiedenis met mensen?” HEILOO - In de tweede Culturele Salon, te volgen via een livestream, was afgelopen zondag Annejet van der Zijl te gast. De schrijfster werd in de Witte Kerk geïnterviewd door niemand minder dan Ivan Borghstijn, een van ’s lands meest befaamde boekhande laars. Bep van Vliet (l), Josta de Graaf-Gieltjes en Wim Buwalda (r). Foto: aangeleverd Ivan en Annejet. Foto: Pauline Folkerts

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 3