HEILOO. Prachtige symfonie van weidevogelklanken in de Boekel DE ONDERNEMER BELICHT 9 DE DAG DAT HET WEEP NAG NATUUR LUK L it r Marieke de Vries Marit van Deventer Verlaten kano gered DOKTERS DIENSTEN Feliciteer de geslaagde(n) i Mn**®8» n UITKIJKPOST 9 JUNI 2021 i Tekst: Loen van Gulick Website: www.glasboetje.nl Foto: Wendy Boereboom Website: www.floraldreams.nl ADVERTENTIE Foto: Pixabay X De eigenares van Floraldreams wist als klein meisje al dat ze bloemiste wilde worden. Nu is Marit gespeciali seerd in bruidsbloemwerk, evenemen ten en rouwbloemwerk. Marieke is creatief en dat uit zich in haar werk. Zij is de eigenares van La Casa Bella en ‘t Glasboetje. La Casa Bella is een onderneming voor gezellige kinder feestjes en knutselworkshops (denk aan het maken van vogelhuisjes en armban den). Bij ‘t Glasboetje kun je terecht voor cursussen op het gebied van glas in lood en Tiffany, je kunt er glas en materialen kopen en natuurlijk maakt Marieke werk in opdracht. Hoe ben je de afgelopen periode doorgekomen? “Het was best zwaar. Alle cursussen, workshops en de hobby- groepen werden onderbroken of afgelast. Ik mis het lesgeven en de gezelligheid. Natuurlijk valt ook het missen van de inkomsten niet mee. De webshop heeft wat extra aandacht gehad en het aan tal bestellingen is toegenomen. De eerste lockdown heb ik onder andere gebruikt om meer werkplekken te creëren in het atelier. Er zijn bijvoorbeeld schermen geplaatst, zodat iedereen toch veilig kan werken als het weer kan. Daarnaast heb ik mijzelf nieuwe technie ken eigen gemaakt en gebruik ik mijn sociale media ook meer en beter. Gelukkig heb ik tijdens de tweede lockdown een aantal mooie opdrachten gehad. Glas-in-loodramen ontwerpen en maken naar wens van de klant vind ik supermooi om te doen!” Wat ga je doen op ‘de dag dat alles weer mag’? “Dan ga ik direct alle geïnteresseerde cursisten zo snel mogelijk inplannen. En natuurlijk ga ik mijn dierbaren knuffelen, lekker weer uit eten en misschien wel op vakantie naar het buitenland. Hoewel Nederland ook een prachtig land is.” Bij ondernemersvereniging Ondernemend Heiloo (OHO) zijn zeer diverse ondernemers aangesloten; van grote bedrijven tot zzp'ers. In deze rubriek - De Ondernemer Belicht een samenwerking tussen het Herstelfonds en Ondernemend Heiloo, gaan we de komende periode zzp'ers belichten. Hoe is de kleine zelfstandige in Heiloo de afgelopen periode doorgekomen? Ben je ondernemer in Heiloo en wil je meer weten of lid worden van Ondernemend Heiloo? Alle informatie is te vinden op www.OndernemendHeiloo.nl Tekst: Marije Smit Kievit, grutto, scholekster en tureluur Michel wijst naar stokjes, die ver spreid over het maïsland staan. Dit zijn de plekken waar je de kievit op zijn nest ziet zitten, zijn kuif in de wind. De gekruiste stokjes zijn er ter bescherming tegen predatoren van bovenaf. Ook dienen ze als sig naal voor de boeren, zodat de trek ker daar een omtrekkende bewe ging maakt. Ondertussen scharrelen de scholeksters met pullen tussen de graanplantjes rond en voeren ze hun kroost met hun lange oranje snavels. Boven het veld zweeft de grutto met een wanne oranje gloed op zijn borst. Hij lijkt zijn eigen naam te roepen: ‘Gru-to, grii-to’ en waarschuwt zo zijn pullen. En ook de tureluur heeft een herkenbare roep: ‘Tuuut, tuuut’, scandeert hij over de akkers. Gevaren Toch is, ook in deze goede omstandigheden, het leven van een weidevogel niet makkelijk; er ligt veel gevaar op de loer. Daardoor zijn de aantallen de laatste jaren sterk gedaald. Predatoren komen Aan de rand van Heiloo ligt een uniek stukje natuur met veel wei devogels: de Boekel. Je spot de wei devogels vanaf het fietspad, met of zonder verrekijker. HEILOO - Genietend aan de rand van Het Maalwater zag een oplettende wouw op woensdag 2 juni een verlaten kano en ped del in het water. Ze belde met Kanoverhuur Het Maalwater om hen op de hoogte te stel len. Vervolgens ging een groep enthousiaste jongeren te water. Roan, Yuri, Stan, Mick en Aidan gingen heel adequaat te werk. De kano en peddel werden op de kant gelegd en het water werd geloosd. Daarna gingen de jon gens snel door naar het verhuur bedrijf, waar ze werden beloond met een ijsje! Zeventien nieuwe nesten Michel monitort alle nesten, telt de eieren, en houdt bij hoeveel pul len er uitkomen en overleven. Velen zijn gepredeerd voordat ze kunnen vliegen. Zo ook dit jaar. Daarom zijn zeventien kieviten, die al hun jongen al zijn verloren, nu aan een tweede leg begonnen. Vanaf het fietspad kim je ze eenvoudig zien broeden op het maïsland. Project WeidevogelRijk de Boekel Een pul doet er zeven weken over om ‘vliegvlug’ te worden. De uit daging waar Michel Mannes voor staat, is om zo veel mogelijk pullen deze zeven weken te laten overle ven. Met het project WeidevogelRijk de Boekel wil hij kruidenstroken laten aanleggen. Deze beschutte en voedselrijke akkers zorgen voor een grotere overlevingskans voor de HEILOO - Donderdag 10 juni is een spannende dag voor de leerlingen die in mei het centraal examen hebben gedaan. Op deze dag horen zij namelijk of zij zijn geslaagd en van een welverdiende vakantie kunnen gaan gemeten! pullen. Hij wil hierin samenwerken met de boeren, en hoopt geld op te halen bij particulieren en bedrijven. Als tegenprestatie aan de donateurs zal Michel rondleidingen aanbieden. Boer Gerard Swart heeft al toege zegd één akker beschikbaar te wil len stellen. Geïnteresseerden kun nen contact met Michel opnemen (06 - 38437279). Overigens zijn op de Facebookpagina van Boerderij Ter Coulster filmpjes en verha len van Michel te vinden over zijn weidevogelactiviteiten in de Boekel. MARIT VAN DEVENTER Foto: aangeleverd Wegens vakantie is de praktijk van dr. FA. Poelakker gesloten van maandag 28juni t/m vrijdag 16juli Waarneming: Dr. de Haan, tel 072-5322526. ONDERNEMEND HEILOO “j Ondernemersvereniging De Boekel De Boekel is een eldorado voor weidevogels. Er is veel variatie te vinden in het land. Hoog gras, laag gras, drasgebieden en maïs bie den zowel voedsel als beschutting. Michel en de boeren hebben inmid dels ook twee plasdraspompen in het gebied geplaatst. Deze werken op zonnecollectoren en pompen water uit de sloot naar de greppels. In combinatie met kruidenrijke akkers worden zo ideale omstandig heden gecreëerd voor nestgelegen- heid en overleving van de pullen. van alle kanten; sommigen hebben het gemunt op de eieren, anderen op de pullen. Vanaf boven turen de buizerd, de sperwer en de blauwe reiger, ’s Nachts worden nesten geroofd door ratten en hermelijnen. Ook is er sinds kort een ransuil- paartje komen wonen in een eiken boom aan de rand van de Boekel en hebben meerkoeten nesten gesloopt. Vossen zijn de toppreda- tors; zij zijn in staat om hele perce len in een nacht leeg te roven. Dit is ook te zien op wildcamera’s die zijn geplaatst om mooie beelden te maken, maar ook om inzicht te krij gen in de risico’s voor weidevogels. In de Boekel wordt de vos dan ook bestreden als hij aanwezig is. Wat ga je doen op ‘de dag dat alles weer mag’? “Afgelopen tijd is voor mij een eyeopener geweest, waar ik ook positieve dingen uithaal. Maar ik ben blij dat ik de afgelopen weken weer acht bruiloften heb mogen stylen en er staan er dit jaar nog veel op de planning! Als alles weer mag ben ik vast heel hard aan het werk om al mijn lieve bruidsparen de mooiste dag van hun leven te bezorgen.” Hoe ben je de afgelopen periode doorgekomen? “Ik moet eerlijk zeggen dat ik het best pittig vond. Ik maak veel bruidsbloem werk en begin 2020 had ik contact met bijna 100 bruidsparen, waarvan er maar 24 bruiloften zijn doorgegaan. Na elke persconferentie stroomde mijn e-mail weer vol en kreeg ik huilende bruidsparen aan de telefoon. Hoe blijf ik dan als ondernemer positief? Toen mijn agenda ineens leeg was, heb ik veel tijd besteed aan mijn social media, website, toekomstvisie etc. Gelukkig kwam er een leuk pro ject op mijn pad: een pop-upstore in het Stationscentrum. Op mijn lijf geschreven en echt weer wat anders. Helaas kwam na één dag de strenge lockdown en moesten alle winkels sluiten. In maart kon de pop-upstore alsnog twee weken open en heb ik mij op een nieuw idee, zijde/kunstboeketten, gericht. Ik had niet durven dromen dat dit zo goed zou uitpakken. Na de pop-upstore heb ik dit idee verder doorgevoerd in mijn bedrijfspand aan De Oude Werf. Ik heb nu een showroom, een echte bloemenzee.” Wil jij iemand feliciteren met het behalen van zijn of haar diploma? Stuur dan vóór maandag 14 juni 12.00 uur een foto en/of tekstje (maximaal 25 woorden) naar redactie@uitkijkpost.nl In de Uitkijkpost van woensdag 16 juni zetten wij de geslaagden dan in het zonnetje! Een scholeksterpul kruipt uit het ei. Foto: Michel Mannes MARIEKE DEVRIES Foto: aangeleverd HEILOO AKERSLOOT - Wie vanuit Heiloo vanaf de Kanaalweg het fietspad naar Akersloot neemt, hoort een symfonie van weidevogels. Michel Mannes zet zich in om de weidevogels in dit gebied te beschermen tegen de vele geva ren. Vol passie vertelt hij over de schoonheid van de vogels waar hij zo van geniet: “Elk jaar vanaf 1 maart hoor je de kievit hier weer baltsen, het is een voorbode van de lente.” Michel Mannes bij een kievitsnest. Foto: Loen van Gulick

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 9