Culturele Salon: Literair concert van Toon Tellegen en musici World Cleanup Day bij basisschool De Duif Filmliga Heiloo: anders maar toch hetzelfde ◦UI 7 HEILOO - Afgelopen woens dag 15 september heeft basis school De Duif in Heiloo zich aangesloten bij de landelijke World Cleanup Day. Voor deze dag is een speciale zwerfafval- bingo ontwikkeld. Wethouder Rob Opdam heeft samen met de directeur van De Duif, Annemiek van de Vliet, om 10.30 uur het startsein gegeven voor de zwerfafvalbingo. i U UITKIJKPOST 22 SEPTEMBER 2021 Tekst: Linda van Rozendaal Tekst: Richard V. Bakker Het doel van deze actie is dat de kinderen zich ervan bewust wor den dat zwerfafval niet thuishoort in de leefruimte, door het afval weg te strepen op de bingokaart. De kinderen van De Duif doen al twee jaar actief mee aan het dagelijks opruimen van zwerfafval rondom het schoolcomplex. De school heeft via de Gemeente Heiloo een aantal afvalbakken laten plaatsen rondom het schoolplein. Hier maken de Hemels en Vergeefs U kent Toon Tellegen wellicht als schrijver van de prachtige kin derboeken, maar wist u dat hij ook voor volwassenen heeft geschre ven? Toon Tellegen (Brielle, 1941) is dichter, kinderboekenschrijver én schrijver van proza en toneel voor volwassenen. In ‘Hemels en Vergeefs’ staat de poëzie van Toon Tellegen centraal. Lyrische bevlo- kinderen ook gebruik van, aldus Annemiek van de Vliet. De gemeente heeft ruim een jaar geleden een plan gemaakt om afval beter te gaan scheiden, voor een beter hergebruik van dit zwerfafval. In zijn toespraak vertelde wethou der Rob Opdam dat het soms best wel triest is om te zien dat blikjes en plastic toch nog achteloos worden weggegooid in de natuur. “Daarom ben ik blij dat ook deze basisschool meedoet aan het initiatief om met z’n allen dit afval te gaan opruimen, dat we vanaf nu ‘zwerfgrondstoffen’ zullen noemen. Zodat we het kun nen gaan hergebruiken en er nieuwe producten van kunnen maken!” Witte Kerk Heiloo, zondag 3 okto ber, aanvang 15.00 uur, zaal open vanaf 14.30 uur. Opgave vooraf via www.deculturelesalon.nl Al met al was het een geslaagde ochtend bij basisschool De Duif in Heiloo! Koert is al ruim 35 jaar verbon den aan Filmliga Heiloo. Hij heeft onder andere het hele automatise ringsproces op zich genomen. “Een enorme klus waar heel wat vrije uurtjes in hebben gezeten. Je moet je voorstellen dat vroeger alles met de hand ging. Iets later werden de adresetiketten met een matrixprin- tertje geprint. We hebben program maboekjes gemaakt en ook de knip- kaarten vervangen door het pasje. En zo werd alles geautomatiseerd, van betaling en administratie tot en met een website”, aldus Koert. “En vanaf het nieuwe seizoen neemt De Beun dit hele stuk dus over.” Van links naar rechts: Albert Veenendaal, Corrie van Binsbergen en Toon Tellegen verzorgen een literair concert. Aangeleverde foto Abonnement In het nieuwe seizoen worden de films vertoond op de maandag, dinsdag, woensdag en donderdag, zowel in de middag als in de avond uren. Filmliefhebbers kunnen een abonnement afsluiten voor 5 of 11 films of een los kaartje kopen, inclu sief twee consumpties. De vaste filmavond vervalt en je reserveert via het reserveringssysteem van De Beun zelf een plek voor een film, dag, tijdstip en stoel naar jouw Het bestuur van Filmliga Heiloo op het Film by the Sea Festival. V.l.n.r.: Antoinette Breed, Bart Dalenberg, Marjolijn de Bruin, Koert Argeloo. Aangeleverde foto keuze. Met de losse kaartverkoop worden de films nog makkelij ker toegankelijk voor een breed publiek. Op de vraag of dat na zoveel tijd toch niet even slikken is, antwoordt Koert Argeloo (voorzitter Filmliga Heiloo): “Eigenlijk voelt het ook wel een beetje als een opluchting. Nu zaken als ledenadministratie, reser veringen en betalingen via De Beun gaan lopen valt er voor ons heel wat werk weg en blijft eigenlijk alleen het allerleukste over: meer tijd om op zoek te gaan naar de mooiste films.” Filmliga Heiloo Selectie Samen met Bart Dalenberg, Antoinette Breed en Marjolijn de Bruin vormt Koert het bestuur van