ZORG&WELZIJN Stilte, humor en mooie gesprekken 45 jaar Klompenhoeve: een dorpje op zich in Egmond aan den Hoef Senioren in beweging EenMndle oven, cte Mompenhveve MetUe^uand&fCtompenh^^ De tefttoenste faoMfo die ia ooit heeft gepwejd De betering multoon en &ue Detoungtoop uan het teven Drie VPTZ-vrijwilligers aan het woord Tekst: Margreeth Anema REGIO - 'Er zijn op het meest kwetsbare moment van het leven', dat is wat de vrijwilli gers van Stichting Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg (VPTZ) doen voor inwoners van Heiloo, Akersloot en Limmen. Hoe is het om actief te zijn aan de frontlinie van het ster vensproces? Wat kun je op dat moment nog betekenen voor de ander? Wij spreken drie vrijwilligers van de stichting: Ineke, Harry en Ivonne. Nu, in 2021, is de Klompenhoeve uitgegroeid tot een biologisch-dynamische boerderij die wordt gerund door ongeveer zeventig cliënten, hun begeleiders en een tiental vrijwilligers. Op het enorme terrein met 19 hec tare weiland vind je een veehouderij, een zuivelafdeling, een crea-/bakafdeling, een winkel, een keuken, een werkplaats, een serviceteam, een tuin en een paarden afdeling. Ook is er op het erf een woonboerderij waar sommige cliënten hun eigen appartement hebben met 24 uursbegeleiding. De 52-jarige Eric en de 53-jarige Ron zijn echte maatjes en werken beiden op de paardenafdeling. “We zijn lekker buiten, we mogen rijden op de paarden en als ik verdriet heb knuffel ik even met de paarden”, ver telt Ron, zittend op een baal hooi. De heren hebben drukke dagen: de paarden voeren, hooi losschudden, “Bij elke nieuwe kennismaking, adem ik bij het aanbellen altijd even goed door. Vervolgens ga ik mee in wat zich aandient”, start Ivonne. “Elke situatie is anders, en het enige dat ik meebreng is mezelf. De eerste keer is voor de cliënt, en ook voor mantelzor- gers, best moeilijk.” “Het is voor de mantelzorger eng om iemand die je liefhebt een paar uurtjes achter te laten om iets voor jezelf te gaan doen. water bijvullen maar ook paddocks uitmesten hoort erbij. “Poep opruimen is het meeste werk”, vertelt Eric met een serieuze blik. Ze maken veel plezier en leren steeds beter paardrijden, maar het hoogtepunt is wel de open dag: dan geven zij een show op de paarden, waar zij maanden voor hebben getraind. De missie van de Klompenhoeve is om de cliënten zinvol agrarisch en ambachtelijk werk te bieden in een prettige, veilige werkomgeving zodat zij zich verbonden voelen met de maatschappij en zich persoonlijk kunnen ontwik kelen. “In alles wat de Klompenhoeve voortbrengt, van groenten uit de moestuin tot melk van de geiten, zit heel veel liefde, en dat proef je. Ik ben inmiddels verwend: wortels van de Klompenhoeve zijn zoveel lekkerder en zoeter dan 'gewone’ wortels”, glimlacht cliëntenbegeleid ster Marjolijn. De kringloop van het leven krijgt op allerlei manieren gestalte op de Klompenhoeve: de koeien worden gehou den voor het vlees, het voer dat overblijft van de geiten wordt in de stal van de koeien gegooid die het fijnstam pen. Vervolgens wordt het land ermee bemest en groeit Mensen voelen zich dan schuldig en hebben het gevoel te falen”, vult Ineke aan. “Maar dat gevoel verdwijnt snel hoor, het is zo ont zettend belangrijk dat de partner en/of mantelzorger ook tijd voor zichzelf heeft. Daarna kan hij/zij er vervolgens weer helemaal zijn voor de ander.” Niet alleen dat, het is ook voor de cliënt fijn om even met een vrijwilliger te zijn. Dat biedt ruimte voor momenten van stilte, een diepgaand gesprek Wil je meer weten wat VPTZ voor jou of een naaste kan betekenen, neem gerust