Kastelen, buitenplaatsen en landgoederen P' h I LEUKE TIP voor de thuisblijvers: bezoek eens een kasteel of buitenplaats ederland is ongekend mooi. Overal zijn plekken waar je onder de indruk komt van landelijke schoon heid. Niet zelden zijn dit plekken met een kasteel of historische buitenplaats. Kastelen en historische buitenplaatsen spreken tot de verbeelding en leveren een grote bijdrage aan de schoonheid en uniciteit van ons landschap. Wat is nu het verschil tussen een kasteel, landgoed en buitenplaats? De Stichting Kastelen Buitenplaatsen en Landgoederen (SBKL) weet er alles van. Zij organiseert ook ieder jaar op 2e Pinksterdag De Dag van het Kasteel, een dag waarop veel van de 1200 kastelenen, buitenplaatsen en landgoederen die ons land rijk is, openge steld worden. Een kasteel kon vroeger wel onderdeel uit maken van een vesting. Het was daarbinnen dan een zelfstandig bouwwerk en kon van de rest van de vesting worden afgesneden door hekken op de ophaalbruggen. Dit maakte het makkelijker te verdedigen. Een extra versterkt kasteel noemen we een burcht of een slot. In onze tijd heeft ‘kasteel’ een algemenere betekenis. We duiden er meestal een huis van een edelman mee aan. De adel woon de doorgaans niet in een fort of paleis, wel in een kasteel. Met ‘paleis’ duiden we de verblijfplek aan van een regerend vorst. Na de middeleeuwen, toen door verbeterd buskruit de gebouwen toch al moeilijker waren te verdedigen, werden veel kaste len verbouwd tot adellijke residenties. Die kregen daarbij allerlei toevoegingen, zoals grachten met ophaalbruggen, kantelen en hekken. Met een buitenplaats werd een particulier paradijs of oase gecreëerd. De bewoners konden er genieten van de landelijke omge ving. Ze brachten de dagen door met lezen en muziek, met het kweken van bloemen en planten en het verzorgen van dieren. Al voor jonkheer Henri zijn kasteel bouwde, herstelde hij de oude waterlopen in het ter rein en schiep hij een uitgebreid complex landgoederen draaiden vooral op pachtop- brengsten en andere landrechten. Drie bijzondere kastelen in midden-Neder- land - dus gemakkelijke te bezoeken tijdens een dagje uit - zijn Kasteel De Haar, Muse- um-Kasteel Sypesteyn en Kasteel Doorwer- th. Natuurlijk zijn er nog tientallen andere pareltjes, maar dit zijn mijn persoonlijke favorieten. van tuinen, park en bos. Hij ging daarbij veel verder dan een liefhebbende dilettant. Hij deed uitgebreid onderzoek naar de Oud Nederlandse tuinkunst. Die zag hij als het vergeten voorbeeld voor de veel bekendere formele Franse tuinkunst. Voor een bezoek aan Kasteel-Museum Sy pesteyn aan de nieuw Loosdrechtsedijk 150 in Loosdrecht dient u vooraf uw kaarten te reserveren. Dit kan via www.sypesteyn.nl. Tegenwoordig wordt het kasteel beheerd door Geldersch Landschap Kasteelen. Re gelmatig worden er rondleidingen georgani seerd, waarbij je de historische personages onderweg kunt tegenkomen. Voor kinderen zijn er tochten langs geheime gangen en trappen. Mensen die minder ter been zijn kunnen een tocht maken over het landgoed met een elektrische minibus. Meer informa tie vind je op www.cannenburch.glk.nl. aötcel Het woord kasteel is afgeleid van het Latijnse ‘castellum’, dat fort of toe vluchtsoord betekent. Een kasteel verrees soms op de plek van een castellum als zelfstandig en verdedigbaar versterkt bouwwerk. Het werd ook als woonhuis be nut, vaak door een betrekkelijk kleine groep mensen. Dit konden edelen zijn met hun fa milies of bijvoorbeeld een militair garnizoen. Een kasteel was groter dan een verdedigbare woontoren of donjon, maar niet zo groot als een vesting met stedelijke inwoners. anbgoeberen Een landgoed is vaak vele hectaren groot en er vinden agrarische activi teiten plaats. Het centrale deel van een landgoed is doorgaans een buitenplaats. Die kan bestaan uit een historisch landhuis, een of meer bijgebouwen en een sier- of moestuin. Verdienden de eigenaren van bui tenplaatsen hun geld met handel in de stad, aöteel-jHuöeum ê>ppeötcpn Sypesteyn is een sprookje: verscho len in het groen, te midden van tui nen en waterlopen, doet het denken aan het kasteel van Doornroosje. In werkelijkheid is Sypesteyn de gerealiseerde droom van jonk heer Henri van Sypesteyn (1857-1937). Jonk heer Henri bouwde zijn kasteel tussen 1912 en 1927. Hij was ervan overtuigd, dat hij het verdwenen middeleeuwse stamslot van zijn familie op de oude fundamenten herbouwde. astccl Cannrntnird) Kasteel Cannenburch in Vaassen, midden op de Veluwe stamt al uit de middeleeuwen. Toen de beroem de veldheer Marten van Rossem het kasteel in 1543 kocht - hij was toen al 65 jaar -was het een ruïne. Bovenop de resten bouwde hij het huidige kasteel Cannenburch. De Can nenburch leek wel op een kasteel, met hoek torens, gracht en ophaalbrug, maar de mu ren waren veel te dun en de ramen te groot om het kasteel goed te kunnen verdedigen. Waarom de Cannenburch op deze plek op de Veluwe is gebouwd, is niet bekend. Mis schien was er in de vroege middeleeuwen een kruispunt van twee handelswegen. Op zo’n kruispunt stond meestal een gebouw waar reizigers en handelaren konden over nachten. Zo waren ze meteen beschermd te gen de vele struikrovers die de woeste vlakte van de Veluwe onveilig maakten. In Nederland bestaan meerdere benamin gen voor kastelen. Zo heet een kasteel in Groningen een borg, in Friesland een state of stins en in het Oosten van Nederland een havezate. Het waren oorspronkelijk meestal steenhuizen. Aan een borg, state of haveza te waren vaak bestuurlijke voorrechten ver bonden. De eigenaar verkreeg dan toegang tot regionale riddermatige organisaties en gedeeltelijke belastingvrij stelling. astccl öe ï)aar, fjrt grootste hasted ban Beöerlanb Kasteel De Haar (vroeger Het Huys te Haer) is een monumentaal kasteel in het Utrechtse dorpje Haarzuilens. Het is het grootste kasteel van Nederland. Het werd vanaf 1892 op de ruïne van het oude kasteel gebouwd in neogotische stijl en is dus eigen lijk een heel modern kasteel. De tuinen en het park rondom het kasteel zijn een lust voor het oog. Kasteel en park zijn dagelijks geopend tot 17 uur. Via www.kasteeldehaar.nl kan een tic ket worden gereserveerd. uitenplaatöen Een historische buitenplaats is een monumentaal huis dat met een of meer bijgebouwen een harmoni eus geheel vormt met een omliggende tuin of park. De meeste buitenplaatsen zijn ge bouwd tussen 1620 en de 20ste eeuw, veelal in opdracht van rijke stedelingen. Zij lieten hun buitenplaats aanleggen in het landelij ke gebied van Midden- en West-Nederland. Vooral in de zomermaanden konden zij daar afstand nemen van de lawaaierige, ongezon de stad. Ver weg van de vervuilde stinkende grachten en de vele soms dodelijke epide mieën. te I •j Ltjwssr r'l'i’ h F11

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 14