Kerk in Actie zoekt collectanten In Heiloo stierven vorig jaar 72 mensen aan ziektes als kanker "Het is heel belangrijk dat er ieder jaar weer borstkankermaand is" Sterfgevallen naar doodsoorzaak Raar op de koffie... INGEZONDEN BRIEF Informatie over het vroegtijdig waarnemen van borstkankersymptomen Volgens de voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek waren er vorig jaar in Nederland in totaal 47.046 sterfgevallen die gerelateerd waren aan kan ker en andere nieuwvormingen. Hiertoe be horen gevallen met zowel goedaardige als kwaadaardige gezwellen en kankervormen als leukemie. In 2019 was het landelijke aantal sterfgevallen lager, namelijk 46.990. Oktober staat in het teken van Pink Ribbon. Dit actielabel, bekend van het roze lintje, is onderdeel van KWF Kankerbestrijding en zet zich specifiek in voor het terugdringen en onder controle krijgen van borstkanker. Dit doet het door onderzoek en projecten te financieren om de ziekte te voorkomen en beter te kunnen behandelen. “Het is heel belangrijk dat er ieder jaar weer borst- HEILOO - In Nederland overlijden jaarlijks ruim 3000 mensen aan borstkanker, een van de meest voorkomende vormen van kanker. Hoewel de overlevingskansen de afgelopen decennia flink zijn gestegen, blijft het nodig om onderzoek naar de ziekte te doen om het aantal sterf gevallen verder terug te dringen. In de gemeente Heiloo zijn vorig jaar 72 mensen aan ziektes als kanker overleden. In 2019 waren dat er nog 67. Daarmee ging het met de landelijke stijging mee. kankermaand is”, zegt woordvoerder Anne- bel Schipper van KWF. “Er zijn jaarlijks 15.000 vrouwen die borstkanker krijgen, dat is een hele grote groep. Dus het is belangrijk om hier aandacht voor te vragen.” KWF roept vrouwen - en mannen - daarom op om regelmatig het lichaam te checken en bij verandering meteen aan de bel te trekken. “Hoe eerder je erbij bent, hoe groter de kans op een betere behandeling en dus een hogere kans op overleving en minder klachten na de ziekte. Samenvattend: een beter leven voor de patiënt”, aldus Schipper. Onlangs werd bekend dat veel minder vrou wen zich in coronatijd hebben laten screenen op borstkanker. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) was de opkomst voor het bevolkingsonderzoek naar borstkanker in 2020 “substantieel la ger” dan het jaar ervoor. De opkomst van de genodigden lag op 70 procent tegenover 76 procent in 2019. “Dit verklaren we door angst De opbrengst van de collecte is, net als vorig jaar, bestemd voor vluch telingenkinderen in Griekenland. In Griekse vluchtelingenkampen ver blijven duizenden kinderen. Ze zijn hier, soms helemaal alleen, aange komen vanuit het Midden-Oosten en Afrika, op zoek naar een veilige plek. Kerk in Actie helpt met voedsel, kleding en onderwijs en probeert deze kinderen op een betere plek te krijgen. Roelie en Nita organiseren de collec te in Heiloo. Over hun motivatie zeg gen zij: “Als een aantal mensen ge durende die week in een paar straten willen collecteren en het hele land doet mee, dan kunnen we samen iets goeds doen. Het is een kleine moeite om kinderen in nood blij te kunnen maken.” Soms denk je dat je zelf niets kunt veranderen, maar niets is minder voor corona, ondanks de maatregelen die ge nomen zijn bij de onderzoekscentra, zoals het houden van 1,5 meter afstand en het gebruik van mondkapjes”, zegt woordvoerder Jan Brouwer de Koning. Als zo’n uitnodiging op de mat valt, is het volgens KWF zaak dat mensen hier gehoor aan geven. “Borstkankeronderzoek is nu nog urgenter omdat er vorig jaar veel gevallen ge mist zijn”, meent Schipper. “Ga alsjeblieft in op je uitnodiging! Dat is heel belangrijk”, zegt ze. “Ook al heb je geen klachten, dan kan je er via zo’n onderzoek alsnog achter komen dat je borstkanker hebt.” Zlftkwi adtmhaiifïjtMwiMi Nita Buitink: 072 - 5334186 Roelie van Diest: 06 - 12989041 Nu de coronamaatregelen weer wat beperkter zijn dan vorig jaar, zou de opkomst van het bevolkingsonderzoek ook weer omhoog moe ten kunnen. Het is volgens KWF en het RIVM wel belangrijk dat vrouwen