contact met ons op via vptzheiloo@gmail.com, bel de coördinator op nummer 06-17967389 of bezoek ons op terminalezorgheiloo.nl of een lolletje. Juist omdat je als vrijwilliger op enige afstand staat van de cliënt, is er ruimte voor een andersoortig gesprek. “De gesprekken zijn echt goud waard”, geeft Harry aan. “Ook al kan de sfeer heel luchtig zijn, het gaat echt ergens over.” “Iemand aan het eind van het leven heeft niet veel meer te ver stoppen”, vervolgt Ineke. En het onverwachte is zo mooi. Ivonne: “Ik betrap mezelf er soms op dat ik na een bezoek zingend terug naar huis rijd. Ik heb geleerd dat de nabijheid van de dood niet eng is, maar een levens fase waarin heel veel waarde te vinden is.” “Wat ik zou wensen? Dat mensen ons eerder weten te vinden en niet pas op het moment dat de dood heel nabij is.” “We zijn een groep betrokken én goed getrainde vrijwilligers. Be nut ons, want de weg van sterven moet er een zijn van warmte.” Op de Klompenhoeve is altijd iets te doen. De 250 geiten in de stal worden twee keer per dag gemolken. Tussen de geiten scharrelen de zogenaamde 'knuffelkippen’ waarvan de eieren in de winkel worden verkocht. In de werkplaats wordt op een veilige manier hout gekloofd, dat wordt verkocht als brandhout. De werkplaats kijkt uit op de tuin waar ondertussen appels worden geplukt voor de appel taart die de crea-/bakafdeling maakt voor bij de koffie. het gras beter. Als de geiten weer het land op gaan eten zij het gras en van de melk die zij produceren wordt zuivel gemaakt in de vorm van kaas, kwark, yoghurt én de befaamde Egmondse geitenkaasbollen, die u niet alleen tegenkomt in de boerderijwinkel maar ook in diverse horecagelegenheden in de regio. De zuivelafdeling is een vak apart: hier wordt de melk gepasteuriseerd, gerijpt en verwerkt tot kwark, kaas of Egmondse bollen. Cliëntenbegeleider Marco: “Vroeger werd de kwark nog in een tobbe gemaakt waar wij het met de hand moesten uitscheppen. Nu hebben wij drie enorme ketels die op een verhoging staan met een gat erin. Onder het gat houden we wasmanden met een doek erop. Zo maken wij op de 'hangop manier’ de lekkerste kwark die u ooit geproefd heeft.” Meer informatie en openingstijden van de boerderijwin- kel: www.klompenhoeve.nl De Zorg en Welzijn Special verschijnt elke maand in de Uitkijkpost Voor info: verkoop@uitkijkpost.nl. HEILOO - De pedaaltrainer (stoelfiets) actie van de Seni oren Heiloo Egmond is een daverend succes geworden. Het doel om 100 van deze apparaten aan ouderen ter beschikking te stellen is met 121 ver overschreden, zodat de actie wordt voortgezet en het aantal is verhoogd. Vooral in de verzorgingshui zen De Loet, Overkerck en Huize Agnes was de animo met ca. 30 stuks groot, maar ook in de Kreek, Hoog en Laag en Heegemundehof was redelijk wat interesse. Ook de rubriek met oefe ningen van fysiotherapeute Claudette Haanstra wordt gewaardeerd, zij was toch al van plan deze voorlichting nog een aantal maanden voort te zetten. Dus mocht deze actie aan een van de le den zijn ontsnapt, er zijn nog wat apparaten voorradig en nu is op ook echt op! N.B. De algemene ledenvergade ring van de Senioren Heiloo Egmond moet vanwege de lockdown wederom worden verplaatst van 21 april naar 26 mei a.s. EGMOND AAN DEN HOEF - In 1976 startte de Klom penhoeve als een van de eerste zorgboerderijen in Nederland: een boerderij met enkele koeien waar een paar mensen werkten die wat ondersteuning nodig hadden. Het begin van de ontwikkeling van de Klompenhoeve kwam toen er naast de koeien ook geiten bij kwamen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 15