Filmliga Heiloo. Hun voornaamste taak in de nieuwe samenwerking met De Beun? Het selecteren van de beste films! Koert: “Een grote block buster (bioscoophit) is vermakelijk op het moment dat je ernaar kijkt. De films die Filmliga Heiloo laat zien nemen je mee in het verhaal. De films maken iets los, het verhaal of een onderliggende boodschap blijft hangen. Ik vind het mooi dat we met de Filmliga (ook in de nieuwe vorm) dit soort films toegankelijk maken voor iedereen, zodat jong en oud kennis kan maken met dit soort films.” Om de beste films te selecte ren bezoekt het viertal onder andere jaarlijks het Film by the Sea Festival in Vlissingen. Tijdens een week end worden er vier films per dag bekeken, die aan de hand van een beoordelingsformulier een bepaalde waardering krijgen. Factoren als hoofdrol, bijrol, scenario, muziek en het gevoel aan het einde van de film worden ‘gewogen’ en alleen de films met de hoogste scores wor den uiteindelijk geselecteerd. Per jaar bekijkt het bestuur gemiddeld zo’n 70 films, waarvan er voorheen uiteindelijk 10 worden geprogram meerd. “In de nieuwe opzet zijn we niet aan dit aantal films gebonden. Onder de noemer ‘Filmliga Heiloo Selectie’ worden de meest interes sante en mooie filmhuisfilms voor De Beun geselecteerd. Afhankelijk van het aanbod kunnen dat er meer of minder dan 10 zijn. Daarnaast is er nu meer ruimte om bijvoorbeeld ook een keer een bioscoophit te vertonen, waardoor je ook daarvoor Heiloo niet uit hoeft.” De Culturele Salon is een initia tief van de samenwerkingspartners Bibliotheek Heiloo, Muziek- en Dansschool Heiloo en de Witte Kerk Heiloo. Filmliga Heiloo kijkt met vertrou wen de toekomst tegemoet. “In deze nieuwe vorm hopen we ook weer meer jongeren te bereiken, iets wat zal moeten groeien. Dat moet luk ken als we denken aan de eind vorig jaar op 90-jarige leeftijd overleden oprichter van de Filmliga Heiloo, Piet Veen. Piet was toen dus 30 jaar! De wereld is in die tijd enorm veran derd, maar het bezoek aan de bios coop blijkt nog steeds populair.” genheid gecombineerd met absur disme. Het lijkt niet te kunnen. Maar het kan in de teksten van Tellegen. En die past erg goed bij de composi ties en improvisaties van de musici. Tekst en muziek gaan in elkaar over, versterken elkaar, contras teren soms en vormen een geheel. Voor de toehoorder een bijzondere belevenis die stof tot nadenken biedt, schoonheid en troost. Sinds 2003 werkt Toon Tellegen samen met gitariste/componiste Corrie van Binsbergen in door haar gefor meerde ensembles. Met de suc cesvolle programma’s rond Toons dierenverhalen door Toon Tellegen het Wisselend Toonkwintet heeft de groep naam gemaakt bij de Nederlandse en Vlaamse theaters en het Nederlandstalig publiek. HEILOO - Op uitnodiging van De Culturele Salon geven Toon Tellegen (voordracht), Corrie van Binsbergen (gitaar) en Albert van Veenendaal (vleugel) een Literair concert op zondag 3 oktober, om 15.00 uur in de Witte Kerk te Heiloo. HEILOO - In 2021 bestaat Filmliga Heiloo 60 jaar en daar mee mag de Filmclub zich (offi cieus) de oudste filmclub van Nederland noemen. Iets waar de club die al die jaren volledig op vrijwilligers draait, reuze trots op is. Toch gaat het fenomeen Filmliga Heiloo er met ingang van komend theaterseizoen anders uitzien. Koert zou nog uren kunnen vertel len. Tijdens het bladeren door oude archiefmappen komt hij titels van films tegen die hij zich maar al te goed kan herinneren. “Een film kij ken, vooraf een hapje eten, of ach teraf onder het genot van een drank je nog even napraten met bekenden. Er zijn genoeg fijne horecagelegen heden rondom De Beun, je kunt er echt een gezellige avond van maken. Het is zo leuk om in je eigen dorp een avondje uit te gaan, dat moeten we koesteren.” Voor meer informatie over Filmliga Heiloo neem je een kijkje op www.filmligaheiloo.nl Op www.debeun.nl lees je alles over het nieuwe film- en theaterseizoen. World Cleanup Day bij basisschool De Duif in Heiloo. Foto: Richard V. Bakker roM I

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 7