zich weer meer preventief laten screenen op borstkanker. “De verwachting is wel dat als de maatregelen allemaal kunnen worden gestopt, de deelna me dan ook weer toeneemt, al zal die moge lijk dan wel iets lager blijven dan voorheen”, denkt het RIVM. waar. Doe mee en meld je aan als collectant bij Roelie of Nita. Het kost weinig tijd, maar levert veel op! Daar worden we blij van! HEILOO - Van 22 tot 27 november organiseert Kerk in Actie haar landelij ke huis-aan-huiscollecte voor vluchtelingenkinderen in Griekenland. Om deze collecte tot een succes te maken zoeken wij, Roelie van Diest en Nita Buitink, collectanten. Doet u mee? UITKIJKPOST 20 OKTOBER 2021 10 O Collecteren kost weinig tijd, maar levert veel op. Foto: Archief Uitkijkpost Joop Tulp We kwamen echter raar op de koffie. Een ambtenaar nodigde ons uit aan een kaal tafeltje in een hoekje van de entreehal van het gemeentehuis zonder kof fie. Ze las de noodzakelijke tekst voor, liet mevrouw een verklaring onderteke nen, gaf een mooi, niet-ingepakt boek cadeau en feliciteerde op afstand. Kaler kon het niet. Als oorzaak hiervan noemde de ambtenaar dat de coronapande- mie een ceremonie belette en dat de burgemeester net geïnstalleerd was. We kwamen daarna tot de lelijke ontdekking dat de achternaam van mevrouw ingekort was: van de twee traditionele Eritrese achternamen bleef er maar een over. Daarmee is een deel van haar identiteit verloren gegaan. Dit was door niemand van tevoren verteld. De ambtenaar meldde dat een dubbele achter naam onmogelijk zou zijn. Dat is echt vreemd: de leden van ons koningshuis hebben meer achternamen en zeer veel Nederlanders van gewone komaf heb ben een dubbele achternaam, gehuwden kunnen er zelfs een cadeau krijgen. We hebben B en W gevraagd van de naturalisatie van onze dorpsgenoten weer een officiële ceremonie te maken. Dit verdienen zeker de statushouders die kleur brengen in ons dorp. De groep Heiloo voor Elkaar is van harte bereid hen ideeën aan te reiken. Een dorpsgenote die zes jaar geleden uit Eritrea gevlucht is, werd vorige week Nederlandse. Na haar verschrikkelijke vluchtreis uit 'het Noord-Korea van Afrika’ kwam ze uiteindelijk in Heiloo wonen. In Heiloo overwon ze veel moeilijkhe den. Ze zou wel terug naar Eritrea willen, maar de omstandigheden zijn daar zo gevaarlijk voor haar dat ze in Nederland mag blijven. Ze was dan ook dolblij dat ze genaturaliseerd kon worden. Dit zou de kroon zijn op haar vluchtver haal, het behalen van de inburgering, het Nederlands leren en de overwonnen problemen. We hadden dus veel zin in het feest op het gemeentehuis. Pink Ribbon Preventieve screening Borstkanker kan vaak beter worden behandeld als het vroeg wordt geconstateerd. Maar hoe vaak komt de ziekte voor, wie krijgt het en hoe kan je het ontdekken? In Nederland krijgt 1 op de 7 vrouwen de diagnose borstkanker. Voor vrouwen in de leeftijdsklasse 30-59 jaar is borstkanker een van de belangrijkste doodsoorzaken. De overlevingskansen van borstkanker zijn heel goed, 9 op de 10 overleeft de ziekte. KWF: "Ken je borsten goed en ga bij verandering naar de huisarts." Een knobbeltje in de borst is een van de bekendste symptomen, maar ook vocht uit de tepel of een deukje in de borst kunnen wijzen op borstkanker. Ook mannen kunnen de diagnose borstkanker krijgen. Vorig jaar overleden 22 mannen aan de ziekte. Er zijn regionale verschillen in de opkomst van bevolkingsonderzoeken naar borstkanker. Zo zijn mensen in de Randstad/grote steden minder geneigd om mee te doen dan de genodigden in minder dichtbevolkte gebieden. Volgens het RIVM is de verwachting dat dit "samenhangt met bijvoorbeeld sociaal economische status, het beheersen van de Nederlandse taal en gezondheidsvaardigheden" kanker) Zlekien hanenVMtsielsel N»e(-natuurlijke dood Overig? doodsow aken Aantal mensen flat fc owrteöen m 1Ü1H guneenn HeHt» O Foto: ANP 3 KWF roept vrouwen - en mannen - op om regelmatig het lichaam te checken en bij verandering meteen aan de bel te trekken. Foto: ANP

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 10