Speech burgemeester 4 mei Oorlogsmonumenten in Heiloo \Tn-s 13 UITKIJKPOST 5 MEI 2 0 2 1 Beste Heilooërs, staan twee oorlogsmonumenten. ‘De Man van Vught’ staat aan Frederica’s Hof. Foto: Linda van Rozendaal Het is een beklemmend thema. Ik zou zelf ook niet weten wat ik in sommige gevallen zou doen... Wat als ik die per soon was geweest of me in een dergelijke situatie had bevonden? Wat zou ik dan doen? Voor wie kies ik dan? Hans Romeyn, burgemeester Heiloo Net als vorig jaar bevinden we ons in een bijzondere tijd. Door corona is er dit jaar geen gezamenlijke kranslegging, en wederom houd ik een digitale toespraak. Deze video is opgenomen in Pakhuis Dekker, een prachtig gerenoveerde loca tie met een rijke historie. Tijdens de oorlog was het op diverse manieren in gebruik. Als pakhuis voor zaden, maar ook werd de complete bibliotheek van de Abdij in Egmond-Binnen hier opgeslagen. Het diende als gymnastieklokaal voor het wekelijkse gymuur en op de zolder was de inboedel van ongeveer tien gezinnen opgeslagen. En ook radio’s, want men wilde niet dat deze in Duitse handen zou den vallen. Tevens vonden in dit pakhuis bijeenkomsten plaats van de ondergrond se en werd vanaf deze plek het illegale blad Telex vermenigvuldigd. Dit is dus een bijzondere locatie. Beschouwt u dit ook als een eerbetoon aan hen die zich hebben ingezet in Heiloo tegen de bezet ter en voor het terugkrijgen van onze vrijheid! Vandaag staan we stil bij de vrijheid die is bevochten door mensen die daarvoor grote offers hebben gebracht. De slacht offers en oorlogsgetroffenen blijven wij altijd herdenken, op welke manier dan ook, evenals onze bevrijders en andere veteranen. Onlangs kreeg ik een bericht van Martine Faber, schrijfster en regisseuse Martine heeft mij een voorproefje gege ven van haar nieuwste toneelstuk. De titel is: In het verborgene, een daad van verzet. Het speelt zich af midden jaren negentig en gaat over de oorlog en het verzet. Twee zussen vinden een video band tussen de spullen van hun moeder en als ze deze afspelen komen ze iets te weten wat ze haast niet kunnen bevat ten. Iemand die hen erg na stond nam in de oorlog een beslissing die catastrofale gevolgen had voor hun vader die in het verzet zat.... Dit roept vragen bij mij op als: Wat doet oorlog met je? Wat gebeurt er in het verborgene? Voor welke onmogelijke keuzes kun je komen te staan? En kun je leven met de beslissing die je uiteindelijk neemt? uit Heiloo. Ik had eerder teksten van haar toneelstukken verwerkt in mijn 4 mei- toespraak. Eigenlijk zou vorig jaar haar nieuwste toneelstuk worden opgevoerd maar door corona ging dat niet door. Ook dit jaar is dat niet gelukt. Zonder alvast de moraal van het ver haal te verklappen kan ik wel zeggen dat in het toneelstuk duidelijk wordt wat oorlog doet met mensen, en wat de effecten daarvan kunnen zijn op volgende generaties. Een aantal jaar geleden haalde ik mijn toespraak een boekje van Theun de Vries aan: ‘WA-man’. Ook in dat boekje werd door een jongeman een keuze gemaakt De Man van Vught ‘De Man van Vught’ staat symbool voor de vrijheid. De uitgemergelde, geboeide man staat ondanks alles rechtop en geeft met zijn opgeheven hoofd uitdrukking aan trots en onverzettelijkheid. ‘De Man van Vught’ herin nert de inwoners van Heiloo aan de trots en onverzettelijkheid van de mensen die gestre- Hof. Op 25 februari 1994 is ‘Het Groentje’ in ere hersteld en onthuld door burgemeester N. Schoof. ‘Het Groentje’ staat in het park Het Groentje op de hoek van de Dokterslaan en de Kennemerstraatweg in Heiloo. die we met de wetenschap en kennis van vandaag ‘fout’ zouden noemen. De jonge man sloot zich aan bij de WA. Maai' als je het verhaal leest vraag je je, net zoals in het toneelstuk van Martine Faber, af: ‘Als ik jongeman was geweest zou ik dan ook niet die keuze gemaakt hebben?’ De lijn tussen een foute en goede keuze lijkt heel erg dun te zijn. Niemand is zonder zonden, iedereen heeft ooit wel eens een keer iets ver keerd gedaan. Het is niet goed om direct iemand te veroordelen voor zijn of haar daden. Hiermee wordt het belang van barmhartigheid en vergeving benadrukt. In tijden dat het wat minder gaat, is het belangrijk dat we met elkaar gemeen schapszin tonen. Dat we aandacht voor elkaar houden en op die manier de samenleving in stand houden. Je ziet nu in coronatijd dat we elkaar in Heiloo op een prima manier ondersteunen. Kijk naar de acties van de horeca in Heiloo, de coronahulpactie op Facebook, de Het toneelstuk van Martine Faber gaat over oordelen en veroordelen. Ik moet dan al snel aan de volgende uitspraak denken: ‘Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen’. Zoals hierboven al omschreven diende het beeld in eerste instantie als vervanging voor ‘Het Groentje’. Op 4 mei 1973 werd ‘De Man van Vught’ onthuld door de lokale afdeling van de Commissie Nationale Herdenking en het bestuur van de Federatieve Raad Voonnalig Verzet Nederland. Tegenwoordig is ‘De Man van Vught’ het monument waar jaarlijks door de burgemeester een krans wordt gelegd in het kader van de Nationale Dodenherdenking. ‘De Man van Vught’ staat aan Frederica’s Hof. den hebben voor het heroveren van de vrij heid. Laten we met elkaar voor elkaar blij ven zorgen, zorgen om de democratie te handhaven, maar ook aandacht voor elkaar te hebben als het wat minder lijkt te gaan zoals het afgelopen jaar tijdens de coronapandemie Alhoewel er bij ons dus verder geen herdenking is in Heiloo kunnen we op die manier toch met elkaar herdenken. En dat herdenken is van levensbelang! Beste Heilooërs, dit is de laatste keer dat ik spreek tijdens de herdenking op 4 mei. Ik wil vanaf deze plek alle mensen heel hartelijk bedanken voor hun aan wezigheid bij de herdenkingen de afgelo pen 16 jaar, ook de scouts, de muziek en zeker ook de veteranen. Ik hoop dat jullie de komende jaren blijven komen: samen herdenken en de vrijheid vieren blijft altijd belangrijk! ‘Het Groentje’ op de hoek van de Dokterslaan en de Kennemerstraatweg. Foto: Linda van Rozendaal Ik wil de geweldige inzet van het verplegend personeel noemen en de hulpdiensten die zich enorm voor ons inzetten. Tijdens de Tweede Oorlog hebben ook heel veel mensen zich inge zet voor onze vrijheid en democratie. Velen van die vrijheidsstrijders heb ben het leven gelaten, hen gedenken we vandaag. Het Groentje ‘Het Groentje’ herinnert de inwoners van Heiloo aan de omgekomen verzetsmen sen die tijdens de Tweede Wereldoorlog gestreden hebben voor het heroveren van de vrijheid. Het monument is onthuld op 6 augustus 1945. In 1968-1969 is de zuil echter gesloopt vanwege een reconstructie van het kruispunt Dokterslaan/Kennemerstraatweg. Herplaatsing was op dat moment niet moge- Ijjk. Ter vervanging is op 4 mei 1973 het beeld ‘De Man van Vught’ geplaatst aan Frederica’s HEILOO - Wanneer we herdenken, wor den er vaak bloemen gelegd. Denk aan de kransen en bloemen die er tijdens de Nationale Dodenherdenking worden gelegd bij oorlogsmonumenten in het hele land. Burgemeester Hans Romeyn en kinderburgemeester Jayden de Vries heb ben op 4 mei in stilte een krans gelegd bij ‘De Man van Vught’, een van de twee oor logsmonumenten in Heiloo. vrijwillige inzet van het Team Herstelfonds Corona; voor elkaar en met elkaar in Heiloo. Hoe bijzonder is dat. In de monumentendatabase van het Nationaal Comité 4 en 5 mei staan meer dan 4000 oorlogsmonumenten. In Heiloo - - K ."fc I i" 1

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 13