Nieuwe aanwinsten in Historisch Museum Plantestafette in Heiloo Documentaire over jonge vluchtelingen wint Gouden Kalf 17 I t 1 J X UITKIJKPOST 6 OKTOBER 2021 Daarbij start de Paulusschool ook haar werkzaamheden voor een groen schoolplein. Geef u nu op en werk samen met de scholen en vereniging Groei en Bloei, Bijenlint Heiloo en Landschap NH aan een mooie en gezonde wijk. Zes gemeenten Zes gemeenten in Noord-Holland planten met de inwoners in achter- HEILOO - Het Museum van de Historische Vereniging Heiloo is bijzonder trots op het feit dat ze twee prachtige schilderijen in bruikleen heeft gekregen van de Stichting Van Foreest. Huidige tentoonstelling Naast de permanente tentoon stelling is er ook tot half november de tentoonstelling ‘Heiloo-Indië en Indonesië-Heiloo’ te bewonderen. Wist u dat er minstens 56 man nen en zeker 1 vrouw in 1946 naar Een mooie plaats voor het echtpaar Van Foreest-Loopuijt in de ‘Tijdlijn van Heiloo’. Foto: Josta de Graaf-Gieltjes. Indonesië zijn gegaan en dat er destijds brieven naar hen gestuurd zijn vanuit Heiloo? De Historische Vereniging heeft onlangs van de familie Morsch een groot aantal brieven gekregen, enkele daarvan kunt u nu inzien. je allemaal zelf in je tuin kunt doen om bijen, vlinders, vogels en egels te helpen. En dan is het tijd voor actie! De wethouder geeft ‘de startschop’ voor de GroenSpoor Plantestafette 2021. De deelnemers krijgen bege leiding bij het zaaien en planten door vrijwilligers van vereniging Groei en Bloei en van Landschap Noord-Holland. Als alle plantjes in de grond staan wordt het estafette- stokje, ‘de startschop’, doorgegeven aan de volgende gemeente van de estafette: Castricum. Deelname Wil je ook meedoen? Geef je op door een e-mail te sturen naar plantestafette@gmail.com. Aan de plantestafette kunnen een beperkt aantal mensen deelnemen, dus wees er snel bij! HEILOO - Onlangs won ‘Shadow Game’ een Gouden Kalf voor de beste lange documentaire. De film vertelt het verhaal van tien minderjarige vluchtelingen die door Europa reizen op zoek naar een beter leven en onder weg allerlei ontberingen door staan. De Heiloose Els van Driel is een van de twee regisseurs die de jongens volgden op hun barre tocht. Samen met o.a. mederegisseur Eefje Blankevoort én vijf jongens uit de documentaire stond Els ziels gelukkig op het podium. “We heb ben ze driejaar lang gevolgd op hun supergevaarlijke reis. Het was een groot feest dat Jano, Mohammed, Mustafa, Saleh en SK naast ons stonden op het podium. Ze heb ben al zó lang niets vrolijks meege maakt. Een van de jongens noemde de bekroning van de documentaire zelfs een “prijs voor humaniteit”. Dat deed me wel wat. We heb ben het samen gedaan. Dat ze hun Want gevaarlijk was het. Het leven van een vluchteling is een schaduwwereld waar we geen weet van hebben. Puur uit overlevings drang noemden de jongens hun uitdagingen ‘spelletjes’, vandaar de titel van de documentaire, ‘Shadow Game’. Ze ‘speelden’ het levensge vaarlijke treurspelletje, rivierspel- letje of vrachtwagenspelletje. Maar vooral was het dagenlang lopen door vaak onherbergzaam terrein, op weg naar een horizon waar toe komst gloort. tocht hebben overleefd is iets om dankbaar voor te zijn.” Wilt u ook het manifest teke nen of meer doen om vluchtelin gen te helpen? Kijk dan op www. shadowland, eu Rondleidingen Ten slotte ‘twee dingen’: De rond leidingen op Nijenburg zijn weer begonnen: De datums zijn: 17 en 31 oktober, 7 en 21 november, 19 december en 2 en 16 januari 2022, om 11.00 en om 13.30 uur. Kosten 7,50. Groepen kunnen zich ook opgeven. Voor aanmelden en infor matie 06-51718363. Schoolmateriaal gezocht Voor de komende tentoonstel ling zijn wij op zoek naar oude schoolmaterialen, foto’s, rapporten, werkjes, maar ook schoolmeubi- lair! Wie kan ons helpen aan een schoolbank, een tafeltje met stoel tje en een schoolbord? Eventueel komen we het graag bij u ophalen! 06-20546574. Wellicht een heel mooi moment om nu lid van de Historische Vereniging te worden. Dat lukt een voudig met een telefoontje naar 06-51718363. "Shadow Game’ is onderdeel van een uitgebreider project, waaronder kortere documentaires, een fototen toonstelling en een nog te ontwik kelen adventure game. De prijswin nende documentaire heeft een niet mis te verstane boodschap, aldus Els: “Zoals er nu wordt omgegaan met vluchtelingen is simpelweg een schending van de mensen- en kin derrechten. Daarom zijn we ook een impactcampagne gestart met een manifest: ‘Bescherm kinderen op de vlucht’. Met het manifest wil len we door heel Europa 100.000 handtekeningen ophalen die we met de jongens uit de film vervol gens aanbieden aan het Europees Parlement, zodat we aandacht krui nen vragen voor de onmenselijke omstandigheden waarin zij moe ten leven. Er moet dringend iets veranderen.” Op de schilderijen zijn twee leden van de familie Van Foreest afge- beeld. Het zijn Comelis van Foreest en Johanna Elisabeth Loopuijt. Het echtpaar heeft in het museum, pre cies boven de geschiedenis van Nijenburg, een mooie plek gekre gen in de permanente tentoonstel ling ‘De Tijdlijn van Heiloo’. In een van de komende edities van het tijdschrift van de Historische Vereniging, De Cronyck, zult u een uitgebreid verhaal over het echtpaar kunnen lezen. Programma De GroenSpoor Plantestafette start om 10.00 uur in de aula bij basisschool Paulus aan De Hucht 6 in Heiloo. Wethouder Peter van Diepen heet de deelnemers van harte welkom. Het hoofd van de school, Susan Groot, geeft een korte toelichting op de plannen en wen sen voor een groen schoolplein. Annika Langeveld van Landschap Noord-Holland vertelt iets over wat Naast alle fysieke ellende werden ze onderweg ook geconfronteerd met o.a. grensbewakers die zwaai' geweld niet schuwden, een mijnen veld en wilde dieren. “Duizenden vluchtelingen, waaronder zeer jonge kinderen, ondernemen deze helse tocht,” zegt Els. “En dat alle maal om aan oorlog en geweld te ontsnappen.” Het Historisch Museum op Landgoed Willibrordus is geopend op dinsdag van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00 -17.00 uur. Wees welkom! eenvolgende weken aantrekkelijke groene en biodiverse linten met bloembollen, vaste planten, strui ken en bomen: de estafette. Bij de plantestafettes zijn bewoners, scho len, ondernemers, zorginstellingen en lokale (natuurjverenigingen betrokken. De estafette begint zater dagmiddag 16 oktober in Schagen. De gemeenten Heerhugowaard, Alkmaar, Heiloo, Castricum en Heemskerk nemen daarna het stokje over. Gemeente Heiloo tweede keer GroenSpoor- Woensdag HEILOO doet voor de mee aan de plantestafette. Woensdag 27 oktober plant de GroenSpoor- organisatie samen met de deel nemers twee prachtige bloemen- borders langs de Ypesteinerlaan, vóór de basisscholen Paulus en Meander. De beplanting is niet alleen mooi om naar te kijken maar helpt ook bijen, vlinders en vogels aan een betere leef omgeving. Het team van de documentaire ‘Shadow Game’ (Els van Driel derde van links) op het podium met hun Gouden Kalf. Foto: Ton Peters Tijdens de plantestafette worden aantrekkelijke, groene en biodiverse linten geplant. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 17